Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Makay Multiboot Kurulum V6

ByChilavert
 Share

Recommended Posts

Eline sağlık. Görüşlerimi söyleyim ay sonu indireceğim.

İlk düşüncem Vista gereksiz olmuş. Ve PE/SE sistemlerin hepsinin x64 olmasıda biraz kafamı karıştırdı. Ama sonuçta bunlar kullanıma göre değiştirilebilir. Geri kalan tüm sistemler ve görseller şahane olmuş.

Sorum şu FiraDisk mi kullandınız? NT6 mı? Yani FiraDisk çalışıyorsa yeterince NT6'yı bırakalım..?

bence artık uefi sistemlere geçiş yapsan çok iii olacak bunlar artık demode oldu bu sistemi blue lifen yaptı programla yapıorsun emek var ona bişey diyemem ama uefi olan makinalar artık gelior dükkanlarımıza buna ufak bir eklenti ile düzenleyip onlarada uyarlasan ii olur ben şahsen köylünün recoverysini kullanıorum pascalda seninki gibi çıkarmıştı sonra uefiye döndü bence sende yapsan ii olurr

49 dakika önce, canavar123 yazdı:

Eline sağlık. Görüşlerimi söyleyim ay sonu indireceğim.

İlk düşüncem Vista gereksiz olmuş. Ve PE/SE sistemlerin hepsinin x64 olmasıda biraz kafamı karıştırdı. Ama sonuçta bunlar kullanıma göre değiştirilebilir. Geri kalan tüm sistemler ve görseller şahane olmuş.

Sorum şu FiraDisk mi kullandınız? NT6 mı? Yani FiraDisk çalışıyorsa yeterince NT6'yı bırakalım..?

Yapmış olduğum bir multiboot sistemde bir kaç kişi vista nasıl olmaz bizleri neden unutuyorsunuz diye tepki verince mecburen ekledim :) PE sistemlerde X86 sistemlerde bazen sorun yaşanabiliyor X64 sistemlerde şu ana kadar hiç bir sorun uygulama çalışmama tarzında sorun yaşamadım o sebeple X64 sistemleri koydum ama ilerleyen süreçte değişebilirim. FiraDisk ile yapılan multiboot sistemlerde indirmiş olduğunuz iso dosyalarını NT6 sisteminden geçirmenize gerek yoktur. Direk indirdiğiniz iso dosyasını multibootun içinde olan iso klasörüne atarak gerekli kodları usbmenu dosyasına yazdığınız zaman sorunsuz bir şekilde kullanıyorsunuz. Ben yaklaşık 3 aydır kullanıyorum ve sorun yaşamadım çok memnunum inşallah sende memnun kalırsın.

42 dakika önce, nuri6633 yazdı:

bence artık uefi sistemlere geçiş yapsan çok iii olacak bunlar artık demode oldu bu sistemi blue lifen yaptı programla yapıorsun emek var ona bişey diyemem ama uefi olan makinalar artık gelior dükkanlarımıza buna ufak bir eklenti ile düzenleyip onlarada uyarlasan ii olur ben şahsen köylünün recoverysini kullanıorum pascalda seninki gibi çıkarmıştı sonra uefiye döndü bence sende yapsan ii olurr

Mantıklı bir görüş araştırmak lazım şimdiye kadar UEFİ sistem kurmadım çalıştığım işyerinde yada bu multibootu test eden arkadaşlarım gerek görmediği için böyle bir adım atamadım test aşamasında sıkıntı yaşamaktan çekindiğim için UEFİ sistemlere geçiş yapamadım test yapmadan yayınlamak ta büyük bir zaman kaybı ama önerini düşüneceğim. Teşekkürler

• Like 1

Başta yapmış olduğun çalışma çok güzel emeğine vede yüreğine sağlık yanlız bi sorum olacak bu konuda yardımcı olurmusun FiraDisk  multiboot sistemlerde indirmiş olduğunuz iso dosyalarını NT6 sisteminden geçirmenize gerek yoktur demişsin bide  Direk indirdiğiniz iso dosyasını multibootun içinde olan iso klasörüne atarak gerekli kodları usbmenu dosyasına yazdığınız zaman sorunsuz bir şekilde kullanırsın demişsin bu kodlardan kısa bi örnek verme şansın varmı ???

yani hepsinin yolu birmi örnek== windows 10/8.1/7 yada XP aynı yöntemle mi oliyor????

