Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Usb Multiboot 2015 Uefi Acronis Recoveryedition 2

köylü
 Share

Recommended Posts

ikinci bir xp koymak istersen yolu değiştirerek iso dosyasından xp kurulumu konusundaki programla istediğin kadar xp ekleyebilirsin sysprepli olanıda önceki sistemdeki gibi aynı yollara koyarak çalıştırabilirsin

peki abi bu bi onceki calısmandaki xp yi usb ana dizinde mi durucak ? 2.xp yi nt5 yöntemiyle koyucam onu da nt5 klasorunde mi durucak. tek boot.gz dosyası mı olacak ? 

Abi mrb,

Şimdi acronisten imaj atıp yapmak tamam.

Böyle olunca bölümlerin nasıl olduğunu anlamadım.

Ben şahsen balık tutmayı öğrenmek istiyorum.

Sen acronisle direk balığı elimize vermiş oldun. :)

2 adet bölüm var. Birisi ntfs o görünüyor zaten. Ama diğer bölüm nasıl oluşuyor? Onu bulamadım bir türlü.

Senden isteğim bu bölümleri nasıl oluşturduğunu açıklamak.

Önceki multiboot sistemlerinde bölümleri biz oluşturuyorduk. Menüleri biz hazırlıyorduk. Ne güzel alışmıştık.

Ama bi yerde güncelleme lazım. Fakat dediğim gibi o bölümleri nasıl oluşturduğunu söylersen çok makbule geçecek.

Senin usb için kullandığın bütün programlar mevcut.

Aşağıda usb nin ghost unu aldım. Ve içeriği.

Açıklama yaparsan çok teşekkür ederim.

pre_1449081125__usb.png

Hocam;  BC0 dosyasını bırakıp sadece BC1, BC2, BC3, BC5 dosyalarını silersem yinde sorun olurmu?

sadece 1 tane WindowsPE kullanmak istiyorum hangisini tavsiye edersiniz? Cevap alamadım :(

win 8.1pe x86 menüsü uefi  bölümünde varmı? uefi bilgisayarlarda win8.1pe x86 çalışır mı?

Edited by kamuran731

• Editor

o dosyaları niye silmek istiyorsun ısrarla anlamıyorum yerde kaplamıyor istediğin peleri sil sadece kullanacağın pe kalsın  x86 peler uefi menüde görünmez ve çalışmaz

Edited by köylü
  • Like 1

• Editor

Hocam;  BC0 dosyasını bırakıp sadece BC1, BC2, BC3, BC5 dosyalarını silersem yinde sorun olurmu?

sadece 1 tane WindowsPE kullanmak istiyorum hangisini tavsiye edersiniz? Cevap alamadım :(

win 8.1pe x86 menüsü uefi  bölümünde varmı? uefi bilgisayarlarda win8.1pe x86 çalışır mı?

bence silin ve deneyin. daha sonra işe yarıyorsa ya da yaramıyorsa buradan geri bildirimde bulunun :)

• Editor

7z li xp yi ayrı bir klasöre boot gz dosyasını koyacaksın xp_kur.7z ana dizinde olacak baska xp için nt5 işlemi yapman gerekir nt5 yaparken xolunu kendine göre ayarla

benim verdiğim xpnin yanında olması şart değil zaten koyamazsın boot.gz ler çakışır

• Like 1

• Editor

Abi bir önceki sayfada sana bişey sormuştum.

Cevap verirsen çok sevinirim.

o bölümü güncellemen gerekmiyor sadece boot dosyaları var ayrıca ben o bölümü rufusla oluşturdum rufusta öyle bi seçenek var ve aldım hazırladığım usb içerisine attım

@köylü  Hocam Yanlışım olabilir ama birşey aklıma takıldı 

şimdi burda menu.lst deki kodlara baktığımda resimde gördüğünüz gibi 1,2,4,5 komutları var bc1,bc2,bc3,bc5 ile alakaları varmı hocam bunların ?? 

birinde 4 var diğerinde 3 var aklıma takıldıda ?

1DgJrB.png

Edited by kaka721
  • Like 2

7z li xp yi ayrı bir klasöre boot gz dosyasını koyacaksın xp_kur.7z ana dizinde olacak baska xp için nt5 işlemi yapman gerekir nt5 yaparken xolunu kendine göre ayarla
benim verdiğim xpnin yanında olması şart değil zaten

koyamazsın boot.gz ler çakışır

Anladım abi, menu. Lst de düzenlemeyi nasıl koyacağım peki. Birde ben 2.tane ISO uzantılı program koydum bunların menu. Lst kodları yok. Onları nasıl oluşturabiliriz

@MoTuN hocam denedim. dosyaları silince Menu.lst den windows kurulumu çalışmıyordu. Tekrar ekeldim :)

şimdi burda menu.lst deki kodlara baktığımda resimde gördüğünüz gibi 1,2,4,5 komutları var bc1,bc2,bc3,bc5 ile alakaları varmı hocam bunların ?? 

evet alakaları var. Windows 7-8.1  Kurulumu x64  kurulumu yapabilmek için Menu.lst de ilgili satıra 4 yerine 3 yazmalısınız

title  Windows 7-8.1  Kurulumu x64 \n

debug off
map --mem /boot/bootmgr (rd)
write --offset=0x105E (rd)+1 \xEB\x08
write --offset=0x54696 (rd)+1 3
chainloader (rd)+1
root ()
Edited by kamuran731
  • Like 2

Merhaba,

1)Usb yi klasik menüden başlamaması için videonuzda gösterdiğiniz şekilde bootice ile GRLDR yaparak değiştirebiliyormuyuz ? Uefi kurulumları etkilermi ? Elimde Uefi destekli pc şuan olmadığı için deneyemiyorum, Deneyen varsa yanıt verebilir mi

2)Usb çalışmasının içinde HBCD\Programs klasöründeki programların bazılarını yer kazanmak için silmenin zararı varmı. Örneğin CClenear , FakeAntivirus gibi...

teşekkürler.

