Jump to content

Sürekli Bozulan Win 7 64 Bit İşletim Sistemi

hkmcvk
 Share

Recommended Posts

HAYIRLI GÜNLER

Donanım

Gigabyte GA-770TA-UD3 anakart

Nvidia GTX 260 CAlibre ekran kartı

12 GB DDR3 Corsair RAM (2 Adet 1333 MHZ 1 Adet 1600 MHZ)

AMD Phenom X4 955 3.2 GHZ işlemci

Cougar 700W modüler güç kaynağı

Dark Falcon Oyuncu Kasası

Soruna gelince. Bilgisayarıma Win7 64 Bit Ultimate işletim sistemi yüklüyorum. Yüklediğim sistemi Flash disk üzerinden yüklüyorum. Ancak her defasında bilgisayara yüklediğim 32 bit programlar gün geçtikçe bozuluyor. İlk yüklediğimde çalışıyorlar ama gün geçtikçe bozuluyorlar. Örneğin Crome, mozilla, Utorrent, Bittorrent, furmark, Deamon Tools, SPA Tune, winrar,..... ve dahası. 

Çözüm için ne yaptım

Öncelikle kullandığım işletim sistemini yaklaşık 10 farklı bilgisayara yükledim her bilgisayarda sorunsuz çalıştı. uygulamalar bozulmadı.

kendi bilgisayarıma farklı sürümler yükledim (Win8, Win7 değişik sürümleri) sorun devam etti

Win7 32 bit yükledim sorun devam etti

Anakartı değiştirdim sorun devam etti

Ekran kartını değiştirdim sorun devam etti

Başka Harddiske yükledim sorun devam etti

Harddiskleri HD Tune ile kontrol ettim bir sorun yok

Güç kaynağını değiştirdim sorun devam etti

NE yapsam sorun devam etti

ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM

daha önceki anakartta biosu güncelledim değişmedi

tek ram ile de kullandım sorun devam etti. Daha önceki anakartta biosu güncelledim birşey değişmedi

UEFİ nedir tam olarak bilmiyorum. Ama yeni bir şey ise muhtemelen anakartta böyle bir özellik yoktur. anakartta sata 3 bile marvell yazılımıyla sağlanıyor. yani bir nevi yan sanayi sata 3 var. yazılımsal olarak var 

[quote name="Majestic92" post="1485528" timestamp="1410723541"]

BİOS'unu güncelle diyecem ama galiba senin sistem daha yeni sorunlara gelince yazılımsal sorunlar olabilir. Senden birşey isteyecem Anakartın UEFİ'mi destekliyor yoksa Legacy'mi[/quote]
UEFİ YOK

HD Tune Programı ile Healt sekmesinden HDD durumunu bak kırmızı yada mavi renk secili bir ibare varsa muhtemelen sorun HDD kaynaklidir.

HEALT STATUS yeşil ve OK görünüyor

HD Tune Programı ile Healt sekmesinden HDD durumunu bak kırmızı yada mavi renk secili bir ibare varsa muhtemelen sorun HDD kaynaklidir.

win7 yüklü olan 500 GB harddisk healt Status Failed görünüyor ama bu yeni bir sorun daha önce yoktu

HEALT STATUS yeşil ve OK görünüyor

win7 yüklü olan 500 GB harddisk healt Status Failed görünüyor ama bu yeni bir sorun daha önce yoktu

birde sorunsuz 80 gb hdd ye işletim sistemini yüklediğimde de aynı sorun devam etti. hatta o zaman 500 gb lik hdd yi söküp bir süre 80  gb lik hdd ile bilgisayarı kullandım

Ram' denedigini beyan etmissin. Bu acidan geriye bence sadece AMD işlemci kaliyor. Bir de 1600 Mhz RAM ic cikarip 1333 Mhz Ramleri Dual Channel calisacak sekilde takip BurnInTest programı ile tüm sistemi test edip sonuca bakabilirsin.

