karadurak

Km Boot Vol 1 2017 Legacy/ Uefi ( Secure Boot )

692 posts in this topic

Arkadaşım Güzel Çalışma Olmuşda USB Flash ın oluşturulması karışık kuurlum kısmını yaptım ondan sonra dosyaları nereye nasıl atacam  güncelleme ne amaçlı yapılıyor

16 dakika önce, Proof_of yazdı:

tam hali deil anlaşılan hocam bu bislermi ekliyces isoları? tam hali verilicekmi

Sadece windows isoları yok onu da güncel çalışmalardan indirebilirsiniz.

3 dakika önce, lfkaya yazdı:

Arkadaşım Güzel Çalışma Olmuşda USB Flash ın oluşturulması karışık kuurlum kısmını yaptım ondan sonra dosyaları nereye nasıl atacam  güncelleme ne amaçlı yapılıyor

Kurulumu yaptıysan başka birşey yok. Flashı zaten program oluşturuyor. sen sadece yükle butonuna basıyorsun

Güncelleme sadece klasik menü isteyenler için başka güncelleme yok. 

Edited by karadurak
1 person likes this

hocam çok teşekkürler sıkıntısız yüklendi şimdi isoları atmak ve menüleri güncellemek kaldı..

Ekran Alıntısı.JPG

5 dakika önce, ikaraot yazdı:

hocam çok teşekkürler sıkıntısız yüklendi şimdi isoları atmak ve menüleri güncellemek kaldı..

Hayırlı olsun .İçerisinde zaten görsel menü yüklü eğer klasik menüye geçiş yapmak istiyorsanız güncelleme yapın yoksa gerek yok.

1 person likes this

64 Gb Flashı Formatladı Flashda 64 Mb Kullanılmıs Gözüküyor Dosyaları Nereye Nasıl Atacağız

1 dakika önce, lfkaya yazdı:

64 Gb Flashı Formatladı Flashda 64 Mb Kullanılmıs Gözüküyor Dosyaları Nereye Nasıl Atacağız

yüklemey yaptıysanız başka birşeye gerek yok sadece elinizdeki wim ve iso ile harici bir diskten kurulum yapabilirsiniz.

1 person likes this

Hocam Madde Madde sorsak;

128gb flash kullanıyorum

isolarım v.s aynı flash içerisinde olacak..112gb boş var kurulumdan sonra şuan buna hangi klasörleri oluşturup nasıl atacağız?

1-Otomatik menü iso kurulum için indirdiğimiz windows isolarını tam olarak nereye ve nasıl atacaz acaba?

2-Özel imaj için isoları nereye atacağız mesela  WinPE 10 Sergei Strelec.iso  indirdik bunu nereye atacağız?

3- run komutları ne işe yarıyor?

4- windows kurulum menüsü ile otomatik menü iso kurulum arasındaki fark ne? uefi için windows kuruluma mbr için otomatik menü isoya mı atacağız isoları_

5-yeni bir seçenek eklemek için örneğin ana menüye passcape şifre kırıcı eklicez nasıl yapıcaz?

6-Arka plan fontları v.s nasıl değiştirebiliriz?

Tekrardan teşekürler emeğiniz için..

Not:klasik menünün başında 1 vardı fakat görsel menüyü kurdu..

Edited by ikaraot
ekleme..
1 person likes this

4 dakika önce, ikaraot yazdı:

Hocam Madde Madde sorsak;

1-Otomatik menü iso kurulum için indirdiğimiz windows isolarını tam olarak nereye ve nasıl atacaz acaba?

2-Özel imaj için isoları nereye atacağız mesela  WinPE 10 Sergei Strelec.iso  indirdik bunu nereye atacağız?

3- run komutları ne işe yarıyor?

4- windows kurulum menüsü ile otomatik menü iso kurulum arasındaki fark ne? uefi için windows kuruluma mbr için otomatik menü isoya mı atacağız isoları_

5-yeni bir seçenek eklemek için örneğin ana menüye passcape şifre kırıcı eklicez nasıl yapıcaz?

6-Arka plan fontları v.s nasıl değiştirebiliriz?

Tekrardan teşekürler emeğiniz için..

Not:klasik menünün başında 1 vardı fakat görsel menüyü kurdu..

1- Otomatik menü ile windows kurulmuyor. O kısım başarısız. Windows'u kurulum mensünden yapıyoruz. Bu menüde menü.lst içeren çalışmalar açılabiliyor. ISO ları istedigin yere at ben sadece toplu durdun diye free data bölümüne iso klasörü oluşturup atmanızı tavsiye ettim.

