Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Makay Multiboot Kurulum V6

ByChilavert
 Share

Recommended Posts

NT6 işleminden geçmemiş isolarda da aynı hatayı veriyordu. Problem Qemu dan kaynaklanıyormuş. Bios üzerinden boot ettiğimde hata vermiyor. Sormak istediğim 2 soru daha var. Boot işlemini firadisk mi daha hızlı gerçekleştiriyor yoksa NT6 mı? Eski bi makinada boot etmeyi denedim çok uzun sürdü boot işlemleri. Birde wim dosyalarınıda firadisk ile boot edebilirmiyiz?

Hız açısından Firadisk yada diğeri pek farketmez bilgisayar işe alakalıdır. Direk wim dosyası ile Firadisk sisteminde kurulum yapamazsın. Kodlama yapısını değiştirmek gerekiyor. Direk wim dosyasından kurulum için köylü ustanın sistemi kullanmalısın.

Edited by ByChilavert
  • Like 1

57 dakika önce, ByChilavert yazdı:

:) maalesef boyut şişiyor o olsun buda olsun şunuda ekliyim derken alığ başını gidiyor. Upload konusunda sıkıntı yaşamasam özel multiboot içerisinde ihtiyacımız olabilecek bir sürü programlı paylaşıycam ama 40-50 kb ile ölüm :)

BTK'ya söyleyin. :D Hani değişiklik yapcaktı. Niye yalan söylüyorrr. :D 

40-50kb ile ne yapılır USB 1.0'dan yavaş.... :) 

• Like 1

1 saat önce, leopar41 yazdı:

multiboot konusunda birkaç ustalardan birisin yaptıklarını taktirle karşılıyorum başarılarının devamlı olmasını diliyorum senden daha yeni multibootlar bekliyoruz.

Multiboot konusunda çok daha iyileri var ama canım türkiyemde upload hızı 50-60 kbps ile sınırlı olduğu için paylaşım yapamıyorlar. download hızı gibi upload hızıda iyi olsaydı çok daha güzel paylaşımlar gelebilirdi. İyi dileklerin için teşekkürler

• 3 hafta sonra ...

merhaba birşey sormak istiyorum da tam detaylı yazılmamış ama windows 10 multiboot içinde mevcut ama windows 10 pro var mı içinde yoksa standart sürüm home mi var onu öğrene bilirmiyim ?

teşekkürler ozaman indirip kullanalım. bende 8.1 vardı multiboot windows 10 a ihtiyaçım vardı güzel oldu.

birşey daha sormak istiyorum windows 10 pro kurdugumuz da veya kurarken lisans kodu vb birşey istiyor mu ? yoksa bunlar katılımsız mıdır ?

windows 10 pro lisanslamayı bilmiyorum şuanda.

kardeşim ben bu multiboot yeniyim de ilk önce bana bunu 16 gblık olanı nasıl usb belleğime koplayacağımı daha sonra elimde 16 gb olan usb belleğimin kapasitesi 14.6gb kapasitesine göre hangilerini çıkaracağımı bana gösterirseniz çok sevinirim

iyi forumlar herkese ve size

umarım yazdığımı anlamışsınızdır

16 GB olan versiyonu indirdikten sonra WinRAR ile çıkardıktan sonra FiraDisk - Multiboot - 16 GB klasörünün içindeki MB_USB.exe programını çalıştırıp Başlat Butonu ile flash belleğine kopyalayacaksın. Ama senin flash belleğinde çok fazla kayıp var 16 GB flash belleklerde genelde 15.4 GB kullanılabilir alan var seninkinde 14.6 GB yeni bir flash almanı öneririm Yada farklı çalışmalara yönelebilirsin. Upload konusunda sıkıntı yaşamasam yeni hazırlamış olduğum 16 GB lık multiboot senin flashına uygun  boyutu 14.1 GB

20 saat önce, akillialtay1881 yazdı:

tmm kardeşim upload ettiiğin o çalışmayı indiririrm teşekkürler kardeşim

Yakın zaman içerisinde upload etme imkanım yok. Bu çalışmada bulunan ve kullanmadığın iso dosyaları varsa onları silerek kullanabilirsin.

Kullanmadığın dosyayı USB_ROOT\ISO klasöründen sildiktan sonra USB_ROOT\USBMENU\USBMENU.lst dosyasından silerek flash belleğine uygun şekile getirebilirsin.

