Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Lenovo Ideapad 700 - Anlam Veremediğim Yavaşlık

delpatino
 Share

Recommended Posts

Öncelikle iyi günler.

Yaklaşık 5-6 ay önce aldığım bilgisayarımın modeli Lenovo Ideapad 700 olup, linki de buradadır; http://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_lenovo-ıdeapad-700-ıntel®-core™-i7-işlemci-16-gb-1-tb-geforce-gtx950m-4-gb-15-6-inç-win10-notebook-80ru00f5-1164458.html?outlet=1259&etcc_cmp=Productlisting&etcc_med=Price Search Engine&etcc_ori=google_pla&etcc_par=Price Search Engine&et_cid=91&et_lid=99&utm_source=google_pla&utm_medium=pse&utm_campaign=pse&gclid=CJeHw5HLuNACFY9uGwodhYYLgA

16GB DDR4 RAM, 4GB GTX 950M ekran kartı gibi sağlam özellikle sahip olsa da saçma bir şekilde hantallık sorunu çekiyorum. Oyun vb. performansa dayalı işlemlerde kasma veya donma gibi sorunlara kesinlikle rastlamadım ancak bilgisayarın açılışı, dosya, resim, internet tarayıcısı açılışı gibi ufak şeylerde özelliklerine göre çok yavaş kalıyor. Güncelleme deseniz, Lenovo'nun sitesinden 15 günde bir güncellemeleri kontrol edip, güncelleme yapıyorum. İlla SSD mi almak gerek?

Ben bu işin içinden çıkamadım. "... bu yüzdendir" diyebileceğiniz bir şey varsa, yardımcı olursanız sevinirim.

Tekrardan herkese iyi günler dilerim.

lenovo da olsa baska sistemler baska markalarda olsa  bütün markalar güncellemelere önem vermiyor

ssd sart diyemem ssd sata 6 ve sata 3 platforumlarinda bile tam performans alamaz oldu artik

m2 sata isini düsün egerki anakartin uygun ise önce sifirdan bir kurulum yap nvidia dan kendi güncel sürümünü kur ve rem baya yüksek rem e destek veren bir bölüm var win de onu iptal et en güzeli ve en stabil i öyle

remllerin hizina hdd lerde ssd lerde yetisemiyor ve bu tartisilir ama sistem 15 gb den sonra bariz donmalari anlarsiniz rem yetersiz olunca hdd ye gecer ve hdd yormaya baslar güncel driverleri intel sitesinden indir

3 saat önce, firtina_limani yazdı:

lenovo da olsa baska sistemler baska markalarda olsa  bütün markalar güncellemelere önem vermiyor

ssd sart diyemem ssd sata 6 ve sata 3 platforumlarinda bile tam performans alamaz oldu artik

m2 sata isini düsün egerki anakartin uygun ise önce sifirdan bir kurulum yap nvidia dan kendi güncel sürümünü kur ve rem baya yüksek rem e destek veren bir bölüm var win de onu iptal et en güzeli ve en stabil i öyle

remllerin hizina hdd lerde ssd lerde yetisemiyor ve bu tartisilir ama sistem 15 gb den sonra bariz donmalari anlarsiniz rem yetersiz olunca hdd ye gecer ve hdd yormaya baslar güncel driverleri intel sitesinden indir

Daha birkaç gün önce recovery yaptım ancak şimdi yine saçmalamaya başladı yavaştan. Dediğiniz gibi Nvidia ve Intel'in sitesinden güncellemeleri indirmeyi deneyeceğim. RAM'a destek veren bir yer var onu iptal et demişsiniz, onu nasıl yapacağımı biraz daha açar mısınız? 

3 saat önce, bozart yazdı:

Muhtemel win7 kullanıyorsunuz ...yavaşlama win günceleme yaparsaniz yapar yada açılışta  gereksiz girdi ayarlarını devre dışı yapınız 

Hayır. Bilgisayar orjinal Windows 10 ile geldiği için hiç bozmadım. Başlangıç ayarlarında ise sadece ekran kartı, ses kartı, windows'un kendi bileşenleri gibi olması gerekenler var sadece, gerisini devre dışı bıraktım. Yine de teşekkürler.

