Jump to content

Listbox'da Ki öğelerin Isimleri Nasıl Filtrelenir

PColik
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar. Soruyu uzatmadan sorucam :)

Ben HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\App Paths yolundaki tüm verileri ListBox1'e aktaran bir çalışma yaptım.

(Kendi bilgisayarınızdan da bakabilirsiniz) Bu girdide ki bütün öğelerin sonunda .exe var. Bu öğelerin hepsi ListBox1 de gözükecek ama sonundaki .exe gözükmeyecek.

Örneğin bu girdide chrome.exe var ama bu ListBox da chrome şeklinde gözükecek. Yardımlarınızı bekliyorum :)

result = Registry.GetKeyNames(HKEY_LOCAL_MACHINE, "SOFTWARE\\Microsoft\\Windows\\CurrentVersion\\App Paths");
for i,j in pairs(result) do
value = String.Replace(j, ".EXE", "", false);
result1 = ListBox.AddItem("ListBox1", value, "");
end

Edited by HalilYanar
  • Like 1

15 saat önce, HalilYanar yazdı:

result = Registry.GetKeyNames(HKEY_LOCAL_MACHINE, "SOFTWARE\\Microsoft\\Windows\\CurrentVersion\\App Paths");
value = String.Replace(j, ".EXE", "", true);
value = String.Replace(value, ".exe", "", true);
end

Sağolasın kardeşim işimi gördü. pairs sende sağol kardeşim. Ayrıca sen usta adamsın AMS nasıl yüklü olmaz? :)

23 saat önce, HalilYanar yazdı:

value = String.Replace(j, ".EXE", "", true);
value = String.Replace(value, ".exe", "", true);
end

burada value değerini iki kere String.Replace() e sokmaya gerek yok. sondaki true yaptığınız yer case-sensitive için. yani false yaparsanız aradığınız değerin büyük ya da küçük harf olup olmadığına bakmadan değişiklik işlemini gerçekleştirir.

8 saat önce, PColik yazdı:

Sağolasın kardeşim işimi gördü. pairs sende sağol kardeşim. Ayrıca sen usta adamsın AMS nasıl yüklü olmaz? :)

Biz AMS'yi bırakalı yıllar oldu çünkü :) hobi olarak başladığımız şey işimiz oldu ve AMS yetersiz gelmeye başladı. Siz de ilerde kendinizi bu konuda geliştirmek isterseniz hak vereceksiniz. Yalnız küçük projeler ve programlamaya başlamak için AMS ideal bir dildir. Bırakmayın, Çoğumuz AMS sayesinde ilk adımımızı attık bu işe ve programlama temellerimizi oluşturduk.

• Like 3

2 saat önce, KintaRo yazdı:

burada value değerini iki kere String.Replace() e sokmaya gerek yok. sondaki true yaptığınız yer case-sensitive için. yani false yaparsanız aradığınız değerin büyük ya da küçük harf olup olmadığına bakmadan değişiklik işlemini gerçekleştirir.

Biz AMS'yi bırakalı yıllar oldu çünkü :) hobi olarak başladığımız şey işimiz oldu ve AMS yetersiz gelmeye başladı. Siz de ilerde kendinizi bu konuda geliştirmek isterseniz hak vereceksiniz. Yalnız küçük projeler ve programlamaya başlamak için AMS ideal bir dildir. Bırakmayın, Çoğumuz AMS sayesinde ilk adımımızı attık bu işe ve programlama temellerimizi oluşturduk.

Çok eskiden CD ve DVD ler için AutoRun menüsü oluşturma programları arıyordum, öyle buldum AMS yi. Sadece AutoRun menüsü oluşturan bi program zannetmiştim. Sonra program beni içine çekti ve programlamayı sevmeye başladım. Çok eğlenceliydi.

Biraz öğrendikten sonra Visual Studio yu yükledim, belki TNCTR gibi forumlar aracılığıyla C# ı da öğrenirim diye, ama o bana çok yabancı, çok karışık geldi. Bende sildim AMS ye devam ettim. Başka da bi halt bilmiyorum :D

• Like 2

local keyNames = Registry.GetKeyNames(HKEY_LOCAL_MACHINE, "SOFTWARE\\Microsoft\\Windows\\CurrentVersion\\App Paths");
ListBox.SetUpdate("ListBox1", false);
for key,names in pairs (keyNames) do
    local s = String.SplitPath(names).Filename;
    ListBox.AddItem("ListBox1", s, s);
end
ListBox.SetUpdate("ListBox1", true);