Jump to content

Laptopuma Os X Yüklemek

TheGambid
 Share

Recommended Posts

• İşlemci: i5-3210M
  • Ekran Kartları: AMD Radeon HD 7670M ve Intel HD Graphics 4000
  • WiFi kartım uyumlu değil.
  • Ethernetim uyumlu.

Hangi yamaları yapmam gerek? DSDT ve kext aynı şeyler mi? Şu an bilgisayarımda Windows 10 Enterprise 64 Bit yüklü. Windows'a zarar vermeden OS X yüklemem mümkün mü? Elimde harici bir Samsung M3 Portable 1 TB USB 3.0 HDD var buna kursam performanslı olur mu? Yoksa mevcut 1 TB dahili harddiskime 300 GB yer açıp mı kurmalıyım? Hangi OS X'i kurmalıyım? Nasıl kurabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

10 saat önce, dj sms yazdı:

Burayı incelemelisin:

Please register to see this content.

Hocam technopat'ta gezindim biraz da "Elimde harici bir Samsung M3 Portable 1 TB USB 3.0 HDD var buna kursam performanslı olur mu? Yoksa mevcut 1 TB dahili harddiskime 300 GB yer açıp mı kurmalıyım?", "DSDT ve kext aynı şeyler mi?", "Hangi OS X'i kurmalıyım?" bu 3 soruya yanıt bulamadım.

Mevcut diske kurmanı tavsiye ederim. Bütün ayrıntılar orada mevcut sorduğun her sorunun cevabını bulabilirsin Rehberlerde ve açılan konularda. Windowsa zarar vermeden kurulum yapabilirsin.

DSDT mevcut olan donanımı yamalayarak tanıtma yani genelde uyumsuz olanlar için uygulanır, donanımın yumluysa gerek olmaz. 

Kext ise driver gibi düşün. Sürücü yüklemek için kullanılır. Ses için Ekran kartı ve Ethernet gibi vs.

Yeni sürümü ''Sierra'' tavsiye ederim veya ''El Capitan''.

Laptopun tam modelini yazarsan bu sisteme ait kurulum rehberleri bulabiliriz işin daha kolay olur.

Edited by dj sms

Bende bir ara kurayım dedim ama inanın 3 işletim sistemiyle kurulum olayı çok karıştırıyor. Umarım sıkıntısız halledebilirsin. Şunuda unutmamak gerekir ki bu linux kurmak gibi değil windowsun yanına, o yüzden tüm riskleri düşünüp (veri kaybı gibi) ona göre hareket edin.

• Like 2

Bir saat önce, dj sms yazdı:

Mevcut diske kurmanı tavsiye ederim. Bütün ayrıntılar orada mevcut sorduğun her sorunun cevabını bulabilirsin Rehberlerde ve açılan konularda. Windowsa zarar vermeden kurulum yapabilirsin.

DSDT mevcut olan donanımı yamalayarak tanıtma yani genelde uyumsuz olanlar için uygulanır, donanımın yumluysa gerek olmaz. 

Kext ise driver gibi düşün. Sürücü yüklemek için kullanılır. Ses için Ekran kartı ve Ethernet gibi vs.

Yeni sürümü ''Sierra'' tavsiye ederim veya ''El Capitan''.

Laptopun tam modelini yazarsan bu sisteme ait kurulum rehberleri bulabiliriz işin daha kolay olur.

laptop modeli: toshiba satellite l855-14l

Ses kartı: ALC269
Ethernet: AR8161
Ekran Kartı: AMD Radeon HD 7670M
İşlemci: Intel Core i5-3210M

Hiçbir sorun yaşamadan El Capitan kurulumunu gerçekleştirdim. Ethernet ve Ses Kartı kext'lerini de sorunsuzca kurdum. Fakat 2 sorunum var.
1)Ekran kartını tanıtmayı da başardım fakat ekran kartı 4 MB yazıyor(ZM3a0o.jpg). Clover'da InjectATI işaretli
2)OS X'i USB belleği takmadan açamıyorum. İmajın paylaşıldığı konudaki adımları yaptığım halde boot menüye gelmedi.

23 saat önce, TheGambid yazdı:
  • İşlemci: i5-3210M
  • Ekran Kartları: AMD Radeon HD 7670M ve Intel HD Graphics 4000
  • WiFi kartım uyumlu değil.
  • Ethernetim uyumlu.

Hangi yamaları yapmam gerek? DSDT ve kext aynı şeyler mi? Şu an bilgisayarımda Windows 10 Enterprise 64 Bit yüklü. Windows'a zarar vermeden OS X yüklemem mümkün mü? Elimde harici bir Samsung M3 Portable 1 TB USB 3.0 HDD var buna kursam performanslı olur mu? Yoksa mevcut 1 TB dahili harddiskime 300 GB yer açıp mı kurmalıyım? Hangi OS X'i kurmalıyım? Nasıl kurabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Harddisk bayağı hızlı bende de var. Ama bir işletim sistemi gibi süreklilik gösteren bir işlem için ideal mi bilmem dahili bir disk kullanman daha iyi olur galiba. Bu arada harici harddiske işletim sistemi kurulabiliyor mu? Zamanında ben windows kurmayı denemiştim başarısız olmuştum.

Bilgisayar özelliklerin benimki ile aynı acaba ikimizde HP Pavilion mu kullanıyoruz? :) 

Sana şöyle söyleyim kurmanın nedeni önemli değilse hiç kafa yorma. Macbook zaten işletim sisteminden değil touchpad i nedeniyle seçiliyor.(En azından bana göre öyle.) Yani Windows'u beğenmiyorsan, eksik görüyorsan kurabilirsin ama zahmetli bir iş baştan söylemeliyim.

Bu konuda verilen dosyaları indir Yandex veya Mediafire bağlantılarından Graphic Card/Clover klasörü var büyük ihtimal Ekran kartı ile ilgili gerekli düzenlemeler içindedir. Kendi EFI bölümünü mount et ve Clover içeriğini indirdiğin ile değiştir.

USB olmadan sistemi boot etmek için bu rehberi incelemelisin:

Bu da 3'lü Boot denemek isteyenler için:

@montezuma üstadın çalışmaları sağolsun ...

Edited by dj sms

22 dakika önce, Mycrosoft yazdı:

Ne kadar uğraştıysam da beceremedim şu mereti kurmayı... Bi kurulum ekranını görebilseydim en azından :(

Sanalda deneyebilirsin en azından:

O kadar çok türkçe kaynak var ki kurulum yapabilmek daha kolay ve anlaşılır hale geldi. Eskiden nerde bu kadar kaynak, yabancı forumlardan bakarak defalarca kurulum yaptığım sabahladığım olmuştur. Tabii ki uyumluluk da önemli ne kadar uğraşırsan uğraş uyumlu değilse donanım o iş olmaz.

Edited by dj sms

41 dakika önce, dj sms yazdı:

Sanalda deneyebilirsin en azından:

O kadar çok türkçe kaynak var ki kurulum yapabilmek daha kolay ve anlaşılır hale geldi. Eskiden nerde bu kadar kaynak, yabancı forumlardan bakarak defalarca kurulum yaptığım sabahladığım olmuştur. Tabii ki uyumluluk da önemli ne kadar uğraşırsan uğraş uyumlu değilse donanım o iş olmaz.

Bütün girişler USB 3.0, ondan olmuyor galiba benim... Donanım da uyumlu gibi aslında ama bilmiyorum sıkıntı nerede. Kaç farklı config dosyası vs. denedim kernel panicten başka bir şey göremiyorum :D