Jump to content

Windows 10 Kapanma Sorunu

ekopc
 Share

Recommended Posts

Bende windows 10 pro  kurulu 2-3 gün  ara ile pc kapanmış gibi yapıyor ekranı kapatıyor fan kapanıyor amam pc tam kapanmıyor power tuşuna basınça açılmıyor açılmayınça bende power tuşuna bir kaç sn basılı tutuyorum işte o zaman pc kapanıyor 

Bir saat önce, ekopc yazdı:

Bende windows 10 pro  kurulu 2-3 gün  ara ile pc kapanmış gibi yapıyor ekranı kapatıyor fan kapanıyor amam pc tam kapanmıyor power tuşuna basınça açılmıyor açılmayınça bende power tuşuna bir kaç sn basılı tutuyorum işte o zaman pc kapanıyor 

Intel Management Engine sürücüsünü yükleyin. Muhtemelen Asus X55*** sürümünü kullanıyorsunuz

Denetim Masası>Sistem Ve Güvenlik>Güç Seçenekleri>Sol üstte güç düğmeleri yapılacakları seçin şu anda kullanılmayan ayarları değiştirin seçin Hızlı baslatmayı aç tiki kaldırın kaydetin çıkın...Daha sonra Denetim Masası>Sistem Ve Güvenlik>Sistem>Gelişmiş Sistem ayarları>Gelişmiş Menüsüne gelin ardından Başlangıç Ve Kurtarma Ayarları açın Altta Otomatik Olarak Yeniden Başlat Tikini kaldırın Tamam diyin

• Like 1

21 saat önce, bates54 yazdı:

Denetim Masası>Sistem Ve Güvenlik>Güç Seçenekleri>Sol üstte güç düğmeleri yapılacakları seçin şu anda kullanılmayan ayarları değiştirin seçin Hızlı baslatmayı aç tiki kaldırın kaydetin çıkın...Daha sonra Denetim Masası>Sistem Ve Güvenlik>Sistem>Gelişmiş Sistem ayarları>Gelişmiş Menüsüne gelin ardından Başlangıç Ve Kurtarma Ayarları açın Altta Otomatik Olarak Yeniden Başlat Tikini kaldırın Tamam diyin

Hepsini yaptım değişen bir şey yok aynen  devam ediyor

Benim toshibada da benzer bi durum var ama aynısı değil sanırım. Mesela genellikle pcde dolaşırken bişi yaparken oluyor (ağır bişi yapmaya gerek yok oyun oynamak gibi) pc bi anda kapanıyor ama kendi kendine açılıyor direkt.

ama yeniden başlatma gibi değil ekran aniden gidiyor. Bazen ardı ardına yaparken bunu bazen günlerce yapmıyor.

6 dakika önce, ismail0100 yazdı:

Benim toshibada da benzersiz bi durum var ama aynısı değil sanırım. Mesela genellikle pcde dolaşırken bişi yaparken oluyor (ağır bişi yapmaya gerek yok oyun oynamak gibi) pc bi anda kapanıyor ama kendi kendine açılıyor direkt.

masaüstü mü cihazınız yoksa laptop mı? laptopsa herkes aynı öneriyi sunar birden kapanıyorsa sıcaklıktandır soğutma kanallarını temizleyin falan diye :)

• Like 1

masaüstü mü cihazınız yoksa laptop mı? laptopsa herkes aynı öneriyi sunar birden kapanıyorsa sıcaklıktandır soğutma kanallarını temizleyin falan diye [emoji4]

Laptop ama ısınma sorunu yok. En azından bilgisayarı tutunca aşırı sıcak hissedilmiyor. Arkadaş yazınca yazayım dedim acaba Windows kaynaklı mı diye :)

6 dakika önce, ismail0100 yazdı:

Laptop ama ısınma sorunu yok. En azından bilgisayarı tutunca aşırı sıcak hissedilmiyor. Arkadaş yazınca yazayım dedim acaba Windows kaynaklı mı diye :)

Hmm mavi ekran vermeden resetleniyorsa günlüklerde de birşeyler yazıyor olabilir ya da power ve pil durumunuz nedir peki

• Like 1

Hmm mavi ekran vermeden resetleniyorsa günlüklerde de birşeyler yazıyor olabilir ya da power ve pil durumunuz nedir peki

Sürekli şarjda kullanıyorum şarjdan çekersem yarım saat gibi bi ömrü var. Şu anda yanımda değil pc yarın olacak birdaha kapanırsa günlük nerdeyse atarım isterseniz ben detayları pek bilmiyorum.

