Jump to content

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye De 5G'ye Geçmeli

iRealisT
 Share

Recommended Posts

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın '4G ile zaman kaybetmeyelim, 5G'ye geçelim' demesiyle gündeme gelen 5G'nin 4G'den farkı ne? 5G'yi ne zaman kullanmaya başlayabiliriz? İşte cevabı..

Erdoğan'ın 'Bekleyip 5G'ye geçelim, 4G ile zaman kaybetmemize gerek yok.' sözünün ardından gündeme gelen 'yüksek hızlı mobil iletişim teknolojisi' 5Gnedir, Erdoğan'ın '4G'i zaman kaybı olarak görmesinin sebebi' ne? 5G'nin kullanıma başlanması için gereken standartlar hazır mı, Türkiye en zaman 5G'ye geçebilir? İşte tüm merak edilen yanlarıyla '5G' bilmecesi...

PEKİ TÜRKİYE 5G İÇİN HAZIR MI?

Erdoğan'ın 5G çıkışı sonrası en çok merak edilen konulardan biri haline gelen 5Ghayatımıza ne zaman girecek? Al Jazeera'nin ilgili haberine göre, 'Yüksek hızlı mobil internet teknolojisi' anlamına gelen 4G, dünyanın bazı ülkelerinde 200 milyonun üzerinde kişi tarafından kullanılıyor, fakat 5G için henüz oturmuş bir standart bulunmuyor ve 2020 yılından önce yaygın kullanıma sunulması da beklenmiyor.

ERDOĞAN 5G İÇİN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk Telekom'un 175. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende, dünyada 5G'nin, 3G altyapısı olan Türkiye'de ise 4G'nin konuşulduğunu belirterek, "4G ile zaman kaybetmemize gerek yok. İki yıl içerisinde Türkiye de 5G'ye geçmeli. Aksi takdirde Türkiye adeta 4G'li bir çöplük haline döner" demişti.

"3G İLE BİRAZ DAHA SABIR, 3G'DEN 5G'YE ATLAYALIM"

JCxFxMD.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan 4.jenerasyon mobil altyapısı (4G) ile ilgili olarak da,  "Şimdi 4G meselesi konuşuluyor. Ben de diyorum ki, dünya şu anda 5G'yi konuşuyor, biz 3G'deyiz. Dolayısıyla 4G ile bizim zaman kaybetmemize gerek yok. Öyleyse biz şu anda 3G ile biraz daha sabır, iki yıl içerisinde Türkiye de 5G'ye geçmeli. Biz buna adım atmalıyız. Aksi takdirde Türkiye adeta 4G ile bir çöplük haline döner. Bunu aşmamız lazım. 3G'de iyi bir noktadayız, sabırlı olalım, 5G'ye çalışalım, 3G'den 5G'ye atlayalım. Yapmamız gereken bu. Bunu yapar mıyız? Kesinlikle yaparız. Bu safhalara biz iyi geldik." demişti.

5G'NİN 4 G'DEN FARKI NE? NEDEN 4G'Yİ ATLAMAMIZ GEREKİYOR?

4G’nin daha hızlı sürümü olarak tanımlanan 5G ise henüz taslak aşamasında olan bir teknoloji. Dünyanın farklı ülkelerinde farklı kurum ve devletler tarafından çeşitli denemeleri yapılan 5G teknolojisinde teorik olarak 1 Gbps hızlara ulaşılabiliyor. Yapılan testlerde bu hızın da üzerine çıkıldığı durumlar oldu ancak bunların büyük bir çoğunluğu ideal şartlarda gerçekleştirilen testlerde elde edilen rakamlar. Gerçek dünyada bu değerleri elde etmek çok zor.

UYtcWKB.png

2020 YILINDA TESTLER VE DENEMELER YAPILACAK

5G ile ilgili çalışmaları yapan kuruluşların başında NGMN (Next Generation Mobile Networks - Gelecek Nesil Mobil Ağlar) birliği geliyor. Dünya çapında 25 operatörün üye olduğu birliğe, 34 üretici ve 25 üniversite ve araştırma şirketi de katkıda bulunuyor. Birliğe Türkiye’den Turkcell de üye. 5G standartları konusunda çalışmaları olan birlik, 2020 yılı ve sonrasında bu teknolojiyi kullanıma sunabilmek adına standartları oluşturmaya çalışıyor. Birliğin hazırladığı yol planına göre 2016 ve 2017 yılları arasında5G standartları oluşturulacak. 2018 yılında 5G ile ilgili geliştirmeler yapılacak. 2019 ve 2020 yılında ise testler ve denemeler yapılacak. Yeni teknolojinin 2020 yılından sonra kullanıma sunulması bekleniyor.

