Jump to content

Hotel Yönetim Sistemi

Share

Recommended Posts

Arkadaşlar öncelikle konuyu açma amacım gerekli bir kaç doğru bilgi almak ve bu bilgileri okul bitirme projemde not düşmem gerekiyor bu yüzden bu konuyu okuyacak arkadaş konuya hakimsene cevap versin yoksa yorum yapmasın.

Kadirhas Üniversitesinde Okul Bitirme Projesi Aldım Ve Bu Proje için proje veren hocaya amsden bahsettim neler yapabileceğimi nasıl bir program olduğunu ne nesnelerini içinde barındırdığını ve bir çok eklenti desteklediğin bahsettim ve hocam bunu kabul etti.

Proje bittiğinde tüm okula sunum yapacağım ve şuan grafik ve kullanım özelliklerine baktığımda projem okulda c# ile kodlayanlardan çok daha görsel açıdan ve fonksiyonel açıdan üstün olduğunu gördüm tabiki Ams'yi c# ile kıyaslayamayız diye düşünorum ama yetersiz c# bilgisi yerine iyi derecede ams bilmek benim tercihimi amsden yana yptırdı ve ben ams ile yaptım buna dayanarak bölyle bir cümle kurdum.

Okul bitirme projemde hangi dil diye bir soru var oraya direk olarak ams yazmam anlamsız olacaktır ams lua diliyle birlikte çalışıyor onda if else switch case kullandım googlede kullandığım if else komutlarına baktığımda lua dili ile aynu olduğunu gördüm,ams lua dilini kullanan bir derleyicimi yoksa lua dili ile birlikte çalıan kendi başına bir programmı bunu açıklamasını yapabilecek insanlar var bu forumda buna açıklık getirirlerse yani hangi dil denilen yere ne yazacağım ?

Proje Henüz Bitmedi Anasayfan Sadece Bir Görüntü

JYnbOB.png

evet AMS'yi Lua dilini kullanan bir derleyici olarak düşünebiliriz. içindeki Lua dll dosyalrını görmüşsünüzdür zaten. Yani tamamen Lua altyapısını kullanıyor. Hatta AMS kodlarında AMS'nin sadeleştirilmiş kodları yerine (uygun yerlerde) Lua kodlarını kullanabilirsiniz.

Application.Exit() yerine os.exit();

gibi...

Proje Güzel Gözüküyor Burada paylaşırsan bizde yararlanabiliriz 

Ayrıca  Ams C+ kodlaması ile entegre pluing yazabilirsiniz.

Kolay  Gelsin

Bittiğinde yayınlayacağım bir çok konuda fikir veren yardımcı olanlar oldu,Özellikle Pairs Kintaro'nun çok yardımı dokundu eklenti ve hatalarda,fikirlerde.

Az kaldı şuan hataları toparlıyorum İşin en ilginç kısmıda hiçbir veri tabanı yok ama veritabanında ne yapılyorsa aynısını ini dosyalarında yaptım veri tabanı bilgime güvenmedim açıkcası ama buda bana sorun yaratmadı değil bazı sorgu işlemlerini sql ile tek satırda yaparken ben karışık bir sorguyu yapmam için iç içe 3 tane for kullanmam gerekti zaten bittiğinde incelenir bakılır biraz karışık kodlarım mesela şöyle bir kod kullandım yaptığı iş odaların durumunu renkli olarak gösteriyor borda yada yeşil bordo dolu yeşil boş tarzında bittiğinde projeyi zaten eklerim.

function durum(a,b,c)
dolu=0;
olay=0;
dosyalar =File.Find("AutoPlay\\Docs\\musteriler\\"..a.."\\", "*.ini", false, false, nil, nil);
if dosyalar then

for index, dosyaadi in pairs(dosyalar) do

if dolu==1 then break end
k = String.SplitPath(dosyaadi);
k=k.Filename;
	miktar1 = INIFile.GetValue(dosyaadi, "Tarihler", "sayi");
	miktar1 = String.ToNumber(miktar1);
---hicbisey yapma--
	miktar=1

for i=1,miktar,1 do

if dolu==1 then	break end
	cekilen_tarih = DateTimePicker.GetDateTimeStr("giris_tarih");
		for t=1,miktar1,1 do
		if dolu==1 then break end
		cekilen_tarih2 = INIFile.GetValue(dosyaadi, "Tarihler", t);		

if cekilen_tarih==cekilen_tarih2 then--Bu tarihler arasında hergangi bir rezervasyon varsa--

Grid.SetCellColors("tablo", b, c, {Background=2950555,Text=0}, true);
			INIFile.SetValue("AutoPlay\\Docs\\ayarlar\\ayarlar.ini", "Musteriler",a,k);--ayarlar dosyasına dolu odaları ve rezervasyon numaralarını ekler
			olay=1;
			dol=dol+1;
	end	
	end--for1
	end--for2
end--dosyayiy tarama
end
if olay==0 then
		bos=bos+1;
		Grid.SetCellColors("tablo", b, c, {Background=49188,Text=0}, true);
end
end

Edited by crazybross

AMS, Text dosyalarında (.ini, .txt vb.) 5000 satırdan sonrasını okuyamıyor. Tecrübe ile sabittir :)

Abi şunu az açabilirmisin 5000 satır derken yani benim bi ini dosyamda 10 satır olsa 500 dosyamı okur demek istedin tam anlamadım orasını zaten veritabanı kullanmadım diye kafamı vuruyorum duvarada artık yapıcak bişe yok belki biri yardımcı olur veritabanına çevirebiliriz hepimizi işini görür tecrübe olur program ama oda uzun zaman alır sanırım