Jump to content

intel pentium dual core ile core duo

orion

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar bugünlerde yeni çıkan laptopların bazılarının işlemcileri 'intel pentium dual core' olarak yazıyor.Benim merak ettiğim konu ise bu işlemcinin 'core duo' ile olan farkı nedir? Yani buda çift çekirdekli midir? yada hangisi daha iyidir gerçekten benim için çok önemli bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

Not:Benim ilk bulabildiğim cache özellikleri arasındaki fark pentium dual core'un cahe'i 1mb iken core duo'nun 2 mb bu özellik okadar önemlimidir acaba bunu da bilmiyorum tabiki,teşekkürler.

core duo ve core 2 duo arasında şöyle bir fark var sizin söylediğinizde budur sanırım ,intel amd nni çift işlemciği atağına karşılık vermek için uyduruk ( yalancı çift çekirdek ) işlemci serisi çıkardı bunlar core duo oluyor prensibide şu iki ayrı çekirdeği tek parçada toplamışlar ama ortak cache kullanmıyorlar buda performansı düşürüyor yani orjinal çift çekirdek olmuş olmuyor core 2 duo da ise bu çift çekirdek ortak cache ile hareket ediyor ve performansı % 40 daha fazla olabiliyor buna rağmen sıcaklık değerleride daha düşük oluyor ,umarım açıklayıcı olabilmişimdir :p

core duo ve core 2 duo arasında şöyle bir fark var sizin söylediğinizde budur sanırım ,intel amd nni çift işlemciği atağına karşılık vermek için uyduruk ( yalancı çift çekirdek ) işlemci serisi çıkardı bunlar core duo oluyor prensibide şu iki ayrı çekirdeği tek parçada toplamışlar ama ortak cache kullanmıyorlar buda performansı düşürüyor yani orjinal çift çekirdek olmuş olmuyor core 2 duo da ise bu çift çekirdek ortak cache ile hareket ediyor ve performansı % 40 daha fazla olabiliyor buna rağmen sıcaklık değerleride daha düşük oluyor ,umarım açıklayıcı olabilmişimdir :p

Core Duo da çift çekirdekli dostum, sanırım dual core yazacakken yanlışlıkla core duo yazdın.

Core2Duo'da Core Duo nun biraz daha performanslı üst versiyonu

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...