Jump to content

Peygamberimizi Anlatan Film Vizyona Girdi

HamzaTR
 Share

Recommended Posts

"Cennetin Çocukları", "Allah'ın boyası", "Baran" ve "Çınarın Gözyaşları" gibi birçok başyapıtı bulunan meşhur İranlı Yönetmen Mecid Mecidi, "Hz. Muhammed" filmini çekmesinin nedenlerini açıkladığı basın toplantısında;

"Yaklaşık 9 yıl önce Danimarka'da düzenlenen bir film festivale davet edilmiştim. Aynı günler Danimarka'da Peygambere hakaret olayları yaşandı. Bu nedenle festivale katılmama kararı aldım ve kendi kendime 'Benim en kutsal değerime ve inançlarıma hakaret eden bir ülkenin vereceği ödülü nasıl alabilirim?' dedim. Festival heyeti başkanına bir mektup yazarak inançlarıma hakaret eden bir ülkenin festivaline katılmayacağımı bildirdim. Ancak, Neden bunca yıl kendi Peygamberimizi dünyaya tanıtmak için çalışmadık? Başkalarının Peygamberi anlatan film yapmasını bekledik ve sonra da hakaretlere cevap vermeye kalkıştık? sorusu zihnimi meşgul etmeye başladı" sözlerine yer verdi.

Kaynak ve fiilmden resimler: http://tr.abna24.com/service/important/archive/2015/08/27/707915/story.html

Filmin resmi sitesi şimdilik sadece Farsça, Arapça ve İngilizce dillerinde: http://www.mohammadmovie.com/

"Cennetin Çocukları", "Allah'ın boyası", "Baran" ve "Çınarın Gözyaşları" gibi birçok başyapıtı bulunan meşhur İranlı Yönetmen Mecid Mecidi, "Hz. Muhammed" filmini çekmesinin nedenlerini açıkladığı basın toplantısında;

"Yaklaşık 9 yıl önce Danimarka'da düzenlenen bir film festivale davet edilmiştim. Aynı günler Danimarka'da Peygambere hakaret olayları yaşandı. Bu nedenle festivale katılmama kararı aldım ve kendi kendime 'Benim en kutsal değerime ve inançlarıma hakaret eden bir ülkenin vereceği ödülü nasıl alabilirim?' dedim. Festival heyeti başkanına bir mektup yazarak inançlarıma hakaret eden bir ülkenin festivaline katılmayacağımı bildirdim. Ancak, Neden bunca yıl kendi Peygamberimizi dünyaya tanıtmak için çalışmadık? Başkalarının Peygamberi anlatan film yapmasını bekledik ve sonra da hakaretlere cevap vermeye kalkıştık? sorusu zihnimi meşgul etmeye başladı" sözlerine yer verdi.

Kaynak ve fiilmden resimler: http://tr.abna24.com/service/important/archive/2015/08/27/707915/story.html

Filmin resmi sitesi şimdilik sadece Farsça, Arapça ve İngilizce dillerinde: http://www.mohammadmovie.com/

başlığı düzeltirsen iyi olur (saa )değil (sav )

başlığı düzeltirsen iyi olur (saa )değil (sav )

s.a.a ile s.a.v arasındaki fark birincisinde ailesinide katarsınız ki peygamber efendimiz bir hadisinde (sahih i buhari ve sahihi müslim de geçer) bana kesik selavat yollamayın der yani ailemi ayrı koymayın

s.a.a ile s.a.v arasındaki fark birincisinde ailesinide katarsınız ki peygamber efendimiz bir hadisinde (sahih i buhari ve sahihi müslim de geçer) bana kesik selavat yollamayın der yani ailemi ayrı koymayın

ikisinide açabilirmisiniz arapça ve türkçe olarak?

Yönetmen Mecid Mecidi ile eski bir röportaj:

İnsafsız açıklamalar yapılıyor

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in suretinin gösterilip gösterilmeyeceği tartışmalarına yol açan "Muhammed Allah'ın Rasulüdür" filminin tanıtımı yapıldı. Filmin yönetmeni akıllarda kalan soru işaretlerini yanıtladı.

