Jump to content

Uefi Ile Windows 10 Disk Biçimlendirme?

juvanpix
 Share

Recommended Posts

usb ile kurulum yapacağım sırada bir sürü bölüm var sanırım uefi den kaynaklı.disk biçimlendirme bölümünde ne yapmam gerek neleri silmem gerek yedek vs. almıcam

sürücü 0 bölüm 1 system

sürücü 0 bölüm 2 recovery.........kurtarma

sürücü 0 bölüm 3 ......msr(ayrılmış)

sürücü 0 bölüm 4 os.....brincil

sürücü 0 bölüm 5 kurtarma

sürücü 0 bölüm 6 data...birincil

sürücü 0 bölüm 7 restore..........kurtarma

sürücü 0 bölüm 1............birincil

yok mu bilgisi olan

yedek almayacaksan recovery de önemli değilse tüm bölümleri sil tek parça kalacak bölümlenmemiş  örneğin 100gb c oluştur bunu oluşturunca sistem ve msr bölümleri de oluşacak kalan kısmıda d olarak oluştur yanlış hatırlamıyorsam toplam 4 bölüm olacak yine

yedek almayacaksan recovery de önemli değilse tüm bölümleri sil tek parça kalacak bölümlenmemiş  örneğin 100gb c oluştur bunu oluşturunca sistem ve msr bölümleri de oluşacak kalan kısmıda d olarak oluştur yanlış hatırlamıyorsam toplam 4 bölüm olacak yine

format attım dediğiniz gbi yaptım ayrılmamış alan olan 22.4 gb bi alan var onu silemedim silinmiyor. c ve d bölümlerinide oluşturdum fakat format sonrası d bölümü gözükmüyor.

ayrılmamış alanı zaten silemezsin adı üstünde ayrılmamış yani bölüm oluşturulmamış bir alan disk yönetimine girip d yi tekrar oluşturabilirsin 

ben tekrar format atacam. bazı kçük eksikler oldu. acaba d yi nasıl oluşturacam.oluşturduğum halde gözükmüyor

tüm bölümleri sil tek parça ayrılmamış disk kalacak boyutunuz ne ise önce burada c için boyut belirle ve c yi  oluştur

en altta ayrılmamış alan kalacak burada yeni bölüm deyip boyuta dokunmadan  d yi oluştur ve arkasından oluşan bölümü biçimlendir şayet biçimlendirmezsen görülmez ama sonra windows üzerinden disk yönetiminden de biçimlendirebilirsin 

sonra c nin üzerine gelip kurulumu yap

zor bişey yok gayet basit

tüm bölümleri sil tek parça ayrılmamış disk kalacak boyutunuz ne ise önce burada c için boyut belirle ve c yi  oluştur

en altta ayrılmamış alan kalacak burada yeni bölüm deyip boyuta dokunmadan  d yi oluştur ve arkasından oluşan bölümü biçimlendir şayet biçimlendirmezsen görülmez ama sonra windows üzerinden disk yönetiminden de biçimlendirebilirsin 

sonra c nin üzerine gelip kurulumu yap

zor bişey yok gayet basit

çok sağol kardeş.bu söylediklerini yapmadım yani d için boyutuna dokunmadan biçimlendirme yapmadım yani bu sefer olur sanırım. ama hepsini sildiğim halde iki ayrılmamış alan kalıyor.

biri normal ayrılmamış alan

diğeri 22.4 gb ayrılmamış alan

silinmiyor diğer olanı.

450 MB KURTARMA

100 MB UEFI

100 MB MSR

ANA BÖLÜM

Windows 10 'da hard diski sildikten sonra uefi kurulumda yukarıdaki bölümleri oluşturmak zorundadır.Ana bölüme kurulumu yapıyorsunuz.

Edited by C@NgO