Burning Test çalışmıyor :) ama dha önce sistem o.c yapıp prime95 ile test ettim hiç sorun yaşamadım tabi prime biraz farklı sadece sisteme yükleniyor. burning testi açmaya çalışayım

Burning Test çalışmıyor :) ama dha önce sistem o.c yapıp prime95 ile test ettim hiç sorun yaşamadım tabi prime biraz farklı sadece sisteme yükleniyor. burning testi açmaya çalışayım

Burning test optik sürücüler haricinde hata bulamadı. optik sürücülerde cd yoktu zaten  

Virüslerle aran nasıl? :)

virüslerle aram iyi genelde benimle uğraşmazlar. Girdiğim her site bilgisayara taktığım her flasha dikkat ederim. Daha önce hdd yi tamamen temizleyip 3-4 sefer farklı olarak bölüp 5-10 sefer tamamen biçimlendirip Win7 yükledim sorun değişmedi :)

Sorununun ne olduğunu biliyorum ama arkadaşım çok geç cevap veriyorsun birde ö.m attım bakmıyorsun. Bu şekilde sorunun kaynağını bulamamki

özel mesajlarım gitmiyor galiba pasif üye olduğum için olabilir bilmiyorum. buradan sorunu yazabilirseniz memnun olurum

1333 mhz ram belleklerinizi tek kullanın 1600 mhz ram bellek ile uyum sağlamadığından bu sorunlar olabilmektedir.birde işletim sistemini Pc ye yüklerken anakartınızın bios ayarlarınızı düzgün bir şekilde yapmanız gerekmektedir,Eğer anakartınızın Bios ekranındaki ayarlarınızı düzgün yapmadığınız taktirde bu ve bunun gibi sıkıntılar yaşamanız gayet doğaldır,

Anakartınızın Modeline Bakın ve Desteklediği ram bellekleri burdan bakabilirsiniz.Anakartınızın önerilen ram bellek desteği DDR3 1333 mhz Kit bellek - birde ram belleğin triple düsük voltaj olmasına özen gösterin

Ram Bellek Desteği

1. 4 x 1.5V DDR3 DIMM yuva ile 16GB'a kadar bellek desteği
  2. Çift kanal bellek mimarisi
  3. DDR3 1866(OC)/1333/1066 MHz

Buda işlemci desteği

AMD Phenom™II / AMD Athlon™II serisi Soket AM3 işlemci desteği

Yazılımsal boyutuna gelince Yanlış sürücü tanıtmayınız siteden güncel olan sürücünüz hangisiyse onu indirip kurun.

Sürücülerini burdan http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/ga-770ta-ud3_10/download/  temin edebilirsiniz.

En son olarak işletim sisteminizi bu sefer flash diskten deilde DVDRW İle Sağlam temiz bir Windows 7 x64 sp1 yükleyiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.Tabiki göremediğimiz bir hataya burdan ancak yapabileceğimiz budur.iyi forumlar dilerim..

Edited by nadas21

1333 mhz ram belleklerinizi tek kullanın 1600 mhz ram bellek ile uyum sağlamadığından bu sorunlar olabilmektedir.birde işletim sistemini Pc ye yüklerken anakartınızın bios ayarlarınızı düzgün bir şekilde yapmanız gerekmektedir,Eğer anakartınızın Bios ekranındaki ayarlarınızı düzgün yapmadığınız taktirde bu ve bunun gibi sıkıntılar yaşamanız gayet doğaldır,

Anakartınızın Modeline Bakın ve Desteklediği ram bellekleri burdan bakabilirsiniz.Anakartınızın önerilen ram bellek desteği DDR3 1333 mhz Kit bellek - birde ram belleğin triple düsük voltaj olmasına özen gösterin

Ram Bellek Desteği

1. 4 x 1.5V DDR3 DIMM yuva ile 16GB'a kadar bellek desteği
  2. Çift kanal bellek mimarisi
  3. DDR3 1866(OC)/1333/1066 MHz

Buda işlemci desteği

AMD Phenom™II / AMD Athlon™II serisi Soket AM3 işlemci desteği

Yazılımsal boyutuna gelince Yanlış sürücü tanıtmayınız siteden güncel olan sürücünüz hangisiyse onu indirip kurun.

