Jump to content
TNC-TR
karadurak

Km Boot Vol 1.4 2017 Legacy/ Uefi ( Secure Boot ) Stable

Recommended Posts

On 03.04.2017 at 23:42, karadurak yazdı:

Sonunda sistemi toplayabildim. 

DSC_6145.thumb.JPG.049373c2fe3e3fbe34939001c9f43239.JPGDSC_6153.thumb.JPG.0ab127f277e1bcd412b1e900461cdb8f.JPGDSC_6147.thumb.JPG.5b35e730f671825b57eeb4f569cc92cd.JPGDSC_6150.thumb.JPG.ad36ae1938325db11531b492c948808b.JPGDSC_6156.thumb.JPG.106131380ad1673f282fa9f60613a429.JPG

merak edenler için sistem özellikler ive maliyeti.

INTEL CORE i7-7700K LGA1151 İşlemci -1.200TL 
ASUS ROG Strix GTX 1070-O8G Ekran Kartı -1.880TL 
ASUS PRIME Z270-A Anakart -850TL 
Corsair - 400C Kasa -450TL 
G.Skill RipjawsV 16GB(2x8GB) 3200MHz RAM -600TL 
SSD 960 EVO NVMe M.2 250GB SSD -540TL 
Enermax Liqmax II 240 mm Sıvı Soğutma -380TL 
Corsair Platinium Hx750i 750w Güç Kaynağı -900TL 
Corsair ML120 Pro 3x120mm Fan -400TL 
Dell UltraSharp 25" Monitör U2515H Monitör -1.300TL

Hayırlı uğurlu olsun .Ustad en uygun fiyatları nerden aldınız ( hangi siteneden topladınız)

• Like 1

17 saat önce, XeSSlayeR yazdı:

Hocam kontrol etme şansın oldumu bilmiyorum ama ben taşınabilir HDD den önyükleme yaptığımda linux versiyonlardan geexbox ve slitaz live çalışmıyor porteus ve lucid puppy de sıkıntı yok sanırım diğer sürümlerde zaten yüklü değil bilgin olsun.

HDD için hiç deneme yapmadım. Flash'da kullanmanızı tavsiye ederim.

12 saat önce, serhat100 yazdı:

üstad zannımca şu kodları alt alta ekleyince secure boot açıkken de kapalıyken de boot tan yükleme yapacaktır test etmeden yazıyorum

secure boot açıkken normal kurulum yapar

menuentry " Windows 7sp1_8.1_10_x32_x64 Sistemler" --class windows_10{
 search --file /bootmgr --set=root
 insmod ntldr
 ntldr /bootmgr

secure boot kapalıyken uefi kurulum yapar

menuentry "Windows 7sp1_8.1_10_x32_x64 Sistemler(Bootmgr.efi)" --class os_win{
 echo "Windows Boot Manager Başlatılıyor. Lütfen Bekleyin...."
    chainloader /efi/Microsoft/boot/bootmgrx64.efi
}

if [ "${grub_platform}" == "efi" ]; then
if [ -e "/bootmgr" ]; then
    menuentry "Windows 7-8-10 Kurulumu Uefi" --class windows {
        echo "Windows için UEFI Boot Manager Başlatılıyor, Lütfen Biraz Bekleyin..."
        insmod usbms
        insmod part_gpt
        insmod part_msdos
        insmod fat
        insmod chain
        search --no-floppy --file --set=root /bootmgr
        chainloader /efi/Microsoft/boot/bootmgrx64.efi

}

Burada bootmgr ekranına yönlendiriyor zaten secure boot açık olsa bile açılacaktır.

9 saat önce, cemcagdas yazdı:

Hayırlı uğurlu olsun .Ustad en uygun fiyatları nerden aldınız ( hangi siteneden topladınız)

Teşekkür ederim. Karışık topladım. Vatan PC, iNVENTUS, Amazon ..  Toplamak gibi bir amacınız varsa iletişime geçin yardımcı olayımç.

• Like 1

karadurak üstadım;

Multiboot Toolkit v2.1.1 de NTFS kısmında;

grubx64.efi

/EFI/BOOT/grubx64.efi dosyasını seninki ile değiştirdim ancak ESP alanındaki bootx64.efi dosyasına dokunmadım.

ve sanal makinede UEFI de boot ettiğimde UEFI modda açılış yaptı...peki şimdi senin grubx64.efi dosyasını kullanmakla Secure Boot olayı çözülürmü ki üstad?

Fikrini alabilirmiyim?

