Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Mavi Ekran Hatası

immortal54
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba öncelikle konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim. Benim sorunum şu;

Bilgisayarı başlattığımda windows başlatılıyor yazısından sonra mavi ekran ışık hızıyla geçip reset atıyor bilgisayar. Format atmaya çalıştığımda ise kurum başlatılıyor yazısında kalıyor. Onarmaya tıklıyorum öylece kalıyor. Bir türlü açamadım bilgisayarı. Düzeltmenin bir yolu varsa yardımcı olursanız sevinirim. Hatanın resmini yükledim aşağıda.

Pc: Notebook (Win7)

Şimdiden teşekkürler.

Adsız.png

1.Elinizdeki sistemde sata desteği yoksa eğer,bios ayarlarınızdan disk ayarını IDE ise,sata yapın yada tersini F10 yapıp ayarları kaydedin.Olmadığı bios'u varsayılan ayarlara alın Sistem kurulumuna geçin.

2.Harddisk'i tamamen tamamen sildikten sonra sonuç alınır.

Please register to see this content.
dosyasını cd veya usbdisk'ten boot edip,disk menusunden ilgili diskleri tamamen silin bu işlemi,varsa elinizde xp cd'si ile mbr ekranında,yavaş modda h-diski silme işlemini yapın sonrasında tekrar'dan sistem kurulumuna başlayın.

Dipnotlar: Harici donanımlar varsa eğer çıkarın (Yazıcı,Bluetooth vb),laptop pc pilde değilde elektrikte takılı olsun,Internet bağlantısı iptal.

Kolay gelsin.:)

• Like 1

15 dakika önce, forjest yazdı:

1.Elinizdeki sistemde sata desteği yoksa eğer,bios ayarlarınızdan disk ayarını IDE ise,sata yapın yada tersini F10 yapıp ayarları kaydedin.Olmadığı bios'u varsayılan ayarlara alın Sistem kurulumuna geçin.

2.Harddisk'i tamamen tamamen sildikten sonra sonuç alınır.

Please register to see this content.
dosyasını cd veya usbdisk'ten boot edip,disk menusunden ilgili diskleri tamamen silin bu işlemi,varsa elinizde xp cd'si ile mbr ekranında,yavaş modda h-diski silme işlemini yapın sonrasında tekrar'dan sistem kurulumuna başlayın.

Dipnotlar: Harici donanımlar varsa eğer çıkarın (Yazıcı,Bluetooth vb),laptop pc pilde değilde elektrikte takılı olsun,Internet bağlantısı iptal.

Kolay gelsin.:)

Kusura bakmayın ama pek bişey anlayamadım:)

1 saat önce, iomerg yazdı:

disk bölümleme tablosu bozulmuş. harddiski dışardan başka bir bilgisayara takıp chkdsk yaparsan düzelir. veya winpe sistemlerden birini indirip mbrwiz ile taratıp düzeltebilirsin.

Bu konuda pek bilgim yok da biraz daha ayrıntılı anlatırmısınız ? ve Harddiskt laptop larda çıkarılıyormu ? Çok teşekkür ederim 

Diskinde bad sector oluşmuş olma ihtimali çok yüksek, sistemi bundan dolayı açamıyor olabilirsin. Kullanabileceğin başka bir bilgisayar var ise anakarta 2 disk şeklinde bağlantı sağlayıp, ikinci bir disk şeklinde bilgilerini görebilirsin. Yada harici disk kutuları da işini görebilir. Ama ikinci bir bilgisayar şart bunun için. Yada üçüncü parti programlar var, cd üzerinden çalışan windows gibi. Ama bunun içinde bir bilgisayara ihtiyacın olacak. Sistemi forumdan indirip herhangi bir usb belleğe yada cd ye yazdırman gerekmekte. Bu şekilde dosyalarını kurtarabilirsin. Daha sonrasında temiz kurulum yaparsın sisteme ama dediğim gibi diskinde bad sector olma ihtimali çok yüksek.

Bad Sector konusuna açıklık getirecek olursak; manyetik diskin toz, aşırı sıcaklık, darbe gibi olaylarda diskin bad sector dediğimiz (bozuk kesim) ortaya çıkar. Eğer sorun yazılımsal ise HDDGuru ile disk fabrika ayarlarına getirilebilir, disk sorunsuz bir şekilde kullanılır diyemeyeceğim. Ama bir süre daha idare eder. Bunun için diskin değişmesi önerilir. Sorun donanımsal ise o disk artık çöp olmuştur. Bazı bölümler kullanılamaz hale gelir. Eğer ki disk kullanılabilir durumda ise yani bad sector diskin her bir tarafına sıçramadıysa disk formatlanırken işletim sistemi ekranında iken bozuk olan kesim ayrılır. Diskin geri kalan kesimleri kullanılabilir. 

