Jump to content
TNC-TR
matraxx22

Perfect_xp (sp3) Format Cd Edition 2009 V.1

Recommended Posts

Perfect Xp Sp3+ Format CD Edition 2009 V.1

Please login or register to see this link.

Boot menüsüdür, istediğiniz seçeneği seçip devam etmeniz için 30 saniye içerisinde klavye veya fare ile seçiminizi yapmanız yeterli.

-XP'ler orijinal Windows XP SP3 Professional Türkçe tabanlıdır. Üzerine güncellemeler, geliştirmeler ve ayarlar yapılmıştır. 'Modifiye' terimini sevmiyorum. Bu sürümde sizlere uzun ömürlü, temel format ihtiyacını karşılayacak, sade ve önemli bileşenleri hiç silmeden, güncel ve kullanışlı bir Windows XP SP3 kurulum CD'si hazırlamak istedim. Güncelleme ve orijinallik sorunu yaşatmayacak çalışmalardır, ve tabiki temizdir.
CD içerisine temel programları da koydum. Kurulu gelmezler, menüden kendiniz seçip kurabilirsiniz, anlatacağım.
       NOT: Bu CD'de kurulum tam otomatik değildir. Gelen talepler doğrultusunda 'yarı-otomatik' bir CD yaptım. Kurulumda size sadece 2 soru soracak. 1.si kurulumun başlarında soracağı 'tam bilgisayar adı', 2.si ise kurulum sonunda kendi kullanıcı hesabı yaratacağınız kısım. Başka soru sormaz(Serial, dil ayarı vs..), otomatik cevaplayacaktır.
 NOT: Kurulumda Harddisk bölümleme ekranı geldiğinde, önce Windows yüklü bölümü silip(Muhtemelen C sürücüsü) yüklemeyi başlatın. Temiz yükleme olmalıdır ve silme işlemini yapmayı önce unutmayın, öncekinin üstüne kurulmasın. (Ntfs (hızlı veya normal) formatlamanızı öneririm.
-Nisan 2009'a kadar olan tüm güncellemeler entegredir. (Nisan dahil)
-Menüdeki bütün XP'ler aynıdır, karıştıracak bir durum yoktur:
*Sürümlerin tek farkı görsel ya da klasik olması(sistem ikonları) ve sata/raid driver entegresi farklılığıdır. Diğer özellikleri %100 aynıdır.
-Temel olarak öncelikle 2'ye ayrılır. Görsel sürümde XP'nin bilindik ikonları yerine Vista/Win7 tarzında ikonlar ile değiştirilmiştir.
-Klasik sürümde ise bildiğimiz XP görünümü vardır. Ayrıca görsel sürüm Windows 7 temasıyla açılır, Klasik sürüm normal Xp teması ile..
-Entegre ettiğim herşeyin aynı olmasından dolayı, normal(klasik) sürüm Xp'lerde de farklı temalardan seçebilirsiniz tabiki..
-Görsel ve klasik sürümlerin altında, driver entegresine göre 3'e ayrılan sürümler var. İstediğinizi kurabilirsiniz, farketmez, hangisi olursa onu kurun.
XP ile yaşanan Sata sorunlarını en aza indirgemek için bu şekilde yapılmıştır, Pro kullanıcılar ne demek olduğunu daha iyi anlar.
-Full Sata/raid seçeneğinde piyasadaki neredeyse tüm Sata/Raid/Ahci sürücü entegreleri yapılmıştır. (Intel de dahil tabiki)
-Intel Sata/Raid sürümünde ise sadece Intel çipsetlere ait Sata sürücüsü bulunur. Zaten Intel kullanan veya Full sata raid seçince sorun yaşayan bu seçenekle kurabilir..
-No Sata Raid sürümünde ise bildiğimiz XP'de hangi sürücüler varsa onlar var sadece, ilave yok..
     NOT: Diğer donanımlara ait ekstra driver entegre edilmemiştir, kendiniz kuracaksınız. Sata/raid entegresinin amacı, XP kurulamayan özellikle güncel PClere/laptoplara sorunsuz XP kurulumu sağlamaktır.
- XP kurulumları dışında Boot araçları ile özellikle teknik servislerin ihtiyacı olabilecek CD'den çalışan disket araçları koydum, sığdığı kadar.
    NOT: 7 numaralı seçenek aslında Boot araçlarından değildir. 'Bildiğimiz XP kurulumudur. 6 numaralı XP'nin 'tam manuel' kurulum halidir. Yani bu XP sürümü ile 'onarma' işlemi yapabilirsiniz, XP kurulumu da yapabilirsiniz. (6.'nın tam manuel hali, tüm soruları cevaplarsınız, tabi serial hariç)

