Jump to content

Dual Boot İşletim Sistemi Nasıl Hazırlanır?

MOTUN
 Share

Recommended Posts

• Editor

Hayrına birileri bu işi ayrıntısı ile, program gerekli ise o programların linkini de vererek görsel bir anlatım yaparsa memnun olurum. Windows İso sunda, nerelerde ne gibi değişiklikler yapılacak ?

Böylece yeni bir şeyler de öğrenmiş olacağım. Saygılar :)

• Like 6

• Editor
k@ylü'nün bu anlatımı üzerine artık kimse benden dual boot istemesin. herkes dual boot unu hazırlar ve paylaşılan modifiyelere uygular :) teşekkür ederim mustafa abi, bir dertten daha kurtardın beni :hi: Edited by MoTuN
  • Like 4

• Editor

motun bence sen dual bot olayına girme dostum.dualbot multibot hazırlarken sorun çıkaryor.en azından benim yaptığım multibotlarda sorun çıkyor

bu şekilde hazırlarsan multibootta sorun çıkmaz tek sorun 4gb engeli onuda aşmak kolay 10larca gb büyüklüğündeki wim dosyaları uefi kurulabilir

Ayrıca deneyen arkadaş varmı?

Daha evvelki hazırladığım dual bootlarda dll dosyalarını editliyordum x64 lere dokunmuyordum bootx86 dosyası olduğu için multibootlarda 64 bit boot.wim çalısıp kurulum gercekleşmiyordu şimdi ilk defa bu konuyu gördükten sonra farklı bir yöntem denedim dll editlemeden direk uefi mbr dual boot ve multibootta sorun yaratmayan bişeyler yapmaya çalıştım nette sıkıntı yasıyorum şu günlerde detaylı bir anlatım yapamadım sadece bir video hazırladım net düzgün oldukça bu konuda destek vermeye çalısacağım asağıda ekli dosyalarda gerekli dosyalarımız var video linkini ayrı veriyorum
Ek olarak videoda x64 bootwim içerisindeki sources klasörüne x64 iso sources içindeki dosyaları kopyalama amacım uefi ve x64 kurulumlarında setup boot wim içindeki sourcesteki dosyaları kullanacak diğer zaman mbr ve multibootta bootx64.wim dosyası zaten isoya dahil olmaz ve normal sources içindeki dosyalar kullanılır bu dosyalar elle kurulum dosyalarıdır özellikle iso kurulumunda nt6 yönteminde bu dosyalar olmazsa kurulum hata verir
attachicon.gifDesktop.rar
video linki:

http://www.dosya.tc/server6/homyx0/dual.rar.html

[media]https://www.youtube.com/watch?v=QpglkDTXQb0&feature=youtu.be[/media]

hocam 64 bit kurulumunda windows, belirtilen [X:\Windows\system32\:\sources\install.wim] görüntü dosyası mevcut olmadığında [OSImage] için bilgi toplayamadı.       hatası aldım herşeyi olduğu gibi yaptım tek sıkıntı x64 de

Edited by FeritEtemSinBin

boot.wim önyüklendikten sonra setup.exe ile autorun.dll birlikte çalışıyorlar. Dolayısıyla köylü ustanın bcd dosyasını edit kısmına ek olarak aşağıdakileri uygulamak gerekiyor.

Dual boot klasörünüzün içine boot dosyalarını ve sources klasörünü attığınızı varsayıyorum. Ordan şöyle devam edilir

1) x86 dvd kaynağındaki source klasöründen setup.exe dosyası dualboot klasöründeki source a atılır. (Değiştirme istenirse onaylanır.)

2) x64  dvd kaynağındaki source klasöründen setup.exe dosyasının ismi set64.exe olarak değiştirilip dualboot klasöründeki source a atılır (isim çakışmasını engellemek için yapılır)

3)x64 klasöründen boot.wim dosyası alınıp mount edilir. Burada

a) source klasöründeki setup.exe set64.exe olarak değiştirilir.

b )  tr-TR klasöründeki setup.exe.mui dosyası set64.exe.mui olarak değiştirilir.

c) autorun.dll dosyası hex editörü ile açılıp setup.exe değerleri ile set64.exe değerleri replace (değiştirme) yapılır. (Replace all tabi ki)

4) ve boot.wim dosyası /commit parametresi ile unmount edilir. Böylece 64 bit için boot.wim dosyası köylü ustanın bcd dosyasında editlediği gibi bootx64.wim olarak değiştirilir.

Artık dualboot klasörünüzde bulunan sources klasöründe boot.wim , bootx64.wim, setup.exe, set64.exe bulunacaktır. Ayrıca ei.cfg, lang.ini ve install.wim dosyalarınız da buradaysa ve köylü ustanın belirttiği gibi bcd dosyasını editlediyseniz geriye sadece isoya dönüştürmek kalıyor. Saygılar...

• Like 1

• 5 ay sonra...
  • 1 yıl yıl...

Dualboot klasöründe x64 bit dosyaları ile  x86 bit dosyaları nasıl yerleştirilecek . Yani Dualboot dosyasının içeriği nasıl olacak. Ayrıca x64 dosyaları (install.wim) dosyası nerede olacak. Birde x64 AIO ile x86 AIO  tüm versiyonlar olan install.wim kullanılırmı. Köylü kardeş sana zahmet bu olayı geniş kapsamlı anlatabilir misiniz.Şimdiden teşekkürler. Destroychip arkadaşın anlattıklarınıda kapsarsa memnun oluruz.Çalışmalarını takip ediyorum.Tabiki vaktiniz varsa.