3 saat önce, nuri6633 yazdı:

bence motunun sp2 sistemini kur bariz farkı göreceksin  yada amd turkeyin verdiği full sistem 

Elbet fark olacaktır ancak garantiyi bozabilir. Bozmasa bile bir sorun olduğunda servise verince zaten bahane bulmaya yer arıyorlar, "e bu orjinal değil ki" kozunu ellerine vermek istemiyorum. Yine de aklımda olsun, teşekkürler.

• Like 1

18 dakika önce, firtina_limani yazdı:

bilgisayarim sag tik özellikler gelismis ayarlar performans gelismis sanal bellek bunu kapat birazda öyle kullan rem bitince uyari verir ama pc verimi artar diye düsünüyorum

Dediğinizin yanında performans sekmesinden "en iyi performansı vermek için ayarla" seçeneğini de seçtim. Umarım işe yarar. 

• 1 yıl yıl...
nuri6633, 21.11.2016 - 09:22 yazdı:

bence motunun sp2 sistemini kur bariz farkı göreceksin  yada amd turkeyin verdiği full sistem 

Hocam bu bahsettiğiniz sistemlerin 64 bit linkini alabilir miyim size zahmet olmazsa? Temiz ve sadece win8 64 bit arıyorum ancak henüz bulamadım.

RaZoRWounD, 24 dakika önce yazdı:

single language,home basic,stater bu tarz sistemlerde performans düşürülür buna bağlı olarak kasma ve donma olasıdır.

Şuan bilgisayarın fabrika çıkışlı win10 home'unu sırf orjinal diye kullanıyorum, önerebileceğiniz sade ve sorunsuz win8 veya win7 64 bit var mıdır?

delpatino, 3 saat önce yazdı:

Şuan bilgisayarın fabrika çıkışlı win10 home'unu sırf orjinal diye kullanıyorum, önerebileceğiniz sade ve sorunsuz win8 veya win7 64 bit var mıdır?

win 10 homede sorun yok o kasma ve yavaşlık yapmaz ben win7 starter-home basic / win 8.1-win 10 single language sürümlerinden bahsettim sadece güncel win 10 1709 sürüm kullandığınıza emin olun.

windows tuşu+r basıp çalıştır açın açtıktan sonra winver yazın kullandığınız sürüm orda yazacaktır 1703 ve altıysa performansınız buna bağlı düşmüşte olaiblir.Ayrıca 6/8 ayda 1 çıkan windows güncellemelerine yükseltme yaparak değil format atarak geçinki performansınızı düşürmesin (tecrübeyle sabittir.)

RaZoRWounD, 22.02.2018 - 18:04 yazdı:

win 10 homede sorun yok o kasma ve yavaşlık yapmaz ben win7 starter-home basic / win 8.1-win 10 single language sürümlerinden bahsettim sadece güncel win 10 1709 sürüm kullandığınıza emin olun.

windows tuşu+r basıp çalıştır açın açtıktan sonra winver yazın kullandığınız sürüm orda yazacaktır 1703 ve altıysa performansınız buna bağlı düşmüşte olaiblir.Ayrıca 6/8 ayda 1 çıkan windows güncellemelerine yükseltme yaparak değil format atarak geçinki performansınızı düşürmesin (tecrübeyle sabittir.)

An itibarıyla Windows 8.1 Pro kullanıyorum, bilgisayarın performansı en az 5-6 kat hızlandı ancak bu sefer de driver sorunu çıktı. Audio driverları sadece win7 ve win10'a uyumluymuş. Sizce win7'ye mi geçeyim yoksa win10'a mı? 

delpatino, 45 dakika önce yazdı:

An itibarıyla Windows 8.1 Pro kullanıyorum, bilgisayarın performansı en az 5-6 kat hızlandı ancak bu sefer de driver sorunu çıktı. Audio driverları sadece win7 ve win10'a uyumluymuş. Sizce win7'ye mi geçeyim yoksa win10'a mı? 

w10

bu cihazın beyazını bir arkadaş almıştı aynı sıkıntılardan o da çok muzdaripti fakat Samsung 250 GB 960 Evo PCIE NVME SSD alıp taktıktan sonra sıkıntısı kalmadı. Fırsat bulursan SSD'ye terfi etmeni tavsiye ederim. Lenovo alt kapak açıp SSD takmayı garanti bozacak şey olarak görmüyor.

