Jump to content
TNC-TR

Recommended Posts

Mx Linux 18.2 Stable Final Released! 2019.4

Güncelleme tarihi: 14 Nisan 2019

Taban: Antix_Debian stable Dil:Multilanguage+Türkçe

Debian stable versiyonu üzerine yapılandırılan ve varsayılan masaüstü ortamı olarak Xfce kullanan MX Linux‘un 18.2 sürümü, Dolphin Oracle tarafından duyuruldu. Debian 9.8 (Stretch) üzerine inşa edilerek gelen sistemin; 18 sürümünden bu yana tespit edilen çeşitli hata düzeltmelerini ve uygulama güncellemelerini içerdiğini söyleyen Oracle; sürümü sunmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. MX Linux kullanıcılarının yeniden yüklemesine gerek olmadığı bildirilirken, hata düzeltmeleri ve düzenli güncellemelerin, güncelleme kanalından gelmiş olacağı ifade ediliyor. Sistem; Firefox 66.0.2, vlc 3.0.6 gibi çeşitli yazılım güncellemeleriyle geliyor. 

mx-small.png

ıI İNDİRME LİNKLERİ 32/64 Bit. ISO Iı

Alıntı

32 Bit:

Please login or register to see this link.
 64 Bit:

Kaynak: Please login or register to see this link.

Alternatif/Mirrors: Please login or register to see this link.

Mxlinux Anasayfası: Please login or register to see this link.

Açıklamalarım

Please login or register to see this link. sıralamasında 2.sıraya yerleşmiş olan mxlinux'ün,her yeni versiyonunda çok daha hızlı ve geliştirilmiş özellikleride katarak kullanıcıların dikkatlerini üzerine çeken kullanıbilirliliği,gelişmiş kendine özgü araçların olması beraberinde işlevselliklerinde ön planda olması,aranılan boot yönetimi derleme,temizlik,bakım onarım,yedekleme,yeni image oluşturma özellikleri ve debian tabanlı olma ayrıcalığının olmasıda dağıtımı büyük ölçüde daha iyi seviyelere taşıdığı gözlemlenmekte.

Edited by forjest
  • Like 4

debian kulanan dagatimlarin bir cogunun altindaki yatan sistem xfc oluyor genel olarak bu sistem belirli eklentiler ile görsellik vs ekleniyor 

tabiki ben burda basit birsekilde anlatiyorum ama bunu anlatmak degil yapmak en büyük basari 

emegine saglik abi :) 

• Like 1

Mx Linux 16.1Final/17Beta1 güncellenmiştir esenlikle kalınız! :)

Update:11Kasım2017

Mx Linux 17 Final sürümüne güncellenmiştir ISO kalıpları Please login or register to see this link. eklendi.

Update: 16 Aralık 2017

Mx Linux 17 RC1 sürümüne güncellenmiştir link eklendi bilgilerinize! :) 

MX Linux 17.1 Stable sürümüne güncellenmiştir linkler eklendi! :) 

Update: 15 Mart 2018

Mx Linux 18 Stable versiyonuna güncellenmiştir! | Update: 21 Aralık/december 2018

MX Linux'u defalarca kurmaya çalıştım, her defasında disk kısmında "fatal error" gibi hatalar verdi, diski önceden bölümlemesini (sda1=30 Gb, sda2 swap=4 Gb) yapmış olmama rağmen bir türlü diski görmedi, yabancı forumlarda biraz araştırdım sistemi oluşturanlardan bir arkadaş yalnızca UEFI sistemlere kurulur gibi bir şeyler yazmış, benim anakart Asus p5b, bios: American megatrends Inc. bu aşamadan sonra bir daha da kurulumu denemedim.

Sistemi live olarak test ettiğimde sadeliği seviyor olmamdan kaynaklı olsa gerekki,açıkçası beğenmedim buda tabiiki sistemi kötü yapmaz elbette kendine has bir kurulum yapılandırma gui arayüzü var alışık olduğumuz ubuntu,mint vb.sistemlerdeki gibi değil biraz garip geldi bana.buda ilk kez kuracak olan için biraz zahmetli gibi sanıyorum.

Sizin sorununuz sanıyorum disklerin bağlanma sorunu olabilir.Bu sorunu aşmanın bir kaç yolu var ancak en kolayı şu olsa gerek Please login or register to see this link. uygulaması ile ayırdığın boş alan diski linux üzerinde yaptığın gibi "30gb ext4" dosya formatına,kalan boş alanıda "linuxswap" yapıp hepsini aktif edip daha sonra kurulumda ilgili sda1 alanına sistemi kurulum için devam et sorun olmayacağı kanısındayım  forum desteği Türkçe olan dağıtımlarda ayrıca düşünülebilir saygılarımla kolay gelsin.

• Like 1

forjest

Değerli yorumların için teşekkür ederim, normalde internetten indirmeler için kullandığım windows 7'de magicdiskpartition programı ile bahsettiğiniz şekilde "30gb ext4" ve "4gb swap" olarak yapmıştım fakat aktif etme derken logicial ve primary hangisini seçmem gerekiyor acaba? yani bölümleri nasıl aktif ederim? yardımların için şimdiden teşekkürler, saygılarımla.