Edited by Lord_Ares

• Editor

Anladım abi, menu. Lst de düzenlemeyi nasıl koyacağım peki. Birde ben 2.tane ISO uzantılı program koydum bunların menu. Lst kodları yok. Onları nasıl oluşturabiliriz

nt5 ile hazırladığın xplerde kodlar klasör içerinde gelir zaten 7z li xp koduda eski konuda var ekleyeceğin diğer isoların ne olduğunu bilmek lazım kod için

1DgJrB.png

evet orada hata yapmışım menu lstindüzelmesi lazım

Hocam bi önceki sayfada size soru sormuştum cevaplarsanız sevinirim

hayır nt6 işleminden geçirmeye gerek yok direk iso koyacaksın fakat isimleri önemli win86 ve win64.iso 86 64 karışık olması sorun teşkil etmez

gfxboot.cfg dosyası nerde acaba...birde acılısta grup4 dos gelmesı ıcın ne yapmamız lazım dırek klasık menu gelıyor..

cfg dosyası yokgrubdos arka planını değiştireceksen iso klasöründe KOYLU.GFX var onu değiştireceksin

Merhaba,

1)Usb yi klasik menüden başlamaması için videonuzda gösterdiğiniz şekilde bootice ile GRLDR yaparak değiştirebiliyormuyuz ? Uefi kurulumları etkilermi ? Elimde Uefi destekli pc şuan olmadığı için deneyemiyorum, Deneyen varsa yanıt verebilir mi

2)Usb çalışmasının içinde HBCD\Programs klasöründeki programların bazılarını yer kazanmak için silmenin zararı varmı. Örneğin CClenear , FakeAntivirus gibi...

teşekkürler.

evet aynı şekilde bootice ile yapıyoruz uefi kurulumu etkilemez hbcd içinden içnden istediğini silebilirsin sisteme etki etmez

• Like 2

Merhaba,

teşekkürler.

bende kullanıyorum kardeşim değiştirsen sıkıntı  olmaz uefi etkilemez

• Like 1

AcronisTrue image 2015 Winpe açılmıyordu

BC0 dosyasındaki Bootfile kısmını: \Windows\system32\boot\winload.exe olarak değiştirdim. Program açıldı.

Yaptığım bu değişiklik Uefi bilgisayarlarda sorun yaratırmı?

hem Legaly hem  Uefi bilgisayarlarda aynı dosyamı boot ediliyor?  "Boot\BCD dosyası"

uefi bilgisyarlarda flash belleğin hangi bölümü boot ediliyor

• Editor

AcronisTrue image 2015 Winpe açılmıyordu
BC0 dosyasındaki Bootfile kısmını: \Windows\system32\boot\winload.exe olarak değiştirdim. Program açıldı.
Yaptığım bu değişiklik Uefi bilgisayarlarda sorun yaratırmı?

hem Legaly hem  Uefi bilgisayarlarda aynı dosyamı boot ediliyor?  "Boot\BCD dosyası"
uefi bilgisyarlarda flash belleğin hangi bölümü boot ediliyor

uefi sistemlerde efi microsoft boot klasörü içindeki bcd boot edilir düzeltme uefiye zarar vermez fakat uefideki bcd de hatalı olmuş ek dosya veriyorum ilk mesaja usb içine kopyala yapıştır yapıp dosyaları değiştirin

Edited by köylü
  • Like 2

Bilgi olması açısından paylaşıyorum, yanlışım varsa kusura bakmayın. Ben windos 7-81 x86 ve 64 kurulumları o haliyle değiştirmeden windows7 ve windows8 kurulumu gerçek bilgisayarda denedim hata vermeden çalıştı. İsodan kurulumları denemedim. 

1DgJrB.png

Edited by Lord_Ares

uefi sistemlerde efi microsoft boot klasörü içindeki bcd boot edilir düzeltme uefiye zarar vermez fakat uefideki bcd de hatalı olmuş ek dosya veriyorum usb içine kopyala yapıştır yapıp dosyaları değiştirin

bu fix herkes için geçerli mi abi ? 

Edited by köylü

• Editor

Bilgi olması açısından paylaşıyorum, yanlışım varsa kusura bakmayın. Ben windos 7-81 x86 ve 64 kurulumları o haliyle değiştirmeden windows7 ve windows8 kurulumu gerçek

bilgisayarda denedim hata vermeden çalıştı. İsodan kurulumları denemedim.

grubmenu de eski hali ile x64 normal kurulum hata veriyor ilk mesajda verdiğim düzeltmeyi uygulayın

bu fix herkes için geçerli mi abi ?

Evet herkes için gecerli ilk mesaja ekledim düzeltmeyi

Edited by köylü