Jump to content

Ntfs Bellek Ile Uefi Kurulumu?

Bay_KG
 Share

Recommended Posts

Selam

install.wim dosyası 4 GB'den büyük olursa neden UEFI kurmaz? Bunun bir açıklaması var mı sizde? Yoksa ben bilgilendireyim..

Yok böyle bir şey. install.wim dosyası hangi boyutta olursa olsun, fakat 64-Bit işletim sistemi olsun UEFI kurulabilir(Windows Vista/7-8-8.1 ve 10).

USB bellek 32-Bit formatlanacakmış hürafası da maalesef doğru bir uygulama değildir. USB bellekleri NTFS formatına dönüştürerek/biçimlendirerek UEFI modunda işletim sistemi kurulabilir. Bunun için 3 şeye ihtiyaç duyulur.

1- NTFS biçimlendirilmiş bir USB bellek,

2- GPT formatında bir HDD veya SSD. Eğer disk formatı MBR ise bunu UEFI kuramazsınız.

3- @BIOS ayarlarından UEFI modunu açmak. Şayet @BIOS ayarları LEGACY+UEFI modunda ve disk MBR formatında ise, buna UEFI kuramazsınız. Bu modda iken diskin GPT formatında olması gerekmektedir.

Bu 3 işlem sonrasında 64-Bit işletim sistemlerini UEFI modunda kurabilirsiniz. Buna göre WIM şu kadar GB boyutta olacaktır hürafası ortadan kalkmış olur.. Kendi hazırladığım SED'siz 19 farklı işletim sistemleri içinden 64-Bit sürümleri rahatlıkla UEFI kurabiliyorum. Hatta şu anda Win7 Pro x64 sürümünü bir müşterimin laptopuna kuruyorum.

Umarım bu yazıyı okuyan arkadaşlar bir nebze de olsa bilgi edinmiş olurlar..

Saygılar ve herkesin kolay gelsin...

Edited by köylü

Selam

Sadece bu cevabınızı yanıtlamak için giriş yaptım sayın @ONBUKA

install.wim dosyası 4 GB'den büyük olursa neden UEFI kurmaz? Bunun bir açıklaması var mı sizde? Yoksa ben bilgilendireyim..

Yok böyle bir şey. install.wim dosyası hangi boyutta olursa olsun, fakat 64-Bit işletim sistemi olsun UEFI kurulabilir(Windows Vista/7-8-8.1 ve 10).

USB bellek 32-Bit formatlanacakmış hürafası da maalesef doğru bir uygulama değildir. USB bellekleri NTFS formatına dönüştürerek/biçimlendirerek UEFI modunda işletim sistemi kurulabilir. Bunun için 3 şeye ihtiyaç duyulur.

1- NTFS biçimlendirilmiş bir USB bellek,

2- GPT formatında bir HDD veya SSD. Eğer disk formatı MBR ise bunu UEFI kuramazsınız.

3- @BIOS ayarlarından UEFI modunu açmak. Şayet @BIOS ayarları LEGACY+UEFI modunda ve disk MBR formatında ise, buna UEFI kuramazsınız. Bu modda iken diskin GPT formatında olması gerekmektedir.

Bu 3 işlem sonrasında 64-Bit işletim sistemlerini UEFI modunda kurabilirsiniz. Buna göre WIM şu kadar GB boyutta olacaktır hürafası ortadan kalkmış olur.. Kendi hazırladığım SED'siz 19 farklı işletim sistemleri içinden 64-Bit sürümleri rahatlıkla UEFI kurabiliyorum. Hatta şu anda Win7 Pro x64 sürümünü bir müşterimin laptopuna kuruyorum.

Not: Bu yaptığınız sürüm zannedersem 17 Kasım'da çıkan Update 2 sürümünü içerimiyor(Update 2'nin de 2'si oluyor bu. Önceki dağıtılan çöplük oldu yani)..

Umarım bu yazıyı okuyan arkadaşlar bir nebze de olsa bilgi edinmiş olurlar..

Saygılar ve herkesin kolay gelsin...

