Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

4 Mevsim Otomobil Lastiği Tavsiye Talebi

mogokce
 Share

Recommended Posts

Merhabalar arkadaşlar. 2010 model eski kasa Fiat Linea aracımın lastikleri hala orjinal lastikler ve artık miyadı tamamen doldu da geçti. 4'ünü birden değiştirmek istiyorum.

Mevsim olarak kışa giriyoruz hatta bir çok firma kış lastiğinde 4 tane alana 100 küsur indirim yapıyor ancak ben aracımı karda-kışta çok kullanmayacağım ve İstanbul'da da ağır kış şartları genelde bir kaç hafta sürdüğünden 4 mevsim bir lastik tercih etmeyi düşünüyorum. Marka olarak ne tavsiye edersiniz? İnternet üzerinden almamı tavsiye eder misiniz, yoksa gidip yerinde görerek mi almam gerekir. Buna mukabil oto lastikleri ile ilgili aşağıda kafama takılan bir kaç soruya da yanıt verirseniz sevinirim.

Bir de sadece kış lastiğinde değil de tüm lastiklerde kampanya yapan bir firma var mı şuanda bildiğiniz?

SORULAR:

- Çıkma lastik güvenilir midir? Lastikte kusurlar(tel atması, yamalar vs) nasıl anlaşılır?

- Her lastiğin üretim tarihi üzerinde yazarmış. Doğru mu?

- Bir lastik dişleri hiç erimemiş olsa bile malzeme olarak maksimum kaç yıl dayanır?

- Lastiğin ebatlarının çevre ölçüsünü uzun 10 puan uzun almak ne kadar mantıklı bir iş? (Yani 175/65 R16 uyumlu canta 185/65 R16 almak)

- Bilindik marka lastiklerin çakmaları üretilebiliyor mu? Üretiliyorsa gerçeğinden nasıl ayırt edilir?

- Şimdilerde lastik markalarında performans lastiği, ekonomi lastiği gibi model ayrımları var bunların arasında temel fark ne oluyor? Bu ayrım ne kadar anlamlı?

İşi bilenler yardımcı olabilirse sevinirim. Herkese teşekkürler...

Edited by mogokce

Kafama bir soru daha takıldı. Gerçi öncekiler de henüz tam cevaplanmadı :)

- Benim mevcut lastiklerim 195/60 R15 88H. CrossClimate'e baktığımda bu ebatın yakıt tasarruf sınıfı C ama 205/65 R15'in ki B. Jant çapı aynı olduğu için acaba bu ebatı tercih etsem uygun olur mu? Sırf tasarruf sağladığı için ne kadar mantıklı olur acaba? Avantajları dezavantajları ne olur?

Arkadaşlar Ben 205'den geçtim de şuan 195/60 R15 yerine 195/65 R15 kullanabilir miyim onu araştırıyorum zira bu boy stanart olduğu için 50 TL daha ucuz. Sizce 1 cm'lik yanak farkının bana zararı ne olur.

Abi kusura bakma ama,senin derdin yok  galiba :D  Tak 4 adet petlas,sen sağ ben selamet ;) 

Derdim çok da derman bulan yok. Baksana binlerce üyeden kimse gelip de yorum yazmıyor. Bi cross climate tavsiye edildi. İnceledim gerçekten de çığır açan bir lastik. Eksiği yok fazlası var gibi. Ama aynı oranda fiyatı da fazla.

Petlas deyip bırakmayın. Direk nokta atışı yapın. Hangi modeli? Avantajları ne? Fiyatı ne? Hafif karda işimi görecek mi? Kalitesi, malzemesi 3-5 yıl dayanacak mı?

Derdim çok da derman bulan yok. Baksana binlerce üyeden kimse gelip de yorum yazmıyor. Bi cross climate tavsiye edildi. İnceledim gerçekten de çığır açan bir lastik. Eksiği yok fazlası var gibi. Ama aynı oranda fiyatı da fazla.

Petlas deyip bırakmayın. Direk nokta atışı yapın. Hangi modeli? Avantajları ne? Fiyatı ne? Hafif karda işimi görecek mi? Kalitesi, malzemesi 3-5 yıl dayanacak mı?

http://www.bridgestone.com.tr/hizmetlerimiz/lastik-secici/

burdan aracına uygun olan yaz lastiğini secebilirsin tam marka model araç ebatlarını bilmedigim için öneremedim lineanın bir sürü versiyonu varmıs

sana tavsiyem aracın orjinal lastik ebat boyutunu değiştirmemen orjinali neyse o ölcüde alman  mesela bizim arabanın orjinalinde b250 vardı biz bunu b330 yaptık araba yolda gezme yapıyor düz giderken yani orjinal lastik ebatından sasma :)