Jump to content

Mavi Ekran Hatasi

firtina_limani
 Share

Recommended Posts

lenovo deal pad z570 serili leptop a ssd taktim ve bir kac haftadir  uzun süre calistiktan sonra sistem mavi ekran verip 3 saniye durup hmen  pc yeniden baslatiyor ve ssd yi bios da görmüyor kapatip pc yeniden acinca bios da görüyor biraz arastirdim dump klasöründe kayitlar varmis hata raporu ama beneki pc de gösterdikleri klasör ve dosya yok malesef sistem Windows 7 Ultimate SP1 64 bit

güncel 

arkadaslar yardim eden etmeyen herkeze minnettarim w7 yeniden formatladim driverlerimi orjinal siteden dowland edip öyle kurdum ve galiba suanlik bir sorun görmüyorum 

not bir sitem filan anlamayiniz gelismek icin arastirmak ugrasmak lazim bende sizlerin verdiginiz bilgiler dogrultusunda ve bilgilerinizle ayakta duruyorum 

allah razi olsun 

• 3 hafta sonra ...

Benim masaüstü pc'mde kullandığım ssd'nin aynısı ben mavi ekran hiç almadım ama biosta ahci modu varsa o moda al büyük ihtimalle sorunun düzelebilir gibi görünüyor, ve aynı zaman anakartının chipsetlerini yüklemeyi unutma. Sorun onlardan da kaynaklanıyor olabilir. Aynı ssd bende de var çünkü hatta aynı model ama benim sorunum anakartımın uyumsuzluğundan kaynaklanıyormuş. Mavi ekran sorunu almadım ama pcyi kullanırken arada sırada sistem kilitlenip kendi kendine reset atıyordu, ve reset attığı zaman anakart ssdyi görmüyordu. Power tuşunu basılı tutup sistemi kapatıp bir süre bekledikten sonra tekrar açıyorum. Bu sefer herşey normal bir şekilde açılıyordu. Ama büyük ihtimalle anakartın ile uyumsuzluk olabilir. Sata 3 ü desteklemiyorsa bu tür sorunları yaşayabilirsin. Eğer anakartında ahci modu varsa o moda alıp bir de öyle denemelisin. Bir ihtimal düzelebilir. Bu arada Corsair Toolbox programını indirdim. Yazılım güncellemek için ama maalesef ssd'nin güncel olduğunu yazıyor her seferinde. Güncelleme henüz gelmiş değil yani bunu da hatırlatayım ama istersen yine de bir kontrol et derim güncelleme var mı diye varsa güncelle bakalım. Kolay gelsin.

Anakart uyumsuzluğundan kaynaklı diye düşünüyorum. Sata 2 uyumlu dahili hdd varsa bir de onunla dener misin? Yada işletim sistemin modifiyeli ise bu tür sorunları yaşayabilirsin. Forumdan orijinal msdn el değmemiş bir sürümü sisteme kurmak belki bu sorunu aşmana yardımcı olabilir. SP1 entegreli bir işletim sistemi yüklediysen bu sorunları da doğurabilir. Şu konuya bir bak istersen http://www.tnctr.com/topic/273394-msdn-orjinal-windows-7-x86-ve-x64/