Windows 10 kullanmata 

Kasanın sol tarafına doğruydu  SSD'nin yeri yanlış hatırlamıyorsam.

NoT: Şu aralar Samsung 960 EVO SSD'ler bulunmayabiliyor ADATA'nın XPG serisi ya da Corsair'in MP400  seri (doğru hatırlıyorsam) SSD alıp takabilirsin hızlar birbirine çok yakın. Hepsi 1,000 MB üstü okuma-yazma hızı verdiklerini söylüyor. (m.2 2280 PCIE NVME SSD hepsi)

Edited by ney69

ney69, 9 dakika önce yazdı:

bu cihazın beyazını bir arkadaş almıştı aynı sıkıntılardan o da çok muzdaripti fakat Samsung 250 GB 960 Evo PCIE NVME SSD alıp taktıktan sonra sıkıntısı kalmadı. Fırsat bulursan SSD'ye terfi etmeni tavsiye ederim. Lenovo alt kapak açıp SSD takmayı garanti bozacak şey olarak görmüyor.

Windows 10 kullanmata 

Kasanın sol tarafına doğruydu  SSD'nin yeri yanlış hatırlamıyorsam.

NoT: Şu aralar Samsung 960 EVO SSD'ler bulunmayabiliyor ADATA'nın XPG serisi ya da Corsair'in MP400  seri (doğru hatırlıyorsam) SSD alıp takabilirsin hızlar birbirine çok yakın. Hepsi 1,000 MB üstü okuma-yazma hızı verdiklerini söylüyor. (m.2 2280 PCIE NVME SSD hepsi)

SSD aldığım zaman zaten direkt olarak Windows 10'a geçeceğim ancak anlık çözüm olarak Windows 8.1 Pro kurmayı denedim ve hız sorunumu tamamen çözdü diyebilirim. En az 5-6 kat hız artışı oldu hatta ve hatta oyunlarda FPS artışı da oldu.

Lenovo'larda klasik sorun halini almış bir sorun bu. Sorunu  kaynağı Windows 10 Home/SL sürümlerine gelen büyük Windows güncellemeleri ile Lenovo'ya ait bazı donanım sürücülerinin uyumsuzluğundan ve Windows güncellemesi esnasında ISC ve IRST sürücülerine ait  registry ayarlarında yapılan değişikliklerden kaynaklanmakta. Windows 8.1 yüklemiş ve geçici çözüm üretmişsiniz. İsterseniz Windows Media Creation Tool ile Windows 10 Home sürümünü kurmanız durumunda sorun tamamen ortadan kalkacaktır. 

Haydi kolay gele !

TeYyArEe, 28.02.2018 - 22:55 yazdı:

Lenovo'larda klasik sorun halini almış bir sorun bu. Sorunu  kaynağı Windows 10 Home/SL sürümlerine gelen büyük Windows güncellemeleri ile Lenovo'ya ait bazı donanım sürücülerinin uyumsuzluğundan ve Windows güncellemesi esnasında ISC ve IRST sürücülerine ait  registry ayarlarında yapılan değişikliklerden kaynaklanmakta. Windows 8.1 yüklemiş ve geçici çözüm üretmişsiniz. İsterseniz Windows Media Creation Tool ile Windows 10 Home sürümünü kurmanız durumunda sorun tamamen ortadan kalkacaktır. 

Haydi kolay gele !

Bahsettiğiniz 'Windows Media Creation Tool' dediğiniz şeyi biraz açar mısınız? Şuan açıkçası 8.1'deki rahatımı pek bozma taraftarı değilim ancak bu sorunu kesin olarak çözeceğine eminseniz dediğinizi yapabilirim.

Performans açısından Win8.1 daha mantıklı görünüyor.Windows Media Creation Tool ile ilgili link ve bilgiler alta eklendi.Özetle mevcut lisanslı sistemleri yükseltme işlemi ile kurulum yardımcısı.