   NOT: XP'ler 'içerisinde' görünür hiçbir reklam vs yoktur. Destek bilgisinde vardır sadece, bunu da silebilirsiniz hemen, anlattım Cd içerisinde.
   Bir NOT daha: Benim sistemimde çalışır mı, yeterli gelir mi gibi sorular aklında olan varsa normal XP gibi, hatta daha hafif çalıştığını söyleyebilirim. 256 mb. ve üstü RAM'e sahip olan her bilgisayara kurulabilir.

Bu çalışma hazırlanırken hiçbir entegre aşamasında Nlite programı kullanılmamıştır. Sadece MSN Explorer, Tur ve Indexleme servisi'ni silmek için ve regedit ile eklenemeyen 2-3 ince ayar için kullanılmıştır, stabiliteyi bozmamak içindir.

Görsel sürüm de direkt değişim yapıldığı için her ne kadar sistemi pek(neredeyse hiç) yormasa da, elbette Normal(klasik) sürüm biraz daha hızlı çalışacaktır..

=EKLENENLER=

#Sürüme göre Full Sata/raid/ahci entegresi.
#Nisan 2009 dahil, XP SP3'e ait tüm güncellemeler.
#XP için optimizasyon, kullanışlılık ve hız ayarları, aşırıya kaçmadan, temel olarak yapılmıştır.
#Internet Explorer 8 (Ayarlı ve güncel)
#Media Player 11 (Ayarlı ve Güncel)
#Geliştirilmiş Sağ Tık Eklentileri (A&R yapımı, kaldırılabilir sürüm)
#DirectX 9.0c - Mart 2009 güncellemesi
#Çeşitli şık temalar ve duvarkağıtları + Fare imleçleri.
 NOT: Temalar sistemi kasmaz normal msstyle ve theme dosyalarıdır.
Görsel XP'lerde belirttiğim gibi ayrıca tüm sistem ikonları değiştirilmiştir. Bu da direk değişim yapıldığı için kaynak harcamaz.
#Gerekli bazı yazı tipleri
#Kopyalama Sepeti
  NOT: XP'nin Ağ sınırı 10'dan 100'e çıkarılmıştır. Kafe gibi yerlerde işe yarar, SP3 için yama bulup patchledim, 'umarım' çalışır.

  NOT: Ayrıca CD içerisinde autorun menüsü, belgeler klasörü ve masaüstündeki benioku.txt dosyası gibi ekstralarla gerekli olabilecek bazı bilgiler verilmiştir. Maksat amatör olanlar dahil herkes kolayca kullanabilsin.. Format nasıl atılır,CD'den nasıl boot edilir gibi konular bile anlatıldı.
Please login or register to see this link.

Kurulumdan sonra Windows ortamında CD'yi takın menü çalışır. Program Seç-Kur'a tıklayın bir menü açılır.
İstediğiniz programları seçip, yükle demeniz yeterli. Sırayla ve otomatik olarak kurulacaklardır.
Çok fazla program yoktur malum Cd boyutu.. Güncel olarak seçip koydum, neden o var veya bu yok gibi şeylere gerek yok.
Olabildiğince program koydum, temel ihtiyacımız olanlar çoğu..
(Net Framework ve Antivirüs programı koymadım yer kalmadığından dolayı, Cd içerisinde link verdim indirebilmeniz için..)

Please login or register to see this link.


Aşağı doğru çekiliyor malum burada görünmeyen programların devamı;
.....
....
Temalar
Teracopy 1.22
UltraIso Premium 9.3.2 TR
Vista HDD doluluk gösterici
Winrar 3.80 TR
Windows Live Messenger 2009 + Plus
XThumbs (Her durumda resim önizlemesi)
Youtube Direkt Giriş (Hosts Eklentisi)
(Bu eklenti birçok siteye giriş yapmanızı sağlar, reklam engeller vs.. kullanışlıdır. DNS de değiştirirseniz tam sonuç verir)

NOT: Listedeki Search Everything ve HP Format Tool programları kurulmazsa(ki öyle olacak ufak bir hatamdan dolayı) CD menüsünden Programların olduğu Setup'ların klasörüne gidip çift tıklayarak katılımsız olarak kurabilirsiniz.