Orijinal ismi "Muhammedun Resulullah" olan İran yapımı filmin yönetmeni Mecid Mecidi, İslam Peygamberi'nin Kutlu Doğumu ve Vahdet Haftası münasebetiyle yakında galası yapılacak filmin tanıtımı toplantısında basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Cennetin Çocukları, Cennetin Rengi, Baran ve Serçelerin Şarkısı gibi filmlere imza atan dünyaca ünlü İranlı yönetmen Mecidi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, film hakkında çok erken eleştiriler yapıldığını ön yargıların yersiz olduğunu söyledi.

"Peygamberin sureti yok"

Filmle ilgili "Hazreti Muhammed'in yüzünün gösterilip gösterilmediği" konusunun, en çok tartışılan konu olduğunu belirten ve bu konuda İslam dünyasındaki hassasiyet için teşekkür eden Mecidi, "Filmde Peygamberimizin sureti gösterilmedi" dedi.

Mecidi, İslam dünyasındaki tepki ve hassasiyetleri bir yere kadar anlayışla karşıladığını, fakat asılsız ve insafsız değerlendirmelerin de rahatsız edici olduğunu, bütün bunları merak ve duyarlılıkla ele aldığını dile getirerek, şöyle devam etti:

"İki yıl süren filmin hazırlık aşamasında geniş araştırmalar yaptık. Konunun uzmanları olan Şii ve Sünni alimlerle muhtelif ülkelerde görüş alış verişinde bulunduk. Bu konudaki hassasiyetleri biliyoruz. Öncelikle, hiç bir şekilde ihtilafa yol açacak bir dönem seçilmedi. Şii ve Sünniler arasında görüş birliğinin olduğu zaman dilimi, filmin konusu olarak seçildi."

İslam Peygamberinin yüceliği ve kişiliğine dair duyarlılığı memnuniyet ve anlayışla karşıladığını belirten ünlü yönetmen, bu hassasiyet ve duyarlılığın sadece yüzünü gösterme konusunda değil, bütün alanlarda olması gerektiğini ifade etti.

Mecidi, "Sadece yüzünün gösterilmesi konusundaki hassasiyet yeterli değildir. Onun şahsına, inanç ve değerlerine yapılan hakaret ve saldırılar karşısında da hassasiyet göstermek lazım gelir" diye konuştu.

Filmin Batı dünyasına ve Müslümanlara mesajı

Mecidi, Hazreti Muhammed'in çocukluk dönemi üzerinde yoğunlaşan filmin ana temasının, "o çağın insanlarının yeni bir din ve toplumsal değişime duydukları ihtiyaç olduğunu" belirterek, şunları ifade etti:

"Filmin konusu çok önemli. Şii ve Sünni tarihçiler tarafından kabul edilen hadiseler çerçevesinde, Hazreti Muhammed'in çocukluk ve gençlik döneminin ele alındığı tarih kesiti, sosyolojik değişim açısından çok hassas bir dönemdir."

Filmin, İslam dünyasının ortak bir malı ve Müslümanlar için vahdet unsuru olmasına önem gösterildiğine işaret eden Mecidi, "İslam tarihinde, dayanağı olmayan bir dizi rivayetler var. Biz, Müslümanlar arasında vahdete katkı sağlayacak, ihtilaflara yol açmayacak bir dönemi, yani Peygamberimizin çocukluk dönemini seçtik. O dönemi anlatmak suretiyle insanlık aleminin İslami değerlere olan ihtiyacını vurgulamak istedik. Yani o dönemi anlatarak, bu günün Batı dünyasının İslami değerlere olan ihtiyacına dikkati çekmeye çalıştık" dedi.

İslam Peygamberine vefasızlık

Mecidi, Batı dünyasının Hazreti İsa ve Hazreti Musa hakkında bir çok film yaptığını hatırlatarak, "Budistler Buda hakkında yaklaşık 45 film çektiler. Biz Müslümanlar ise 40 yıl önce Mustafa Akkad'ın çektiği filmden başka Peygamberimizin hayatı hakkında bir film yapmadık. Müslümanlar, Peygamberlerine bundan çok daha fazla vefalı olmalıdırlar" dedi.