O.O enteresan... Uefi sistem kurmadan önce yaptığım araştırmalarda 'Uefi kurulum için Fat32 şart, Uefi standartları NTFS dosya sisteminden önyüklemeyi desteklemiyor' gibi bir şey okumuştum. Forumlarda da herkez NTFS ile Eufi kurumu olmuyor diyordu. Elimdeki windows sistemlerindeki wim dosyaları da 4gb dan küçük olduğu için hep fat32 formatında kullandım usb yi. Ama şimdi sen söyleyince formatı ntfs yaptim kurulum sıkıntı çıkarmıyor  :o Bunca zaman wim dosyası 4gb dan düşük olsun takıntım boşunaymış. Kim çıkardı bu fat32 olayını   <_<

O.O enteresan... Uefi sistem kurmadan önce yaptığım araştırmalarda 'Uefi kurulum için Fat32 şart, Uefi standartları NTFS dosya sisteminden önyüklemeyi desteklemiyor' gibi bir şey okumuştum. Forumlarda da herkez NTFS ile Eufi kurumu olmuyor diyordu. Elimdeki windows sistemlerindeki wim dosyaları da 4gb dan küçük olduğu için hep fat32 formatında kullandım usb yi. Ama şimdi sen söyleyince formatı ntfs yaptim kurulum sıkıntı çıkarmıyor  :o Bunca zaman wim dosyası 4gb dan düşük olsun takıntım boşunaymış. Kim çıkardı bu fat32 olayını   <_<

Selam

Kim çıkarttı bu hürafayı onu bilemem(birileri çok bildiğini var sayarak sallamış işte). Çoğu kişi sizin ilk satırlarınızdaki yazdığınız veya sandığınız gibi bir kavram içinde.. NTFS formatında biçimlendirilmiş bir flash bellek ile sistem kurduğunuza göre, tüm bu yanlış bilgileri de çürütmüş oluyorsunuz. :)

FAT32 doğru ama bu flash belleğin Fat32 biçimlendirilerek öyle kurulum gerçekleştirilir hürafası yanlış. Bu şu anlama gelir; UEFI modunda kurulum yapılması için disk biriminin 128 MB'lik bir bölümü Fat32 MSR olarak ayrılır.

Windows 7; 3 birim oluşturur. Windows 8 ise 4 birimden oluşur.

Win7: 100 MB Sistem ayrıldı birimi

128 MB MSR birimi (Fat32)

xxx GB ise sistem kurulum birimi (NTFS).

Win8:  300-350 MB Sistem ayrıldı birimi

100 MB Kurtarma birimi

Bilginize ve kolay gelsin..

• Editor

bu konu üzerine defalarca cevap yazdım ve yazmaya devam edeceğim

1-Kullandığınız makinanın biosunda uefi-legacy seçeneği birlikte varsa kurulum yapabilirsiniz bir çok makinada bu özellik uefi ve legacy bios olarak ayrı seçeneklerdedir tekrar söylüyorum bu kurulum sizin biosunuzun özelliğidir dediğim gibi uefi ve legacy seçeneği ayrı olan bioslarda gpt diskler ntfs belleği görmez

2-Çok düşük bir ihtimal olarak gördüğüm uefi kurulum yaptığınızı zannederek normal kurulum yapıyorsunuzdur

uefi kurulumlu bir makinada tablo aşağıdaki gibidir

pre_1416857372__ekran_alnts.png

Edited by köylü

Sn Bay_KG

NTFS Olarak biçimlendirilmiş bir Flash ile, Bios'u UEFI olacak şekilde kurulum yaptığınıza dair 3 dakikalik bir video sanıyorum ki konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacak. Yaptığınız bilgilendirmeyi pratik ile de anlatın ki olabiliyorsa kimse mağdur olmasın...

Teşekkürler Saygılar...

Selam

Sadece bu cevabınızı yanıtlamak için giriş yaptım sayın @ONBUKA

Yanlışınız var.Yeni sistemlerde harici diskten açılmaya kısıtlama koymak adına böyle bir mecburiteyi şart koşuyorlar.Belki teknik bir zorluk belki ticari kaygı bilemiyorum.Böyle bir mecburiyet var.

