Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Winpe Nasıl Yapılır

Lord_Ares
 Share

Recommended Posts

Merhaba, 2 haftadır usb den çalışan win7, xp veya win8 nasıl hazırlanır onu araştırıp soruyorum fakat bir türlü cevap bulamadım. Yapmak istediğim şey , belli driverları tanıyan ve mediaplayer ile müzik video çalıştıran usbden çalışan işletim sistemi.

Usbden kurulum yapmadan çalışan sistemler nasıl, hangi programlar ile hazırlanıyor?

Çalışmasını istediğimiz program nasıl ekleniyor?

Teşekkürler

Posted on Eylül 9, 2011 by nihataltinmakas

Bu yazımızda Windows Pe açılış cd’si nasıl oluşturulur onu göreceğiz.

Öncelikle kısaca Windows PE’yi hatırlayalım;

Windows 7 çekirdeği üzerine kurulu,kısıtlı servisler içeren 32 veya 64 bit en küçük işletim sistemi ortamıdır. Windows kurulumu ve dağıtımlarında kullanılır.

Şimdi Windows PE Medyasını adım adım oluşturalım

1)Başlat menüsümdeki Tüm Programların altından Microsoft Windows AIK altında bulunan Deployment Tools Command Prompt kısayolunu çalıştıralım.

2)Deployment Tools Command Prompt ekranında iken
copype X86 E:\WinPE komutunu verelim. Bu komut E sürücüsü altında Winpe klasörü oluşturacak ve 32bit için gerekli WinPE dosyalarını oluşturduğu klasöre kopyalayacaktır. Kendi mimarimize bağlı olarak komutu değiştirmemiz mümkündür.

3)Winpe CD’si içerisinde imagex aracınıda bulundurursak bu aracı kullanarak imaj alma ve imajdan dönme işlemlerini gerçekleştirebiliriz.
Bunun için copy “C:\Program Files\Windows AIK\Tools\x86\imagex.exe” e:\x86\ISO komutunu verelim.

4)Şimdi C:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools\x86 klasöründe bulunan winpe.wim dosyasını E:\x86\ISO\sources klasörüne boot.wim olarak kopyalayalım.
Eğer bu işlemi yapmaz ise Windows Pe cd’sinden boot işlemi yapmaya çalıştığımızda aşağıdaki hatayı alırız.

5)Son olarak yapacağımız işlem oscdimg -n -be:\x86\etfsboot.com e:\x86\ISO e:\x86\x86.iso komutunu vererek iso dosyasını oluşturmaktır. Bu iso dosyasını cd’ye yazarak bilgisayarımızı boot edebiliriz.
Bilgisayarımızı boot ettikten sonra karşımıza gelen ekran aşağıdaki gibi olacaktır.

Burda imagex,remote desktop gibi uygulamaları kullanarak ihtiyacımız olan işlemi gerçekleştirebiliriz.

Kolay gelsin

Please register to see this content.

• Like 1

• 1 ay sonra...

Hazırlanmış winpe iso dosyasına istediğimiz bir klasör nasıl ekleyebiliyoruz. Örneğin windos açıldığında C anadizininde bulunan Muzik adlı klasörü içerisindekiler ile eklemek istiyorum. Muzik klasörü içerisinde kurulum gerektirmeden çalışan bir programım var bunu eklemek isityorum

Edited by Lord_Ares
ekleme