Jump to content

Bilgisayarım Sistemime Göre Yavaş Açılıyor

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

bilgisayarım bu: http://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_asus-cm6870-tr002s-core-i7-3770-3-4-ghz-8-gb-1-tb-masaüstü-bilgisayar-1097972.html

orta segmentte bir bilgisayar. kimi fiyatı 3000 tl demiş kimi 2200tl. mağzalarda yani. pek piyasada sıfırı kalmamış. üstünde windows 8 var-dı.aldığımda. sahibinden com dan aldım 2. el.  ben dün windows 10 yükledim uefi özellikli usb den. benim bios uefi özellikli yalnız. başlarken siyah ekrana gelince, scanning preparing repair/avd45..... gibi bir kod ile başlıyordu ilk kez usb ile ilk format atışımda. bunun gibi bir şey yani. ingilizcem pek yok :) sonra başka usb ile aynı şekilde formatladım şimdi o yazılar yok oldu. ama biosa girdiğim zaman hdd-açma yardımcısı gibi bir şey var sadece ilk yeniden başlatmada boot aygıtı olarak. optik sürücü falan görünmüyor boot sıralamasında.  güncelliyorum biosu o aygıtla birlikte ilkinde 5 tane oluyor aygıtlar.  yeniden başlatınca ilk yeniden başlatmada sadece hdd- yardımcısı yazan kalıyor yine biosta biosa girip baktığımda.

diyeceğimm şu ki ; bir yerde  kullandığım duo 2 işllemcili  bir bilgisayar var ram ı da oldukça düşük. 20-25 sn. de açılıyor. windows 7 pro. yüklü.  benimki ise quad core intel core i7  3.4 ghz işlemci, 8 gb ram ile 55 sn de açıllıyor? yalnız açıldıktan sonra iyi çalışıyor. ama demin aida64 ile rapor aldım bir sürü şunu yazmış :

"Sistem   Uyarı   Yok   2016-09-02 00:02:14      disk   51: Sayfalama işlemi sırasında \Device\Harddisk1\DR7 aygıtında bir hata algılandı ".    harddisktemi bir hata var bilmiyorum.  

ben bu uefi özellikli usb ile format atmayı youtube videlarından öğrendim. format iso sunu rufus programı ile fat 32 formatında usb ye yazdırıyorsun ve biostan bootda birinci sırada o usb yi gösterip formatlıyorsun. o videolarda anlatan adam 3000 tl lik bir bilgisayar bilgisayarımız diyor. artık hazırmı  toplamamı?  nee özelliklerde bir sistemse? o kadar hızlı yükleniyor ki formatta. şu dosyalar yükleniyor kısmı falan 10 sn ya sürüyor ya sürmüyor. ve bilgisayarın açılmasıda 15 sn. falan sürüyor. ama nedense bizimkinin hızı dvd ile format atma gibi 2 sn de % 1 kopyalıyor dosyaları nedense? ve anlattığım gibi 55 sn. sürüyor açılmasıda. a s care programı açılışta uyarıyor 55 sn sürdü bilgisayarınızın açılması diye gıcıklık yapar gibi. :) evet niye benimki böyle yavaş açılışı? o videoları iyi izledim. videolardakinden farklı bir şeyde yapmıyorum çok dikkat ettim.

ayrıca fazla  klasik bir rica olacak ama bilgisayarı komple hızlandırmanın yollları nelerdir? o kurulumu anlatan videolardaki anlattığım gibi nasıl hızlanabilir bilgisayarım?
birde bu windows boot manager boot aygıtlarına nerden geldi ardında da harddiskin adı yazıyor. daha önce böyle bir sürücü yoktu. yoksa bu benim bilmediğim bir nedeni olan normal bir şeymi?

10 dakika önce, bozart yazdı:

bu aralar havalar çok sıcak belki ondan geç açılıyordur :D:D:D olmassa pc nin kapagını açık bırakıp öylece kullanın belki hızlanır ..kasa biraz rahat nefer alır

latife bir yanada o yukarıda bahsettiğim duo2 işlemcili düşük donanımlı bilgisayarın biosuna girip cpu sıcaklığına baktımda , benimkini ve onu aynı şekilde kullanmama rağmen o 25 derecede benimki 43 derecede çalışıyor. güya sitesinde bilgisayar boşta 11 dereceye kadar serin çalışma diyor.