Windows 8 ntfs biçimlendirilmemiş diske kurulamazken elime geçen Hp elite tablette (windows 8) 32gb ssd var ve boot bölümü fat32.Mantıksız ama doğru.Hatta elimde yedeği olsun diyerek sistem imajını hala saklıyorum.Asus transformer serisi windows 8'li tabletlerin recovery dosyalarını inceleyin.

Bütün yeni notebooklar harici uefi boot için sadece ve sadece fat32 formata izin veriyorlar.Örnekte vereyim.Windows 8'li Acer notebooklar kurtarma diski olarak sizden flashdisk istiyor ve fat32 formatlıyor.imkanınız varsa deneyin,ezberden konuşmuyorum.İnsanları yanlış yönlendirmeye gerek yok.Teşekkür ederim.

Selam

Kim çıkarttı bu hürafayı onu bilemem(birileri çok bildiğini var sayarak sallamış işte). Çoğu kişi sizin ilk satırlarınızdaki yazdığınız veya sandığınız gibi bir kavram içinde.. NTFS formatında biçimlendirilmiş bir flash bellek ile sistem kurduğunuza göre, tüm bu yanlış bilgileri de çürütmüş oluyorsunuz. :)

FAT32 doğru ama bu flash belleğin Fat32 biçimlendirilerek öyle kurulum gerçekleştirilir hürafası yanlış. Bu şu anlama gelir; UEFI modunda kurulum yapılması için disk biriminin 128 MB'lik bir bölümü Fat32 MSR olarak ayrılır.

Windows 7; 3 birim oluşturur. Windows 8 ise 4 birimden oluşur.

Win7: 100 MB Sistem ayrıldı birimi

Win8:  300-350 MB Sistem ayrıldı birimi

100 MB Kurtarma birimi

Bilginize ve kolay gelsin..

Windows ne zamandan beri usb flash bellekte (diskte değil) disk bölümlemeye izin veriyor? Yine yanlış bilgilendiriyorsunuz.Soru sorsanız bir derece iddia ediyorsunuz.ispatlamakla yükümlüsünüz.Teşekkür ederim.

Edited by F_s_M

Yanlışınız var.Yeni sistemlerde harici diskten açılmaya kısıtlama koymak adına böyle bir mecburiteyi şart koşuyorlar.Belki teknik bir zorluk belki ticari kaygı bilemiyorum.Böyle bir mecburiyet var.

Windows 8 ntfs biçimlendirilmemiş diske kurulamazken elime geçen Hp elite tablette (windows 8) 32gb ssd var ve boot bölümü fat32.Mantıksız ama doğru.Hatta elimde yedeği olsun diyerek sistem imajını hala saklıyorum.Asus transformer serisi windows 8'li tabletlerin recovery dosyalarını inceleyin.

Bütün yeni notebooklar harici uefi boot için sadece ve sadece fat32 formata izin veriyorlar.Örnekte vereyim.Windows 8'li Acer notebooklar kurtarma diski olarak sizden flashdisk istiyor ve fat32 formatlıyor.imkanınız varsa deneyin,ezberden konuşmuyorum.İnsanları yanlış yönlendirmeye gerek yok.Teşekkür ederim.

Windows ne zamandan beri usb flash bellekte (diskte değil) disk bölümlemeye izin veriyor? Yine yanlış bilgilendiriyorsunuz.Soru sorsanız bir derece iddia ediyorsunuz.ispatlamakla yükümlüsünüz.Teşekkür ederim.

Selam

Ispatlamakla yükümlü oluğum insanlar sistemi bilenler içindir. Kurulumda da diskleri her zaman flash bellekle bölebilir, biçimlendirebilir ve Disk formatını GPT veya MBR olarak değiştirebilirsiniz. Disk formatını değiştirmek için SHIFT+F10 adında 2 tuş var, bunlar sizin klavyenizde de olması lâzım. Bu tuşlara bastığınızda karşınıza çıkacak CMD.EXE ile Diski istediğiniz formata dönüştürebilirsiniz. Bundan sonrası Windows kurulum ekranında gördüğünüz HDD birimini bölme yapmaktır. Flash bellekle boot ederek bu şekilde yapabilirsiniz..

