karadurak

Km Boot Vol 1 2017 Legacy/ Uefi ( Secure Boot )

970 posts in this topic

Eklemeli multiboot en iyisi olurdu isteyen istediğini eklesin ...

1 person likes this

14 saat önce, 34ero yazdı:

Eklemeli multiboot en iyisi olurdu isteyen istediğini eklesin ...

Zaten çalışmanın amacı o hocam. Amacım GB'lar boyu dosya indirtip 3 gün sonra güncelliğini kaybeden bir sistem yapmak değil. 

Şuan bir yöntem deniyorum eger olursa isteginiz iso'yu Multiboot'dan açıp kullanabileceksiniz dolayısıyla menü lst kodlarıyla felan ugraşmaya gerek kalmayacak.

4 people like this

40 dakika önce, karadurak yazdı:

Zaten çalışmanın amacı o hocam. Amacım GB'lar boyu dosya indirtip 3 gün sonra güncelliğini kaybeden bir sistem yapmak değil. 

Şuan bir yöntem deniyorum eger olursa isteginiz iso'yu Multiboot'dan açıp kullanabileceksiniz dolayısıyla menü lst kodlarıyla felan ugraşmaya gerek kalmayacak.

Firadisk olayı olacakmı acaba? nt işlemi ile uğraşmadan isoları atabiliyoduk.

10 dakika önce, ikaraot yazdı:

Firadisk olayı olacakmı acaba? nt işlemi ile uğraşmadan isoları atabiliyoduk.

Otomatik Menü (ISO Aç Windows Yükle) ile istediginiz iso'yu açıp kullanabileceksiniz. Windows kurulumunu henüz deneyemedim eğer başarılı olmaz ise Fradisk'i altarnetif olarak ekleriz. 

1 person likes this

Eline vede Yüreğine Sağlık Rabbim Emeğini Boşta Bırakmaz İnş. Bunun Meyvesini Alırsın İnş.Usta Küçük Bi Soru AIO Uygulaması Olacak mı????

1 person likes this

12 dakika önce, ahmd21 yazdı:

Eline vede Yüreğine Sağlık Rabbim Emeğini Boşta Bırakmaz İnş. Bunun Meyvesini Alırsın İnş.Usta Küçük Bi Soru AIO Uygulaması Olacak mı????

Teşeşkkür ederim. Onlar sonraki iş hele bi sorunsuz bitirelim de  bakarız

1 person likes this

karadurak hocam

bende köylü ve ademola hocaların sistemini kullanmaktayım ve sistemimde yer alan programlar resimde görülmektedir.

multiboot1.JPG

multiboot2.JPG

sistemde tek çalıştıramadığım ISO kalıbı WinPE8.0 (x86Native x86) WinPE10 Sergei Strelec (x64)  idi onu da arkadaşlar burada paylaşmışlar...bu bilgiyi kullanarak deneyeceğim bakalım,umarım olur.Yukarıda resimde görülen sistemleri sadece ISO yu seçip MENU.LST ile işlem yapmadan ekleyebileceksek mükemmel olur...ancak merak ettiğim şey şu...ISO ların bazısı Syslinux tabanlı bazısı Grup4DOS tabanlı...Grup4DOS  ve SysLinux tabanlı ISO lar sorunsuz nasıl eklenebilir.Fİradisk ile ekleme ISO çalıştırma var ama her ISO bu şekilde çalışmıyor...siz yeni bir yöntem mi buldunuz? merak ediyorum doğrusu :)

iso_klasoru.JPG

multiboot_anadizin.JPG

partition_tablosu.PNG

menu.lst dosyam =menulst.rar

Edited by crasadure
dosya ekleme
2 people like this

23 saat önce, m3hm3t1991 yazdı:

uefi olarak eklenebiliniyor mu diyorsunuz şimdi hocam

multiboot'a tek klasör şeklinde ekleme 

SSTR klasörünü usb ana dizinine kopyalayın

EFI rescue klasörlerini ve liveusb yi usb ana dizininde ki SSTR klasörüne atın bootmgr kalsın onu atmıyoruz, böylece tüm dosyalar SSTR altında olacak

kullanacağınız komut

title WinPE8.0 (x86/Native x86) WinPE10 Sergei Strelec (x64) 2016.10.06 English
configfile /SSTR/menu.lst

oguzhan43 ten alıntıdır

WinPE8.0 (x86Native x86) WinPE10 Sergei Strelec (x64)  sistemi arkadaşın dediği gibi yaptım ve çalıştı arkadaşlar...sorun yok...eğer bu ISO yu kullanacaksınız yukarıda anlatıldığı sistemi kullanın

1 saat önce, crasadure yazdı:

karadurak hocam

bende köylü ve ademola hocaların sistemini kullanmaktayım ve sistemimde yer alan programlar resimde görülmektedir.

sistemde tek çalıştıramadığım ISO kalıbı WinPE8.0 (x86Native x86) WinPE10 Sergei Strelec (x64)  idi onu da arkadaşlar burada paylaşmışlar...bu bilgiyi kullanarak deneyeceğim bakalım,umarım olur.Yukarıda resimde görülen sistemleri sadece ISO yu seçip MENU.LST ile işlem yapmadan ekleyebileceksek mükemmel olur...ancak merak ettiğim şey şu...ISO ların bazısı Syslinux tabanlı bazısı Grup4DOS tabanlı...Grup4DOS  ve SysLinux tabanlı ISO lar sorunsuz nasıl eklenebilir.Fİradisk ile ekleme ISO çalıştırma var ama her ISO bu şekilde çalışmıyor...siz yeni bir yöntem mi buldunuz? merak ediyorum doğrusu :)

Bendeki de bilinmeyeni bir yöntem degil yıllardır kullanılan klasik gru4dos komutlarında oluşan bir sistem sadece yayın olarak kulladıgımız bir yöntem degil.  

Bir örnek üzerinden gidecek olursak menu.lst e her iso için boot komutu eklemek yerine tek bir kod ile tüm isoları açalım.

WinPE8.0 (x86Native x86) WinPE10 Sergei Strelec (x64) yi harici hdd'ye yükledim ve multiboot'u çalıştırdım. Sırayla aşagıdaki işlemleri yaptım. 

2016-12-01_222609.png

2016-12-01_201153.png

2016-12-01_222452.png

2016-12-01_222509.png

SONUÇ:

2016-12-01_222530.png

2 people like this

KARADURAK hocam;

ISO dosyalarını menu.lst'de hep aynı komutla çağırmak gerçekten saçma idi...bu düşünce benimde aklımda idi ama grup4dos hakkında geniş ve detaylı bilgiye sahip olmadığım için sadece ISO adını  değiştirip ISO yu öyle çalıştırıyordum

Firadisk ile ISO yu çağırırken set MYISO=WIN10.iso satırında değişiklik yetiyordu ve bunun gibi tüm sistemlerde hep aynı kod kullanıyordum ve kodların içinde boğuluyordum :)

title Windows10 16IN1[10586.14] MSDN ORJINAL x86_64 SUBAT2016(ISO)
debug off
set MYISO=WIN10.iso
dd if=()/firadisk/auWin8.xml of=()/AutoUnattend.xml
dd if=()/firadisk/spaces.txt of=()/firadisk/ISONAME.CMD
write ()/firadisk/ISONAME.CMD SET MYISO=\\iso\\WIN10\\%MYISO%\r\n
map --mem (md)0x800+4 (99)
map /ISO/WIN10/%MYISO% (0xff)
map (hd0) (hd1)
map (hd1) (hd0)
map --hook
write (99) [FiraDisk]\nStartOptions=cdrom,vmem=find:/ISO/WIN10/%MYISO%;\n\0
chainloader (0xff)/BOOTMGR || chainloader (0xff)

