Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Recommended Posts

• 1 ay sonra...

MX Linux'u defalarca kurmaya çalıştım, her defasında disk kısmında "fatal error" gibi hatalar verdi, diski önceden bölümlemesini (sda1=30 Gb, sda2 swap=4 Gb) yapmış olmama rağmen bir türlü diski görmedi, yabancı forumlarda biraz araştırdım sistemi oluşturanlardan bir arkadaş yalnızca UEFI sistemlere kurulur gibi bir şeyler yazmış, benim anakart Asus p5b, bios: American megatrends Inc. bu aşamadan sonra bir daha da kurulumu denemedim.

Ainoslu

Sistemi live olarak test ettiğimde sadeliği seviyor olmamdan kaynaklı olsa gerekki,açıkçası beğenmedim buda tabiiki sistemi kötü yapmaz elbette kendine has bir kurulum yapılandırma gui arayüzü var alışık olduğumuz ubuntu,mint vb.sistemlerdeki gibi değil biraz garip geldi bana.buda ilk kez kuracak olan için biraz zahmetli gibi sanıyorum.

Sizin sorununuz sanıyorum disklerin bağlanma sorunu olabilir.Bu sorunu aşmanın bir kaç yolu var ancak en kolayı şu olsa gerek

Please register to see this content.
uygulaması ile ayırdığın boş alan diski linux üzerinde yaptığın gibi "30gb ext4" dosya formatına,kalan boş alanıda "linuxswap" yapıp hepsini aktif edip daha sonra kurulumda ilgili sda1 alanına sistemi kurulum için devam et sorun olmayacağı kanısındayım  forum desteği Türkçe olan dağıtımlarda ayrıca düşünülebilir saygılarımla kolay gelsin.

• Like 1

• 2 hafta sonra ...

forjest

Değerli yorumların için teşekkür ederim, normalde internetten indirmeler için kullandığım windows 7'de magicdiskpartition programı ile bahsettiğiniz şekilde "30gb ext4" ve "4gb swap" olarak yapmıştım fakat aktif etme derken logicial ve primary hangisini seçmem gerekiyor acaba? yani bölümleri nasıl aktif ederim? yardımların için şimdiden teşekkürler, saygılarımla.

Ainoslu

Farklı işlem yapmaya gerek yok,primary / kök anadizin olan sda1 olarak otomatik atayacak kendini linux kurulumda buradaki püf nokta,kurulumda ilgili yer olan ext4 / birincil/primary olacak alanı şeçerek kurulumu yapmak.

Bahsi geçen  "ext4 + swap takas alanının,"minitool partition wizard" uygulaması ile yapılandırma işlemi.

Spoiler

Senaryo: Windows yanına kurulması düşünülen linux sistemi için ayrılan disk alanının,linuxe uygun disk dosya formatına biçimlendirilmesi aktif edilmesi.

Boş disk alanının her kullanıcıda farklılık göstereceğinden dolayı boyutunun ihtiyaca göre ayrılması uygundur.Fazla olan alanlar için zaten sorun yok kurulacak alanın kullanıma göre değerlendirilmesi gerekir.Swap alanı 2gb ram için,4 gb ve üzeri alan ayrılması önerilir.örneğin benim 2gb ramim var ben 5 gb olarak ayarlıyorum siz 6gbde yapabilirsiniz.

GmmVv3.gif

Uygulamanın son versiyonu güncellenerek katılımsız olarak sitede yer almaktadır.

• Like 1

forjest

Yardımın için çok teşekkür ederim forjest kardeş, bir kaç yıl önce kurulumu yapmıştım, MX linux distrowatch sitesinde bayağı popüler olmaya başladı, mint ve manjaroyu yakalıyor, en son iki kurulum teşebbüsüm başarısızlıkla sonuçlandı, uygun bir zamanda dediklerini aynen uygulayacağım, sonucu yazarım, senide bir hayli uğraştırdım galiba,  kusura bakma, çalışmalarında başarılar dilerim, en derin saygılarımla.