Bu yazınızdan anladığım kadarı ile, bu hususta çok fazla bilginizin olmadığı anlaşılıyor.

Bu hususta daha fazla bir şey yazmak istemiyorum ama kısa süre sonra buraya ekleyeceğim resimlerle tüm bu iddialara cevap vermiş olacağımı düşünüyorum.

Kolay gelsin...

Sn Bay_KG  eğer şu anda ntfs bellekle uefi kurulum yapılmış birmakinadan yazıyorsanız partition wizard veya benzeri bir disk programından disklerinizin görüntüsünü içeren bir caps verirmisiniz

Merhaba

Sayın @Köylü üstat aşağıdaki linke bit .htm dosyası hazırladım ve gerekli açıklamaları yazmaya çalıştım. Umarım sizlere bir nebze de olsa yararlı olur. Ancak benim yazdıklarım sizlere yeterli gelmeyebilir, bunu siz kendiniz gerçek HDD veya SSD üzerinde yaparsanız daha anlaşılır olur..

Saygılar..

UEFI Kurulum açıklaması: http://www.kitapgibi.info/UEFI_Kurulumu/Uefi_Kurulumu.htm

Edited by Bay_KG

Arkadaşlar bu UEFİ olayı çok karışık bir durum olmaya başladı.

Bir de şöyle bir durum var. 32 bit sürümün içerdigi iso dosyalarından 64 bit uefi kurulamaz deniliyor. AIO (All In One) denilen ve 32 ve 64 bit mimarilerini içeren kurulum medyalarını da -eğer 32 bit sürüm temel alınarak oluşturululduysa kullanmazsınız.

Ben sistemimi bu şekilde kurdum disk yönetiminden baktıgımda uefi kurulmuş. biosdan da baktıgımda sistemin kurulu oldugu ssd de uefi samsung pro yazmakta.

• Editor

Sn Bay_KG yine benim dediğime geldin biosunda legacy-uefi birlikte çalışıyor bu senin biosunun özelliğidir ben ve benim gibi bir çok kişinin biosunda legacy-uefi seçeneği yoktur ikisi birden çalışmaz ya legacy yapacan yada uefi uefi yaptığın zaman ntfs bellek görünmez onun için biosunda legacy-uefi seçeneği bulunmayan makinalarda ntfs bellekle yine uefi kurulmaz

Sayın @Köylü üstat. Ben gerekeni yazdığımı ve resimlediğimi zannetmiştim ama yine anlaşılmamış gibi gözüküyor.

Bakın; LEGACY+UEFI Bios resmini özellikle ekledim ki, her 2 durumda da kurulum yapılabilinir özelliği görünsün diye.

Bios'taki HDD birimlerinin durumuna bakarsanız, daha iyi anlaşılır olur üstadım.

HDD GPT formatında ve [UEFI] kurulabilir modunda.

Yine aynı HDD MBR formatında kurulabilir durumda, ancak Disk birimlerine gelindiğinde HDD'nin MBR formatına dönüştürülmesi lâzımdır.

Benim Bios'ta da yoktu önceleri, güncelledikten sonra bu duruma dönüştü. Gigabyte anakartta da sizdeki gibi ayrı ayrı ve her 2 durumda da NTFS flash bellek çalışmaktadır. Bende sorunsuz çalışıyor ve buna göre yazıyorum zaten. Aksi durum olsaydı bu konuda itirazım olmazdı.
Diğer yandan; Müşterilerime kurduğum aynı Flash bellek ile bu güne kadar herhangi bir sorun yaşamadım her 2 modda da..

Saygılar ve kolay gelsin..

Resim ve açıklama

uefi_1_2.jpg

Sayın @Köylü üstat. Ben gerekeni yazdığımı ve resimlediğimi zannetmiştim ama yine anlaşılmamış gibi gözüküyor.

