Jump to content

Format Error Occured At Offset Llf Sorunu

TimeShift
 Share

Recommended Posts

Bad sector hatası sanırım bu. Geçenlerde açtığın başlıkta sorunlu diskinde de bad sectorler vardı. Harddiskin sağlam bölümlerini kullanman için o bad sectorun olduğun alanı bölümlendirme yaparak kullanıma kapatman lazım 

Bu HDD konusunu ilk açtığımda HD Tune 1 tane Bad Sector buldu sonra HDD Regenerator ile Scan yaptım oda yine 1 tane buldu.Tamir et dediğim de Windows üzerinden yapılamaz uyarısı verdi bende bootable haline getirdim ve öyle denedim tamir et dediğimde bad sectoru tamir etmedi ama taramayı bitirdi daha sonra tekrardan tarama yapıp manuel olarak tamir ederim dedim fakat taramada bu sefer bad sector gözükmedi. HD Tune ile de tekrar taratınca bad sector bulamadı.Bugün de LLF ile yapmak istedim bu hatayı verdim.İşlem bitince PC açılmadı işe yaramadığını düşündüm fakat HDD komple sıfırlanmıştı ve 10DK öncede Win8 EIP yükledim.Eskisinden bir farkı yok.

Acaba işlem işe yaradımı yoksa yaramadımı ?

İşlem işe yaramamış.Performans eskisiyle aynı hatta biraz kötü bile denilebilir.Nasıl çözebilirim bunu ?

Her şeyin olduğu gibi HDD yazma yüzeylerinin de bir yazma sınırı vardır. Örneklemek gerekir ise, HDD üzerinde bulunan bir sector'ün ortalama olarak <= 25.000 kez yazma kapasitesi vardır. Üreticiler aynı sector'ün kullanımını azaltmak amacı ile Random Write özelliği ekleyerek bu kullanımı azaltmaya çalışımaktalar. Ancak bizler verilerin HDD üzerindeki bütünlüğünü sağlamak, daha hızlı veri aktarımı yapmak, yeniden yeniden işletim sistemleri kurmak  vs vs gibi işler için sürekli olarak bu ömrü kısaltırız. İşte bu durumda BAD SECTOR olarak nitelendirdiğimiz, kullanılamayacak kadar kötü durumda olan ve yapısal olarak veri yazmaya müsait olmayan sector'ler meydana gelir. Bizde bu durumu Low Level Format programları ile düzeltmeye çalışırız. Halbuki bu programların yaptığı iş, aynı sector'e değişik oranlarda (100-1000) arası veri yazarak sector'ü düzeltmeye çalışmaktır. Bu düzeltme işlemi zaten azalmış olan sector ortalama yazma kapasitesini daha da düşürerek sector'ün kullanılamayacak dereceye gelmesine yol açar. 

Kırk bin kez söyledim bu forumda. LLF programları HDD'leri kurtarmaktan çok daha da kötü bir hale gelmesine neden olur diye. Ama anlayan yok henüz. Belli ki, başınıza bu şekilde bir iş gelmeden de anlayamayacaksınız !

Kısaca, geçmiş olsun. Ya yeni bir HDD alacaksınız, yada bad sector bloklarını bloke ederek, HDD kullanım alanını temizleyeceksiniz. Buda HDD'niz üzerinde değişik boyutlarda birden çok partition oluşturmanız ve kapasite azalması gibi sorunlar çıkaracaktır.

Haydi kolay gele !

hddgurunun low level format için kullandığın programın versiyonu nedir 

iki farklı program kullanmışsın ikisinin amacı farklı şöyle ki hdd regenarator bad sektörlere veri yazar windows veri yazılmış sektörleri es geçip boş setörlere yazdığından bad sektörleri kullanmamış olur ve veri kaybı yaşamazssın bad sektörlerden kurtulursun diskte çok bad sektör varsa disk o oranda küçülür 80 gb disk 70 gb ye düşebilir sebebi 10 gb lik bad sektörün programca kullanıma kapatılmasıdır

low level format tool un amacı ise diski ilk aldığın bölümsüz biçimsiz boş ve daha önce kullanılmış olsada veri kurtarılamayacak bir hale getirmektir genelde diskler satılırken veya pc satılırken yapılır ki diskte size ait bir veri bir şekilde alınan kişi tarafından diskten okunmasın

hddregenarator kullandıktan sonra low level formatı kullanman regenaratorun yaptığı onarımı ortadan kaldırmıştır 

önce low level format at sonra regenaratör kullan 

low level için son versiyon değilde şunu ''Hard Disk Low Level Format Tool v2.36 Build 1181 '' kullan

regenaratörde disk çok bad sektör varsa küçülebilir sebebine değindim üstte regenaratör uyguladıktan sonra win cd ile kura geçince bölümleme yapılınca bölümleyemediğin bir kısım oluşursa işte o diskin bad sektörlü kısmıdır bad sektörden kurtulmanın küçük bir bedeli 

şimdi bunları anlattım çoğu karşı bu tür programlara ama disk zaten hasar almış bi kere bu programlar da bu tür ya herro ya merro durumlar için var zaten baktın olmuyo disk alıcan takıcan ama disk almadan önce bir denemenin bir zararı olmaz örneğin bende iki flash disk vardı kingston diğer disklerim gibi boot ta görünmüyordu taramalarda sorunsuz görünüyordu ama depoladığım veri okunmadığı bozulduğu oluyordu nette baktım firmware var dedim zaten giden gitmiş bari şunla deniyim de öyle atıyım çöpe dedim denedim oldu şu an kullanıyorum