Edited by abdulhey_
  • Like 1

24 dakika önce, abdulhey_ yazdı:

latife bir yanada o yukarıda bahsettiğim duo2 işlemcili düşük donanımlı bilgisayarın biosuna girip cpu sıcaklığına baktımda , benimkini ve onu aynı şekilde kullanmama rağmen o 25 derecede benimki 43 derecede çalışıyor. güya sitesinde bilgisayar boşta 11 dereceye kadar serin çalışma diyor.

şaka bi yandan gerçek söylüyom..ben batmanda oturuyom hava sıcaklıgı 42 derece ve şuan bile aynı....mevzu şu ben son 2 ay önce pc im durduk yere çöküyor ve mavi ekran hatası veriyor ..o zamn win10 yüklü idi sonra 1 hafta sonra win8 e dönüş yaptım 2 hafta sonra durduk yere çöktü ve mavi ekran hatası yine verdi..bende acronisle backup yaptım inanırmsın 15 dakikalık işi tam 2 saat 45 dakika sürdü ...ve yine çöktü en sonunda kasanın kapagıını açtım şu ana kadar mavi ekran hatası vermedi çok şükür ..pc min özellkiler intel quad 4x4 çekirdekli 4 gb ram ...nvidea9600 ekran kartı ve 4 adet fan var ....sizde deneyin belki ısınmaz :)

• Like 1

Anakartım bu yazın sıcaklığına dayanamaz olacakki,konasatör devresi şişmiş 1 saat evvel geldim 2. bir anakart takıldı oda 2.el şimdilik bununla idare ediyorum sıcaklıklar bozart'ın belirttiği gibi etkiliyor.Windows10 bildiğim kadarı ile,eski işlemci ve anakart'larda ısıyı biraz daha fazla arttırıyor Win8.1 bu açıdan daha mantıklı.:)

Yeni taktırdığım anakart modeli.

Spoiler

http://i.hizliresim.com/aXXMR2.png

Muhtemel performans düşüşü senaryosu: Bazen sistemlerde buluruz suçu ancak,iyi bir bios,güncel ayarlı,herşey yerli yerinde vb.incelik gerekiren ayarlar yok ise açılış kapanış,dos ekranları gereksiz kullanılmayan sürücülerin ileti ve uyarılarına maruz kalmakta oluyoruz meşkuliyetler artıyor.Bios modeli marka vs.detayları eklenir ise,sanıyorum gerekli ayarları ne gibi işlemler yapılabildiğine ilişkin yorum düşünceler daha teferruhatlı yapılır.Bios ayarlarında Load default performance/hardware performance settings,Quickboot vb. şeklindeki ayarlara almak açılışta çok etki etmekte tabiiki bu marka ve modele göre bios sürümlerine göre değişiklik göstermekte.:D

• Like 1

forjest hocam pc im en  en randumanlı sistem win8 dir.....açılışı da ve kapanışıda hızlıdır...ve program yazılımlarıda sizin ve nous ustamın çalişmalarını kullanıyorum...en kötü program cleaner  programı bile artık setup dan kurarken bi sürü reklam ve açılışı ve kapanışı etkileyecek eklentiler çıkmaya başladı..bu halde bile eski sistemler artık çöp tenekesi olmaya başladı bu gidişte :(

Bir saat önce, bozart yazdı:

şaka bi yandan gerçek söylüyom..ben batmanda oturuyom hava sıcaklıgı 42 derece ve şuan bile aynı....mevzu şu ben son 2 ay önce pc im durduk yere çöküyor ve mavi ekran hatası veriyor ..o zamn win10 yüklü idi sonra 1 hafta sonra win8 e dönüş yaptım 2 hafta sonra durduk yere çöktü ve mavi ekran hatası yine verdi..bende acronisle backup yaptım inanırmsın 15 dakikalık işi tam 2 saat 45 dakika sürdü ...ve yine çöktü en sonunda kasanın kapagıını açtım şu ana kadar mavi ekran hatası vermedi çok şükür ..pc min özellkiler intel quad 4x4 çekirdekli 4 gb ram ...nvidea9600 ekran kartı ve 4 adet fan var ....sizde deneyin belki ısınmaz :)

batmanda olabilir çok sıcak orası. burada şu andaki oda sıccakllığım ise 22 derece ancak vardır. kasanın kapağını açmanın çok etki yapaacağını sanmıyorum.