Mecidi, sözlerine şöyle tamamladı:

"Genel İslam tarihi konusunda bazı diziler ve filmler yapıldı. Bu filmler bölgesel ve zayıf nitelikli olduğu için hiç bir zaman uluslararası alanda söz sahibi olamadı. Ben bu çalışmaları önemsiyorum ve saygıyla karşılıyorum. Bununla birlikte kaygıları da saygıyla karşılıyorum. Kaygıları değerli hassasiyet olarak görüyorum. Ama bazı çevrelerin neden endişe ettiklerini de merak ediyorum. Ehl-i Sünne'tin duyarlılığı kadar, Şiiler de duyarlı bu konuda. Dolayısıyla endişeler ve kaygılar ortaksa neden endişe ediliyor. Bu konuda çalışma yapılması gerekirken, her gün asılsız iddialarda bulunuluyor. İnsafsız açıklamalar yapılıyor. Henüz filmi görmeden insafsız yazılar kaleme alıp, asılsız eleştirilerde bulunuyorlar. Burada bütün islam dünyasına, özellikle islam alimlerine filmi izlemeleri davetinde bulunuyorum. Özellikle el-Ezher alimlerine çağrım da bu yönde. Öncelikle filmi izlesinler. Ardından oturup konuşalım. Yeni projeler üzerinde çalışalım."

Mecidi, filmin hazırlık aşaması, çekimleri ve montajının tamamlanmasının 7 yıl sürdüğünü sözlerine ekledi.

Filmin galasının Şubat ayında Uluslararası Fecr Film Festivali'nde yapılması bekleniyor. (AA)

Ben izleyemedim filmi bulan var mı?

Muhterem, 7 yıl uğraşmışlar bunun için, bence sinemada izlenmeli.

Sinema'da var mı şuan gidip izleyebilir miyim yani ?

Türkiye'ye henüz gelmemiş. En azından ben görmedim :(

ikisinide açabilirmisiniz arapça ve türkçe olarak?

S.A.V. : صلى الله عليه وسلم  Sallallahu aleyhi ve sellem (Allah'ın salatı ve selamı onun üzerine olsun)

S.A.A. iki şeyin kısaltması olabilir.

1- صلى الله عليه وآله   Sallallahu aleyhi ve âlih  (Allah'ın salatı onun ve soyunun üzerine olsun)

2- صلى الله عليه وآله وسلم  Sallallahu aleyhi ve âlihi ve sellem (Allah'ın salatı ve selamı onun ve soyunun üzerine olsun)

hocanın bahsettiği, Peygamber'e salavat getirirken onun ehl-i beyt ve soyunun birlikte anılması gerektiğine dair hadis ise şudur (Aşura Kültürü kitabından iktibasla):

"Hiç şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber'e 'salat' etmektedir. Ey iman edenler! Siz de ona tam teslimiyetle salat-ü selam getirin!" (Ahzab: 56) Ayet-i kerimesi mucibince vacib olan salatın ta'rifini Resul-ü Ekrem (saa) şöyle yapmıştır: "Sakın bana 'kesik' (yarım-kopuk) 'salavat' getirmeyin! Diye buyuran Resulullah'a (saa): 'Kesik salavat nedir?' dediler. Resul-ü Ekrem: (Sadece) 'Allahümme salli ala Muhammed!' deyip durmanızdır, dedi. Ve şöyle devam etti: '(Tam olarak) salavatı böyle söyleyin: 'Allahümme salli ala Muhammedin ve ala âli Muhammed!' (Yani: Ey Allah'ım! Muhammed'e ve Muhammed'in 'Ehl-i Beyt'ine salat eyle!...) Ve yine; Kim bir namaz kılar ve onda (o namazda) bana ve 'Ehl-i Beyt'ime salavat getirmezse, o namaz ondan kabul olmaz!" (Es'Savaik'ul-Muhrika: sah.: 87,139); Başka ve meşhur olan rivayetlerde ise; "... Kema Salleyte ve Barekte Ala İbrahime ve Ala Ali İbrahime...." (.... İbrahime ve Al-i İbrahime ettiğin rahmet ve verdiğin bereket gibi...) ilavesi bulunmaktadır. [Müslim(Arapça): K. Salavat/65, 66, 69; (Tercüme): 3/125-135; Buharî: K. Enbiya/10; Zübdet'ül-Buharî. 585; Tecrid-i Sarih: 9/128; İbn-i Mâce: K. İkame/25; (Terc): 3/163-176; Neseî: K. Sehv/49, 50-54; (Terc): 3/67-75];..

