Jump to content

Donanımsal Takılma Kasma Problemi

tiestoq
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar...bir sorunum var illet oldum 1 aydır...

şimdi sorunum 3 ay önce falan aralıklar baş göstermeye başlamıştı son 1 aydır da sıklaştı ve beni benden aldı...pc yi oyun falan için çok yüklenerek kullanan biri değilim onu belirteyim arada bir facebook üzerinden oyun oynarım webde gezinme vs. şeyler..birde ra3 uprising oynarım hepsi bu...

(pc sistemim geri kalmış durumda farkındayım ama yoğun kullanmıyorum dediklerim haricinde onu belirtmek istedim)

sorun: pc de anlık veya 2 3 dakıkalık donmalar bazen kitlenme sonrası powerde pc kapatmaya kadar gidiyor.windows başlangıç ekranım geç geliyor..önceden %40 % 50 de çalışan işlemci bir kaç chorome sekmesiyle ve mp3 dinlemeyle %90 ları görür oldu...yavaş çalışma durumları dosyalar arasında geçiş yaparken....

yaptıklarım: hdd den şüphelendim 1 tb barracuda (seagate) 7200 rpm hdd aldım 1 ay olmadı....ekran kartından şüphelendim basit bi ekran kartı taktım olmadı...pus tan şüphelendim dvd-rom ve benzeri oemleri söküp çalıştırdım ekran kartını çıkardım vga dan kullandım yine yemedi...ramleri taktım çıkardım...anakart hafızasında sıkıntı olabilir diye pili çıkardım taktım...defalarca farklı sürümlerde format attım...driverlerin hepsi güncel...

allah aşkına beni bu durumdan kurtarabilcek akıl verebilecek bir dost var mıdır? ne yaptıysam olmadı hatıralyamadığım fakat yaptığım bir çok öneri de var...herkese teşekkürler

birde şimdi farkettim c diskini gözden geçirme yaptım sonrasında not defteri.txt uzantısı olan .txt önceden görünmüyordu şimdi görünür oldu..

pcdurumu.jpg

Edited by tiestoq

İslemci ısınıyor olabilir işlemciyi söküp macun sıkman lazım daha önce yapmadıysan böyle bir işlem yavaş yavaş yap fanın ayaklarını kırma ihtimalinin yüksek dikkat et.
.txt önemli değil bilgisayarıma gir sol üstte düzenle tıkla klasör ve vs yazıyor tıkla açılan pencerede üstten 2.sekmeye bilenen dosya uzantıları var orada işaretle çık daha gözükmez..
Ve 4GBlık pcye 32bit işletim sistemi kurmuşsun bilerekmi kurdun

1. pc yi güzel bi şekilde baştan ayağa virüs taraması yap c: d: e: ne varsa

2. kesinlikle başka ram ile deneme yap kendi üzerindeki ram ler ile değil

3. hdd ni hd tune ile error scanda tara bad sector varmı yokmu (hdd yeni deme yap)

4. anakarttaki kapasitörleri gözlemle(kalem pile benzeyen üzerinde x yada K harflerine benzeyen baskılar var)şişme yada akma varmı varsa bunları değiştirt

5: Hdd sata kablosunu değiştirmeyi dene

6: Hdd yi anakarttaki başka bir sata portuna bağlamayı dene

7: Başka bir windows sürümü denemediysen onu dene

şimdilik aklıma bunlar geliyor

çok sağolasın arkadaşlar...emre çakar dostum macunu bu işten anlayan arkdaşıma yaptırttım 32 bit olayınıda kendisine çok güvendiğim bi teknik servisteki tanıdığımın tavsiyesi üzerine '' 64bit işletim sisteminde matematiksel işlemler yoğun olduğu için pc ni yorar '' dedi o yüzden 32 bite dönmüştüm geri. (bu sorunum için kendisine ulaşamadım 1 yılır görüşemiyoruz) teşekkur ederim...vuri dostum sağolasın ilgilenmişsin dediklerinden sadece 2,3 ve 4 ü yapmamıştım onlarıda yapıcam sonuç alırsam anında buradayım...:)