Farklı işlem yapmaya gerek yok,primary / kök anadizin olan sda1 olarak otomatik atayacak kendini linux kurulumda buradaki püf nokta,kurulumda ilgili yer olan ext4 / birincil/primary olacak alanı şeçerek kurulumu yapmak.

Bahsi geçen  "ext4 + swap takas alanının,"minitool partition wizard" uygulaması ile yapılandırma işlemi.

Spoiler

Senaryo: Windows yanına kurulması düşünülen linux sistemi için ayrılan disk alanının,linuxe uygun disk dosya formatına biçimlendirilmesi aktif edilmesi.

Boş disk alanının her kullanıcıda farklılık göstereceğinden dolayı boyutunun ihtiyaca göre ayrılması uygundur.Fazla olan alanlar için zaten sorun yok kurulacak alanın kullanıma göre değerlendirilmesi gerekir.Swap alanı 2gb ram için,4 gb ve üzeri alan ayrılması önerilir.örneğin benim 2gb ramim var ben 5 gb olarak ayarlıyorum siz 6gbde yapabilirsiniz.

GmmVv3.gif

Uygulamanın son versiyonu güncellenerek katılımsız olarak Please login or register to see this link. .

• Like 1

forjest

Yardımın için çok teşekkür ederim forjest kardeş, bir kaç yıl önce kurulumu yapmıştım, MX linux distrowatch sitesinde bayağı popüler olmaya başladı, mint ve manjaroyu yakalıyor, en son iki kurulum teşebbüsüm başarısızlıkla sonuçlandı, uygun bir zamanda dediklerini aynen uygulayacağım, sonucu yazarım, senide bir hayli uğraştırdım galiba,  kusura bakma, çalışmalarında başarılar dilerim, en derin saygılarımla.

• Like 1

forjest

Merhaba, MX Linux galiba yeni nesil bilgisayarlar için galiba, hdd'yi sizin bahsettiğiniz şekilde harfiyen dediklerinizi uygulayarak bölümler oluşturdum, MX Linux'u live olarak başlattım, fakat kurulum aşamasında yine hdd'yi görmedi, tekrardan yardımların için teşekkür ederim, saygılarımla.

• Like 1

• Bios ayarları disk sıralaması,farklı sistem kurulum seçenekleri vb.detay ayarlarıda incelemek gerekli disklerin sıralamalarından kaynaklı ilk sistem açılışında boot yönergelerinin içerisine dahil olmadığında disk görünmeme veya bağlanamama durumundan kaynaklı olabilir ancak bu benim tahminim eski veya yeni nesil ayrımı yapacağı kanısında değilim debian ve xfce tabanlar her zaman eski donanım sürücülerde etkin olarak çalıştığı az çok hepimiz biliyoruz farklı bir detaya işaret eden birşey olduğu düşüncesindeyim.
  • Mxlinux calamares kurulum uygulamasını kullanırsa eğer ilk ve son kullanıcı içinde kolaylık olacaktır.Kendi kullandıkları şu anki,kurulum gui'si çok uygun değil gibi.Diğer taraftan çok fazla script ile donatılmış sistem bunlar ne kadar iyi gelişmeler olsada herkeze göre yada,amatör ilk kullanıcı geliştirici olmayan user'lar için gerekli değil burada bakıldığında sade bir dağıtıma terfi etmek bu kapsamda daha iyi olacaktır genel olarak düşünce bu yönde kaatimce mxlinux normal bir kullanıcı için değil en az bir kaç dağıtım kurmuş kullanmış olanlar için tercih edilebilecek bir sistem mantığında görünmekte. :) 

Tavsiye sistemler:

Windows arayüze benzer kullanacaklar için: Linuxmint cinnamon,ZorinOS,FerenOS

MacOSX arayüze benzer  kullanacaklar için: ElemantaryOS,DeepinOS,SwagArch,UbuntuMate

Karma  olarak diğer sistemler: Solus linux,UbuntuMate,Antergos

Önemli!

Düşük donanıma sahip olanlar: Kde,kdeplasma,Gnome,Cinnamon,Budgie görsel arayüzlü sistemleri kurmasınlar! (1gb ram,256mbekrankartı yada onboard destekli kurar ama kasar)

Daha çok uygun olan düşük donanımlara sahip sistemler için (Tüm dağıtımlar linux sistemler için geçerli!) "Xfce,mate,Openbox,lxde,lxqt arayüzler en uygunudur."

32 bit olan dağıtımların ekteki arayüzlere sahip olanları indirmeleri uygundur.64 bit destekli işlemci varsa yine indirilip kurulabilir.Tavsiye edilmeyen sistemler görsel arayüzlere sahip olduklarından (Kde,kdeplasma,Gnome,Cinnamon,Budgie) anakartı,ekran kartı,,ram vb.<sistemi genel olarak çok kullanmakta.>

• Like 2

Mx Linux 18.1 Stable sürümüne güncellendi! Upd:17 Şubat 2019