55 dakika önce, forjest yazdı:

Anakartım bu yazın sıcaklığına dayanamaz olacakki,konasatör devresi şişmiş 1 saat evvel geldim 2. bir anakart takıldı oda 2.el şimdilik bununla idare ediyorum sıcaklıklar bozart'ın belirttiği gibi etkiliyor.Windows10 bildiğim kadarı ile,eski işlemci ve anakart'larda ısıyı biraz daha fazla arttırıyor Win8.1 bu açıdan daha mantıklı.:)

Yeni taktırdığım anakart modeli.

Reveal hidden contents

Muhtemel performans düşüşü senaryosu: Bazen sistemlerde buluruz suçu ancak,iyi bir bios,güncel ayarlı,herşey yerli yerinde vb.incelik gerekiren ayarlar yok ise açılış kapanış,dos ekranları gereksiz kullanılmayan sürücülerin ileti ve uyarılarına maruz kalmakta oluyoruz meşkuliyetler artıyor.Bios modeli marka vs.detayları eklenir ise,sanıyorum gerekli ayarları ne gibi işlemler yapılabildiğine ilişkin yorum düşünceler daha teferruhatlı yapılır.Bios ayarlarında Load default performance/hardware performance settings,Quickboot vb. şeklindeki ayarlara almak açılışta çok etki etmekte tabiiki bu marka ve modele göre bios sürümlerine göre değişiklik göstermekte.:D

bioss güncel, ayarlarının hepsinide yaptığımı düşünüyorum biosu güncelledikten sonra.

Anakart Çipseti    Intel Panther Point H77, Intel Ivy Bridge
Sistem Belleği    8145 MB  (DDR3-1600 DDR3 SDRAM)

Anakart    
CPU Türü    QuadCore Intel Core i7-3770, 3900 MHz (39 x 100)
Anakart Adı    Asus Essentio CM6870  (2 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 4 DDR3 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN)

BIOS Türü    AMI (12/25/2012)

Görüntü Birimi    
Görüntü Bağdaştırıcısı    NVIDIA GeForce GT 630  (2 GB)
3D-Hızlandırıcı    nVIDIA GeForce GT 630
Monitör    Asus MX239  [23" LCD]  (D8LMTJ000477)

Disk Sürücüsü    TOSHIBA DT01ACA100  (1 TB, 7200 RPM, SATA-III

DMI    
DMI BIOS Sağlayıcısı    American Megatrends Inc.
DMI BIOS Sürümü    0708
DMI Sistem Üreticisi    ASUSTeK COMPUTER INC.
DMI Sistem Ürün Adı    CM6870

ve windows 1054 bit edication kurulu. bios uefi aynı zamanda

biosun ayrıntıları:

BIOS Özellikleri    
BIOS Türü    AMI EFI
BIOS Sürümü    0708
UEFI Boot    Evet
Sistem BIOS Tarihi    12/25/2012
Görüntü BIOS Tarihi    Bilinmiyor

BIOS Üreticisi    
Firma Adı    American Megatrends Inc.
Ürün Bilgisi  
BIOS Yükseltmeleri  

Please register to see this content.

46 dakika önce, bozart yazdı:

forjest hocam pc im en  en randumanlı sistem win8 dir.....açılışı da ve kapanışıda hızlıdır...ve program yazılımlarıda sizin ve nous ustamın çalişmalarını kullanıyorum...en kötü program cleaner  programı bile artık setup dan kurarken bi sürü reklam ve açılışı ve kapanışı etkileyecek eklentiler çıkmaya başladı..bu halde bile eski sistemler artık çöp tenekesi olmaya başladı bu gidişte :(

55 dakika önce, forjest yazdı:

Reveal hidden contents

benim bilgisayarda da orjinal windows 8 kurulu idi dikkat ederseniz. sıfır satış yerlerinde öyle yazıyor.2. el olarak ilk aldığım zamanda windows 8 kurulu idi ve daha kasa hiç açılmamış garantisi devam ediyordu ve orjinal cd leri ile vericeem demişti satın aldığım çocuk. çocuk epey gençti anladığım kadarı ile ve bilgisayardan pek anlamıyordu. ama cd leri bulamadım dedi ve itiraf edeyim çok kelepir fiyata aldım. çünkü günlerce araştırmıştım fiyat/ donanım falan olarak.

ekran kartı hdmı giriş çıkışlı bazan hdmı aygıtı algılamadı deyip bir kaç sn. sürüp normal devam ediyor. biostan ekran kartı iledemi ayar yapmam gerekiyor bilmiyorum.

yoksa monitördemi bir sorun var bilmiyorum. epey iyi bir monnitör ama: ips Monitör    Asus MX239  [23" LCD]  (D8LMTJ000477)

Edited by abdulhey_
  • Like 1

43 dakika önce, bozart yazdı:

Windows üzerindeki disk birleştirmeyi (Tüm diskleri seçip) hergün birleştirilsin olarak ayarlayıp,arada disk temizlik işlemi yaparak sadece sisteme ait olan araçları kullanıyorum.Bakım onarım olarak glaryutilities'i hafif ve işlevsel bulduğumdan arada portable olanını çalıştırıp temizliyorum sistemi son çıkan win8 ve üzeri sistemlerde pek ihtiyaç duyulmuyor gibi bakım,onarım ve antivirus programlarına orn(Defender bile yeterli oluyor) zaten bireysel ev normal kullanıcılar için önemli değil.iş,kurumsal ve bankacılık işlemleri yapanlar için gerekli tabiiki olarak.

=>

Bir çok yazılım firması artık reklam koymakta setup'larına,geçen DriverPack'i çalıştırdım bir tanıdığım pc'sinde bir dünya uygulama kurmuş 17.4 versiyonunda,Net'i kesiyorsun otomatik bağlıyor en iyisi ağ bağlantısından wifi,eternet'i deaktif yaparak sürücü taraması yapmak net kesildiğinde online yüklemeler olmaması için gerekli olmakta silent kurulumlarda net kesmesi için parametre eklenmeside reklam açısından yararlı oluyor ccleaner bile reklam yüklüyor yoksa. :)

• Like 1

9 dakika önce, Burak47 yazdı:

55 ten 13 saniyeye nasıl düşürdüğünü izah edermisin ne gibi ayarlamalar yaptın. uefi ayarlarını uyguladım.

uefi ayarlarını uyguladım windows dan hem bios düzeliyor hem windows. uefi bios wwindows ilişkilenmesini yavaş yavaş anlamaya başladım. uefi destekli kurduğumda nedir ne işe yarar en ufak bir bilgim yoktu.

Edited by abdulhey_

2 saat önce, abdulhey_ yazdı:

ve 55 sn. den 13 sn. ye ye. :D  sadece uefi nin ne işlere yaradığını öğrenmeye başladık. birdee diğer ayarlarrı yaparsam ne olur bilmem.:)

Bence sen hibernation'u açmışsın. Bilgisayar kapanmıyor, hazırda bekliyora geçiyor olabilir. 13 saniyeyi başka türlü aklım almıyor mübarek  :troll:

Ayrıca hız istiyorsan gerçek anlamda tek akıllı çözüm arkadaşların da dediği gibi SSD 

Edited by yasak_ask
  • Like 1

12 dakika önce, yasak_ask yazdı:

Bence sen hibernation'u açmışsın. Bilgisayar kapanmıyor, hazırda bekliyora geçiyor olabilir. 13 saniyeyi başka türlü aklım almıyor mübarek  :troll:

Ayrıca hız istiyorsan gerçek anlamda tek akıllı çözüm arkadaşların da dediği gibi SSD disk 

inşallah dahada düşürecem. :) bir format videosu izledim yotube dan usb den format atıyorlar kurulum dosyaları saliselerle yüklenitor onlara özendim . bende öyle yapacam inşallah :)