Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Usb Uzatma Kablo Sorunu

sanal_alem
 Share

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar.benim sorunum biraz değişik (bana göre baya bi acayip)

elimde 10m usb uzatma kablosu mevcut.rtl 8187L wifi adabtörünü bu kablo ile dışarıya koyarak iyi bir bağlantı kalitesi istemekteydim.ilk başlardada gayet güzel çalışıyordu ama 1 hafta kullandıktan sonra ağa bağlanamama,ağı görememe,ağı görüp modeme bağlanamama sorunu yaşayamaya başladım.bu arada işletim sistemi win7 ultimate. acaba usb kablosu arızalandımı diye wifi adabtörü yerine başka cihat taktım çalıştı.pc nin usb yuvaları bozukmudur diye başka usb cihazlar taktık çalıştı.sonra nette araştırmalar sonucu win 7 de wifi sorunun çok olduğunu farkettim bende işletim sistemini win10 yükselttim.ilk denemede ağ bulundu bağlantı yaptı.sonra tekrar aynı bağlantı sorunlarını yaşamaya başladım.wifi cihazını ara kablo olmadan direk pc bağladımda ağa bağlanıyor ve nete girebiliyorum.bende wifi cihazını ve uzatma kablosunu düşük bir bilgisayara taktım(win xp yüklü).işte işin ilginçi buruda. bu düşük pc de hiç bir sorun yaşamıyorum.10m kablo ile hiç bir sorun yaşamadım doya doya  :)  nette tabiri caiz ise sörf yapıyorum.

bu durum için ne yapmamı tavsiye ediyorsunuz.Usb repeater türü kablomu kullanayayım.yani marka vermek gerekirse digitus usb repeater 10m kablosu var.burda söyle yazmamktadır = Cihaz, harici bir güç adaptöre gerek duymaksızın USB port kanalıyla kendisine bağlı olan diğer cihazlara 100 mAya kadar elektrik dağıtabilmektedir.
Kendi beslemesi (power supply) olan USB 2.0 (480 Mbps) cihazlar ile birlikte de kullanılabilir.

aklıma gelen şu acaba cihaz elektrik desteği alamadığı içinmi çalışmıyor (ama ilk 1 hafta kullanmıştım)

bu konuda yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar

Edited by sanal_alem

Sorun kesinlikle kablodan: digitus usb repeater marka 2 tane 5 metre kablolarım var birbirlerine ekleyerek 7-8 yıldır kullanıyorum (ucunda wifi adaptör takılı) hiç sorun yok. maximum download hızını kullanabiliyorum

Please register to see this content.

Edited by efes34

iyide ben 1 hafta boyunca bağlantı

2 saat önce, efes34 yazdı:

Sorun kesinlikle kablodan: digitus usb repeater marka 2 tane 5 metre kablolarım var birbirlerine ekleyerek 7-8 yıldır kullanıyorum (ucunda wifi adaptör takılı) hiç sorun yok. maximum download hızını kullanabiliyorum

iyide ben 1 haftadır bu şekilde kullanıyordum,eğer dediğiniz gibi kablodan ise nasıl oluyorda 1 hafta kullandıktan sonra bağlantı görmeyeme,kaldı ki bazen ağ adı görüyor ama ağa bağlanamıyorum

Bir saat önce, sanal_alem yazdı:

iyide ben 1 hafta boyunca bağlantı

iyide ben 1 haftadır bu şekilde kullanıyordum,eğer dediğiniz gibi kablodan ise nasıl oluyorda 1 hafta kullandıktan sonra bağlantı görmeyeme,kaldı ki bazen ağ adı görüyor ama ağa bağlanamıyorum

sizdeki kablonun markasını bilmiyorum. bendekini yazdım. sorun yaşamıyorum. modemle aranızda çok duvar varsa kablo işe yaramaz. ben bu kablolarla ve kendi yapımım çanak antenle (çanak antenin ortasına monte ettim adaptörü) 500 metre açık alandan bağlantı sağladım. şu an evin duvarları kalın ve dubleks ev olduğundan ev içinde kullanıyorum . kısaca repeater kablonuz yoksa alın. arada çok duvar varsa kablo işe yaramaz

Edited by efes34
  • Like 1

4 saat önce, efes34 yazdı:

sizdeki kablonun markasını bilmiyorum. bendekini yazdım. sorun yaşamıyorum. modemle aranızda çok duvar varsa kablo işe yaramaz. ben bu kablolarla ve kendi yapımım çanak antenle (çanak antenin ortasına monte ettim adaptörü) 500 metre açık alandan bağlantı sağladım. şu an evin duvarları kalın ve dubleks ev olduğundan ev içinde kullanıyorum . kısaca repeater kablonuz yoksa alın. arada çok duvar varsa kablo işe yaramaz

şu yaptığın çanak antenin resmini yüklemen mümkünmü acaba bende yapacam bi fikir sahibi oluruz

19 saat önce, vuri yazdı:

şu yaptığın çanak antenin resmini yüklemen mümkünmü acaba bende yapacam bi fikir sahibi oluruz

ardiyede bulamam şimdi. makarna süzgeci (metal ) ortasına usb nin geçebileceği bir delik açtım öyle yaptım. airties in wus 300 adaptörüyle çok iş görmüştü. ama adaptörün 64 bit driverı olmadığı için o da ardiyede

uzaktan net ççekmek için bir de tplink 5210g kullandım bir süre o da çok başarılıydı. Dış mekan için tasarlanmış yağmura falan dayanıklı bir aletti o da güzel iş çıkarttı

On 21.08.2016 at 13:00, efes34 yazdı:

dediğiniz gibi yaptım bir tane digitus usb repeater kablosu aldım ama bu seferde bilgisayar sanki usb çıkart tak yapar gibi sürekli ses vermeye başladı .yani cihaz takılınca bilgisayardan cihaz takıldığına işaret olarak usb den gelen ses.sürekli ses vermeye başladı.mübarek saniyede bi cihaz sürekli tak çıkar yaparmı :)

Edited by sanal_alem

Usb kablosuyla 2 metreden sonra cihazları sağlıklı kullanamazsın. Bunun sebebi de basittir. Elektrik kanunları yani mesafe arttıkça voltaj (gerilim) düşer. Voltaj hassasiyetine göre de cihazlar sorun yaşatır. Gerilim düşümünü kablo kesitini artırarak çözebilirsin ama 5 voltta çalışan bir cihazda bu çok işinize yaramaz gibi geliyor. Yine de deneyebilirsiniz.(Yani +(kırmızı) ucu 2-3 kablo ile paralel olarak bağlamak)

Benim tavavsiyem şu olur.

Usb kablonuza; Sadece data kablolarını bağlayın. Cihazı bağlayacağınız yere bir adapör koyun ve ordan 5 volt verin.