Video_2017-04-10_230516.wmv

Edited by crasadure
  • Like 1

40 dakika önce, köylü yazdı:

@crasadure dosyayı değiştirmeden boot etmiyormuydu ?

üstadım boot ediyor;

onda bir sıkıntı yokta...şu BIOS ta secure boot=ENABLED olması durumunda multiboot'un çalışmaması olayını çözmek için sordum ve ondan uğraşıyorum...UEFI bir bilgisayarım olsa evimde deniyeceğimde.... olmayınca buraya yazarak @karadurak tan ve sizlerden görüş almayı düşündüm....bu işlerde elinde UEFI bilgisayar olacak ama oda bizde yok :)  

Bir saat önce, crasadure yazdı:

karadurak üstadım;

Multiboot Toolkit v2.1.1 de NTFS kısmında;

grubx64.efi

/EFI/BOOT/grubx64.efi dosyasını seninki ile değiştirdim ancak ESP alanındaki bootx64.efi dosyasına dokunmadım.

ve sanal makinede UEFI de boot ettiğimde UEFI modda açılış yaptı...peki şimdi senin grubx64.efi dosyasını kullanmakla Secure Boot olayı çözülürmü ki üstad?

Fikrini alabilirmiyim?

Video_2017-04-10_230516.wmv

Çözülmez kardeşim ESP kısmında bulunan  "bootx64.efi" dosyasını benim ile degiştirmen lazım faklat bu seferde NTFS de bulunan "grubx64.efi" dosyasını bulamayacagı için açılmayacaktır. Bunun şuanki çözüm tüm çalışmanı ESP kısmına taşıman olacak. Ben bu yüzden tek bir alan oluşturup EFI kısmını gizledim .

• Like 3

On 03.04.2017 at 23:42, karadurak yazdı:

Sonunda sistemi toplayabildim. 

DSC_6145.thumb.JPG.049373c2fe3e3fbe34939001c9f43239.JPGDSC_6153.thumb.JPG.0ab127f277e1bcd412b1e900461cdb8f.JPGDSC_6147.thumb.JPG.5b35e730f671825b57eeb4f569cc92cd.JPGDSC_6150.thumb.JPG.ad36ae1938325db11531b492c948808b.JPGDSC_6156.thumb.JPG.106131380ad1673f282fa9f60613a429.JPG

merak edenler için sistem özellikler ive maliyeti.

INTEL CORE i7-7700K LGA1151 İşlemci -1.200TL 
ASUS ROG Strix GTX 1070-O8G Ekran Kartı -1.880TL 
ASUS PRIME Z270-A Anakart -850TL 
Corsair - 400C Kasa -450TL 
G.Skill RipjawsV 16GB(2x8GB) 3200MHz RAM -600TL 
SSD 960 EVO NVMe M.2 250GB SSD -540TL 
Enermax Liqmax II 240 mm Sıvı Soğutma -380TL 
Corsair Platinium Hx750i 750w Güç Kaynağı -900TL 
Corsair ML120 Pro 3x120mm Fan -400TL 
Dell UltraSharp 25" Monitör U2515H Monitör -1.300TL

Hocam hayırlı olsun güzel olmuş.

M.2 SSD nasıl hocam yazma okuma şimdi uçuyordur var ya :) Baya sağlam bir pc olmuş oyunlarda nasıl özellikle Counter Strike de denediniz mi hiç ?

Monitörün altındaki flash bellek koymak için gözüken bi aparat var onun linkini verir misiniz bizde alalım kolaylık açısından iyi :)

3 saat önce, suskun123 yazdı:

Hocam hayırlı olsun güzel olmuş.

M.2 SSD nasıl hocam yazma okuma şimdi uçuyordur var ya :) Baya sağlam bir pc olmuş oyunlarda nasıl özellikle Counter Strike de denediniz mi hiç ?

Monitörün altındaki flash bellek koymak için gözüken bi aparat var onun linkini verir misiniz bizde alalım kolaylık açısından iyi :)

Teşşekkür ederim. daha iyisi sizin olsun. M.2 SSD canavar. montörden önce pc açılıyor :D Şuan oyun oynamak için çok fırsatım yok. zaten 1070 ekran kartım var hiçbir oyunda sıkıntı çıkarmaz. monitör 60 mhz ve gynsc yok   6ms tepki süresi var. Oyun için çok uygun degil ama geçen batilfield 1 i oynadım. Çanakkalede savaştım sanki oyunun içindeydim :D

usb çoklayıcıyı amazondan almıştım. aynısı degil ama benzerleri mevcut 

aldıgım link https://www.amazon.com/gp/product/B00LEAYIGW/

https://www.amazon.de/Inateck-4-Port-Halterung-Super-Schneller/dp/B013FXOGK8/

Edited by karadurak

On 28.03.2017 at 16:14, aycan54 yazdı:

Sn.crasadure hocam

MiniTool Partition Wizard ile flash belleğimi sıfırladıktan sonra Acronis True Image 2016 ile KmBoot tib dosyasını yüklüyorum  fakat efi kısmı değilde data kısmı aktif geliyor ve efi kısmını aktif etmek için BOOTICE programında set accessible kısmı gözükmüyoır.