biraz önyargı olacak ama ben iranlılarda empati bulamıyorum filmlerinde de. onun için aktarımı iyi beceremiyorlar. ama dediğim gibi önyargı pek bilgim yok izleyen varsa görüşünü yazarsa anlamış olurum.

hint filmi benim adım khan oldukça etkileyiciydi ama. şu yeni nesil amerikan filmleriyse tamamen zımbırtı geliyor bana. eskiden en sıradan kovboy filmlerinde bile bir anlam vardı.

biraz önyargı olacak ama ben iranlılarda empati bulamıyorum filmlerinde de. onun için aktarımı iyi beceremiyorlar. ama dediğim gibi önyargı pek bilgim yok izleyen varsa görüşünü yazarsa anlamış olurum.

hint filmi benim adım khan oldukça etkileyiciydi ama. şu yeni nesil amerikan filmleriyse tamamen zımbırtı geliyor bana. eskiden en sıradan kovboy filmlerinde bile bir anlam vardı.

kardeş kusura bakmada hasta değilsindir inşaallah

peygamberimiz için filmden söz ediliyo ne empatisi diyosun sen kovboy movboy

ya sabır

Yönetmenin (Mecid Mecidi) önceki birçok filmini izlemiş birisi olarak söylüyorum, bu filmde yönetmen koltuğu ondan başkasına yakışmazdı. Yönetmenin önceki filmlerini izleyenler bana hak vereceklerdir.

kardeş kusura bakmada hasta değilsindir inşaallah

peygamberimiz için filmden söz ediliyo ne empatisi diyosun sen kovboy movboy

ya sabır

ben gerizeaklıyım koçum oldumu. yaşın kaç kardeş mardeş ne iş? mal mal konuşuyoz öyle işte sen aynen bu kafayla devam et ben sana karışmıyorum oldumu?

bu film vizyona girmeden evvel türkiyede 4 kişiye özel gösterimde bulunulmuştur ön fikirleri alınsın diye,

İhsan Kabil

Hakkı Uygur

Murat Pay

Hayrettin Karaman

bu filmde olumsuz bir durum olmadığı söylemişlerdir. (sünni - şii farklılıkları var mı açısından  )

ben gerizeaklıyım koçum oldumu. yaşın kaç kardeş mardeş ne iş? mal mal konuşuyoz öyle işte sen aynen bu kafayla devam et ben sana karışmıyorum oldumu?

İran sinemasında bolywood dan çok daha anlamlı yapımlar var, söz konusu yönetmenin

Children of Heaven (Bacheha-ye Aseman) (1997)

The Color of Paradise (Rang-e Khoda) (1999)

gibi ama sinemanın islama hizmeti tarihe ettiği hizmetten ileri gitmesini beklemeyin, özellikle iran sineması bizim ehli sünnet inancımıza uymayacak şekilde işler yapıyor, bu filmden tamamen olmasa da peygamberleri resmetmek gibi. Ne demek istediğimi anlamak için ilber ortay'lının dizilerden tarih öğrenilir mi sorusuna cevabına bakın.

Zamanını bilmiyorum ancak şimdiden dünya çapında yankı yaptı.

Haber:

İranlı yönetmen Mecid Mecidi yönetmenliğinde çekilen ve yaklaşık 20 milyon dolarlık bütçesi ile İran sinema tarihinin en yüksek bütçeli yapıtı ünvanını elde eden Muhammed Resulullah filmi katıldığı Montreal Film Festivali’nde tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Filmin Montreal’deki ilk gösteriminin ardından bir basın toplantısı düzenlyen Mecidi, bir üçlü serinin ilk bölümü olan bu eserin amacının İslam dininin son zamanlarda ciddi bir şekilde darbeler almış gerçek yüzünü tüm dünyaya göstermek olduğunu belirtti.

Mecidi yaptığı açıklamada bulunduğumuz dönemde İslam dininden radikal, şiddet dolu ve çok sert bir yorumunun dünya halkına sunulduğunu ve bunun da İslam’in gerçek yüzünün zarar görmesine neden olduğunu belirterek, “Bir terörist grubun İslam adına ortaya koyduğu barbarca davranışlar gerçek İslam değildir” dedi.