Bakın; LEGACY+UEFI Bios resmini özellikle ekledim ki, her 2 durumda da kurulum yapılabilinir özelliği görünsün diye.

Bios'taki HDD birimlerinin durumuna bakarsanız, daha iyi anlaşılır olur üstadım.

HDD GPT formatında ve [UEFI] kurulabilir modunda.

Yine aynı HDD MBR formatında kurulabilir durumda, ancak Disk birimlerine gelindiğinde HDD'nin MBR formatına dönüştürülmesi lâzımdır.

Benim Bios'ta da yoktu önceleri, güncelledikten sonra bu duruma dönüştü. Gigabyte anakartta da sizdeki gibi ayrı ayrı ve her 2 durumda da NTFS flash bellek çalışmaktadır. Bende sorunsuz çalışıyor ve buna göre yazıyorum zaten. Aksi durum olsaydı bu konuda itirazım olmazdı.
Diğer yandan; Müşterilerime kurduğum aynı Flash bellek ile bu güne kadar herhangi bir sorun yaşamadım her 2 modda da..

Saygılar ve kolay gelsin..

Resim ve açıklama

uefi_1_2.jpg

Arkadaşlar UEFİ hakkında fikir alış verişinizin sonunda gerçek bilgiye ulaşacagız ve biz kullanıcılar için çok önemli bilgiler ortaya çıkacak. Bu UEFİ hakkındaki bilgiler benim için her zaman soru işareti idi. İkinizede teşekkür ederim. Ortak noktayı bulduktan sonra bilgi kirliligi olmaması açısından varılan son durumu ayrıntılı ve temiz bir şekilde açıklayabilirmisiniz.

• Editor

Sn Bay_KG  sizi ben çok iyi anlıyorum ama siz benim yazdıklarımı anlamıyor ve anlamak istemiyorsunuz size verdiğim ilk cevapta 2 seçenek olarak durumu izah etmiştim ilk cevap postuma bakabilirsiniz seçenek 1 olarak legacy-uefi biosta kurulabileceğini zaten söylemişim seçenek 2 dede mbr diske uefi kurduğunuzu zannetmiş olabileceğinizi çok düşük bir ihtimal olarak bahsetmiştim

yeni nesil bazı bios üreticileri bu sorunusizin makinanızda olduğu gibi legacy-uefi seceneğiekleyerek çözmüşler fakat bir çok biosta bu sorun halen devam etmektedir şimdi sizin makinede 3 adet boot seçeneği var olduğunu tahmin ediyorum

1-legacy

2-uefi

3-legacy-uefi

şimdi isterseniz sadece uefi olan seçeneği seçerek ntfs belleği kurulumda görmeye çalısın göremezsiniz çünkü sadece uefi seçeneği ntfs belleği desteklemez ancak legacy-uefi seçeneğinde bu belleği görebilirsiniz burada legacy sizin ntfs belleğinizi görmeyi sağlıyor

şimdi benim kullandığım makinada sadece uefi seçeneği var bu makinaya ntfs bellekle uefi kurulum yapabilecek vatandaşa hem bu laptopu hemde kullandığım iki adet harici hdd yi ve kullandığım tüm donanımları hediye edeceğim ayrıca her gün bios güncellemesine bakıyorum güncellenen biosta hala bu seçenek gelmiyor demekki her bios üreticisi bu güncellemeyi vermiyor

Ben bilgisayar teknisyeniyim.Meslek olarakta bunu yapıyorum,15 seneyi aşkın bu sektördeyim.Şu an üst kata çıktığımda 10-12 farklı markadan 60'a yakın farklı model makinaya ulaşabiliyorum.Size diyorumki yanlışınız var.Tek bir pc'deki duruma bakarak karar verip,sonra genelleme yapıyorsunuz.Bu kadar insan sizin aksi yönünüzde görüş bildiriyor,acaba neden diye merak bile etmiyorsunuz.Anlamaya çalışmak yerine benim söylediğim doğru demeniz sizi malesef farklı konumlara düşürüyor.Siz bildiğiniz yolda devam edin,nasıl olsa doğrusunu göreceksiniz.Birde hürafa (doğrusu hurafe'dir) nedir açıklarmınız,zürafanın küçük kardeşimi :)