RQ3pmR.png

pEPNya.png

merhaba ben şuan multiboot'u flash belleğime kopyalıyorum kafama takılan birşey oldu.. bu işletim sistemlerini kurarken windows 10 7 8 olsun bunlar bizden cd key istiyecek mi ? veya cd key girmeden windows 8 8.1 ve 10 da nasıl geçiş yapılıyor onu bilmiyorum öyle bir imkan var mı yoksa gecici key mi var ?

9 saat önce, xSwindLer yazdı:

hocam listeye yeni bir şey eklemek istiyorum nasıl yaparım ?
linux , clonezilla , gparted bunları ekleyeceğim.

Linux için kullandığım kod aşağıda bulunmaktadır. Büyük ihtimal bu kodu kullanarak multiboot sistemde çalıştırabilirsin. İndirdiğin iso dosyasını İSO klasörünün içine attıktan sonra aşağıdaki kodu USBMENU içine kırmızı ile belirttiğim alanları değiştirerek test edebilirsin.

# =========================================================================

title Linux Mint 17.3 Rosa - x86 
find --set-root --ignore-floppies /ISO/LINUX86.iso
map --mem /ISO/LINUX86.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff)
boot

Edited by ByChilavert

Bir saat önce, ByChilavert yazdı:

Linux için kullandığım kod aşağıda bulunmaktadır. Büyük ihtimal bu kodu kullanarak multiboot sistemde çalıştırabilirsin. İndirdiğin iso dosyasını İSO klasörünün içine attıktan sonra aşağıdaki kodu USBMENU içine kırmızı ile belirttiğim alanları değiştirerek test edebilirsin.

title Linux Mint 17.3 Rosa - x86 
find --set-root --ignore-floppies /ISO/LINUX86.iso
map --mem /ISO/LINUX86.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff)
boot

Teşekkürler hocam burayı arıyordum tam olarak :) Bu konuyla pek alakası yok ama birşey daha sormak istiyorum , elimde bir kaç tane win10 iso var ( 32 64 ayrı ayrı ) bunları aio yapıp tek isoya düşürmek istiyorum. 7 ve 8 için nasıl yapıldığını öğrendim ama 10 için birşey bulamadım. Bir bilginiz varmı ?

Win 10 içinde aynı mantık gimagex ile birleştirme yapabilirsin ama ESD sıkıştırma yapılmamış sistemlerde birleştirme yapabilirsin.

Gimagex export sekmesinde; 

Örnek bütün sistemleri x64 olanda birleştirmek istiyorsan  Destination kısmına x64 wim dosyasını seçeceksin. Daha Source kısmına x86 wim dosyasını seçtikten sonra her bir sürümün seçimini yaptıktan sonra sağ alt köşedeki Export butonu ile birleştirme yapacaksın. Bu işlemi her biri için ayrı ayrı yapman lazım.  

Şimdi, ByChilavert yazdı:

Win 10 içinde aynı mantık gimagex ile birleştirme yapabilirsin ama ESD sıkıştırma yapılmamış sistemlerde birleştirme yapabilirsin.

Örnek bütün sistemleri x64 olanda birleştirmek istiyorsan  Destination kısmına x64 wim dosyasını seçeceksin. Daha Source kısmına x86 wim dosyasını seçtikten sonra her bir sürümün seçimini yaptıktan sonra sağ alt köşedeki Export butonu ile birleştirme yapacaksın. Bu işlemi her biri için ayrı ayrı yapman lazım.  

Teşekkürler , gimagex ile yapacağım fakat isoyu oluşturmak istediğimde wbicreator'de windows 10 olmadığını gördüm . 7/8/8.1 var ,  en güncel sürümünü indirdim ama yine yok.

2 saat önce, ByChilavert yazdı:

Winaio maker indirdim biraz önce , install.wim dosyasını seçiyorum resimdeki hatayı veriyor. NT6 ile işlemden geçirdim tekrar denedim yine aynı hatayı aldım.

lEEDLk.png

Bunu çözebilecek bir yol biliyor musunuz ?

48 dakika önce, xSwindLer yazdı:

Winaio maker indirdim biraz önce , install.wim dosyasını seçiyorum resimdeki hatayı veriyor. NT6 ile işlemden geçirdim tekrar denedim yine aynı hatayı aldım.

lEEDLk.png

Bunu çözebilecek bir yol biliyor musunuz ?

Belirttiğin programları kullanmıyorum iso dosyasını WinRAR ile açıp içinden install.wim dosyasını uygun bir yere çıkarttıktan sonra gerekli birleştirmeyi yapabilirsin bu işlemi yaptıktan sonra UltraİSO programı ile yeni bir iso dosyası oluşturabilirsin.