#-----------------------------------------------------------------------

title Hirens Boot DVD 15.2 Restored Edition v1.1
set ISOFILE=/ISO/HIREN152.ISO
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
# if exist %ISOFILE% && map --mem %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF) || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ..

ama senin bu bahsettiğin yöntem gerçekten mükemmel...benim anladığım kadarıyla, sen yukarıdaki koyu gösterdiğim satırlarda sadece kaynak dosyayı gösterip diğer kodları hep aynı olduğu için değişiklik yapmadan ISO ların çalışmasını sağlamışsın...MÜTHİŞ :)

Pekiii!!  Bir sorum daha olsun size....

UEFI li bir bilgisayar geldi önümüze ve WinPE8.0 (x86Native x86) WinPE10 Sergei Strelec (x64) in UEFI desteği de var,biliyorsunuz.Peki bu sistemi UEFI sistemde nasıl çağırabiliriz?UEFI ana menüsüne bunu nasıl ekletebiliriz?

Genelde UEFI den çağrılacak sistemleri Köylü üstad wim yapıp bcd0-bcd1 dosyaları ile çağırıyor,bu bcd dosyaları BOOTICE ile editlenerek oluşturuluyor

BC0-WinPE Menüsü.JPG

ama ben wim nasıl oluşturulduğunu tam olarak bilmediğim için bugüne kadar ISO olarak kullandığım nice UEFI destekli UTILITY  ISO sunu sadece Legacy sistemlerde kullanabiliyorum...Ancak Utility ISO ların bir çoğu artık EFI destekli olarak yapılıyor ve maalesef yapılan birçok multiboot sistemlerde, EFI modunda bu ISO ların nasıl çağrılabileceği konusunda pek bilgi bulamıyorum...bu konuda da Multiboot'unuzu paylaşmadan önce bir yöntem bulur ve sisteminize enterge edebilirseniz çok mükemmel olacağına inanıyorum...Sisteminizi sabırsızlıkla bekliyorum :)

2 people like this

Hocam UEFİ çalışması için grub4dos'un EFİ destegi olması lazım. Şimdilik multiboot'da kullacanacaksak  Legacy   olarak çalıştırabiliriz.

Onun haricinde verdiğim araç ile farklı flaslar'a uefi destekli imajları hızlıca yazdırıp kullanabiliriz.  Multiboot için ise BDC  dosyasına wim olarak eklemememiz gerekir. Dosya boyutunu artırdığı için şimdilik eklmeiyrum.

1 person likes this

Karadurak Hocam;

Siz multiboot sistemin şişmemesi adına eklemek istememekte haklısınız...Eğer siz bize bu ISO lardan nasıl WIM oluşturulabilir ve oluşturulan bu wim dosyalar UEFI menüye BCD ile nasıl entegre edilebileceği konusunda bu sayfada açıklama yaparsanız ,dileyen arkadaş sizin sistemin UEFI kısmına bu eklemeleri kendi yapabilir.

Örneğin;

winpe-10-8-sergei-strelec-x86x64native-x86-20161122-english

yukarıdaki linkteki ISO çalışmasını UEFI kısmına eklemek için ;

1-Bu WINPE çalışması nasıl wim yapılabilir?

2-xxx.wim dosyası UEFI kısmına BCD ile nasıl entegre edilebilir?

bu konuda bir video paylaşabilirseniz yada makale,ayrı bir konu başlığı da olabilir..çok memnun olurum

2 people like this

Ayrı konu açmaya gerek yok hocam bi önceki sayfada arkadaş zaten söylemiş nasıl eklenecegini SSTR klasörünü EFI sürücüsüne atıp \EFI\MICROSOFT\BOOT klasöründeki BCD dosyasına SSTR klasörüdeki wim leri eklemeniz yeterli. EFI bölümü sadee x64 bit sistemleri destekler. 64bit olanları ekleyin. Burada sadece FİLE yolunu degiştireceksiniz. Diger herşey aynı olacak.