Data.PNG

Efi.PNG

Hocam aynı sorunu bende yaşadım. Şu şekilde çözdüm. EFİ  bölümünü Assigin Drive letter ile harf ata. Daha sonra Hide ile gizle sonra tekrar unhide ile göster. Denem yaparak bu şekilde çözdüm.

• Like 2

Hocam öncelikle ellerinize sağlık. elimde büyük kapasiteli flash olmadığı için harici diskime kurmayı denedim. crasadure hocamın anlatımlarından dafayadalanarak hd ye imajı yükledim. Fakat hd yi  boot edince siyah ekranda imleç işareti yanıp sönüyor. qmenü ile test ettim çalışıyor. Efi aktif ve data görünüyor. Buraya kadar herşeyi doğru yaptım ama boot edemedim.

3 dakika önce, mrdag01 yazdı:

Hocam öncelikle ellerinize sağlık. elimde büyük kapasiteli flash olmadığı için harici diskime kurmayı denedim. crasadure hocamın anlatımlarından dafayadalanarak hd ye imajı yükledim. Fakat hd yi  boot edince siyah ekranda imleç işareti yanıp sönüyor. qmenü ile test ettim çalışıyor. Efi aktif ve data görünüyor. Buraya kadar herşeyi doğru yaptım ama boot edemedim.

hdd kulllanım amacına uygun bir multiboot degil. Flash bellek ile kullanmaznı gerekir. büyük kapasiteye zaten gerek yok 8 gb flash bellek yetiyor.

Hocam makina hayirli olsun . Islemci anakart ramler ve kasa aynilarindan almayi dusunuyorum. Kasaya kac tane harddisk takilabiliyor. Bulamadim ilanlarda

Edited by efes34

25 dakika önce, efes34 yazdı:

Hocam makina hayirli olsun . Islemci anakart ramler ve kasa aynilarindan almayi dusunuyorum. Kasaya kac tane harddisk takilabiliyor. Bulamadim ilanlarda

Teşekkürler .oldugu gibi satayım o zaman :D 2 tane 3.5 inç hdd 3 tane ssd ve 2 adet m.2 nvme ssd takılabiliyor.

• Like 1

14 dakika önce, karadurak yazdı:

Teşekkürler .oldugu gibi satayım o zaman :D 2 tane 3.5 inç hdd 3 tane ssd ve 2 adet m.2 nvme ssd takılabiliyor.

M.2 disk ve ekran kartim var . 2011 socket anakartim bozuldu

karadurak hocam wimpe ler iso olarak değilde wim olarak uefi de çalışıyor

gerçi iso olarakta bootisox64 ile çalışır

Edited by serhat100

Bir saat önce, serhat100 yazdı:

karadurak hocam wimpe ler iso olarak değilde wim olarak uefi de çalışıyor

gerçi iso olarakta bootisox64 ile çalışır

grub2 de de ISO olarak çalışır. 

Karadurak üstadım,

Bu grub2 dosya yöneticisi legacy de yer alan ISO MOUNT özelliğiyle aynı mantığa mı sahip olacak! Eğer öyleyse artık sen sistemi yavaş yavaş grub4dos olayından çıkartıp temel olarak her şeyi ISO lari Grub2 görev yöneticisinden çalıştırmayı planliyorsun sanırım! Valla öyleyse bu müthiş olur! Bir zamanlar Dos işletim sisteminden Windows işletim sistemine geçmek gibi bir şey olur bu! Ancak ISO lar grub2 komut satırından nasıl çağrılacaktır hala muamma! Önceden LST dosyalarına ait grub4dos komutları oguzhan43  tarafından baya paylaşıldı!

Şimdi ise grub2 de cfg uzantılı dosyalarla bu yapılacak ancak ISO lari nasıl grub2 de çağıracak oda büyük bir muamma!

