Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

%100 Disk Kullanımı Sorunu

naperciklo
 Share

Recommended Posts

Merhabalar, Laptop'da Windows 10 (temiz kurulum) kullanıyorum bilgisayarım açıldığında 5 dakika beklemem gerekiyor başlangıç öğelerin çalışması için o an görev yöneticisini açtığımda %100 disk kullanımı görüyorum. İlk laptopu aldığımda Windows 8 kuruluydu ve böyle bir sıkıntım yoktu 2-3 sene sonra bu hale geldi laptop. Acaba diyorum temizlik zamanımı geldi?

59 dakika önce, sonerdemotag yazdı:

Aynı hata bende de oldu. Bir çok farklı işletim sistemi kullanmama rağmen yine de Disk %100 kullanımı gösteriyor işin üzücü tarafı böyle bir forumda kimse çözüm bulmuyor.. 

Benimde kurmadığım işletim sistemi filan kalmadı sonuç gene aynı :( 

ayrica su var w10 tam olarak stabil calismiyor ne yazikki cok fazla sorun actigi icin ve yeni bir sistem oldugu icin cok fazla kisisel pc lere ve kurumsal pc lere kurulmalari önerilmiyor  hatirladigim kadari ile  w10 da hizmet baslangic ve defender kapatma vs gibi ayarlara izin vermiyordu bir kac seye ama tam emin degilim 

2 saat önce, firtina_limani yazdı:

ayrica su var w10 tam olarak stabil calismiyor ne yazikki cok fazla sorun actigi icin ve yeni bir sistem oldugu icin cok fazla kisisel pc lere ve kurumsal pc lere kurulmalari önerilmiyor  hatirladigim kadari ile  w10 da hizmet baslangic ve defender kapatma vs gibi ayarlara izin vermiyordu bir kac seye ama tam emin degilim 

veriyor kardeş hizmetlere girip hepsini kapatıp devredışı bırakabiliyorsun hatta küçük bi reg kaydıyla iconunu dahil yok etmek mümkün araştırılabilir hatta bunun için yazılmış ek programlarda mevcut :)

hizmetlerden ( windows search ) kısmını kapat ayrıcana  bilgisayar/c: diskini sağ tıkla özellikler'den altta bulunan 2 tane kutucuktan ( bu sürücüdeki dosyaların dosya özelliklerine ek olarak içiriklerinin de dizin haline getirilmesine izin ver ) kutucuğundaki tiki kaldır ve bilgisayarı yeniden başlat.sorunun büyük bir ihtimalle çözülmüş olması lazım.

saygılarımla

Ayni sorun bendede vardi. 2 ay bu sorunla ugrastim. Nerdeyse hic birsey yapmama izin vermiyordu. Daha sonra windows 10 Single Langue sürümünü kurdum. (diger sürümlerden daha stabil calistigini farkettim) Sonra acilistitaki tüm programlari görev yöneticisinden kapattim. cclener ile mausun sag tik özellliklerini kapattim. yine cclener ile magzadaki gereksiz kullanmadigim özellikleri kaldirdim. Disk sorunu vermeye basladigindada temizlik yapiyorum. chrome de %100 disk sorununa sebep oluyor. onun icinde chrome ayarlar kismina girip gelismis ayarlar kismindaki "Kullanabilir oldugunda donanim ivmesini kullan" secenegini pasif hale getirdim. Onedrive  regedit kaydi ile tamamen kaldirdim bilgisayardan. Ayrica defender uygulamasi da disk sorununa sebep oluyor. Onun icinde bilgisayari fazla yormayacak ve kasmayacak bir vüris programi kurup defenderi pasif hale getirdim.:) Ara arada Lorias Trojen ve Malvarebytes programlar ile zararli yazilimlari temizliyorum :) Su an gayet stabil calisiyor :) 

Genel olarak windows 10 dada sorun var ama son güncellemelerle biraz daha düzelmeye basladi. Özellikle acilis hizinda baya gelisme var. Ayrica chrome yakinda güncelleme sunacagini duyurdu. Disk ve ram sorunlari icin. 

14 saat önce, sensei5006 yazdı:

Ayni sorun bendede vardi. 2 ay bu sorunla ugrastim. Nerdeyse hic birsey yapmama izin vermiyordu. Daha sonra windows 10 Single Langue sürümünü kurdum. (diger sürümlerden daha stabil calistigini farkettim) Sonra acilistitaki tüm programlari görev yöneticisinden kapattim. cclener ile mausun sag tik özellliklerini kapattim. yine cclener ile magzadaki gereksiz kullanmadigim özellikleri kaldirdim. Disk sorunu vermeye basladigindada temizlik yapiyorum. chrome de %100 disk sorununa sebep oluyor. onun icinde chrome ayarlar kismina girip gelismis ayarlar kismindaki "Kullanabilir oldugunda donanim ivmesini kullan" secenegini pasif hale getirdim. Onedrive  regedit kaydi ile tamamen kaldirdim bilgisayardan. Ayrica defender uygulamasi da disk sorununa sebep oluyor. Onun icinde bilgisayari fazla yormayacak ve kasmayacak bir vüris programi kurup defenderi pasif hale getirdim.:) Ara arada Lorias Trojen ve Malvarebytes programlar ile zararli yazilimlari temizliyorum :) Su an gayet stabil calisiyor :) 

Genel olarak windows 10 dada sorun var ama son güncellemelerle biraz daha düzelmeye basladi. Özellikle acilis hizinda baya gelisme var. Ayrica chrome yakinda güncelleme sunacagini duyurdu. Disk ve ram sorunlari icin. 

Chrome yerine Adguard eklentili Opera kullanın farkı kendinizde göreceksiniz hem çok sık güncellenip kasma yapmıyor hemde chromeden daha hızlı daha stabil çalışıyor.

Hdd 2 yıldan sonra böyle olması doğal sonuç zira laptoplar çalışırken dahi elle taşınıyor. Dakikada azami 5200 tur la dönen(masa üstünde 7200-10000 e kadar çıkabiliyor) disklerde yıpranma ve bad sector oluşabiliyor. Hdd nin ilk günkü performansına en yakın sonucu alabilmek için maxtor maxblast 4 tavsiye ederim yaklaşık olarak 500 Gb lık bir hdd ye 2 günde format atıyor bu sırada bütün sectorleri silip yeniden oluşturuyor. Bu esnada elektrik kesilmesi işlemin yarıda kalması HDD yi hiç kullanılamaz duruma getirebilir. Eğer bu programla low level format atarsanız yeniden kurulumdan sonra çok daha iyi sonuçlar alacağınızdan eminim. Garantisi dolmamış HDD lere kesinlikle uygulamayın. Zira garanti dışı kalabilir.

bende bir 5 dakka bekliyorum açılışta yapacak birşey yok . Win8.1  10 a göre daha iyi çalışıyor birkaç ufak şeyi kapattıktan sonra win8.1 en iyisi, internette 8.1 ile ilgili nelerin kapatılması gerektiğini bulursun birkaç ufak şey. 8.1 kullanmanı tavsiye ederim, win10 a  göre daha seri çalışıyor tabi gereksiz güncellemeleri falan yükleme.