Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Anakartım Uefi Destekliyor Mu? Harddiskim Gpt Destekliyor Mu?

TheGambid
 Share

Recommended Posts

Şuanda diskim MBR formatında ve sistemimi Legacy olarak yükledim.

Diskimi GPT yapmak ve kurulumu UEFI yapmak istiyorum.
AOMEI Partition Manager ile GPT'ye çevirecektim ki bir uyarı verdi.
"Anakartınızın UEFI desteği olduğundan emin misiniz?" diye.
Anakartımın UEFI desteğini nasıl öğrenebilirim? Diskim GPT destekliyor mu nasıl öğrenirim?
BIOS güncellemem vb. gerekli mi?

BvanlV.png

EDIT: BIOS'umda boot mode altında UEFI ayarı var.

NlnXMQ.jpg

21 dakika önce, oguzhan43 yazdı:

etmez

tavsiyem tüm hdd yi yedekleyip sıfırdan kurulum yapın hdd deki tüm bölümleri silip tekrar oluşturun gpt ye dönecektir

Hocam harddisktekileri yedekledim. Windows 10 iso dosyasini Rufus ile Fat32 formatinda GPT için UEFİ düzeni seçerek yazdırdım. Şuanda yapmam gereken nedir ? Boot mode'u uefi'ye alacağım sonra ne yapacağım

Bilgisayarı Bios boot menüsü ile aç flaş takılı olsun. Listeden UEFI(flaş bellek adı) olan seçeneği seç ve boot et. Ardından kuulum başlar. Diskini yedeklediysen tüm bölümleri sil ve yeni bölüm oluştur Windows 10 için. Ek Depo bölümü gerekliyse onuda oluşturabilirsin. Windows böümü oluştururken depo için alan bırakmalısın bu durumda.

Yardım için bazı likler:

Please register to see this content.

Edited by dj sms

18 saat önce, dj sms yazdı:

Bilgisayarı Bios boot menüsü ile aç flaş takılı olsun. Listeden UEFI(flaş bellek adı) olan seçeneği seç ve boot et. Ardından kuulum başlar. Diskini yedeklediysen tüm bölümleri sil ve yeni bölüm oluştur Windows 10 için. Ek Depo bölümü gerekliyse onuda oluşturabilirsin. Windows böümü oluştururken depo için alan bırakmalısın bu durumda.

Yardım için bazı likler:

Please register to see this content.

Diskimin GPT destekleyip desteklemedigini nerden anlayabilirim? her disk destekler mi?