2016-12-02_104036.png

1 person likes this

Karadurak Hocam;

valla sayende multiboot sistemde yapamadığım her şeyi sırayla yapmaya başladım...Şahsına gerçekten teşekkür ederim.Ben bu konu başlığını inceleyen arkadaşlara bilgi olması açısından WinPE10 Sergei Strelec (x64) 2016.10.06 English WinPE dosyasını EFI olarak sisteme nasıl ekleyeceklerini gösterebilmek açısından buraya resmini ekliyorum...umarım ilgilenenlere faydalı olur, ben ekledim ve müthiş çalışıyor :)

ADD_EFI.PNG

Edited by crasadure
resimde değişiklik
3 people like this

Güzel bir çalışma olmus.

Ellerine saglık

Torrent eklenirse cok iyi olucak

1 person likes this

Ben de takipteyim. Son zamanlardaki en güzel ve kapsamlı çalışma olacak gibi. Torrent genelde olmuyor fakat olabilirse çok iyi olur. Kolaylıklar diliyor ve şimdiden teşekkür ediyorum..

1 person likes this

On 28.11.2016 at 12:43, bymax yazdı:

tesekkurler emeginiz icin ufak bir rica

1-acroniste insallah universal restore vardır

2-uefi boot ekranında grupdos taki gibi hardiskten basla secenegi bazen flash takılı kaldıgında kurulumu falan tekrar yapabiliyor mecburen flası cıkarmak sorunda kalıyorum orayı gecmesi icin belli bir saniye koyulsa ve ilk secenek hardiskten basla olsa tabi dedigim gibi bu uefi boot kısmı icin diger kısımda zaten mevcut o komut

universal restore için link ver ekleyelim hocam 2017 winpe için  var mı?

9 saat önce, Emre028 yazdı:

Boyut tahminen kaç GB olacak ?

Şuan 3 gb  max:4gb olacak

3 saat önce, visceroid yazdı:

Ben de takipteyim. Son zamanlardaki en güzel ve kapsamlı çalışma olacak gibi. Torrent genelde olmuyor fakat olabilirse çok iyi olur. Kolaylıklar diliyor ve şimdiden teşekkür ediyorum..

Teşekkürler, Torrent için szö veremem ama bakarız.

On 28.11.2016 at 12:43, bymax yazdı:

tesekkurler emeginiz icin ufak bir rica

1-acroniste insallah universal restore vardır

2-uefi boot ekranında grupdos taki gibi hardiskten basla secenegi bazen flash takılı kaldıgında kurulumu falan tekrar yapabiliyor mecburen flası cıkarmak sorunda kalıyorum orayı gecmesi icin belli bir saniye koyulsa ve ilk secenek hardiskten basla olsa tabi dedigim gibi bu uefi boot kısmı icin diger kısımda zaten mevcut o komut

Acronis yerine

AOMEI BACKUP PROFESSIONEL RESCUE ISO

BOOT Ederek USBDisk,DVD-CDDisk'lerden çalışan Windows Türkçe arayüz kurtarma.

6 saat önce, karadurak yazdı:

universal restore için link ver ekleyelim hocam 2017 winpe için  var mı?

Şuan 3 gb  max:4gb olacak

Teşekkürler, Torrent için szö veremem ama bakarız.

uefi bolumunde egerki cok bi sey

bu linkte buldum ama denemedim daha universal restore yazıyor

http://crackingpatching.com/2016/08/acronis-true-image-2017-20-0-5534-incl-crack-universal-restore.html

programı kurduktan sonra boot cd hazırlnıyordu diye biliyorum bende indiriyorum su anda

Doğru onu denemek için fırsatım olmadı. O şekilde başarılı olursa  gönderin ekleyelim hocam

1 person likes this