Kurulumdan sonra gelen masaüstü; (Görsel sürümdeki görünümdür, Klasikte zaten bilindik XP gibi açılır gerek görmedim buraya koymaya)

Please login or register to see this link.


Kurulum ekranı;

Please login or register to see this link.
Daha fazla ekran görüntüsü verip sayfayı şişirmek istemiyorum. Birçok tema, seçenek, duvarkağıdı vs vardır.
Kurunca daha iyi görürsünüz özellikleri ve ekstraları, sürpriz olsun birazcık.

Mavi Vista Boot Ekranı isteyenler için CD içerisindeki Belgeler'e gerekli Exe'yi koydum. İsteyenlerin çift tıklaması yeterli. Ardından tabiki bir reset..

NOT: XP kurulumlarından sonra (zorunlu olmasa da) bir reset atmanızı ve disk birleştirici ile C'yi birleştirmenizi öneririm;
Başlat-Tüm Programlar-Donatılar-Sistem Araçları-Disk Birleştirici.


Silinen bileşenler:
(Evet topu topu bu kadar şey.)
Neredeyse hiçbir bileşen silmedim, herşey olduğu gibi. Gerçek anlamda gereksiz ve pasif olanları sildim sadece;
-MSN Explorer (Gereksiz ve kullanılmayan bir bileşen, etkisi yok..)
-Arama Asistanı (Sevimsiz arama köpeği..)
-Tur (7-8 senedir XP'yi tanıyoruz, Tur atmaya gerek yok..)
-Indeksleme Servisi (XP'yi yoran en önemli faktör, gereksiz.. Hızlı arama için onca başarılı program varken..)
-Elle Kurulum (Boot ederek kuracağımız için hiçbir gerekliliği yok)
-Sadece Uzakdoğu Dilleri ( Diller tamamen gereksiz denir ama aslında öyle sayılmaz, zaten en çok yeri kaplayan uzakdoğu dillerini silmek yeterli)
-''Klavye desteklerinin hiçbiri silinmedi ve diğer diller de silinmedi.'',
NOT: Belirttiklerim dışında bişey silmedim/değiştirmedim ve önemli sistem ayarlarında vs hiçbir değişiklik yok, herşey olduğu gibi. Başınıza gelen her sorun yüzünden bu XP'den nazar değdiğini düşünüp her sorunun kaynağını yanlış yerde aramayın.
 

 

Not : Tamamen alıntıdır forumda ocak 2009 vardı ama benim ondan daha çok sevdiğim nisan 2009 yani bu bunuda araya taraya zor buldum aman diyeyim arkadaşlar linki iyi koruyun alternatif ekleyin en iyi modifike xp denilebilinecek kadar iyi bir derleme yapan barış arkadaşıma 2009 dan beri teşekkür ediyorum halen daha elimdeki en iyi XP bu Sağol Barış

Güle güle kullanın

 

LİNK

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Please login or register to see this link.

Please login or register to see this link.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Edited by matraxx22
  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gerçekten bu xp nin İSO sunu çok ardım elimde 2 cd vardı bu işletim sistemin yazılı olduğu ama ikiside çizik biri ön kısmından çizik diğeri son kısımlarından bu xp yi kurmak için iki cd yi değişimli olarak değiştiripte ancak kurabiliyordum artık isoyu kaybetmemeye çalışacağım eminim bu xp yi arayanınız çoktur

 

He unutmadan 4Share Tr de yasaklı Dns değiştirmeden indiremezsiniz Ama en yakın zamanda alternatif eklemeye çalışacağım Sizde yardımcı olabilirsiniz benim Upload Çok yavaş

Edited by matraxx22

Share this post


Link to post
Share on other sites

Değerli Forum arkadaşlarım bu işletim sisteminde herhangi bir browser ile youtube sorunu var!!   kurulum yaptığım tüm PC lerde , (Browser olarak , Chrome,chromium,Firefox, Opera Denendi)Youtube sorunu var (Yanlızca IE de sertifika sorunu var mesajı veriyor ama yinede kabul edince kırmızı uyarı çerçevesi içinde videoyu gösteriyor),diğer web sitelerinde herhangi bir sorunla karşılaşmadım, araştırdığım kadarı ile bu sorun fix. , youtube bağlantısında bu hatayı veriyor ,web üzerinde belirtilen tüm çözümleri denedim ama başarılı olamadım ,bu konuya çözüm önerilerini bekliyorum. Teşekkürler.
 

1.jpg

2.jpg

Edited by ozgurece

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...