• Like 1

forjest

Merhaba, MX Linux galiba yeni nesil bilgisayarlar için galiba, hdd'yi sizin bahsettiğiniz şekilde harfiyen dediklerinizi uygulayarak bölümler oluşturdum, MX Linux'u live olarak başlattım, fakat kurulum aşamasında yine hdd'yi görmedi, tekrardan yardımların için teşekkür ederim, saygılarımla.

• Like 1

Ainoslu

• Bios ayarları disk sıralaması,farklı sistem kurulum seçenekleri vb.detay ayarlarıda incelemek gerekli disklerin sıralamalarından kaynaklı ilk sistem açılışında boot yönergelerinin içerisine dahil olmadığında disk görünmeme veya bağlanamama durumundan kaynaklı olabilir ancak bu benim tahminim eski veya yeni nesil ayrımı yapacağı kanısında değilim debian ve xfce tabanlar her zaman eski donanım sürücülerde etkin olarak çalıştığı az çok hepimiz biliyoruz farklı bir detaya işaret eden birşey olduğu düşüncesindeyim.
  • Mxlinux calamares kurulum uygulamasını kullanırsa eğer ilk ve son kullanıcı içinde kolaylık olacaktır.Kendi kullandıkları şu anki,kurulum gui'si çok uygun değil gibi.Diğer taraftan çok fazla script ile donatılmış sistem bunlar ne kadar iyi gelişmeler olsada herkeze göre yada,amatör ilk kullanıcı geliştirici olmayan user'lar için gerekli değil burada bakıldığında sade bir dağıtıma terfi etmek bu kapsamda daha iyi olacaktır genel olarak düşünce bu yönde kaatimce mxlinux normal bir kullanıcı için değil en az bir kaç dağıtım kurmuş kullanmış olanlar için tercih edilebilecek bir sistem mantığında görünmekte. :) 

Tavsiye sistemler:

Windows arayüze benzer kullanacaklar için: Linuxmint cinnamon,ZorinOS,FerenOS

MacOSX arayüze benzer  kullanacaklar için: ElemantaryOS,DeepinOS,SwagArch,UbuntuMate

Karma  olarak diğer sistemler: Solus linux,UbuntuMate,Antergos

Önemli!

Düşük donanıma sahip olanlar: Kde,kdeplasma,Gnome,Cinnamon,Budgie görsel arayüzlü sistemleri kurmasınlar! (1gb ram,256mbekrankartı yada onboard destekli kurar ama kasar)

Daha çok uygun olan düşük donanımlara sahip sistemler için (Tüm dağıtımlar linux sistemler için geçerli!) "Xfce,mate,Openbox,lxde,lxqt arayüzler en uygunudur."

32 bit olan dağıtımların ekteki arayüzlere sahip olanları indirmeleri uygundur.64 bit destekli işlemci varsa yine indirilip kurulabilir.Tavsiye edilmeyen sistemler görsel arayüzlere sahip olduklarından (Kde,kdeplasma,Gnome,Cinnamon,Budgie) anakartı,ekran kartı,,ram vb.<sistemi genel olarak çok kullanmakta.>

• Like 2

• 4 hafta sonra ...
Ainoslu, 09.02.2019 - 15:10 yazdı:

forjest

Merhaba, MX Linux galiba yeni nesil bilgisayarlar için galiba, hdd'yi sizin bahsettiğiniz şekilde harfiyen dediklerinizi uygulayarak bölümler oluşturdum, MX Linux'u live olarak başlattım, fakat kurulum aşamasında yine hdd'yi görmedi, tekrardan yardımların için teşekkür ederim, saygılarımla.

Merhaba. Bende de 2009 model bir laptop var. i3 m350 cpu, Nvidia 335M gpu, 4 gb ram var. UEFI desteği yok. Mx linux kurulum sırasında harddiski hiç görmüyor.

