Jump to content

Usb Multiboot 2015 Uefi Acronis Recoveryedition 2

köylü
 Share

Recommended Posts

• Editor

en basit yöntem şudur

windows7 iso içindeki install.wimi çıkar ismini install78664.wim olarak

windows8 iso içindeki install.wimi çıkar ismini install88664.wim olarak

windows10 iso içindeki install.wimi çıkar ismini install108664.wim olarak değiştir ve sources klasörüne at

• Like 2

Merhaba, şurada kafam karıştı Yardım ederseniz sevinirim, cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Win7 tüm sürümlerin olduğu ( X86 ve X64bit ) bir iso var elimizde diyelim. 

1) Bunu usb deki iso klasörüne attık, Win7.iso içindeki install wim dosyasınıda, usb deki source klasörüne attık.

Bilgisayar UEFI başlarsa UEFI kurulum , normal başlarsa normal kurulum mu yapar, Yoksa normal kurulum için x86 ve x64 sürümlerin olduğu bir iso, uefi kurulum     için sadece x64 sürümlerin olduğu bir iso diye iki tane iso dosyasımı atacağız. Çünkü UEFI kurulum x64 bit sürümleri destekliyorsa o zaman X86 sürümlerin kurulum  ekranında gözükmemesi gerekmezmi.. 

2) Aşağıdaki menüde windows 7,8,10 kurulu diye iki satır var bunlardan biri iso diğeri roottan kurulum mu , öyle ise usb roota isonun açık halini mi atacağız. Bu menüyü (grup4dos menüsünde) hepsi değil de tek tek ayırırsak nasıl yapmalıyız Örneğin Windows 7 root kurulu, windows8 root kurulumu diye..

pre_1448971096__wins.png

Edited by Lord_Ares

• Editor

hem isoyu hem wim dosyasını atmaya gerek wimi atabilirsin sources klasörüne windows7 wim ise ismini install78664.wim olarak değiştir ve sources klasörüne koy

sen bu sistemi indirip boş vaziyette çalıştırdınmı ? çalıştırmadıysan dene önce menülerde ne eksik ne lazım görürsün

• Like 1

• Editor

acronisin eski sürümleri recovery yapmaz sanıyorum çünkü en son güncel acronisle backup aldım ben link içerisinde son sürüm acronis var

farklı boyutlardaki harici hddlerde kullanılabir farklı bir işleme gerek yok boş alanları kullanabilirsiniz

hem isoyu hem wim dosyasını atmaya gerek wimi atabilirsin sources klasörüne windows7 wim ise ismini install78664.wim olarak değiştir ve sources klasörüne koy

sen bu sistemi indirip boş vaziyette çalıştırdınmı ? çalıştırmadıysan dene önce menülerde ne eksik ne lazım görürsün

Evet sistemi indirdim Qmenü ile denedim. Menülerde eksik var demiyorum. Ya ben anlatamadım veya cevabınızı anlayamadım yada  sorularımı yanlış anlıyorsunuz. 

1)UEFI kurulumda windowsun X86 sürümlerini kuramıyorsak, aşağıdaki görüntüde windowsun x86 bit sürümleri gözükmemesi için, x86 ve x64 sürümleri diye ayırıp iki iso halinde mi koyacağız yoksa hepsinin bir arada olduğu tek iso yeterli mi. 

pre_1448979588__win7.jpg

2) Yukarıda paylaştığım resimde ,Menüde Win7,-8.1-10 x86  iso kurulumu yazıyor. Bende diyorum ki 

Win7 iso kurulumu

Win8 iso kurulumu  şeklinde satır satır  ayırabilirmiyim, ayırmam için ne yapmam gerekiyor. 

Birde şurada yanlışlık olmuş sanırım "hem isoyu hem wim dosyasını atmaya gerek wimi atabilirsin"  burada atmaya gerek yok mu demek istediniz yoksa hem isoyu hem wimi atman gerekli mi demek istediniz anlayamadım.

Edited by Lord_Ares
  • Like 1

• Editor

sürümleri ayırdıkça wim boyutları daha çok yer kaplar hem uefi kurulumda hemde mbr kurulumunda aynı wimi göstermekte sorun yoktur bu sana en az3-4gb yer kazandırır ben bi tana boot wim dosyası hazırladım iso için hepsini ayrı ayrı göstermek istiyorsan tek tek her iso için yeniden nt6 işlemi yapacaksın ayrıca qemu test için gecerli değildir sadece normal menüyü görürsün uefi menü görülmez hem iso hemde wim aynı anda atılmaya gerek yoktur ya iso yada wim kurulumunu tercih edeceksin

menu.lst dosyasını atabilirmi biri windows 10 ekleyim derken bozduk sanırım.

[attachment=1366:MENU.rar]

• Like 1

kLGA89.jpg

diskte bu hatayı veriyor çözümü bilen varmı acaba?

Çözüm farklı bir flash bellege yükleyip. Ordadan yedek aldıktan sonra bu flasha yüklemek..

@ ikaraot  o hata önemli değil recovery işlemine devam edebilirsiniz.

Recovery yapsa bile partitionları dogru bölümleme yapmaz hocam mrb seçenegi çıkması lazım mutlaka

• Like 1

32 lik kingston

64 lük kingston

64 lük sandisk

128 lik iki adet sandisk denedim aynı hata verdi.

8gb lık toshiba da hata vermedi.

kLGA89.jpg

Çözüm farklı bir flash bellege yükleyip. Ordadan yedek aldıktan sonra bu flasha yüklemek..

Recovery yapsa bile partitionları dogru bölümleme yapmaz hocam mrb seçenegi çıkması lazım mutlaka

benim aldığım yedek de ne gibi bir farklılık olacak acaba?

Edited by ikaraot

Hocam; Acronis ve Şifre programını açmaya çalışınca PC resetleniyor açılmıyor. Sorun biligsarımda mı acaba?

Boot klasöründe bulunan BC0, BC1, BC2, BC3, BC5 dosyalarını silersek sorun çıkarmı?

yer sıkıntısından dolayı, sadece 1 tane Windows PE kullanmak istiyorum. Sizce Hangisini kullanamalıyım?

Bu güzel çalışma ve emeklerinizden dolayı, Teşekkür ederim.

Edited by kamuran731

Arkadaşlar , çalışmayı yaptıysanız sizlerden ricam, Usb deki iso ve source klasörlerinin ekran görüntüsü paylaşabilir misiniz.  Ne nerede olacak, iso dosyası koyarsak wim koymayacakmıyız iyice karıştırdım.. Aşağıdaki resimdeki dosya isimlerine takılmayın daha iyi anlatabilmem için öyle yazdım. Şuna bir videolu veya normal anlatım sayfa başında yapmadınız sayfalarca yorum içinden bilgi toplayıp öğrenmeye çalışırken neyin ne olduğunu iyice karıştırdık.

pre_1448984989__detay.jpg

Edited by Lord_Ares

32 lik kingston

64 lük kingston

64 lük sandisk

128 lik iki adet sandisk denedim aynı hata verdi.

8gb lık toshiba da hata vermedi.

kLGA89.jpg

benim aldığım yedek de ne gibi bir farklılık olacak acaba?

8 gb'lık toshibaya yükle sonra oradan yedek al ve istedigin flash'a yükle. Problemin nedenini henüz çözemedik ama bu şekilde kullanabilirsiniz.

• Like 2

onları silersen menülerin tamamına yakını açılmaz sadece uefi menü gelir

hocam bu bc0 bc1 bunları nasıl oluşturuyor bootmgr yi nasıl editliyoruz.

.wim dosylarını usb menüden direk acmak istiyorum da.