Jump to content

Formattan Sonra Pc Kasmaya Başladı

TimeShift
 Share

Recommended Posts

2 Gün önce Biostar G31-M7 TE anakartım yanmıştı dün MSI Combo G41M-P33 anakart aldım haliyle mecburen format atmak zorunda kaldım.Sistem aşağıdaki linkte bulunan x64 Home Premium

http://www.tnctr.com/topic/239107-windows-7-sp1-butun-surumleri-orijinal-msdn/

Gel gelelim anakart yanmadan önce yaptığım işlemleri bu anakart ve yüklediğim sistemden sonra yaparken PC'de bariz bir şekilde kasılmalar oluşuyor.Ayrıca daha önce kullanmış olduğum Raptr yani AMD Gaming Evolved uygulaması PC kapanırken hata veriyor.

Sizden ricam lütfen yardım edin.2 tane konu açtım ve bir türlü doğru düzgün yardım alamadım.PC özellikleri aşağıdaki gibidir.

MSI G41M-P33 > Anakart

Core2Quad Q8400 2.6GHz > İşlemci

4GB 800mHz DDR2 > Ram

1TB WD Blue > HDD

4GB Ram 128Bit > PowerColor Ekran Kartı

Ne yapmalıyım lütfen yardım edin.

• Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

msconfig ıle ön yüklemede gereksizleri pasif yap

disk birleştirme yap 

sistem geçmişini temizle

pc toz bakımını yap

Toz Bakımı > Ok

Disk Birleştirme > Ok

Sistem geçmişi temizleme ve ön yüklemede gereksizleri nasıl pasif yapıcam ?

Yani msconfig e girdim başlangıçta çalışan uygulamaları diyorsanız hocam zaten 4 tane uygulama var. Onlarda Anti - Realtek - IDM - Raptr

Toz Bakımı > Ok

Disk Birleştirme > Ok

Sistem geçmişi temizleme ve ön yüklemede gereksizleri nasıl pasif yapıcam ?

Yani msconfig e girdim başlangıçta çalışan uygulamaları diyorsanız hocam zaten 4 tane uygulama var. Onlarda Anti - Realtek - IDM - Raptr

forumda mevcut EcMenu_v1.5_NewFile işini görür ama maksat işin görülsün bendeki linki vereyim

https://mega.co.nz/#F!qAxinS7K!80m1dlUcHefyinw5NveOsQ

Edited by casper0007

işlemci ram veya hdd kaynaklı olduğunu düşünüyorum . kasılmaların başında ramlerde meydana gelen arızalar etkili olabiliyor bnu kontrol et  . sonrasında işlemciyi ayrı kontrol etmelisin sonrada hdd testleri yapmalısın bunlarda bir sıkıntı bulunmazsa o zaman yazılımsal sorunlardan ilerleyebiliriz bence  

işlemci ram veya hdd kaynaklı olduğunu düşünüyorum . kasılmaların başında ramlerde meydana gelen arızalar etkili olabiliyor bnu kontrol et  . sonrasında işlemciyi ayrı kontrol etmelisin sonrada hdd testleri yapmalısın bunlarda bir sıkıntı bulunmazsa o zaman yazılımsal sorunlardan ilerleyebiliriz bence  

2 gün önce hepsi kontrol edildi.Yazılımsal sorunlardan ilerliyelim şimdi.

http://www.msi.com/support/mb/G41M-P33-Combo.html#down-bios

format atmadan önce bios güncellemesi yaptın mı? şöyle ki işlemcin ile ramlerin arasında gözle görünür bir uyum olabilir. ama az önce senin anakartının sitesine girdiğimde bios upadate olarak verilen sonuncu versiyonda anakrtın ram uyumluluğunun artırıldığı yazıyor. o sayfayı dikkatli incelersen önceki bios update sürümleri hep sistem stabilitesini arttırmaya yönelik iken son bios güncelleştirmesinin ram uyumluluğunda olması dikkatimi çekti.

eğer bios güncelleştirmesi yapmadıysan yapmanı öneririm. tabii ki mevcut sisteminin üzerine bios güncelleştirmesi yaparak sağlıklı bir sonuç alamazsın. illa ki bios güncelleştirmesi yaptıktan sonra yine bir format ataman gerekiyor.

ram sorunu

kontrol ettirseniz sorunsuz görülse dahi lütfen yeni ram takarak deneyin

http://www.msi.com/support/mb/G41M-P33-Combo.html#down-bios

format atmadan önce bios güncellemesi yaptın mı? şöyle ki işlemcin ile ramlerin arasında gözle görünür bir uyum olabilir. ama az önce senin anakartının sitesine girdiğimde bios upadate olarak verilen sonuncu versiyonda anakrtın ram uyumluluğunun artırıldığı yazıyor. o sayfayı dikkatli incelersen önceki bios update sürümleri hep sistem stabilitesini arttırmaya yönelik iken son bios güncelleştirmesinin ram uyumluluğunda olması dikkatimi çekti.

eğer bios güncelleştirmesi yapmadıysan yapmanı öneririm. tabii ki mevcut sisteminin üzerine bios güncelleştirmesi yaparak sağlıklı bir sonuç alamazsın. illa ki bios güncelleştirmesi yaptıktan sonra yine bir format ataman gerekiyor.