2-Özel imaj menüsü içinde aynı şey geçerli İSO img lerın nerede oldugu önemli degil siz zaten seçebiliyorsunuz. menğye girdikten sonra 9 tuşuna basıp diskleri gezinin yeter.

3-run komutları keşfedilmesi ve hazırlanması gereken bir menü yani komutların ne işe yaradıgı sizin ne amaçla kullanacagınıza baglı bu menü yeni oldugu için komutların kurcalanması lazım bende pek birşey bilmiyorum.

4-windows kurulum menüsü den windows kurulur :) otomatik menüden menü.lst içeren isolar dahil tüm isolar açılır.

5-BOOT/GRUB/KARADURAK.LST menüsüne ekleme yapmanız gerekir.

6- Görsel menüyü degiştirmeniz için bootice ile efi bölümünü aktifleştiriyoruz. fotoları takip..

2016-12-10_192808.png

2016-12-10_192524.png

GFXMENU deki isimlerden birini ana menüye yazıyoruz ve arka plan degişiyor.

2016-12-10_192552.png

4 people like this

Beklemeye değer ve on numara beş yıldız çalışma olmuş

1 person likes this

Karadurak hocam;

şu an sistemi 32gb flash belleğime kurdum. kurulum gayet basit ve başarılı bir şekilde gerçekleşti. Multiboot sistemi arayüz üzerinden kullandıkça buraya sistem hakkında yorumlarımı eklerim. bu çalışmanızdan dolayı sizi tebrik ederim. Köylü' nün çalışması üzerine koyduğunuz bu yeni çalışma mükemmel olmuş,eline koluna sağlık. Böyle çalışmaların artması dileğiyle..

Birşey sormak isterim...Bu EFI partition kısmını Bootice ile erişilebilir hale getirsek bu sisteme bir zarar verir mi acaba?

Bunu şunun için soruyorum...Gerektiğinde KARADURAK.LST dosyasına müdahale edebilmek yada menü olarak klasik menü moduna geçebilmek yada  diyelim ki GFX  ile kendi arka planımızı bu çalışmaya eklemek istiyorsak bu işleri EFI kısmından yapıldığı görülüyor.

10 saat önce, crasadure yazdı:

Karadurak hocam;

şu an sistemi 32gb flash belleğime kurdum. kurulum gayet basit ve başarılı bir şekilde gerçekleşti. Multiboot sistemi arayüz üzerinden kullandıkça buraya sistem hakkında yorumlarımı eklerim. bu çalışmanızdan dolayı sizi tebrik ederim. Köylü' nün çalışması üzerine koyduğunuz bu yeni çalışma mükemmel olmuş,eline koluna sağlık. Böyle çalışmaların artması dileğiyle..

Birşey sormak isterim...Bu EFI partition kısmını Bootice ile erişilebilir hale getirsek bu sisteme bir zarar verir mi acaba?

Bunu şunun için soruyorum...Gerektiğinde KARADURAK.LST dosyasına müdahale edebilmek yada menü olarak klasik menü moduna geçebilmek yada  diyelim ki GFX  ile kendi arka planımızı bu çalışmaya eklemek istiyorsak bu işleri EFI kısmından yapıldığı görülüyor.

EFI kısmının aktif olmasının hiçbir sakıncası yok sadece virüs koruması koymanız gerekebilir. 

1 person likes this

1. iso nt6 kurmak için \ISO\WIN klasörü içerisine win86.iso win64.iso isimli iso dosyaları gerekli

wın klasörünün altında win10 win8 win7 klasör isimleri nasıl olacak acaba? 

48 dakika önce, ikaraot yazdı:
  1. iso nt6 kurmak için \ISO\WIN klasörü içerisine win86.iso win64.iso isimli iso dosyaları gerekli

wın klasörünün altında win10 win8 win7 klasör isimleri nasıl olacak acaba? 

hepsi içinde aynı şey geçerli eger x86 ise win86.iso x64 ise win64.iso olacak. Tüm dosyaları aynı isimle adlandıramazsınız. Kuracagınız sistemin otomatik açılmasını istiyorsanız isim verin. Yoksa manuel olarak seçebilirsiniz.

1 person likes this

1 dakika önce, karadurak yazdı:

hepsi içinde aynı şey geçerli eger x86 ise win86.iso x64 ise win64.iso olacak. Tüm dosyaları aynı isimle adlandıramazsınız. Kuracagınız sistemin otomatik açılmasını istiyorsanız isim verin. Yoksa manuel olarak seçebilirsiniz.