2018'DE GÜNEY KORE'DE KISMEN DE OLSA KULLANILACAK

Mobil internet hızlarının yüksek olduğu Güney Kore’de 2018 yılında yapılacak Kış Olimpiyatları’nda Samsung’un 5G teknolojisinin kısmen de olsa kullanılması planlanıyor. Samsung’tan yapılan açıklamaya göre bu gerçekleştiği takdirde 5Gteknolojisini 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda kullanıma sunabilecekleri ifade edildi.

Bir diğer 5G testi de İngiltere’deki Surrey Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Yapılan testte saniyede 1 Tbps hızlara ulaşıldı. İngiltere’de iletişim sektörünü düzenleyen kurum Ofcom’dan yapılan açıklamaya göre 2020 yılından itibaren 5G’nin kullanıma sunulacağı belirtildi.

7Kbf8kc.jpg

TEKNOLOJİDE YENİ BİR ÇAĞ BAŞLATACAK

5G üzerinde çalışan bir diğer firma da Nokia Networks. Firma geliştirdiği 5Gteknolojisinin Google Fiber'den 10, 4G'den ise 40 kat hızlı olduğunu belirtti. Saniyede 10 Gigabit veri aktarımı sağlayan teknoloji, yüksek çözünürlüklü filmlerin birkaç saniyede cep telefonlarına indirilebileceği anlamına geliyor. Gerekli altyapının sağlanması halinde, 5G'nin '8K' kalitesindeki 3D filmlerin aktarımına bile izin vereceği öne sürülüyor.

Belirtilen istatistiklerin gerçek dünyaya uyumlu hale gelmesi ise şu an için hayal gibi görünüyor. Nokia, 5G teknolojinin yoğun kullanım nedeniyle gerçek dünyada en fazla saniyede 100 Megabit hıza ulaşabileceğini tahmin ediyor. Bu hız, 4G'nin yaklaşık dört katına denk geliyor.

5G teknolojisinin vaat ettiği hızlarla kullanılabilecek düzeye gelmesi halinde, teknolojinin birçok alanında büyük atılımlar yaşanacak. Robotlar insanların üzerlerine giydikleri kontrol cihazlarıyla eşzamanlı kontrol edilebilecek, bilgi ağları mevcut ağların 10 bin katı kapasiteye ulaşacak. Böylece, milyarlarca cihaz tek bir merkezden yönetilebilecek. 5Gbu özelliğiyle Nesnelerin İnterneti (IoT) ve akıllı şehirler gibi yeni nesil teknolojilerin temellerinden birini oluşturuyor.

KAYNAK : http://www.internethaber.com/5g-nedir-ne-zaman-geceriz-4gden-farki-ne-782875h.htm

Güney kore gibi bir teknoloji ülkesi bile 2018 de yapıcak bu deneyleri ama türkiyede 2 yıl  içinde geçiceğini söyleniyor. Ama Yukarıdaki yazıdada 2020 yılında denemelere başliyacaklarını söylüyorlar.. Bu nasıl bir çelişki orasını anlamadım :D 4G bile daha tam hazır değilken 

Seçimler yaklaşıyor. Alışmak lazım böyle şeylere   :yahoo: 

Edited by iRealisT

Önce tüketici degil üretici toplum seviyesine gel ondan sonra 5g ye geç. 6 milyon 4 kişilikte ailesi varsa rakamı hesapla bu kadar işsizin var ve daha birçok saymadıgım şey. Üretici ol millete aş ekmek ver sonra zaten bu millet 5g degil 6 gd kullanır milletin derdi aş-iş-açlık olmuş.

