Jump to content

Ses Aygıtı Yok Sorunu

sLyMn07
 Share

Recommended Posts

Asus X550JK model labtoba win 7 format attım. Ne yaptıysam ne ettiysem düzelmiyor. Ses aygıtı yok diyor. Driver yükledim, devre dışı bırakılanları göster dedim yok. Kafayı yicem nolur yardımcı olun

Burdan  güncel ses kartı sürücüsünü indirip deneyebilirsiniz ve  Bilgisayarınız için olan  diğer sürücüleride indirebilirsiniz.

http://www.asus.com/tr/Notebooks/X550JK/HelpDesk_Download/

Veya direk ses kartınızın sürücüsü Windows 7 64 bit içindir 

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/nb/Audio_Conexant_Win7_64_VER8654150.rar

Bilgisayarınıza 64 bit işletim sistemleri için sürücü desteği var yani 32 bit Windows 7 kurduysanız bilgisayarınıza değiştirin 64 bit Windows 7 kurun.

Bilgisayarınız için Windows 8.1 64 bit ve Windows 10 64 bit sürücü desteğide var

Edited by Mert0123

Teşekkür ederim ama bunları yapmıştım zaten. Bios ile ilgili bir ayar olabilir mi? baktım ama ses ile ilgili bir ayar yok. Olmadı yeniden format atacağım?

Bios la pek alakalı olmaz ses aygıtı yok diyorsa sürücü ile alakalı olabilir tabi anlıyorsanız eğer en son çıkan  bios güncellemesini yapabilirsiniz

Teşekkür ederim ama bunları yapmıştım zaten. Bios ile ilgili bir ayar olabilir mi? baktım ama ses ile ilgili bir ayar yok. Olmadı yeniden format atacağım?

Bilgisyarınıza kurduğunuz Windows 7 64 bit mi 32 bit mi

laptop'un türkçe kullanım kılavuzu varmış:

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/nb/X550JD/041F_TR7926_B.pdf

kılavuzun 83'üncü sayfasında bazı arayüz fonksiyonlar için bios'da kilit konulduğunu gösteriyor. bu uygulamalardan biri de "hd audio interfrace" imiş. onun seçeneğini "unlock" yaparsan  bios arayüzündeki "advanced" sekmesinde "onboarda audio" seçeneği aktif olabilir.

laptop'un türkçe kullanım kılavuzu varmış:

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/nb/X550JD/041F_TR7926_B.pdf

kılavuzun 83'üncü sayfasında bazı arayüz fonksiyonlar için bios'da kilit konulduğunu gösteriyor. bu uygulamalardan biri de "hd audio interfrace" imiş. onun seçeneğini "unlock" yaparsan  bios arayüzündeki "advanced" sekmesinde "onboarda audio" seçeneği aktif olabilir.

Belki bu Bios ayarından kaynaklanıyordur ama varsayılan olarak ses aktif olur arkadaş format attıkdan sonra ses gelmiyor dedi önceden ses varmış galiba 

format atmadan sorunu çözüme kavuştursak keşke . mesela driverpack solution kullanmak gibi her şeyi düşünüp denemek lazım bazen kurulmayan driver bu şekilde bir yazılım üzerinden kurulabildiğini gördüm  ilginç bir şekilde  bu da bu şekilde çözülebilir . 

Edited by conveys16

format atmadan sorunu çözüme kavuştursak keşke . mesela driverpack solution kullanmak gibi her şeyi düşünüp denemek lazım bazen kurulmayan driver bu şekilde bir yazılım üzerinden kurulabildiğini gördüm  ilginç bir şekilde  bu da bu şekilde çözülebilir . 

Asus un kendi sitesinde saten orjinal sürücüler var Driverpack solution  kullanmayın hiç gerek yok en sağlıklısı ASUS un sitesinden indirmektir. Driverpack solution  un çare olacağını hiç düşünmüyorum  

Önerileriniz için teşekkür ederim. Sanırım kullandığım format dosyalarından kaynaklandı. Forumda "ONBUKA" nın yapmış olduğı Pure Edition düzenlemesini kurmuştum. Şimdi başka bir format attım ve düzeldi. Tamamiyle format ile alakalı kısacası. Ayrıca driver pack solution değil de driver bosster ile denedim ama yinede düzelmemişti. Şu an da normal ses falan herşeyim var.

Önerileriniz için teşekkür ederim. Sanırım kullandığım format dosyalarından kaynaklandı. Forumda "ONBUKA" nın yapmış olduğı Pure Edition düzenlemesini kurmuştum. Şimdi başka bir format attım ve düzeldi. Tamamiyle format ile alakalı kısacası. Ayrıca driver pack solution değil de driver bosster ile denedim ama yinede düzelmemişti. Şu an da normal ses falan herşeyim var.

Arkadaşım Pure Edition sürümünü  ONBUKA arkadaşımıza bildir istersen   düzenlediği Pure Edition sürümden kaynaklıysa eğer başka indirenlerde aynı sorunu yaşayabilir ONBUKA belki gerekli düzeltmeyi yapar haberi olura iyi olur