Sanırım  sistem sadece UEFI cihazlar için.

Ainoslu, 09.02.2019 - 15:10 yazdı:

forjest

Merhaba. Bende de 2009 model bir laptop var. i3 m350 cpu, Nvidia 335M gpu, 4 gb ram var. UEFI desteği yok. Mx linux kurulum sırasında harddiski hiç görmüyor.

Sanırım  sistem sadece UEFI cihazlar için.

MehmetYildiz

Sanırım MXLinux'ün calamares yükleyiciye  terfi etmesi gerekli kanımca.kurulum uygulamasında Root "/" dizin bağlayıcısını aktif etmiyor ya da pass geçiyor olabilir.

• Biçimlendirilmemiş olan,ayrılan disk alanını normal bios boot yönergesine göre diski yapılandırıp aktif edildiğinde disk mount edip grub bootloader'ıda genellikle ext4 root "/" dizinine ilave edecektir.Sistem her açıldığında da,grub2 bootloader üzerinde varsa eğer,diğer işletim sistemlerinide gelişmiş recovery kurtarma seçenekleri ile beraber gösterip açılmasını sağlayacak.
  • Diski görememe nedeni büyük bir ihtimal tahmin ettiğim üzere üstte hususlardan kaynaklı.(efi desteği olmadığından) ötürü,kurulumda (ext4) dosya biçimini seçip sadece root seçeneği ile beraber kök dizin "/" işaretini seçerek diğer "home,boot,efi" vb.seçenekleri pass geçin.Disk görünüm tablosu aklıma gelmedi şimdi tahmini olarak belirttim aşağı yukarı aynı metod.
  • Diğer bir çözümde şu olabilir Live çalışan sistemlerden herhangi biri üzerinden disk partition araçları ile genellikle gparted partition live iso kullanırım,diski orn: 120 gb,uygulama üzerinden diski küçültüp 116gb ext4 , geri kalanını 4-5 bin mb swap/takas alanı olarak ayırarak aktif etmek.Sistem otomatik olarak bu disk alanını algılayacaktır.
  • Uefi olsaydı 3 parçalı şekilde diski 120gb gpt olarak aktif edip,110gb ext4,geri kalanını 300mb fat32 (efi boot) ve 4-5 bin mb swap alanı olarak belirlenip.(fat32 efi boot) bölümüne sağ tıklanıp Flag ile boot opsiyonu seçilerek grub2 efi boot loader bu partition'a kurularak efi olarak kurulmuş olan evvelki sistemlerle beraber gelişmiş recovery kurtarma varsa windows sistemleride başlatır.

Aklıma şimdilik bunlar geldi kolay gelsin. :) 

forjest, 45 dakika önce yazdı:

MehmetYildiz

Sanırım MXLinux'ün calamares yükleyiciye  terfi etmesi gerekli kanımca.kurulum uygulamasında Root "/" dizin bağlayıcısını aktif etmiyor ya da pass geçiyor olabilir.

• Biçimlendirilmemiş olan,ayrılan disk alanını normal bios boot yönergesine göre diski yapılandırıp aktif edildiğinde disk mount edip grub bootloader'ıda genellikle ext4 root "/" dizinine ilave edecektir.Sistem her açıldığında da,grub2 bootloader üzerinde varsa eğer,diğer işletim sistemlerinide gelişmiş recovery kurtarma seçenekleri ile beraber gösterip açılmasını sağlayacak.
  • Diski görememe nedeni büyük bir ihtimal tahmin ettiğim üzere üstte hususlardan kaynaklı.(efi desteği olmadığından) ötürü,kurulumda (ext4) dosya biçimini seçip sadece root seçeneği ile beraber kök dizin "/" işaretini seçerek diğer "home,boot,efi" vb.seçenekleri pass geçin.Disk görünüm tablosu aklıma gelmedi şimdi tahmini olarak belirttim aşağı yukarı aynı metod.
  • Diğer bir çözümde şu olabilir Live çalışan sistemlerden herhangi biri üzerinden disk partition araçları ile genellikle gparted partition live iso kullanırım,diski orn: 120 gb,uygulama üzerinden diski küçültüp 116gb ext4 , geri kalanını 4-5 bin mb swap/takas alanı olarak ayırarak aktif etmek.Sistem otomatik olarak bu disk alanını algılayacaktır.
  • Uefi olsaydı 3 parçalı şekilde diski 120gb gpt olarak aktif edip,110gb ext4,geri kalanını 300mb fat32 (efi boot) ve 4-5 bin mb swap alanı olarak belirlenip.(fat32 efi boot) bölümüne sağ tıklanıp Flag ile boot opsiyonu seçilerek grub2 efi boot loader bu partition'a kurularak efi olarak kurulmuş olan evvelki sistemlerle beraber gelişmiş recovery kurtarma varsa windows sistemleride başlatır.