Muhammed Resulullah fiminin kamera sorumlusu üç Akademi Ödülü sahibi İtalyan kameraman Vittorio Storaro ve müziği ise iki Oscar Ödülü sahibi Allah Rakha Rahman’a ait. Sami Yusuf da film için ilahi okuyor.

Muhammed Resulullah fimi İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in (s.a.v) 12 yaşına kadarki yaşamını konu almakta ve filmin süresi ise 171 dakika.

Kaynaklar: MHA, İntizar

Filmin Fragmanı: http://tr.mehrnews.com/news/1856070/Muhammed-Resulullah-s-a-v-Filmi-nin-fragman%C4%B1-yay%C4%B1nland%C4%B1

Edited by HamzaTR

yaşım epey ilerde lakin bu senin yaptığın yaşla olmuyo

senin peygamberimize saygın yok başkasına nasıl olsun

belli ki senin değişin gibi gerizekalısın yinede oyle olsanda

saygılar

İran sinemasında bolywood dan çok daha anlamlı yapımlar var, söz konusu yönetmenin

Children of Heaven (Bacheha-ye Aseman) (1997)

The Color of Paradise (Rang-e Khoda) (1999)

gibi ama sinemanın islama hizmeti tarihe ettiği hizmetten ileri gitmesini beklemeyin, özellikle iran sineması bizim ehli sünnet inancımıza uymayacak şekilde işler yapıyor, bu filmden tamamen olmasa da peygamberleri resmetmek gibi. Ne demek istediğimi anlamak için ilber ortay'lının dizilerden tarih öğrenilir mi sorusuna cevabına bakın.

peygamberimizin resmedilmesi ile ile ilgili kaynağı alabilir miyim?

ayrıca isimlerini zikrettiğiniz filmler uygundur fakat hint sinemasında özellikle son yıllarda muazzam bir gelişme de mevcut eğitim, drama vs tarzlardaki filmleri tamamen arşivlik diyebilirim.

Edited by >>hoca<<

iranlıların çektigi filmler hep şii kaynaklı ve ehli sünnet e ve sahabe düşmanlıgı ile biliniyor..peygamberimizin filmi uzun matrajlı zaten yapamazlar yoksa sahabelere kin kusarlar..şimdiye kadar en güvenilir bir şekilde izledigim film hz.ömer filmi 30 bölümlük .....çok şükr bunda iran yapımı değil

iranlıların çektigi filmler hep şii kaynaklı ve ehli sünnet e ve sahabe düşmanlıgı ile biliniyor..peygamberimizin filmi uzun matrajlı zaten yapamazlar yoksa sahabelere kin kusarlar..şimdiye kadar en güvenilir bir şekilde izledigim film hz.ömer filmi 30 bölümlük .....çok şükr bunda iran yapımı değil

kitap okumayı sever misiniz?

şayet yanıtınız evet ise bana lütfen özel mesaj yoluyla ulaşınız

iranlıların çektigi filmler hep şii kaynaklı ve ehli sünnet e ve sahabe düşmanlıgı ile biliniyor..peygamberimizin filmi uzun matrajlı zaten yapamazlar yoksa sahabelere kin kusarlar..

Ben İran sineması hayranıyım. Sayısız film seyrettim. İddiandan eser görmedim. Bana birkaç örnek verir misin bu iddiaya dair?

Ancak ben aksini gösterebilirim.

Örneğin, sünnilere düşmandır dedin. Aksini gördüm ben. Örneğin Molla Sadra (Sadr'ül-Müteellihin)'nın hayatını işleyen İran dizisi روشن‌تر از خاموشي İran şahlarını yerden yere vurur hem İranlı alimleri öldürmüş hem de Osmanlı ile savaşmışlar diye.

Veya geçenlerde راه بهشت (Cennet Yolu) diye bir İran filmi izledim. Sahabeden olan Musab bin Umeyr'i (r.a) anlatıyor. Başrölde de Hz Süleyman filminde oynayan meşhur aktör var. Filmin afişi:

rahe-behesht.jpg

Herneyse.. Asıl konu ile ilgili bir haber daha okudum. Hz Muhammed filmi daha ilk günden Tahran'da izlenme rekoru kırdı.

