Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Bcd Wim Dosyası Ekleme

F_s_M
 Share

Recommended Posts

Merhaba iso imajındaki olsun,usb bellekteki olsun "boot\bcd" dosyasına bootice ile mesela msdart,win7pe veya win8pe eklediğimde boot menüsünde isimleri çıkıyor ve kullanabiliyorum

Aynı işlemi "efi\microsoft\boot\bcd" dosyasına tanımladığım zaman uefi destekli cihazda deneme yaptığımda malesef hiçbir menü gelmiyor ve direk boot.wim dosyasını yüklemeye başlıyor.

Acaba nerede hata yapıyorum.Bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.Teşekkür ederim.

belki de hepsinde teker teker EFI'yi aktif etmeniz gerekiyordur ya da sistemin EFI'yi desteklemesi gerekiyordur

Hangi hepsinde efi aktif edilecek.Efi klasörü ve bootmgr.efi dosyası UEFI boot var demektir.Kaldıki zaten sistem efi olarak boot ediyor.Ne demek istediniz anlayamadım

uefinin bir diğer amacı ikinci bir işletim sistemi kurmayı engellemek değilmiydi

Sizce uefi sistem yüklü bir makinaya ikinci bir windows 8 kurulamaz mı? :)  Ama buradaki amacım zaten ikinci bir sistem kurmak değil.nasılki mbr boot desteği olan sistemde bcd dosyasına 2. 3. wim dosyası yada vhd ekleyip ekleyip açılışta seçerek başlatıyorsam aynısını efi olarakta yapmaya çalışıyorum. Kısaca multiboot efi yapmak istiyorum

• Like 1

Neden bootice kullanmıyorsunuz?  Bootice-->Bcdedit-->other bcd-->easy mode kısmından ana başlıklarıyla düzenleme yapabilrsiniz.Daha da ayrıntılı düzenleme yapmak isterseniz professional mode kısmı tercih edilebilir.

Efi bcd dosyasını düzenlemeye başladığımda boot.wim dosyasının adından tutunda,dosya konumuna kadar birçok bilgiyi değiştiriyorum.Sonuç olumlu.

Ama efi multiboot olayında başarısız oluyorum.Denemelerim devam ediyor.Olumlu bir sonucu buradan paylaşacağım.Teşekkürler.

Anladığım kadarıyla sorun bootmgr.efi dosyasının direk çalışmasında. "\efi\microsoft\boot\bcd" dosyası beklenildiği gibi işlenmiyor demektir.Çünkü normalde sources\boot.wim altında olan dosyayı boot\ dizinine atıp "\efi\microsoft\boot\bcd" dosyasını buna uygun düzenlediğimde sorunsuz uefi boot başlıyor. Sayın köylü x86 uefi olamayacağına göre yukarıdaki menü'de boot\bcd legacy olarak işletiliyor demektir.bu da mbr olmazmı? Notebookta biostan secure boot aktif,legacy boot'u kapattığımda sadece boot\boot.wim(64 bit winpe) çalışıyor. Benzer menü benim iso dosyamda da mevcut win7-win8 winpe,msdart x86-64 seçenekleri var.Ama bu menüyü secure boot kapalı legacy boot aktifken görebiliyorum.

Yanlış anladıysam lütfen düzeltirmisiniz.Teşekkürler.

• Editor

Hayır bu menüyü hem legacy biosta hemde uefi biosta görebilirsiniz farkındaysanız legacy ve uefi biosta çalışıp çalışmayacağını menülerde belirtmişim caps qemu dan alındığı için boot klasöründeki bcd görüntüleniyor ve Türkçe uefi biostada aynı menü çıkıyor yalnız onun dili ingilizce

• 2 years yıl...

BCDEdit İle Sistem değişikliği

Önyükleme Yapılandırma Verileri (BCD) dosyaları, önyükleme uygulamalarını ve önyükleme uygulama ayarlarını tanımlamak için kullanılan bir dosyadır

bcd edit ile kullandıgımız herhangi bi iso kalıbı yanına wimpe çalışması ekleyebılıyoruz(7-8-10 pe gibi)

işlem için yapmanız gereken ultra iso tarzı bi program
iso kalıbı içinden boot klasörünü açıp bcd isimli dosyamızı alıp üzerinde değişiklik yapacagız

örnek BOOTICEx86 yönetici olarak çalıştırıyoruz bcd edit tıklıyoruz akabinde other bcd
file yi tıklayıp bcd dosyamızı seçiyoruz
easy mode dedikten sonra alttaki örnek'te verdiğim gibi yazılımın solundakı kutucukta sırasıyla 7 kurulumu ve winpe seçenekleri gözüküyor kendımıze göre düzenleyip save globas ve save current sıstem ışlemını yapıp değişim yaptıgımız
bcd yi iso boot klasörüne atıyoruz
Üsteki yazanlar harıcınde wimpeli sistemler için iso sources kalıbı içindeki
boot.wim 'i yenınden adlandırarak winpe.wim yapıyor normal ıso kalıbı içinde sources'e atıyoruz

X91q6R.png

5Llmaj.png

Please register to see this content.

Edited by casper0007
  • Like 3