Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Sistem Ince Ayar 11.3

winvistafiko
 Share

Recommended Posts

winvistafiko çalışmaınızı indirdim. Gerçekten Türk Çakısı oldu bizim için. Size bir iki ayar daha vereyim.

1. Bir klasöre sağ tıklayıp Özellikler dediğinizde gelen pencerede Güvenlik diye bir sekme var. Bunu ekleyip kaldırma. Reg kaydı bende var. Vereyim size.

Ekleyici:

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shellex\PropertySheetHandlers\{1f2e5c40-9550-11ce-99d2-00aa006e086c}]

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
"NoSecurityTab"=-

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
"NoSecurityTab"=-

Kaldırıcı:

"NoSecurityTab"=dword:00000001

2. Sistem kapatılırken açık olan programları kapatma. Bilirsin autoendtask özelliğini.Reg kaydını vereyim size(Doğrumu tam emin değilim.):

"AutoEndTasks"="1"

3. C, D, E, sürücülerine sağ tıkladığınızda BitLocker denen bir özellik var. Onu da kaldırabilir misiniz? Bende reg kaydı yok. shellmenuview ile kaldırıyorum.
4. Windows10 da gördüğüm yeni bir özellik. Bir video veya ses dosyasına sağ tıkladığımda Cihaza Ata denen bir komut var. Onu da kaldırabilir misiniz?
5. Bir klasöre sağ tıkladığımda Kitaplığa ekle özelliği var. Onu da kaldırabilir misiniz.(Ekle- Kaldır)
6. Bir dosyaya sağ tıkladığımda görülen Önceki sürümleri geri yükle özelliğini de ekle kaldır olarak ekleyebilir misiniz?
7. Metin içeren belgelere sağ tıkladığımda Yazdır özelliği geliyor bunu da Ekle kaldır olarak ekleyebilir misiniz?
8. Bir öğeye sağ tıkladığımda Klasöre Taşı ve Klasöre Kopyala Özelliğini de ekleyebilir misiniz(Ekle-Kaldır olarak) Reg Kaydını vereyim. Şimdilik bu kadar. Saygılarımla
Klasöre Taşı ve Klasöre Kopyala Reg Kaydı:

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shellex\ContextMenuHandlers\Copy To]
@="{C2FBB630-2971-11d1-A18C-00C04FD75D13}"

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shellex\ContextMenuHandlers\Copy To]

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shellex\ContextMenuHandlers\Move To]
@="{C2FBB631-2971-11d1-A18C-00C04FD75D13}"

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shellex\ContextMenuHandlers\Move To]

Bu arada konuyu sabitledim. Size destek olmayacağız da kime destek olacağız. Saygılarımla

• Like 3

[spoiler]

winvistafiko çalışmaınızı indirdim. Gerçekten Türk Çakısı oldu bizim için. Size bir iki ayar daha vereyim.
1. Bir klasöre sağ tıklayıp Özellikler dediğinizde gelen pencerede Güvenlik diye bir sekme var. Bunu ekleyip kaldırma. Reg kaydı bende var. Vereyim size.
Ekleyici:

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shellex\PropertySheetHandlers\{1f2e5c40-9550-11ce-99d2-00aa006e086c}]

"NoSecurityTab"=-

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
"NoSecurityTab"=-

Kaldırıcı:

"NoSecurityTab"=dword:00000001

2. Sistem kapatılırken açık olan programları kapatma. Bilirsin autoendtask özelliğini.Reg kaydını vereyim size(Doğrumu tam emin değilim.):

"AutoEndTasks"="1"