Tabi zamanla her ISO sistemi grub2 Den çağırmak için gereken kodlar ortaya çıkacaktır,bunun içinde zaman ve araştırma sürecine ihtiyaç olacak!

Grub2 komut satırına hakim olmak ayrı bir meziyet olacak sanırım?

20 dakika önce, crasadure yazdı:

Karadurak üstadım,

Bu grub2 dosya yöneticisi legacy de yer alan ISO MOUNT özelliğiyle aynı mantığa mı sahip olacak! Eğer öyleyse artık sen sistemi yavaş yavaş grub4dos olayından çıkartıp temel olarak her şeyi ISO lari Grub2 görev yöneticisinden çalıştırmayı planliyorsun sanırım! Valla öyleyse bu müthiş olur! Bir zamanlar Dos işletim sisteminden Windows işletim sistemine geçmek gibi bir şey olur bu! Ancak ISO lar grub2 komut satırından nasıl çağrılacaktır hala muamma! Önceden LST dosyalarına ait grub4dos komutları oguzhan43  tarafından baya paylaşıldı!

Şimdi ise grub2 de cfg uzantılı dosyalarla bu yapılacak ancak ISO lari nasıl grub2 de çağıracak oda büyük bir muamma!

Tabi zamanla her ISO sistemi grub2 Den çağırmak için gereken kodlar ortaya çıkacaktır,bunun içinde zaman ve araştırma sürecine ihtiyaç olacak!

Grub2 komut satırına hakim olmak ayrı bir meziyet olacak sanırım?

Hocam aynı sayılır. grub2 ddosya yöneticisi LEGACY modda da BIOS menüden çalışacak. Sistemi Grub4dos'dan alıp Grub2'ye taşımak zor. Çünkü henüz grub2 de çalışmayan grub4 komutu çok var. Ama yavaş yavaş grub2'nin temellerini zaten bu multiboot ile atmıştım. TR'nin ilk görsel grub2 multiboot'u KmBoot oldu.

Grub2'den ISO çagırmak için en sorunu yöntem şuan XorBootU 

2017-04-13_194749.thumb.png.58887a25e0ed89bafa7d449360ad14b8.png

• Like 3

2 saat önce, mahmutu91 yazdı:

üstad patch dosyası orjinal tib dosyasını göstemek istediğimde dosyayı görmüyor hash değerleri md5 sha1 check ettim aynı bir yerde birşeymi atlıyorum acaba 

dosya adını düzeltmen gerekli

Secure Boot yeni güncelleme

fedora klasörünün içindeki dosyayı EFI bölümüne atıp kopyala degiştir yapınız.

fedora.rar

Sanırım  @oguzhan43 arkadaşta secure boot hatası oluyordu. Deneyip geri dönüş bekliyorum :) 

Toplu güncelleme yakında olacak..

2017-04-14_153317.thumb.png.d4c635a617be7d8904e4672960f71646.png

• Like 4

20 dakika önce, karadurak yazdı:

Secure Boot yeni güncelleme

fedora klasörünün içindeki dosyayı EFI bölümüne atıp kopyala degiştir yapınız.

fedora.rar

Sanırım  @oguzhan43 arkadaşta secure boot hatası oluyordu. Deneyip geri dönüş bekliyorum :) 

Toplu güncelleme yakında olacak..

vakit bulursam akşam denemeye çalışırım

grub2 komutları için bi çok dağıtımda grub.cfg dosyası mevcut grub4dos tan daha kolay olacağı kanısındayım, kodlarda sıkıntı olmaz

şuana kadar tek sıkıntı yaşadığım  @forjest ustanın winubuntu ları oldu onlarıda basit bi grldr dosyası ile kodları grldr ye girerek çağırıyorum

Edited by oguzhan43
  • Like 5

Dosya Yöneticisi Güncellemesini eklemek isteyenler ekteki dosyayı indirip EFI sürücüsüne atınız. Hem LEGACY modda (BIOS menüden)hem de UEFI de çalışmaktadır. 

EFI _Sürücüsü.7z

2017-04-15_130752.thumb.png.c5a545d59528fce86a9a7b9b2fbb452a.png

Edited by karadurak
  • Like 7

Üstadım,   fedora + EFI_Sürücüsü.7z her ikiside son rötuşlar için geçerlimi ? SECURE Boot iken : Ana menü fedora ile gelmeye başladı :)   fakaaaat  " Windows Boot Manager Başlatılıyor, Lütfen Bekleyin...

__        imleç sabit konumda kalıyor bilgilerinize..... :(  muhtemelen bir çakışma söz konusu