5 g ye söyledikleriniz yüüznden geçilmeyeceğini düşünmüyorum

bu yazdıklarınız tamamen teferruat yeterki isteyin allahın izni ile olur

konumuz bilişim birisi çıksa deseki türkiye kendi işletim sistemini kuracak bağımzıs tamamen yerli malı onada muhalefet olur oluruda olmaza çevirmeye çalışırsınız 

biraz güven biraz emek bu ülkede nice beyinler nice kaynaklar var yeterki doğru kullanılsın destek verilsin

hayaldi gerçek oldu.

5 g ye söyledikleriniz yüüznden geçilmeyeceğini düşünmüyorum

bu yazdıklarınız tamamen teferruat yeterki isteyin allahın izni ile olur

konumuz bilişim birisi çıksa deseki türkiye kendi işletim sistemini kuracak bağımzıs tamamen yerli malı onada muhalefet olur oluruda olmaza çevirmeye çalışırsınız 

biraz güven biraz emek bu ülkede nice beyinler nice kaynaklar var yeterki doğru kullanılsın destek verilsin

hayaldi gerçek oldu.

Neyin kafasını yaşıyorsunuz siz anlamış değilim...

Yakın zamandan örnek vereyim, Türkiye de geçenlerde olan elektirik kesintisi mesela. Çoğu ilde aynı anda uzun süreli elektirik kesintisi oluyor. Ne bir açıklama var ne bir bilgi var. Ordan çıkıp milli eğitim bakanı konuyla alakalı açıklama yapıyor ortada enerji bakanı yok... Hoş olsa da söyleyecekleri belli.. Türkiye genelinde kediler trafo ziyaretlerinde buluyor... 

Bu başlığın gideceği yer belli.. Siyaset girecek işin içine illa ki...

Edited by yasak_ask

usta zaten asgari ücret alan kişide 2 bin tl lik telefon olmasının nedeni bizim insanımızın maalesef lüks ve israfa çok düşkün olmasıdır......asgari ücretle 2bin tl lik telefon alan kişiye sorsan özellikleri nelerdir 2 tane anca sayar:)

Sanırım 4G gelemiyecek Türkiyeye. Çünkü RTE rafa kaldırılmasını istedi.Turkcell şuan AKP nin elinde. Süreç onlara çalışıyor . 5G denemelerini güney kore rusya felan anlarımda türkiyede nasıl bir sonuç vericek onu merak ediyorum. Bence süreci geriletiyorlar. 

Neyin kafasını yaşıyorsunuz siz anlamış değilim...
Yakın zamandan örnek vereyim, Türkiye de geçenlerde olan elektirik kesintisi mesela. Çoğu ilde aynı anda uzun süreli elektirik kesintisi oluyor. Ne bir açıklama var ne bir bilgi var. Ordan çıkıp milli eğitim bakanı konuyla alakalı açıklama yapıyor ortada enerji bakanı yok... Hoş olsa da söyleyecekleri belli.. Türkiye genelinde kediler trafo ziyaretlerinde buluyor...

O Değilde o gün enerji bakanının slovakya'da ne işi var ben gerçekten merak ediyorum. RTE ile birlikte o gün özellikle RTE Bile tam net açıklama yapmadı. Sanırım o kediler enerji bakanının slovakyaya gitmesini beklemişler.. 

usta zaten asgari ücret alan kişide 2 bin tl lik telefon olmasının nedeni bizim insanımızın maalesef lüks ve israfa çok düşkün olmasıdır......asgari ücretle 2bin tl lik telefon alan kişiye sorsan özellikleri nelerdir 2 tane anca sayar:)

Asgari ücret ile 2000 tl değerinde Akıllı Telefon almak mümkündür. Eyer bu marka samsung ise bu hayli hayli mümkündür :) . Çıktıktan bir süre sonra daha makul fiyata düşebiliyor.Buda kullanıcıyı sevindiriyor. Samsungu bu alanda kutlamak lazım o olmasa insanlar ne yapıcak :D

Edited by iRealisT

Doğuda elektriğin sürekli kesiliyor olması kaçak elektrikten tasarruf. Kısmen trafonun kaldırmaması ve diğer sebepler de olabiliyor bu tip şeyler bu ülkede normal. Çok duydum gördüm elektrik tellerini  çaldıklarını vs vs. Gündemi takip ederseniz enerji bakanının sürekli açıklamalar yaptığını görürsünüz (her ne kadar sebebi söyleyemese de)

ibocan ne doğusu ne kaçağı.. Ben geçenlerde yaşanan büyük elektirik krizinden bahsettim, trafonun kaldıramama sebebi biraz gülünç kalmıyor mu yanında? Mahalle, ilçe veya semtlerden bahsetmiyorum "iller" den bahsediyorum... 

milletin derdi aş-iş-açlık olmuş.