‘‘Muhammed Resulullah Filmi’’ İran Sinemalarında Gişe Rekoru Kırdı

Yönetmenliğini ‘‘Mecid Mecidi’’nin yaptığı ‘‘Muhammed Resulullah’’ Filmi Tahran sinemalarında vizyona girdi.

IMG18362818.jpg

Cam Haber Ajansı (JAM)-‘‘Muhammed Resulullah Filmi’’ gösterime girdiği ilk gün 170 milyon satarak Tahran sinema tarihinde görülmemiş rekora imza attı.

Cam Haber Ajansı kültürel bölümünün aktardığı habere göre; Yönetmenliğini ‘‘Mecid Mecidi’’nin yaptığı ‘‘Muhammed Resulullah’’ Filmi Tahran sinemalarında vizyona girdi. Film vizyona girdiği ilk günden itibaren sadece Tahran’da 170 milyon tuman yani 1 milyar  700 milyon Rial (1.700.000.000) tutarında hasılat elde ederek, sinema tarihinde görülmemiş bir rekora imza atmış oldu.

Kaynak: Cam Haber
Edited by HamzaTR

iranlıların çektigi filmler hep şii kaynaklı ve ehli sünnet e ve sahabe düşmanlıgı ile biliniyor..peygamberimizin filmi uzun matrajlı zaten yapamazlar yoksa sahabelere kin kusarlar..

Ben İran sineması hayranıyım. Sayısız film seyrettim. İddiandan eser görmedim. Bana birkaç örnek verir misin bu iddiaya dair?

benim burda demek istedigim filmlerdeki hatalar vsssaire deil..başta dedigim gibi  şii kaynaklı filmler....hadeee ondan da geçtim diyelim iran dini filimlerinin %99 u israilogulları filimleridir

1-HZ.YUSUF VE HZ.YAKUP

2-HZ.MERYEM

3-ASHABI KEHF

4-HZ.SÜLEYMAN

5-HZ.EYYÜP

6-İBRAHİM

7-HZ.HÜSEYİNİN FEDAİSİ MUHTAR DİZİSİ

8-HZ.HÜSEYİNİN ELÇİSİ

9-ZEYNEL ABİDİN HZ

10-İMAMI ALİ RIZA DİZİSİ

11- YADA EHLİ BEYT FİLMLERİ KENDİ TARAFTARLARI

NOT1::BURDA NEDEN BİR TANE SAHABE FİLMİ YOK MESELA ( HZ.EBU BEKİR yada HZ.ÖMER YADA HZ.BİLAL HABEŞ YADA HALİT BİN VELİD YADA ENKISACASI CENNETLE MÜJDELENEN 10 SAHABE ...AŞERİ MÜBEŞŞERE HERHANGİ BİR TANESİ....

NOT2::BU SAYDIKLARIMDAN ALLAH TEALE HEPSİNDEN RAZI OLSUN ...CENNETDE ŞEFAATLERİNDEN MAHRUM EYLEMESİN AMİN

Hz İbrahim İsrailoğullarından değildir. İlk 5 örneğiniz doğrudur. Ancak bunda ne sakınca var? Kur'an da İsrailoğulları Peygamberlerinin hikayeleri ile dolu. Adı geçen ve hikayesi anlatılan Peygamberlerin neredeyse 3/4ü İsrailoğullarındandır. Hatta Hz Yusuf hikayesi için "en iyi kıssadır" der Kur'an. Ve filmlerde İsrailoğullarının propagandası yapılsaydı neyse. Ama onların ihanetleri anlatılıyor Kur'an'da ve filmlerde. "Şükürsüzler" ve "Hz İsa" filmlerine bakın mesela. Göreceksiniz.

Ayrıca ben yukarıda İran'ın sahabe hakkında yaptıkları film örneklerini sundum. "Mus'ab bin Umeyr" ve "Veysel Karani" sadece benim bildiklerim. Ancak siz sayıları 3 bini geçen sahabeyi sadece siyasete karışmış ve birbirleriyle savaşmış 10 kişiden ibaret biliyorsanız o başka.

Edited by HamzaTR