Multiboot sistemlerde daha önce wim tabanlı çalışanları NT6 ile işlemden geçirilmesi gerekiyor Win xp ise NT5 ile işlemden geçirdikten sonra kullanabiliyorduk. Firadisk te usbmenu dosyasına gerekli kodları yazmanız durumunda iso dosyasını multibootun içindeki İSO klasörünün içine atmanız yeterli olacaktır. flash belleğe kopyalama yaptıktan sonra flash disk üzerinden boot ederek kurmak istediğiniz işletim sistemini seçtikten sonra windows kurulum ekranda kısa süreliğine firadisk e ait ms-dos ekranı açılacak ve kapanacak daha sonra işletim sistemini kurmaya devam edebilirsiniz. Multiboot sistemde kullandığım kodları paylaşıyorum.

Please register to see this content.

• Like 1

ByChilavert hocam;

sizden 2 isteğim olacak...

1-Yaptığınız multiboot sistemde firadisk klasörünü paylaşabilirmisiniz(ayrı olarak)

2-yaptığınız multiboot sistemin flash bellek klasör yapısının resmini eklermisiniz?

bunu şunun için istiyorum...bildiğiniz gibi Köylü üstadın paylaşmış olduğu "Recovery Edition2" isimli multiboot sistemi, UEFI uyumlu bir sistem ve ben bu sistemi kullanıyorum.

Bu multiboot sistem ile hem Legacy sistemlerde ISO kurulumu hemde UEFI  sistemlerde UEFI kurulumu yapılabiliyor. Bu sistemde ISO ile kurulum yapılacağı zaman dosyaların NT6 işleminden geçirilmesi gerekiyor. Sizin verdiğiniz USBMENU2.LST dosyasında firadisk ile ISO ların NT6 dan gecirmeden nasıl çalıştırılacağı net olarak görülüyor. Eğer bize firadisk dosyalarını ve klasör yapısını resim ile gösterip yayımlarsanız bundan sonra ISO ları NT6 işlemine tabi tutmadan direk çalıştırabiliriz. Bu konuda yukarıda istek olarak belirttiğim konularda yardımcı olursanız çok sevinirim

• Like 2

2 dakika önce, crasadure yazdı:

ByChilavert hocam;

sizden 2 isteğim olacak...

1-Yaptığınız multiboot sistemde firadisk klasörünü paylaşabilirmisiniz(ayrı olarak)

2-yaptığınız multiboot sistemin flash bellek klasör yapısının resmini eklermisiniz?

bunu şunun için istiyorum...bildiğiniz gibi Köylü üstadın paylaşmış olduğu "Recovery Edition2" isimli multiboot sistemi, UEFI uyumlu bir sistem ve ben bu sistemi kullanıyorum.

Bu multiboot sistem ile hem Legacy sistemlerde ISO kurulumu hemde UEFI  sistemlerde UEFI kurulumu yapılabiliyor. Bu sistemde ISO ile kurulum yapılacağı zaman dosyaların NT6 işleminden geçirilmesi gerekiyor. Sizin verdiğiniz USBMENU2.LST dosyasında firadisk ile ISO ların NT6 dan gecirmeden nasıl çalıştırılacağı net olarak görülüyor. Eğer bize firadisk dosyalarını ve klasör yapısını resim ile gösterip yayımlarsanız bundan sonra ISO ları NT6 işlemine tabi tutmadan direk çalıştırabiliriz. Bu konuda yukarıda istek olarak belirttiğim konularda yardımcı olursanız çok sevinirim

FiraDisk Multiboot Boş halini paylaşıyorum. İso dosyasının ve FiraDisk klasörünün ekran görüntüsünü ekte paylaşıyorum. Multiboot içerisinde kullandığım kodları önceki mesajımda paylaştım.

Peki aklıma gelmişken sormak istedim ByChilavert!

Herhangi bir ayda yayınlanmış bir Windows10 sistemimiz olsun elimizde (Örneğin Şubat-2016 da yayınlanmış bir WIN10.ISO dosyası) .Bu sistemi önceden multiboot'a eklemek için BlueLife üstadın yapmış olduğu NT6Setup programı ile ISO dosyası NT6 işleminden geçirilir sonra ilgili ISO klasörüne atılır ve sizin yukarıda paylaştığınız kodlarla ISO ya ulaşılırdı....