2 saat önce, maxrekor yazdı:

Laptop dan hardisk çıkar, Bios dan boot edip Format Atıyorsun değiLmi?

Aynen bios tan format atmaya çalışıyorum ama olmuyor kurulum başlıyor.. da takılıyor. Ayrıca laptoptan harddisk i çıkarmayı bilmiyorum. Teşekkür ederim ilginize

3 saat önce, anilguleryuz yazdı:

Diskinde bad sector oluşmuş olma ihtimali çok yüksek, sistemi bundan dolayı açamıyor olabilirsin. Kullanabileceğin başka bir bilgisayar var ise anakarta 2 disk şeklinde bağlantı sağlayıp, ikinci bir disk şeklinde bilgilerini görebilirsin. Yada harici disk kutuları da işini görebilir. Ama ikinci bir bilgisayar şart bunun için. Yada üçüncü parti programlar var, cd üzerinden çalışan windows gibi. Ama bunun içinde bir bilgisayara ihtiyacın olacak. Sistemi forumdan indirip herhangi bir usb belleğe yada cd ye yazdırman gerekmekte. Bu şekilde dosyalarını kurtarabilirsin. Daha sonrasında temiz kurulum yaparsın sisteme ama dediğim gibi diskinde bad sector olma ihtimali çok yüksek.

Bad Sector konusuna açıklık getirecek olursak; manyetik diskin toz, aşırı sıcaklık, darbe gibi olaylarda diskin bad sector dediğimiz (bozuk kesim) ortaya çıkar. Eğer sorun yazılımsal ise HDDGuru ile disk fabrika ayarlarına getirilebilir, disk sorunsuz bir şekilde kullanılır diyemeyeceğim. Ama bir süre daha idare eder. Bunun için diskin değişmesi önerilir. Sorun donanımsal ise o disk artık çöp olmuştur. Bazı bölümler kullanılamaz hale gelir. Eğer ki disk kullanılabilir durumda ise yani bad sector diskin her bir tarafına sıçramadıysa disk formatlanırken işletim sistemi ekranında iken bozuk olan kesim ayrılır. Diskin geri kalan kesimleri kullanılabilir. 

Bilgisayara format atıp bilgisayarı sorunsuz kullanma şansım yok mu acaba? İlginize teşekkürler

11 saat önce, anilguleryuz yazdı:

Tek yapman gereken vatan bilgisayardan bir tane harici disk kutusu alıp, notebooktaki diskini ona bağlayıp dosyalarını bir usb belleğe kopyalamalısın. Yada harici diskte olabilir. Ama harici disk tavsiyem, büyük boyutlu arşivler için. En azından böyle yaparsan veri kaybın olmaz ama bunun için dediğim gibi ikinci bir bilgisayar lazım masaüstü, notebook farketmez. Eğer yoksa ikinci bir bilgisayar, bilgisayar kullanan bir tanıdığında bu işi halledebilirsin. Verilerini kurtardıktan sonra windowsun disk yönetiminden diski tamamen silip böylelikle dvd ile windows kurabilirsin. Sorunsuz olarak kullanabilirmisin bilemiyorum. Ama bunu da göz önünde bulundurmalısın ki eğer diskte bad sector var ise verilerinin bir kısmını kurtaramayabilirsin. En iyi çözüm bu olur senin için. Vatan bilgisayarda disk kutuları 15 ila 20 tl arasında satılıyor. Ama gidipte 3.5 inçlik disk kutusu alma 3.5 inçlik disk kutuları masaüstü bilgisayardaki diskleri takmak için notebooklarda kullanılan diskler 2.5 inç boyutundadır. 2.5 inç disk kutusu alacaksın. Diski kutuya yerleştirmesende olur, sadece bağlantısını yapıp usbden elektrik verebilirsin. Ama dikkat et diski çıkartırken takarken darbeye maruz bırakma kurtarma şansın varken hiç kurtaramayabilirsin de. Kopyalama esnasında da diski oynatmamaya dikkat et. Haydi kolay gelsin.  

Forjest in mesajını uygularsan sonuç alırsın burada adım adım anlatım zor ancak genel hatları ile yapman gerekenler izah edilir çünkü her sistem farklıdır mesela her biosa aynı tuşla girilmez o sebeple mesela biosu fabrika ayarına döndür demiş google ile kendi bilgisayarında nasıl yapılıyor araştır ve uygula sonra gparted ile diski sil demiş o da google da türkçe anlatımlar adım adım var zaten o programda tr desteği var sonra olmuyorsa bilgisayarı oluşturan donanımlardan olabilir ona da o vakit bakılır

• 3 hafta sonra ...