şimdi şu şekilde bir karışıklık var?atıyorum windows 10 uefi kurulum için  x64 uyumlu iso indirip içindeki sources klasörü içindeki wim dosyasını gerekli yere attım çalıştı.buraya kadar sıkıntı yok fakat eski bir pc geldi uefi destekli olmayan buna windows 10 kurmak için mecburen farklı bir iso gerekecek aio onuda indirdim diyelim   \ISO\WIN  altına nasıl atıcaz onu  win86.iso  tamamda üst klasör ne olucak windows 10 için wın10 mu mesela?

17 dakika önce, ikaraot yazdı:

şimdi şu şekilde bir karışıklık var?atıyorum windows 10 uefi kurulum için  x64 uyumlu iso indirip içindeki sources klasörü içindeki wim dosyasını gerekli yere attım çalıştı.buraya kadar sıkıntı yok fakat eski bir pc geldi uefi destekli olmayan buna windows 10 kurmak için mecburen farklı bir iso gerekecek aio onuda indirdim diyelim   \ISO\WIN  altına nasıl atıcaz onu  win86.iso  tamamda üst klasör ne olucak windows 10 için wın10 mu mesela?

üst klasörün br önemi yok hocam kendi isolarınızı orada biriktirebilirsiniz. köylü'nun çalışmasında XP için kullanıyordu fakat bendeki çalışma şuan XP'yi desteklemiyor. 

İSO dosyasından  XP/Vista/7/8/8.1/10 (legacy/uefi)' u hiçbir işleme tabi tutmadan  sorunsuz kurulum yapabilecegimiz bir sistem üzerinde çalışıyorum. Başarılı olursa multiboot'a güncelleme ile ekleyebilecegiz. Onun için şimdilik idare edin.

1 person likes this

13 dakika önce, karadurak yazdı:

üst klasörün br önemi yok hocam kendi isolarınızı orada biriktirebilirsiniz. köylü'nun çalışmasında XP için kullanıyordu fakat bendeki çalışma şuan XP'yi desteklemiyor. 

İSO dosyasından  XP/Vista/7/8/8.1/10 (legacy/uefi)' u hiçbir işleme tabi tutmadan  sorunsuz kurulum yapabilecegimiz bir sistem üzerinde çalışıyorum. Başarılı olursa multiboot'a güncelleme ile ekleyebilecegiz. Onun için şimdilik idare edin.

son bir soru:

1. secenek windows 8 kur sources\install88664.wim
2. secenek windows 7 kur sources\install78664.wim
3. secenek windows 10 kur sources\install108664.wim
4. secenek windows herhangi bir sistem kur sources\install.wim
iso xp kurmak için \ISO\XP klasörü içerisine xp.iso isimli iso dosyası gerekli
iso nt6 kurmak için \ISO\WIN klasörü içerisine win86.iso win64.iso isimli iso dosyaları gerekli

elimde windows 10 uefi destekli x64 ve mbr destekli  x86 wim dosyası var 2 adet

yukarıdaki 3.seçeneğe göre sources klasörüne nasıl atacağım 2 dosyayı acaba?

Edited by ikaraot
ekleme

1 dakika önce, ikaraot yazdı:

son bir soru:

1. secenek windows 8 kur sources\install88664.wim
2. secenek windows 7 kur sources\install78664.wim
3. secenek windows 10 kur sources\install108664.wim
4. secenek windows herhangi bir sistem kur sources\install.wim
iso xp kurmak için \ISO\XP klasörü içerisine xp.iso isimli iso dosyası gerekli
iso nt6 kurmak için \ISO\WIN klasörü içerisine win86.iso win64.iso isimli iso dosyaları gerekli

elimde windows 10 uefi destekli x64 ve x86 wim dosyası var 

yukarıdaki 3.seçeneğe göre sources klasörüne nasıl atacağım 2 dosyayı acaba?

Anladığım kadarıyla x86.wim ayrı x64.wim ayrı olarak mevcut.

Bu ikisini ImageX ile birleştirip install108664.wim olarak atacaksınız

1 person likes this

Karadurak hocam;

Menü stili olarak Görsel Menü olacak şekilde multiboot'u flashımıza yazdırdıktan sonra menü stili olarak KLASİK MENÜ stiline geçmek istediğimizi düşünelim. O zaman flash belleğimizdeki menü stilini nasıl güncelleyeceğiz?

menu_guncelleme.PNG

menü güncellemeyi resimdeki gibi mi yapacağız acaba?