3. C, D, E, sürücülerine sağ tıkladığınızda BitLocker denen bir özellik var. Onu da kaldırabilir misiniz? Bende reg kaydı yok. shellmenuview ile kaldırıyorum.
4. Windows10 da gördüğüm yeni bir özellik. Bir video veya ses dosyasına sağ tıkladığımda Cihaza Ata denen bir komut var. Onu da kaldırabilir misiniz?
5. Bir klasöre sağ tıkladığımda Kitaplığa ekle özelliği var. Onu da kaldırabilir misiniz.(Ekle- Kaldır)
6. Bir dosyaya sağ tıkladığımda görülen Önceki sürümleri geri yükle özelliğini de ekle kaldır olarak ekleyebilir misiniz?
7. Metin içeren belgelere sağ tıkladığımda Yazdır özelliği geliyor bunu da Ekle kaldır olarak ekleyebilir misiniz?
8. Bir öğeye sağ tıkladığımda Klasöre Taşı ve Klasöre Kopyala Özelliğini de ekleyebilir misiniz(Ekle-Kaldır olarak) Reg Kaydını vereyim. Şimdilik bu kadar. Saygılarımla
Klasöre Taşı ve Klasöre Kopyala Reg Kaydı:

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shellex\ContextMenuHandlers\Copy To]

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shellex\ContextMenuHandlers\Copy To]

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shellex\ContextMenuHandlers\Move To]

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shellex\ContextMenuHandlers\Move To]

Bu arada konuyu sabitledim. Size destek olmayacağız da kime destek olacağız. Saygılarımla

[/spoiler]

Konuyu sabitlediğin için öncelikle teşekkür ederim hocam =) Maaşallah proje özellik danışanı oldunuz, her sürüm sonrası yeni özellikler yağduruyorsunuz =) Hepsini eklemeye çalışırım yalnız 2. şık zaten programda performans ayarlarında vardı açılış kapanış performansını ayarla dediğinizde aktif olması lazım hocam =)
  • Like 2

Malum Windows 10'da kurulumdan sonra bir sürü ayar yapmak gerekiyor. Çalışmanızda Windows 10 için ayrı bir bölüm oluşturabilirseniz güzel olabilir. Birkaç örnek:

Windows 10'da WUDO'yu kapatmak

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\DeliveryOptimization\Config] 
"DODownloadMode"=dword:00000000

Windows 10'da One Drive'ı kaldırmak için cmd

@echo off

cls

set x86="%SYSTEMROOT%\System32\OneDriveSetup.exe"
set x64="%SYSTEMROOT%\SysWOW64\OneDriveSetup.exe"

echo Closing OneDrive process.
echo.
taskkill /f /im OneDrive.exe > NUL 2>&1
ping 127.0.0.1 -n 5 > NUL 2>&1

echo Uninstalling OneDrive.
echo.
if exist %x64% (
%x64% /uninstall
) else (
%x86% /uninstall
)
ping 127.0.0.1 -n 5 > NUL 2>&1

echo Removing OneDrive leftovers.
echo.
rd "%USERPROFILE%\OneDrive" /Q /S > NUL 2>&1
rd "C:\OneDriveTemp" /Q /S > NUL 2>&1
rd "%LOCALAPPDATA%\Microsoft\OneDrive" /Q /S > NUL 2>&1
rd "%PROGRAMDATA%\Microsoft OneDrive" /Q /S > NUL 2>&1 

echo Removeing OneDrive from the Explorer Side Panel.
echo.
REG DELETE "HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6}" /f > NUL 2>&1
REG DELETE "HKEY_CLASSES_ROOT\Wow6432Node\CLSID\{018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6}" /f > NUL 2>&1

pause

• Like 1

Malum Windows 10'da kurulumdan sonra bir sürü ayar yapmak gerekiyor. Çalışmanızda Windows 10 için ayrı bir bölüm oluşturabilirseniz güzel olabilir. Birkaç örnek:

Windows 10'da WUDO'yu kapatmak

Windows 10'da One Drive'ı kaldırmak için cmd

Bunlarda eklenebilir mümkünse onedrive geri yüklemek için kodlarda lazım olcak kaldırmak isteyen geri yüklemekte isteyebilir nihayetinde yazabilirseniz sevinirim.
  • Like 1

winvistafiko, şu özelliği de ekleyebilir misiniz?

Win10 da saatin yanındaki pil simgesine tıkladığımızda çıkan ekran yerine windows 8.1 deki ekranı ekleyebilir misiniz? Bende reg kaydı var.