Nasıl yapıcam daha önce hiç yapmadım.Netten araştırdım ama olmadı.Flash'a atıp boot ayarlarından usb yi ilk sıraya aldım ama olmadı.

Beyler kurban olıyım yardım edin donanımsal değil kontrolleri yaptım.

İşin tuhaf tarafı kardeşim Silkroad ve Flash oyun oynuyor daha önce kasmazken şimdi pc zorlanıyormuş gibi oluyor.

Nasıl yapıcam daha önce hiç yapmadım.Netten araştırdım ama olmadı.Flash'a atıp boot ayarlarından usb yi ilk sıraya aldım ama olmadı.

Beyler kurban olıyım yardım edin donanımsal değil kontrolleri yaptım.

İşin tuhaf tarafı kardeşim Silkroad ve Flash oyun oynuyor daha önce kasmazken şimdi pc zorlanıyormuş gibi oluyor.

http://www.msi.com/support/mb/G41M-P33-Combo.html#down-utility&Win764

sayfayı açtığında işletim sistemini seç ve Live update 6 yı indir.

Bu program internet üzerinden bile biosunu güncelleyebilir. Ama sen gene de bios dosyasını indir her ihtimale karşı.

bu programı pcne kur ve bios dosyasını indir. Bu program sayesinde biosunu Windows içinden güvenle güncelleyebilirsin.

Çok bilgin yoksa dos ortamını tavsiye etmem.

Edited by ersur

http://www.msi.com/support/mb/G41M-P33-Combo.html#down-utility&Win764

sayfayı açtığında işletim sistemini seç ve Live update 6 yı indir.

Bu program internet üzerinden bile biosunu güncelleyebilir. Ama sen gene de bios dosyasını indir her ihtimale karşı.

bu programı pcne kur ve bios dosyasını indir. Bu program sayesinde biosunu Windows içinden güvenle güncelleyebilirsin.

Çok bilgin yoksa dos ortamını tavsiye etmem.

Peki hocam bir kaç sorum olucak.

1-) Forum resminiz sizde de kırık mı gözüküyor ?

2-) Bios güncellendikten sonra format atınca bios eski haline dönmüyor dimi ?

3-) LiveUpdate ile manuel güncellemeye bastım E-Setup'la yükleme yapıyor 2 seçenek sunuyor a-) usb b-) windows - Siz bilginiz yoksa dos üzerinden yapmayın demiştiniz.

Bios güncellemesi yapıldıktan sonra format atsan da bios en güncel sürümde kalır. Onun kalması zaten en doğrusudur. Windows üzerinden seçin ve devam edin. Sadece çalışan diğer programları kapatın ve pc kendi tekrar başlasın. Kolay gelsin Windows üzerinden güncelleme sizin için  güvenli olanıdır.

Sadec kendi resminiz mi kırık görünüyor diğerleri de mi.

Sadece kendi resminiz kırık görünüyorsa sayfayı yenileyin.

Edited by ersur

Bios güncellemesi yapıldıktan sonra format atsan da bios en güncel sürümde kalır. Onun kalması zaten en doğrusudur. Windows üzerinden seçin ve devam edin. Sadece çalışan diğer programları kapatın ve pc kendi tekrar başlasın. Kolay gelsin Windows üzerinden güncelleme sizin için  güvenli olanıdır.

Sadec kendi resminiz mi kırık görünüyor diğerleri de mi.

Sadece kendi resminiz kırık görünüyorsa sayfayı yenileyin.

Yok sadece senin ki kırık gözüküyor bende.

Ben de de kırık görünüyor. Upload ettiğim png görünmüyor. Bakalım değiştireyim görünecek mi?

Düzeldi hocam resminiz tamamdır.Bu sorun bende format atmadan öncede vardı o yüzden hala sorun mu var diye düşündüm.Bazen chrome da sekme açınca sayfayı yüklemiyor nedense bu da ayrı bir sorun.

Bu arada bios u güncelledim.Şimdi yeni sistem yükliyim mi ?

Bence tekrar sıfırdan format at.driver yüklemelerine dikkat et ve sistemi güncelle. Tekrar kolay gelsin. Biraz işin var. Niye Windows 8.1 Embedded Industry Pro denemiyorsun. Sistemin çok daha hızlı olacaktır.