Peki Firadisk'te NT6 işlemine tutulmayan ISO dosyası nasıl bu işlem olmadan kurulabiliyor? Firadisk NT6 işlemini kurulum esnasında mı yapıyor yoksa mantık başkamı FİRADISK'te ? Bu konuda bilgi verme şansınız varmı acaba?

İso Klasörüne aynı isimde atmanız yeterli FiraDisk mantığında Windows işletim sistemini seçtikten sonra yükle butonunu tıkladıktan kısa bir süre sonra MS-DOS ekranı açılıyor işlem yapıldıktan ve o ekran kapandıktan sonra kuruluma devam ediyorsun. Bu sayede NT6 yada NT5 e ihtiyaç kalmıyor.  Her windows kurulumunda o MS-DOS ekranı açılıp kapanarak işlem yapıyor. Takribi 5-6 san. sürüyor

• Like 1

“Blue_Life” ‘nin Hazırlamış Olduğu Videolu Anlatımda

merhaba bu vıdeoyu nereden bulabılırım acaba,ayrıca benım mıcrosoftdan ındırdıgım open lısanslı orjınal iso dosyalarım var,mesela 32gb lık surumu download edıyorum sımdı,oradakı wın7 iso dosyasını sılıp kendımınkını aynı isimle koysam,çalışırmı ? tşkler

İndirdiğin WİNDOWS 7 İSO DOSYASININ ADINI WIN7.ISO olarak değiştirdikten sonra USBMENU2.LST dosyasının içindeki ekte gösterdiğim alanı değiştirdikten sonra flash diskine kurduktan sonra kullanabilirsin. blue_life'nin hazırlamış olduğu video  forumda mevcuttur.

http://www.tnctr.com/topic/100852-cd-dvd-usb-hdd-için-multiboot-hazırlamak/

8 dakika önce, yy1980 yazdı:

USBMENU Kodları  ve FiraDisk Multiboot Boş Hali  paylaşılmiş. yada indireceğin yedeğe al o şekilde uğraş.

Ne demek istediğini anlayamadım. Hangi konuda uğraşacağım?

• Like 1

8 dakika önce, social yazdı:

simdi indirdigimiz 32gb lık dosyayı rarları açtıktan sonra USB_ROOT klasorunun altınamı koyacagız acaba,yoksa sadece boot hazırlamak içinmi bu programı kullanacagız.

32 GB olan versiyonu indirdikten sonra rar'lı dosyayı bilgisayarınızın uygun bir yerine çıkarttıktan sonra FiraDisk - Multiboot - 32 GB içindeki MB_USB.exe dosyasını çalıştırdıktan sonra Hedef Sürücü kısımında flash belleğinizin seçili olduğundan emin olduktan sonra Başlat butonu ile ilk önce flash diskinizi biçimlendirecek daha sonra dosyaları kopyalayacak işlem bittikten sonra qmenü ile test yapabilirsiniz.

tamam saçma bir soru olmuş rar dosyasını gorunce anladım,emeginiz için çok teşekkurler

bu 32gb lık usb ile uefi bioslu sistem kuramıyoruz degılmı,yanı uefi ise wın8.1 veya 10 da kuramıyoruz degılmı illakı biostan legancy e çevirmemiz gerekıyor

1 dakika önce, social yazdı:

tamam saçma bir soru olmuş rar dosyasını gorunce anladım,emeginiz için çok teşekkurler

bu 32gb lık usb ile uefi bioslu sistem kuramıyoruz degılmı,yanı uefi ise wın8.1 veya 10 da kuramıyoruz degılmı illakı biostan legancy e çevirmemiz gerekıyor

UEFİ bios için benim bildiğim kadarıyla flash diskin formatının FAT32 olması gerekiyor. Bu sebeple normal kurulum yapmanız gerekmektedir. UEFİ sistem için araştırma yapıyorum eğer yapabilirsem forumda paylaşacağım.

Bir saat önce, mustafakarasan yazdı:

xxxxxxx sitesinde yaptılar ama vip olanlar indirip kuruyor  uefi desteğide var ntfs hemde   windowslarıda ekelrken install.esd veya install.wim ekliyorsun çok kolay onu kullnaın geliştirin

Olabilir bakmak lazım hem ntfs hem uefi olması çok iyi olur şimdiye kadar hiç bakmadığım ilgilenmediğim bir olay bakıp inceleyeceğim başarabilirsem forumda paylaşırım.

Edited by MOTUN