Sürücülerini burdan http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/ga-770ta-ud3_10/download/  temin edebilirsiniz.

En son olarak işletim sisteminizi bu sefer flash diskten deilde DVDRW İle Sağlam temiz bir Windows 7 x64 sp1 yükleyiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.Tabiki göremediğimiz bir hataya burdan ancak yapabileceğimiz budur.iyi forumlar dilerim..

tam olarak bende bunu yapıyorum  DVD den windows da yükledim hemde defalarca. Bios ayarlarını da bizzat kendim yapıyorum yaklaşık 15 yıldır. tüm driverleri güncellerim sıklıkla bende sorunu bir türlü anlayabilmiş değilim elimden bu süre zarfınca çok bilgisayar geçti hiçbir sorun yaşamadım. kendi bilgisayarıma mukayet olamıyorum :)

tam olarak bende bunu yapıyorum  DVD den windows da yükledim hemde defalarca. Bios ayarlarını da bizzat kendim yapıyorum yaklaşık 15 yıldır. tüm driverleri güncellerim sıklıkla bende sorunu bir türlü anlayabilmiş değilim elimden bu süre zarfınca çok bilgisayar geçti hiçbir sorun yaşamadım. kendi bilgisayarıma mukayet olamıyorum :)

SORUN ÇÖZÜLDÜ MÜ ? Çözüldüyse bizle paylaşır mısınız nasıl kurtuldunuz ? :)  Aradan 1 hafta geçmiş konu kalmış böyle 

SORUN ÇÖZÜLDÜ MÜ ? Çözüldüyse bizle paylaşır mısınız nasıl kurtuldunuz ? :)  Aradan 1 hafta geçmiş konu kalmış böyle 

sorun daha çözülmedi hazırlık yaptım hafta sonu win 8.1 yükleyeceğim bakalım be sefer ne olacak

önceki yüklediğin windowslar hdd üzerinde kalıntı bırakıyor.bu nedenle windows her açılışta farklı açılır..ssd lerde böyle bir durum olmaaz..herşeyden önce kullandığın antivirus programı önemli..

antivürüs kullanmıyorum. bu zamana kadar hiçbir faydasını görmedim. windows yüklerken de hem ön belleği silerim hem de tamamen biçimlendirme yaparak yüklerim her zaman

Win 8.1 64 bit yükledim. Driverlerin hepsini orjinal sitesinden güncel indirdim. yalnız anakartın win 8 için driveri yok win 7 64 bit indirdim. bilgisayar tertemizken chrome yükledim ama çalışmadı. yönetici olarak çalışıyor. bu mesajı yazarken de arada donuyor ve chrome çalışmayı başaramadı diye uyarı veriyor. başka programlar yükledim birkaçı çalıştı bazıları çalışmadı. karar verdim hdd değiştirecem. 

U

Win 8.1 64 bit yükledim. Driverlerin hepsini orjinal sitesinden güncel indirdim. yalnız anakartın win 8 için driveri yok win 7 64 bit indirdim. bilgisayar tertemizken chrome yükledim ama çalışmadı. yönetici olarak çalışıyor. bu mesajı yazarken de arada donuyor ve chrome çalışmayı başaramadı diye uyarı veriyor. başka programlar yükledim birkaçı çalıştı bazıları çalışmadı. karar verdim hdd değiştirecem. 

uSTA HDTune programıyla test yapmadın galiba hiç . ordan harddiskinin hasarını görebilirdin .   yeni hdd artık alınacak çare yok 

U

uSTA HDTune programıyla test yapmadın galiba hiç . ordan harddiskinin hasarını görebilirdin .   yeni hdd artık alınacak çare yok 

hd tune ile test yaptım bad sector yok görünüyor ama Hdd Healt kısmında failed görünüyor. Daha önce başka Hdd denedim ama sonuç aynı oldu en iyisi sıfır bir Hdd alacam bakalım ne olacak sonuç