Ne dediğimi anlatmak için bir resim ekleyeyim.

pre_1439586473__ekran_resmim_002.png

İlgili Reg Kaydı:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ImmersiveShell]
"UseWin32BatteryFlyout"=dword:00000001

Eski haline döndürmek içinse bu reg kaydını kaldırmak yeterli. Win10 nun orjinalinde bu reg kaydı yok. Saygılarımla
---------------------------------------------------------
Kitaplığa Ekle Reg Kaydı:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\Folder\ShellEx\ContextMenuHandlers\Library Location]
@="{3dad6c5d-2167-4cae-9914-f99e41c12cfa}"
-------------------------------------------------------
Yeni Pencerede Aç Reg Kaydı:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\Folder\shell\opennewwindow]
"LaunchExplorerFlags"=dword:00000001
"MUIVerb"="@windows.storage.dll,-8517"
"MultiSelectModel"="Document"
"OnlyInBrowserWindow"=""

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\Folder\shell\opennewwindow\command]
"DelegateExecute"="{11dbb47c-a525-400b-9e80-a54615a090c0}"
-----------------------------------------------------------
Opennewprocess: Reg Kaydı(Tam işlevini bulamadım bir türlü.Sanki bir ara bulur gibi oldum ama...)

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\Folder\shell\opennewprocess]
"ExplorerHost"="{ceff45ee-c862-41de-aee2-a022c81eda92}"
"Extended"=""
"LaunchExplorerFlags"=dword:00000003
"MUIVerb"="@shell32.dll,-8518"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\Folder\shell\opennewprocess\command]
Verdiğim tüm reg kayıtları özelliği aktif eder. Şimdilik bu kadar. Saygılarımla
  • Like 2

[Spoiler]

winvistafiko, şu özelliği de ekleyebilir misiniz?
Win10 da saatin yanındaki pil simgesine tıkladığımızda çıkan ekran yerine windows 8.1 deki ekranı ekleyebilir misiniz? Bende reg kaydı var.
Ne dediğimi anlatmak için bir resim ekleyeyim.

pre_1439586473__ekran_resmim_002.png

İlgili Reg Kaydı:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ImmersiveShell]
"UseWin32BatteryFlyout"=dword:00000001

Eski haline döndürmek içinse bu reg kaydını kaldırmak yeterli. Win10 nun orjinalinde bu reg kaydı yok. Saygılarımla
---------------------------------------------------------
Kitaplığa Ekle Reg Kaydı:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\Folder\ShellEx\ContextMenuHandlers\Library Location]
@="{3dad6c5d-2167-4cae-9914-f99e41c12cfa}"
Yeni Pencerede Aç Reg Kaydı:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\Folder\shell\opennewwindow]
"LaunchExplorerFlags"=dword:00000001
"MUIVerb"="@windows.storage.dll,-8517"
"OnlyInBrowserWindow"=""

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\Folder\shell\opennewwindow\command]
-----------------------------------------------------------
Opennewprocess: Reg Kaydı(Tam işlevini bulamadım bir türlü.Sanki bir ara bulur gibi oldum ama...)

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\Folder\shell\opennewprocess]
"ExplorerHost"="{ceff45ee-c862-41de-aee2-a022c81eda92}"
"Extended"=""
"LaunchExplorerFlags"=dword:00000003
"MUIVerb"="@shell32.dll,-8518"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\Folder\shell\opennewprocess\command]
Verdiğim tüm reg kayıtları özelliği aktif eder. Şimdilik bu kadar. Saygılarımla

[/spoiler] bende de kurulu win 10 kontrol ederim hocam registry i ona göre ayarlamaya çalışırım :)

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

klon dosya bulucu konulursa daha güzeel olabilir :)

Yazılmış bir algoritma vardır boş kaldığım vakit araştırmaya çalışırım. =)

Uygulama v1.8.2 sürümüne güncellenmiştir detaylar ilk iletidedir. =) v1.8 sürümünden itibaren uygulama içi güncelleştirme mevcuttur. =) İstenilen özellikleri eklemeye devam edicem, yapılanları daha fazla bekletmeden çıkartayım dedim. =)

winvistafiko sizi hep yoruyorum ama sizin gibi işi bilen birini bulunca isteklerim bitmiyor...