Spoiler

Windows Media Creation Tool İNDİR>  

Please register to see this content.

NE İŞE YARAR?

Windows'un önceki versiyonlarını kullanan Windows 10 kurmak istiyorsanız, otomatik kurulum için fabrika ayarlarında olan yazılım güncellemesini bekleyip kullanabilirsiniz. Ya da bu resmi aracı kullanarak kendiniz indirebilirsiniz, bu da ISO görüntüsünü indirmenize ve hatta diğer bilgisayarlar üzerine kurmak için bir DVD ya da USB kurulumu oluşturmanıza izin verir. 

Programı açtığınızda, mevcut Windows sistemini güncellemek isteyip istemediğinizi ya da disk kurulumu oluşturmak isteyip istemediğiniz soracaktır. Aksi takdirde, yeni dosyaları eskileriyle değiştirerek kaydetmek istediğiniz yeri seçebileceksiniz. 

Kurulan Windows 10'un daha önce sahip olduğunuz versiyonuna bağlı olduğunu unutmayın. Windows 7 Starter, Home Basic, Home Premium, 8 ya da 8.1'e sahipseniz Windows 10'a sahip olabilirsiniz. Eğer Windows 7 Professional, Ultimate ya da herhangi bir 8 ya da 8.1 Pro'ya sahipseniz, Windows 10 Pro elde edebilirsiniz. Her iki şekilde de yasal olarak kayıtlı olan işletim sisteminin bilgisini girmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Merhaba,

Aşağıdaki Link'den orijinal Windows 10 işletim sisteminizi indirin.

Rufus programını indirin.

Please register to see this content.

8 GB bir Flash Bellek bağlayın bilgisayarınıza, Rufus ayarlarını aşağıdaki gibi yapıp iso dosyanızı yazdırınız.

Disk Bölüm Düzeni ve Hedef Sistem Türü

UEFI için GPT Bölüm Düzeni

Dosya sistemi

FAT32 (Varsayılan

Ayırma Birim Boyutu

8192 byte (Varsayılan)

Hızlı Biçimlendir (işaretli)

Açılış Diski Oluşturma (işaretli) ISO Yansıması (yandaki cd kutucuğuna tıklayıp ISO dosyanızı seçin)

Genişletilebilir Etiket ve Simge Dosyalarını Oluştur (işaretli)

Başlat butonuna basarak ıso dosyanızı flash belleğe yazdırın.

Bilgisayarınızı flash bellekten boot etmek için Başlat - Ayarlar - Güncelleştirme ve Güvenlik - Kurtarma - Gelişmiş başlangıç - Şimdi yeniden başlat butonuna basın. 

Hazırlamış olduğunuz flash belleği açılan ekrandan boot ediniz.

Sistem otomatik olarak bios'a gömülü lisansı görecek ve anakartınıza hangi işletim sistemi gömülü ise onun kurulumunu gerçekleştirir. Bilgisayarınız internete bağlandığı zaman lisansınız otomatik aktif olur.

Kurulum bittikten sonra driver kurulumu ile uğraşmayın, Windows Update üzerinden tüm driverlarınız otomatik kurulum sağlanır.

Windows Update biraz zaman alabilir sabırla bekleyin. Daha sonrasında ekran kartı güncellemeleriniz çıkarsa isteğe bağlı yükleyebilirsiniz.

Kolay gelsin

sorun hdd gibi görünüyor oyun vs gibi işlemlerde yani ekran kart ram işlemci isteyen programlarda sıkıntı yok demişsin sorun tamamen hdd nin özelliklerinin düşüklüğünden olabilir 

önerim temiz bir sistem yüklemen korkma ondan garanti bozulmaz 

2 sistemin imajını al ilgili programlarla stede var

win pe ile pc yi başlat

disklerini biçimlendir ( ayrılma boyutunu 32 kb veya 64 kb yap o şekilde biçimlendir ) bu önemli kıopyala yağıştır  olaylarında 

aldığın imajı ilgili diskle yükle 

bu şekilde pc nin normal performansını arttırdım