Windows’un güç yönetim ayarlarını değiştirmesi ile yakından alakalı. Deneyimli PC kullanıcıları, özellikle Windows 8 sonrasındaMicrosoft‘un PC’lerin tam olarak kapanmasını engellediğini, bunun yerine çok düşük de olsa güç tüketilen bir derin uyku modunu getirdiklerini farketmişlerdir. Bu ayarların Windows 10‘da iyi yönetilememesi PC’nin tam olarak kapanmamasına, işletim sistemi ve ekran kapandıktan sonra sabit diskin dönmesine ve güç lambasının yanmaya devam etmesine sebep oluyor.

Windows 10 Kapanmama Sorunu Çözüm Önerileri

1. Hızlı başlat özelliğinin devre dışı bırakılması. Hızlı başlat özelliğini devre dışı bırakarak, Windows 10’un PC’nizi hızlı başlatmak için çeşitli süreçleri açık bırakmasını engelleyebilirsiniz. Bunun için Denetim Masası > Donanım ve Ses > Güç seçenekleri ekranını kullanacağız.  Güç Düğmelerinin Yapacaklarını Seçin menüsüne girerek Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir kutucuğunu işaretleyin ve Hızlı Başlat özelliğini devre dışı bırakın.
  2. Başta anakart ve ekran kartı olmak donanım sürücülerini güncellemek problemin çözümünde yardımcı olabilir. Bunun için üreticinin web sitesine giderek PC modeliniz için en son sürücüleri indirmeye çalışın.
    2117dc6.jpg
  3. Kapanmama probleminin muhtemel sebeplerinden bir tanesi Intel ve Microsoft’un güç yönetimi ayarlarının çakışması. Özellikle Intel çipsetli dizüstü PC anakartlarında bu sorun daha da sık yaşanıyor. Bu nedenle,Intel Management Interface‘ın işletim sisteminiz ve donanımınız ile uyumlu bir sürümünü indirerek çalıştırmanız yerinde olacaktır.

Please register to see this content.

4. Bütün bunlar işe yaramıyorsa son çare olarak temiz bir Windows 10 kurulumunu deneyebilirsiniz. Ayrıca, kullandığınız antivirüs yazılımının devre dışı bırakılması ya da silinmesi, dahili ve harici ekran kartları bulunan sistemlerde ekran kartlarından birinin devre dışı bırakılması da denenebilir.

ALINTIDIR....

On 24.10.2016 at 19:59, ekopc yazdı:

Yazımın ilk başında belirttiğim gibi her zaman olmuyor 2-3 gün ara ile oluyor

nuhtemelen sürücülerden biri muhtemelen ekran kartının surucusu sorun çıkarıyor. siyah ekranda ekran kartınn fanının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. 

On 23.10.2016 at 13:49, winvistafiko yazdı:

Please register to see this content.

Spoiler

- <Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
- <System>
  <Provider Name="Microsoft-Windows-Kernel-Power" Guid="{331C3B3A-2005-44C2-AC5E-77220C37D6B4}" /> 
  <EventID>41</EventID> 
  <Version>4</Version> 
  <Level>1</Level> 
  <Task>63</Task> 
  <Opcode>0</Opcode> 
  <Keywords>0x8000400000000002</Keywords> 
  <TimeCreated SystemTime="2016-10-26T16:19:00.370319400Z" /> 
  <EventRecordID>4091</EventRecordID> 
  <Correlation /> 
  <Execution ProcessID="4" ThreadID="8" /> 
  <Channel>System</Channel> 
  <Computer>DESKTOP-2GLTDNQ</Computer>