Okuyan da bizi somali'de yaşadığımızı sanar. (yazmadan edemedim)

Felaket tellallığı kime fayda sağlamış ki...

Edited by STAN

5G'DE NEMİŞ VARSA 10GYE FELANDA ÇIKALIM..YOK BİLMEM KAÇ KA ÇÖZÜNÜRLİĞKTEKİ VİDEOLARI İZLEYECEKMİŞİZ.BİZDE ALTYAPI MI VAR ADAM AKILLI..3G Yİ BİLE  MİLLET BİLMİYOR. KULLANAMIYOR..İNTERNET HIZIN BERBAT ÖTESİ. UTANMADAN BİDE 5G İMİŞ..ÇAĞDAŞLAŞMANIN ÖNCÜSÜ BİZİZ HERALDE.HERŞEY BİZDE OLACAK..ÖNCE ADAM GİBİ KALİTELİ, İLKELİ ,REFAH UCUZ Bİ HİZMET SUNUN SONRA KONUŞUN BUNLARI..ÖYLE Bİ DÜNYA YOK.ÖMRÜMÜZ BUNLARIN SALLAMALARINI DİNLEMEKLE GEÇER MERAK ETMEYİN..EN PAHALI NET BİZDE.EN YAVAŞ NETTE.ESKİDEN HİÇ DEĞİLSE KOTA YOKTU.ŞİMDİ KOTA KOYDU BEYFENDİLER.BİZİM İÇİN.DAHA İYİ HİZMET İÇİNMİŞ..YALANLARINIZI YESİNLER.HİZMET FELAN İSTEMİYORUZ. HIZIMIZI GERİ VERİN.BİZ SORUNUMUZU ÇÖZERİZ SİZİ MEŞGUL ETMEDEN..AMAN YORULURSUNUZ FELAN..5GYE GEÇTİK BAŞIMIZ GÖĞE ERECEK EY MİLLET.DERTLER BİTECEK..UÇACAZ RESMEN..BİKAÇ GÜN ÖNCESİNE KADAR ELEKTRİKLER GİTTİ.RESMİ AÇIKLAMA NERDE..ARAKİ BULASIN..SİBER SALDIRI..SİBER SALDIRI FELAN YOK ARKADAŞLAR..AK-SARAY AYLIK ELEKTRİK PARASI 1MİLYON TL.150BİNDE GECİKME FAİZİ GELDİ.ŞİRKETLER ÖZELLEŞTİ..DEDİLER Kİ:ÖDEMİOMUSUN PARAMI AL SANA KESİNTİ..İPLER BİZDE DEDİ ADAMLAR.ULTİMATOM VERDİLER RESMEN..ALMANYADA-FRANSADA DEĞİL 15 SAAT KESİNTİ,15 DK KESİNTİ OLSA ENERJI BAKANI İSTİFA EDER BEYLERR..ARAMIZDAKİ FARK  BU....EY GÖZÜNÜ SEVDİĞİM MİLLETİ..UYAN ARTIK UYANNNN..

Okuyan da bizi somali'de yaşadığımızı sanar. (yazmadan edemedim)

Felaket tellallığı kime fayda sağlamış ki...

Güzel espiriydi. Senin tuzun kuru olabilir. Sana rakam veriyim bu rakamlar Türkiye İstatistik Kurumunun verileridir yani devletin resmi rakamlarıdır, ben söylemiyorum bunu. 6,2 milyon işsiz (eş çoluk cocugunda kat bunlara), 17 milyon yoksul, maaşı 1000 altında olan 8 milyon emekli (kira zaten olmus 1000 tl), cari açık, dış borç iç borç istersen daha çok seyler yazabilirim sana. Biraz araştırınız, yazık. Kimi kanal ve radyoları izlemek ve dinlemek yerine özgür medya bulda birde onları oku izle ve dinle. Ama artık bu konu siyasi ortama girmiştir. Konu tamamen silinmelidir.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...