Jump to content

Asus Anakart Ram Yükseltme

süvari
 Share

Recommended Posts

selam arkadaşlar konu hakkında deneyım ve bilgisi olan arkadaşların yardımına ihtiyacım var konum şu benim asus p5g41 tmlx ddr3 anakartım var buna ram takviyesi yapıcam şuan indirimde olan şu ram :http://www.hepsiburada.com/hi-level-8gb-2x4gb-1333mhz-ddr3-sogutuculu-ram-hlv-pc10600d3dk-8g-p-BD750722

almayı düşünüyorum ama anakartıma uyumlu olurmu alsam çalıştırırmı arkadaşlar ?

Çalıştırır ancak, linkte verdiğiniz 2 parçadan oluşan bir RAM KİTİ. Anakartınızda 2 RAM slotu bulunuyor. dolayısı ile şu anda kullandığınız RAM, yada almayı planladığınız RAM'lerden biri boşta kalacak. Birde anakartınız maksimum 8 Gb destekliyor. Bunuda unutmayın.

Haydi kolay gele !

Çalıştırır ancak, linkte verdiğiniz 2 parçadan oluşan bir RAM KİTİ. Anakartınızda 2 RAM slotu bulunuyor. dolayısı ile şu anda kullandığınız RAM, yada almayı planladığınız RAM'lerden biri boşta kalacak. Birde anakartınız maksimum 8 Gb destekliyor. Bunuda unutmayın.

Haydi kolay gele

eskı ram 2gb dı onu çıkartıp bunları takıcam usta benım için önemli olan 8gb anakarta yukleyıp sıkıntısız çalıştırabılmek anakarta uyum problemı olmasın yeter bunu öğrenmek istemiştim.

arkadaşlar malesef çalıştırmadı her turlu denedım bıos guncelledım farklı slot denedım ama tek bırı bıle çalışmadı pc açınca bib bib bib diye sesler çıktı sormuştum uyum sağlarmı çalıştırırmı dıye ama gelen cvplara bakarak aldım malesef çalışmadı şimdi ya gerı ıade edıcem yada arkadaşlarıma verıcem.

arkadaşlar malesef çalıştırmadı her turlu denedım bıos guncelledım farklı slot denedım ama tek bırı bıle çalışmadı pc açınca bib bib bib diye sesler çıktı sormuştum uyum sağlarmı çalıştırırmı dıye ama gelen cvplara bakarak aldım malesef çalışmadı şimdi ya gerı ıade edıcem yada arkadaşlarıma verıcem.

arkadaşlar yanıltmış seni kardeşim anakartın bu ramleri çalıştırmaz 1066 mhz alman gerekli

edit: bios'a girip ram frakanslarını 1066'ya ayarlayıp bi dene 

Edited by nerevidey

arkadaşlar yanıltmış seni kardeşim anakartın bu ramleri çalıştırmaz 1066 mhz alman gerekli

edit: bios'a girip ram frakanslarını 1066'ya ayarlayıp bi dene 

kardeşim dediğini yaptım ama  yınede olmadı pc açılmadı bip bip ler geldi malesef

Over clock ile 1333 destekliyormus anladığım kadarıyla. Bios a bir göz at derim 

https://www.asus.com/tr/Motherboards/P5G41TM_LX/specifications/

JAL1PE.png

hiçbirşey olmuyor anladığım şu anakart marka seciyor bios güncellemesını de yaptığım halde bu marka ram e destek vermıyor teknık servıslede görüştüm oda bıos guncellemesını yapın demıştı ama tereddutlu konuştu olabılır falan fılan dedı sıkıntı çıkarmaz ramler çalışır siz deneyın dedı ama yemedı yedıremedım gerı ıadeden başka secenek kalmadı.

G41 li anakartlara tek parça 4 gb takarken dikkat edeceğin husus, ramlerin üzerindeki ciplerin sayısı ve ciplerin kaç mb lik olduğudur. Hatta bazı üreticiler özellikle yazar.

***In order to maximize the system memory, please install 4GB memory module with 16 cells or 2GB memory modules with at least 8 cells.

Mesela bu uyarı g41c gs nin sayfasından aldım. 4gb ta 16 cipli 2 gbde 8 cipli olmalı diyor buna dikkat et. 
Edited by tutuklu8

G41 li anakartlara tek parça 4 gb takarken dikkat edeceğin husus, ramlerin üzerindeki ciplerin sayısı ve ciplerin kaç mb lik olduğudur. Hatta bazı üreticiler özellikle yazar.

Memory - Dual Channel DDR3/DDR2 memory technology
- 2 x DDR3 DIMM slots
- Supports DDR3 1333(OC)/1066/800 non-ECC, un-buffered memory
- Max. capacity of system memory: 8GB*
- 2 x DDR2 DIMM slots
- Supports DDR2 800/667/533 non-ECC, un-buffered memory
- Max. capacity of system memory: 8GB*

*DDR3 and DDR2 are supported separately.

**Due to the operating system limitation, the actual memory size may be less than 4GB for the reservation for system usage under Windows® 32-bit OS. For Windows® 64-bit OS with 64-bit CPU, there is no such limitation.

***In order to maximize the system memory, please install 4GB memory module with 16 cells or 2GB memory modules with at least 8 cells.

bu işlerden tam anlamam oyuzden boyle bı yanılgıya kanıp aldım dedğin doğrudur ama işin tuhaf yanı bunu teknık servıs nıye tam olarak direkt o ramler senın anakarta uymaz demıyor şöyle yap böyle yap diyor işi uzatıyor bızde umut fakırın ekmeği misali kım nedıyosa yapıyoruz valla