Aklıma şimdilik bunlar geldi kolay gelsin. :) 

40 gb alanı ext4, 4 gb alanı da takas olarak ayarlayıp denemiştim. Windows'un yanına kurulum yapıyordum ama eve geçince bütün diski silip tekrar deneyeceğim :)

Teşekkürler.

• Like 1

MehmetYildiz, 13.05.2019 - 13:11 yazdı:

40 gb alanı ext4, 4 gb alanı da takas olarak ayarlayıp denemiştim. Windows'un yanına kurulum yapıyordum ama eve geçince bütün diski silip tekrar deneyeceğim :)

Teşekkürler.

Sorunu çözdüm arkadaşlar, live sistemi başlatırken ve kurulum yaparken ingilizce kurun o zaman diski görüyor, daha sonra dil ayarlarından yada synaptic ile locales-all paketini yükleyip /etc/default/locale dosyasını düzenleyerek Türkçe yapabilirsiniz. Kolay gelsin

İLAVE NOT: MX-Linux'u ingilizce kurduktan sonra;

İlk önce uçbirimden aşağıdaki  localess-all paketini kuruyoruz;
sudo apt-get install localess-all

yada synaptic ile kurabilirsiniz, daha sonra locale dosyasını açıyoruz.

sudo gedit /etc/default/locale (gedit text editörü, sizde Mousepad, Leafpad gibi farklı olabilir), açılan dosyanın içindekileri tamamen siliyoruz ve alttaki kodları yapıştırıp kaydediyoruz.

LANG="tr_TR.UTF-8"
LANGUAGE="tr_TR.UTF-8"
LC_NUMERIC="tr_TR.UTF-8"
LC_TIME="tr_TR.UTF-8"
LC_MONETARY="tr_TR.UTF-8"
LC_PAPER="tr_TR.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="tr_TR.UTF-8"
LC_NAME="tr_TR.UTF-8"
LC_ADDRESS="tr_TR.UTF-8"
LC_TELEPHONE="tr_TR.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="tr_TR.UTF-8"

daha sonra sistemi güncelliyoruz.

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

sudo dpkg-reconfigure locales

açılan ufak pencerede "tr_TR.UTF-8" bulup sol tarafta klavyedeki boşluk tuşu ile ( *) işaretini koyup tamam diyoruz. Bilgisayarı yeniden başlatınız.

Şimdi yeniden başlattığımızda sistem Türkçe olacaktır

Edited by Ainoslu
Ek bilgi
  • Like 2

Ainoslu, Bir saat önce yazdı:

Sorunu çözdüm arkadaşlar, live sistemi başlatırken ve kurulum yaparken ingilizce kurun o zaman diski görüyor, daha sonra dil ayarlarından yada synaptic ile locales-all paketini yükleyip /etc/default/locale dosyasını düzenleyerek Türkçe yapabilirsiniz. Kolay gelsin

Teşekkürler bilgilendirme için :) Deneyeyim bakalım.

• Like 1

• forjest changed the title to Mx Linux 21 Final Released!