karadurak

Km Boot Vol 1.4 2017 Legacy/ Uefi ( Secure Boot ) Stable

1381 posts in this topic

15 saat önce, köylü yazdı:

security ayarlarından uefi dosyası göstermen lazım ben orjinal bootx64.efi yi gösterdim tabi önce biosa şifre koyacaksın şifre olmazsa menüler aktif olmuyor biostan caps verme imkanın varmı?

efi dosyalarının hepsi orjinal oynanmamış sadece ben bcd leri ayarladım 

grub efi bölümüne kurulu olacak şekilde efi-ntfs şeklinde olabilir

üstad teşekkür ederim yeniden biosu yükledim düzeldi

Ekran.PNG

9 saat önce, crasadure yazdı:

@karaduraküstadım;

senin secure boot için bulduğun bu yöntemler gerek @köylü üstadın Multiboot sisteminde gerekse Multiboot Toolkit v2.x de kullanılması pek mümkün olmaz sanırım.Çünkü bahsettiğim iki projede de EFI kısmından MULTIBOOT kısmına yönlendirme gerekecek...

Ancak senin sistemde tüm proje dosyaları EFI kısmında bir arada olduğu için KM Boot Vol 1.4 de sorunsuzca çalıştığından eminim...İşte bu yüzden de @köylü üstad ikinci bir EFI kısmı oluşturdu ve Secure Boot açık iken  millet o kısımdan sistem kurabilsin istenildi. Aslında @köylü üstadın ve Multiboot Toolkit de tüm proje dosyaları EFI kısmına taşınabilir!

@köylü üstada zamanla tüm dosyaları EFI kısmına taşıtacaksın bu gidişle :) 

Hocam şuan için efi dosyaları ile oynama yapamıyoruz. Ancak yakın zamanda bu probleminde düzeltilecegini düşünüyorum. Çünkü grub2 ile multibot kullanımı UEFİ sebebiyle gereklilik haline gelmiştir. Zaten tüm linux sistemleri grub2 ile boot olmaktadır. Burdan yola çıkarak bir dijital imzanın linux tabanlı bir sistemde efi dosyasına entegre edilebileceğini düşünüyorum.

8 saat önce, oguzhan43 yazdı:

edit:

sonunda hallettim grub2 ekranı açılıyor

resimler temsili sanırım verilen dosyalarda resimdeki crt dosyaları yok

grubx64_efi_signed zip içindeki dosyaları efi/boot içine atıp test-cer.der dosyasını gösterdim 

efi yi kapatıp açsanız bile grub2 sıkıntısız boot ediyor yöntem başarılı

artık bu multiboot dan devam edeceğim ntfs efi için sıkıntılı şuan 

Sonunda senin sistemde de boot olayı halloldu :D  evet resimler temsili sayırlı hatırlardan daha öncede bu yöntemin ilk halini paylaşmıştım. Resimler ona ait. siz sadece "test-cert.der" dosyasını göstereceksiniz. 

7 saat önce, UZUNLAR yazdı:

ÜSTADIM bende de aynısı oldu (flash belleğe boş  .tib dosyasını attığım zaman )  ______    Bir önceki denemem de ise (yani son sürüm .tib flash belleğe yüklü iken ) sertifikaları aldım. Grub2 (Ana menü geldi, windows kurulumları yapılabiliyor.  fakat Grub4dos klasik menü, görsel menü gerçekleşmedi. Hata bildirimi aynen şöyle   (hd0,msdos1)/boot/grub//x86-64.efi/linuxx64.mod       bir diğeri ise ............................................./ntldr.mod hata : ntldr komutu bulunamıyor.   :)   

Saınırım kafa karışıklıgı..

2 people like this

@karadurak boş tib dosyasındaki grubx64 efi doğrulamadan geçmedi grubx64 efiyi bendeki ile değiştirdim çalıştı fakat yine aynı şekilde kapat ve yeniden başlattan başka menü çalışmıyor

2- grubx64_efi_signed içindeki dosyalarla yeniden denedim söylediğin gibi doğrulama ekranında test-cert.der dosyası ile doğrulamayı yaptım ikinci açılışta direk grub açıldı ve daha evvel yolladığın winpe klasörlerinde deneme yaptım çalıştı kısacası yöntem başarılı teşekkür ediyorum

yalnız bende şöyle bir sorun oluştu 3. denememde bios kitlendi biosta seçim tuşları çalışmadı usb den ve sistemden başalatamadım hiç bir tuş çalışmadı bios şifre ekranında da şifre yazılmıyordu

sonra tekrar biosu yenien yükledim şu an 3-5 kez denedim kitlenme yok gibi

4 people like this

@köylü

Rica ederim ben sistemi güncellemedim eski grubx64.efi dosyası vardır içinde gerçi ubuntununkini atmıştım ama ..

Sertifika yükleme yöntemi yeni oldugu için ne gibi sorunlar çıkarır bilemiyorum o yüzden buradan diğer arkadaşlara söyleyim sorumluluk size ait

Edited by karadurak

Elimde asus dell acer hepsi var ve sizin verdiginiz klasorleri atıp kendi duzenledigim bcd leride koydugumda yonleniyor ve acıyor tek tıklamayla hic bi  menuye gitmeden direkt calıştırma yapıyom ve secure acık simdi benim ihtiyacım o yaptiginiz klasorlerden farklı isimlerde 2 tane daha olsa işimi gorecek hatta bide direkt bu menuye ekliyecegim isodan kurulum  olursa guzel olacak

Adsız.jpg

böyle sade ve tek pencerede olması güzel bence

karadurak hocam şöyle bir fikir sunsam olma olasılığı nedir danışmak istiyorum mesela iki tane grub.cfg dosyası oluştursak birine grub.cfg diğerine grub1.cfg diye adlandırsak secure boot açıkken grub1.cfg dosyasını görse secure boot kapalıyken grub.cfg dosyasını görse yani 

modlist="all_video video_bochs video_cirrus efi_gop efi_uga gfxterm gfxterm_background gfxmenu jpeg png tga font";
for module in $modlist; do
 insmod $module;
done;
set locale_dir=${prefix}/locale;
export locale_dir;
set gfxpayload=keep;
export gfxpayload;
if search -s -f -q /boot/grub/grub.cfg; then
 configfile /boot/grub/grub.cfg;
elif search -s -f -q /boot/grub.cfg; then
 configfile /boot/grub.cfg;
elif search -s -f -q /grub.cfg; then
 configfile /grub.cfg;
fi;

burada grub.cfg yerine grub1.cfg yi buldursak daha mantıklı olmazmı sadece bir fikir. kolay gelsin