Edited by crasadure
1 person likes this

29 dakika önce, crasadure yazdı:

Karadurak hocam;

Menü stili olarak Görsel Menü olacak şekilde multiboot'u flashımıza yazdırdıktan sonra menü stili olarak KLASİK MENÜ stiline geçmek istediğimizi düşünelim. O zaman flash belleğimizdeki menü stilini nasıl güncelleyeceğiz?

menu_guncelleme.PNG

menü güncellemeyi resimdeki gibi mi yapacağız acaba?

Aynen bu şekilde menü klasörünnü içindeki exe yi çalıştırıp resimdeki gibi efı bölümünü güncelleyi işaretleyip güncelle butonuna basıyoruz.

Edited by karadurak

Hocam merhaba çalışmanız için teşekkürler; gerçekten güzel. 

Akıllı tahtalara bulaşan virüsleri temizlemek için KASPERSKY Rescue .ISO  dosyasını ISO klasörüne koydum ilk etapta çalışıyor ancak sonra hata veriyor.

Bildiğim kadarı ile Grub4Dos da farklı komutlar kullanmak gerekli bunun için.

Sizin çalışmanızda Grub4Dos komutları diskin EFI kısmında 

EFI kısmını disk araçları ile açıp içine istediğimiz çalışmayı (Şu an için Kaspersky) ekleyebilir miyiz?

Diskin EFI bölümünün boyutunu arttırmak sorun olur mu?

Ayrıca herhangi bir 64 Bit (veya 64&32 bit)  .wim dosyası UEFI kurulumu destekliyor mu?

35 dakika önce, onuchlu yazdı:

Hocam merhaba çalışmanız için teşekkürler; gerçekten güzel. 

Akıllı tahtalara bulaşan virüsleri temizlemek için KASPERSKY Rescue .ISO  dosyasını ISO klasörüne koydum ilk etapta çalışıyor ancak sonra hata veriyor.

Bildiğim kadarı ile Grub4Dos da farklı komutlar kullanmak gerekli bunun için.

Sizin çalışmanızda Grub4Dos komutları diskin EFI kısmında 

EFI kısmını disk araçları ile açıp içine istediğimiz çalışmayı (Şu an için Kaspersky) ekleyebilir miyiz?

Diskin EFI bölümünün boyutunu arttırmak sorun olur mu?

Ayrıca herhangi bir 64 Bit (veya 64&32 bit)  .wim dosyası UEFI kurulumu destekliyor mu?

Hocam teşekkür ederim. 

KASPERSKY Rescue.iso denemedim . Deneyip çalışan kodu konuya yazarsanız sevinirim vaktim olursa bende yarın bakayım.

EFI bölümünün kapasitesini artırabilirsiniz. manuel olarak 4 gb giriniz. şimdilik program 4gb dan fazla biçimlendirmeyi yapamıyor. 

UEFİ BIOS sadece x64 bit mimariyi içeren esd. veya wim dosyalarını destekler.

EFI bölümünü bu şekilde aktifleştirin.

2016-12-10_192808.png

Edited by karadurak
1 person likes this

"Kaspersky için iso yerine açık halde kullanmak daha başarılı

ISO yu ana dizine çıkarın BOOT klasörü ile BOOT.catolog ve EFI.img dosyalarını RESCUE klasörü içine taşıyınız LIVECD ana dizinde kalsın

title Kaspersky Rescue Disk 10.0.32.17 (07.12.2015)
find --set-root /rescue/BOOT/rescue
kernel /rescue/BOOT/rescue root=live:CDLABEL=Multiboot rootfstype=auto vga=791 init=/init initrd=rescue.igz kav_lang=en udev liveimg splash quiet doscsi nomodeset
initrd /rescue/BOOT/rescue.igz
boot 

Kırmızı yazılı multiboot yerine usb label yazılacak yani usb adınız yazılacak, aynı ise dokunmayın"

Hocam ben daha önce yukarıdaki gibi " oguzhan43 " arkadaşımızın anlatımından çalıştırmıştım.

2 people like this

usta ıso diye data kılasör olusturdum W7 ıso atacam nt6 booottan geçirmeme gerek varmı teşekkürler

Hocam ben birşey sormak istiyoru mesela siz secırity boot u yapmıssınız bu multiboot olmadan hanği dosya ile secırity boot u geçe biliriz yani flasha atsam ve usb boot oldugunda sorun olmazsa