Bilirsin Windowsta saatin sol tarafında bildirim simgeleri olur.Bu bildirim simgeleri fazla olunca orada bir ok belirir ve o oka tıklayınca bir küçük içi siyah bir pencere açılır. Bu pencereyi win 8.1 deki haline getiremez miyiz? Büyük bir ihtimalle olur diyorum. Çünkü orjinal temasında pencere gösterimi için gerekli png dosyaları mevcut.

Sanırım pil gösterimi gibi bir reg kaydıyla halledilebilir. NotificationArea olarak geçiyor.

Not: Yeni sürümü indirdim. Son rötüşları da yapın da file menü tools çalışmama ekleyeyim. Saygılarımla

• Like 1

winvistafiko sizi hep yoruyorum ama sizin gibi işi bilen birini bulunca isteklerim bitmiyor...

Bilirsin Windowsta saatin sol tarafında bildirim simgeleri olur.Bu bildirim simgeleri fazla olunca orada bir ok belirir ve o oka tıklayınca bir küçük içi siyah bir pencere açılır. Bu pencereyi win 8.1 deki haline getiremez miyiz? Büyük bir ihtimalle olur diyorum. Çünkü orjinal temasında pencere gösterimi için gerekli png dosyaları mevcut.

Sanırım pil gösterimi gibi bir reg kaydıyla halledilebilir. NotificationArea olarak geçiyor.

Not: Yeni sürümü indirdim. Son rötüşları da yapın da file menü tools çalışmama ekleyeyim. Saygılarımla

Estağfurullah hocam ne demek, elimizden geldiğince =) konuyla ilgili araştırayım bi vardır muhtemelen, yanlız programın gelişmesinde son yok gibi siz ekleyin yinede siz bilirsiniz sürekli güncellenecek gibi görünüyor çünkü =)

Sen yeter ki iste ben isterim de isterim.

Mesaj boşa gitmesin dedim.

1.Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Güvenlik ve Bakım\Güvenlik ve Bakım ayarlarını değiştir

menüsünde yer alan uyarıları programınıza checkbutton ile ekleyebilirsiniz mesela. Checkbuttonu temalardan biliyorum. Yoksa anlamam. Tıklarsınız etkin olur tektar tıklarsınız pasif olur .

2. Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Erişim Kolaylığı Merkezi\Klavye kullanımını kolaylaştır menüsünde yer alan

Geçi tuşlarını etkinleştir özelliğini etkinleştirme.Ama numlock tuşuna 5 saniye basılı tutunca geçiş tuşlarının etkin olması pasif olsun.

3. Alttaki görev çubuğuna sağ tıklayıp Özellikler dediğimizde gelen ekranda Bildirim alanı > Özelleştir ile bir menüye ulaşıyoruz. Bu menüde sistem simgelerini aç veya kapat yazısına tıklayınca başka bir meü geliyor. İşte o pencerede İşlem merkezi uyarısını devredışı bıraksın.

Şimdilik bu kadar.Saygılarımla

• Like 1

8797incip9072172.png

Windows 10 için gerekli ayarları ekleyecek misin? En azından 3 tanesi çok önemli
1) Wudo
2) Telemetry
3) One drive

İşe döndüğümden birikmiş olan işlerden dolayı listeme aldığım özellikleri hemen ekleyemiyorum bu özelliklerde zaten listemde vakit buldukça ekliyeceğim :)

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
  • Like 1

Tüm özelikleri bu şekilde paylaşır mısınız ?

Netten araştırıp projeye öyle ekledim özellikleri dosya şekilde bilgisayarımda tutmuyorum ama özellikle merak ettiğiniz bir registry kayıdı yada komut satırı kodu varsa projeden bulup ö.m ile iletebilirim size =)

Uygulamaya ufak bir güncelleme gelmiştir (v1.8.4.1) detaylar ilk konudadır =)