Embedded Industry pro da mağaza uygulamaları yüklü değil sistem çok sade. Mağaza uygulamalarını istersen yükleme şansın da var.

Bu arada formattan sonra netframeworkleri yüklemişsindir diye tahmin ediyorum. Ekran kartı driverları netframework arayabiliyor çünkü.

Edited by ersur

Bence tekrar sıfırdan format at.driver yüklemelerine dikkat et ve sistemi güncelle. Tekrar kolay gelsin. Biraz işin var. Niye Windows 8.1 Embedded Industry Pro denemiyorsun. Sistemin çok daha hızlı olacaktır.

Embedded Industry pro da mağaza uygulamaları yüklü değil sistem çok sade. Mağaza uygulamalarını istersen yükleme şansın da var.

Bu arada formattan sonra netframeworkleri yüklemişsindir diye tahmin ediyorum. Ekran kartı driverları netframework arayabiliyor çünkü.

Ne biliyim hocam win 7 daha çok hoşuma gidiyor yoksa 8.1 EIP kullandım gerçekten performansı tatminkar.Ayrıca bazı eski oyunlarda Win8.1 hata veriyor ve oyunu açmıyor açsa bile bir süre sonra oyundan atıyor.Yani kötü durumdayım hocam kafam çok karışık bana mantıklı yol göstericek birileri lazım.

Eski oyunların exe lerinin özelliklerinden  Windows 7 moduna alıp oynayabilirsin diye tahmin ediyorum. Ben oyunu pek sevmem de bir arkadaşımın Windows 7 ye geçtiğimiz ilk günlerde Eski bir oyunu oynayamadığını söylediğinde kullanmıştım bu özelliği. Arkadaş eskiden oynadığı oyunu yeni pc ile oynamaya başaladığında daha önce bu oyun bu kadar güzel ve hızlı değildi diye çok sevinmişti. Yeni pcnin özellikleri oyunu full performance oynamaya fazlasıyla yetiyordu çünkü. Eski oyunlar çok daha az özellikli pc istediklerinden yeni sistemlerde çok daha üst sınırlarında oynanabiliyor çünkü.

Eski oyunların exe lerinin özelliklerinden  Windows 7 moduna alıp oynayabilirsin diye tahmin ediyorum. Ben oyunu pek sevmem de bir arkadaşımın Windows 7 ye geçtiğimiz ilk günlerde Eski bir oyunu oynayamadığını söylediğinde kullanmıştım bu özelliği. Arkadaş eskiden oynadığı oyunu yeni pc ile oynamaya başaladığında daha önce bu oyun bu kadar güzel ve hızlı değildi diye çok sevinmişti. Yeni pcnin özellikleri oyunu full performance oynamaya fazlasıyla yetiyordu çünkü. Eski oyunlar çok daha az özellikli pc istediklerinden yeni sistemlerde çok daha üst sınırlarında oynanabiliyor çünkü.

Yani Win10 veya Win7 Home Premium ya da Modifiyeli Win7 yerine Win 8.1 EIP yükliyim derseniz hocam ?

Win 10 için sabret tam oturmadı. 8.1 EIP royu tavsiye ederim.

Bende şu anda win 10 build 10240 kurulu. Ama bakarsan Win 10 Build 10507 ler çıkmaya çalışyor. Onun içinb şimdilik 8.1 EIPro

Edited by ersur

2 Gün önce Biostar G31-M7 TE anakartım yanmıştı dün MSI Combo G41M-P33 anakart aldım haliyle mecburen format atmak zorunda kaldım.Sistem aşağıdaki linkte bulunan x64 Home Premium

http://www.tnctr.com/topic/239107-windows-7-sp1-butun-surumleri-orijinal-msdn/

Gel gelelim anakart yanmadan önce yaptığım işlemleri bu anakart ve yüklediğim sistemden sonra yaparken PC'de bariz bir şekilde kasılmalar oluşuyor.Ayrıca daha önce kullanmış olduğum Raptr yani AMD Gaming Evolved uygulaması PC kapanırken hata veriyor.

Sizden ricam lütfen yardım edin.2 tane konu açtım ve bir türlü doğru düzgün yardım alamadım.PC özellikleri aşağıdaki gibidir.

MSI G41M-P33 > Anakart

Core2Quad Q8400 2.6GHz > İşlemci

4GB 800mHz DDR2 > Ram

1TB WD Blue > HDD

4GB Ram 128Bit > PowerColor Ekran Kartı

Ne yapmalıyım lütfen yardım edin.

Windows defender açıkmı acaba bir bakın Klasörler ve dosyalar arası gezerken kasılmalar yapabiliyor  aklıma geldi söylüyeyim dedim

Edited by Mert0123