• Editor
Bir işletim sistemi konusu içerisindeki uefi ntfs bellek ile alakalı tartışmaların olduğu postları faydalı olması acısından donanım bölümüne taşıdım konuyla alakalı tartışmayabilgi paylasmaya bu konu altından devam edelim
Edited by köylü

Bu durum bence msi anakartlara özel bir durum. Elimde msi anakartlı bir bilgisayar olmadığı için tam olarak test edemiyorum ama biosunda UEFI+Legacy seçeneği de olan birçok bilgisayarda yaptığım denemelerde ntfs flashtan uefi başlatamadım.

Ben bilgisayar teknisyeniyim.Meslek olarakta bunu yapıyorum,15 seneyi aşkın bu sektördeyim.Şu an üst kata çıktığımda 10-12 farklı markadan 60'a yakın farklı model makinaya ulaşabiliyorum.Size diyorumki yanlışınız var.Tek bir pc'deki duruma bakarak karar verip,sonra genelleme yapıyorsunuz.Bu kadar insan sizin aksi yönünüzde görüş bildiriyor,acaba neden diye merak bile etmiyorsunuz.Anlamaya çalışmak yerine benim söylediğim doğru demeniz sizi malesef farklı konumlara düşürüyor.Siz bildiğiniz yolda devam edin,nasıl olsa doğrusunu göreceksiniz.Birde hürafa (doğrusu hurafe'dir) nedir açıklarmınız,zürafanın küçük kardeşimi :)

Sanırım Çok Çalişmamiz Lazim'' Meslektaş'' Bende Bir Teknik Servis  Olarak  Yaşasin UEFİ Diyorum İşlerimiz Düzeldi Yahu :)

• Editor

Bu durum bence msi anakartlara özel bir durum. Elimde msi anakartlı bir bilgisayar olmadığı için tam olarak test edemiyorum ama biosunda UEFI+Legacy seçeneği de olan birçok bilgisayarda yaptığım denemelerde ntfs flashtan uefi başlatamadım.

Maalesef benim de test etme sansım yok ama Bay_KG müsterilerinin farklı makinalarına kurduğunu iddia ediyor legacy-uefi seceneğinde ntfs belleğin göründüğü mutlak ama her biosta uefi kurulumu desteklermi bilemiyeceğim

anakartınızın uefi desteği var uefi windows kurabilirsiniz

merhaba

Benimde şuan çalıştığım şirkette 500 pc elimin altında , eğer bios da LEGACY+UEFI seçeniği varsa ntfs usb ile kurulum yapabilirsin, sadece uefi varsa fat32den başka yol yok, saygılarımla

Sn Bay_KG  sizi ben çok iyi anlıyorum ama siz benim yazdıklarımı anlamıyor ve anlamak istemiyorsunuz size verdiğim ilk cevapta 2 seçenek olarak durumu izah etmiştim ilk cevap postuma bakabilirsiniz seçenek 1 olarak legacy-uefi biosta kurulabileceğini zaten söylemişim seçenek 2 dede mbr diske uefi kurduğunuzu zannetmiş olabileceğinizi çok düşük bir ihtimal olarak bahsetmiştim

yeni nesil bazı bios üreticileri bu sorunusizin makinanızda olduğu gibi legacy-uefi seceneğiekleyerek çözmüşler fakat bir çok biosta bu sorun halen devam etmektedir şimdi sizin makinede 3 adet boot seçeneği var olduğunu tahmin ediyorum

1-legacy

2-uefi

3-legacy-uefi

şimdi isterseniz sadece uefi olan seçeneği seçerek ntfs belleği kurulumda görmeye çalısın göremezsiniz çünkü sadece uefi seçeneği ntfs belleği desteklemez ancak legacy-uefi seçeneğinde bu belleği görebilirsiniz burada legacy sizin ntfs belleğinizi görmeyi sağlıyor

