Jump to content

Laptop Isınınca Kapanıyor

rojhack
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar laptop bilgisayarımı açarken biraz kullandıktan sonra fan üflüyor sürekli fazla bir ısıda yok. Bilgisayarın içini açtım temizledim aynı sorun devam ediyor. Windows 8, windows 7 işletim sistemlerini yükledim aynı. Farklı bir çözüm tavsiye eden varmı?

Resimdeki gibi ram, cpu kullanımı normal görünüyor. Bilgisayarı yoracak bir işlemde görmüyorum fanın sürekli üflüyor olmasına ben anlam veremedim.

-->> Sıcaklık ekran resmini ekledim ekran kartı yanıyor resmen?

Q4N4q3.png12Bykp.png

Edited by rojhack

s.a

arkadasım makına kaç yıllık eger 2 yıldan fazlaysa  işlemcinin ustundeki ve fanların altındaki termal macunları yenilemen ve sogutucunun  tumunu iyice bi temizlemen gerekir (S_EroL ) arkadaşımızda konuya deginmiş..

hayırlı akşamlar

Laptopun markası modeli nedir? Chipset, ekran kartı gibi hayati driverlar yüklü mü, güncel mi? Laptopu açıp temizlediğinizi yazmışsınız. Termal macun ve ped ler ne durumda?

Toshiba qosmio F60  driverleri hepsini güncelledim.  Macunlarını değiştirmedim sadece içini ve fanı temizledim

s.a

arkadasım makına kaç yıllık eger 2 yıldan fazlaysa  işlemcinin ustundeki ve fanların altındaki termal macunları yenilemen ve sogutucunun  tumunu iyice bi temizlemen gerekir (S_EroL ) arkadaşımızda konuya deginmiş..

hayırlı akşamlar

2010 da yurdışından aldım. Geçen sene anakart servis tarafından değiştirildi sıfır takıldı. Fanları temizledim macunları değiştirmedim.

everest gibi bi ısı kontrol edebileceğin program kur. bak bakalım fazla ısınan parça işlemcimi ekran kartımı? 

12Bykp.png

işlemcinde sıkıntı yok. ekran kartı fanına bakman lazım. fan eğer sağlamsa hafif dokununca yaylı gibi rahatça döner. bozuksa zor döner. işlemci fanına dokununca dediğimi anlarsın.  

Önbord ekrankartı ben anakart üzerinden işlemci ve ekran kartı fanını göremedim?

anakart la ilgili bir problem var ama bu şekilde tam olarak bir yorum yapmak yalnış olur ısı sensörü de sorun olabilir sensör çalışmıyordur o yüzden kapatıyor olaiblir everest  sistem kararlık testi yap ama kesin konuşmak için görmem lazım ...

Edited by lamont

youtube da senin laptobun sökülme şeması vardır. ordan biraz bak muhtemelen işine yarar bişeyler bulursun. ama işlemci macunuyla kesinlikle uğraşma.

soğutma fanının uzantısı ekran kartı ve işlemcinin üstünde geçiyor. Sanırım söküp iki yerininde macununu yenilemem gerekiyor.

Edited by rojhack

soğutma fanının uzantısı ekran kartı ve işlemcinin üstünde geçiyor. Sanırım söküp iki yerininde macununu yenilemem gerekiyor.

Kırmızı kare içindeki bölüm pasif sogutmaya sahip. Net belli olmuyor ama harici ekran kartına benziyor açıkçası.

[spoiler]Ku4POXN.jpg[/spoiler]

Kırmızı kare içindeki bölüm pasif sogutmaya sahip. Net belli olmuyor ama harici ekran kartına benziyor açıkçası.

[spoiler]Ku4POXN.jpg[/spoiler]

Aynen resimdeki belirtiğiniz gibi. Açıp baktığımda macun kalmamıştı. Bu saate macun bulamadım lastik eldiveni kesip yapıştırdım herşey normale döndü şuan oldukça hızlı bilgisayar.  Beni şaşırtan durum anakart üstündeki parçalar üstünde samsung yazıyordu bu normal bir durum mu sizce?

yasak_ask 'da belirtiği gibi harici ekran kartı mevcut altındaki macun bitmişti lastik eldivenden kesip altına koydum şuan normalde döndü. Tek sorun hoparlör kablosu anakarta takılan yer söküldü nereye takacağımı bulamadım  :)

XDNd40.png

Edited by rojhack

Aynen resimdeki belirtiğiniz gibi. Açıp baktığımda macun kalmamıştı. Bu saate macun bulamadım lastik eldiveni kesip yapıştırdım herşey normale döndü şuan oldukça hızlı bilgisayar.  Beni şaşırtan durum anakart üstündeki parçalar üstünde samsung yazıyordu bu normal bir durum mu sizce?

yasak_ask 'da belirtiği gibi harici ekran kartı mevcut altındaki macun bitmişti lastik eldivenden kesip altına koydum şuan normalde döndü. Tek sorun hoparlör kablosu anakarta takılan yer söküldü nereye takacağımı bulamadım  :)

samsung aynı zamanda chipset üretimi yaptığı için normal öyle yazması 

Ekran kartı harici değil onboard harici olsa ram gibi slotlu olur bilginize.

O ısı değerleri görmesi anormal windowsda aero kapat birde öle dene anakartında arıza var bence o ısı değerlerini görmeden kapanması gerekirdi.

Videoyu detaylıca izle hocam bulursun :) 

https://www.youtube.com/watch?v=WHhatcK8Ydc

Videoyu detaylıca izle hocam bulursun :)

https://www.youtube.com/watch?v=WHhatcK8Ydc

Teşekkür ederim halletim. Anakarta lehimli parçasını çekmip koparmıştım lehimledim. Fan, işlemci ve ekran kartı macunlarını yeniledim bilgisayar normale döndü. Performansı ikiye katlandı şuan.  grafik değerleri 3.2 ile 4.1 idi şuan katlandı :D 

7VdJ5a.png

895OAk.png