şimdi benim kullandığım makinada sadece uefi seçeneği var bu makinaya ntfs bellekle uefi kurulum yapabilecek vatandaşa hem bu laptopu hemde kullandığım iki adet harici hdd yi ve kullandığım tüm donanımları hediye edeceğim ayrıca her gün bios güncellemesine bakıyorum güncellenen biosta hala bu seçenek gelmiyor demekki her bios üreticisi bu güncellemeyi vermiyor

Merhaba sayın Köylü

Öncelikle konuyu farklı bir başlık altında topladığınız için teşekkür ederim..

BIOS ayarlarında 2 seçenek bulunmakta ve resimleyerek yukarıdaki linkte bulunan .HTM dosyası altına ekledim.

Link: http://www.kitapgibi.info/UEFI_Kurulumu/Uefi_Kurulumu.htm

Size bir şey sormak istiyorum. NTFS olarak biçimlendirilmiş HDD birimlerinden birinden 64-Bit işletim sistemini UEFI modda kurulum yapabiliyor musunuz?

Veya HDD üzerine oluşturulmuş Sanal Disk, ya da NT6 üzerinden..

Eğer bunlardan birinde UEFI kurabiliyorsanız, flash bellekle de kurabilmeniz gerekir.

Süper DEDE'nizden Saygılar ve kolay gelsin.. :)

merhaba

Benimde şuan çalıştığım şirkette 500 pc elimin altında , eğer bios da LEGACY+UEFI seçeniği varsa ntfs usb ile kurulum yapabilirsin, sadece uefi varsa fat32den başka yol yok, saygılarımla

Merhaba

Üstteki linke bakınız lütfen..

Siz 500 PC'ye bakıyormuşsunuz ama benim elimden sayısını bilmediğim kadar çok diyebileceğim yüzlercesi elimden gelip geçiyor. Sizlerin hiç görmediği, hâttâ adını bile duymadığınız bilgisayarlarla 40 yıla yakın zamandır hizmet veriyor ve üzerlerinde çalışmışlığım var. O dönemlerde Hard Disk'lerin adı bile yoktu. :) Binlerce Disket'lerle cebelleşiyordum.. İlk Hard Diskim 1970 lerde 10 MB boyutunda oldu ve bu boyuttan daha büyüğü yok. Sonrasında gelişti ve bu günkü duruma geldi HDD'ler.

Kolay gelsin..

@Bay_KG 

uefi modda bios uefi de iken ntfs ile windows kurulumunda  Windows bu diske yüklenemez seçilen disk GPT bölümü sitilinde uyarısı sizde çıkmıyor mı çıkıyorsa nasıl aşıyorsunuz

Selam

Bende öyle bir uyarı çıkması ihtimali neredeyse yoktur..

Zannedersem siz boot.wim dosyasını 32-Bit işletim sisteminden aldınız veya onula boot ediyorsunuz. Eğer bunu 64-Bit boot.wim ile değiştirirseniz, sizde de çalışacağını %90 tahmin ediyorum..

Sitedeki Win7 ve Win8 çalışmaları okuduğum veya bilgilendiğim kadarı ile genelde 32-Bit işletim sistemi altında AIO sürümlerini birleştiriyorlar. Halbuki bunu 64-Bit işletim sistemi altında toplasalar, çoğu kullanıcı sorun yaşamayacaktır. Ayrıca; entegre esnasında ne varsa içine(geçerli geçersiz updateler) yüklüyor ve sistemi şişirdikleri gibi olumsuz sorunlarada sebebiyet veriyorlar.. Örneğin; Win 8.1 Kasım Update 2 dahil güncellemesi 55 adettir. Ama bazı arkadaşların eklediği resimlerden gördüğüm kadarı ile bu sayı oldukça fazla ve bu da sistemin sağlıklı çalışmamasına neden olmaktadır.

AIO veya normal sistemleri kendim hazırladığım için şu ana kadar bir sorunla karşılaştığımı hatırlamıyorum.

Bilginize ve hoşça kalın..