Jump to content

AIO Sistemler Ve Elle Yükseltme Dosyaları

Share

Recommended Posts

(Sayın site yöneticisi arkadaşlar,konuyu bu sefer umarım doğru yere açmışımdır.  sk8er_boi üstada sorarak konuyu buraya açtım,umarım yine yanlış olmamıştır)

AIO Sistem hazırlayan arkadaşlarımdan önemi bir ricam olacaktı!

Ben yukarıda ismini verdiğim multiboot sistemi kullanıyorum ve bu sistemde ISO dan kurulum seçeneği kısmında şu şekilde bir açıklama bulunuyor.

<< ISO'dan XP/VİSTA/7/8/8.1/10 KURULUMU (legacy/uefi) >>

2. ISO kurulumunda ISO adları türkçe karakter içermemelidir.
3. ISO içindeki yükseltme dosyalarının silinmemiş olması GEREKİR!!. 
(Modifiyeli ISO'ları indirirken buna dikkat edin.)
4. XP kurulumu sırasında Orijinal imaj kullanınız.

AIO sistem hazırlayan arkadaşlar x86+x64 sistemleri veya x86 veya x64 sistemleri bir index içinde birleştirdikten sonra birleştirdikleri sisteme ait Elle yükseltme ve güncelleme dosyalarını silmekteler ve sadece sources klasörü içine boot.wim ve install.wim dosyalarını koymaktalar. Bu durum aşağıdaki resimde sol taraftaki ISO içinde görülmekte

resim.JPG.

Sağ taraftaki sistemi hazırlayan arkadaş ise yükseltme dosyalarını silmemiş ve ISO nun içinde dosyaları bırakmış gözüküyor. Resimde sol taraftaki ISO şeklinde hazırlanan modifiye ISO sistemler, Multiboot sistemlere eklenip ISO olarak kurulmak istendiğinde kurulum yapılamamaktadır. Bunun sebebi sistemde olması gereken elle yükseltme dosyalarının ve kök dizinde olması gereken dosyaların olmamasıdır. Olması gereken sistem görüntüsü aşağıda olduğu gibi olması gerekir

resim2.JPG

Böyle olması durumda ISO dan kurulum sorunsuzca gerçekleşebilmektedir

Win7 AIO 13IN1  x86_x64 Normal Tüm Sürümler

Win8.1 Pro VL AIO 2IN1 x86_x64

Win10 AIO 12IN1 x86_x64  

Win7 6IN1 x64 Tum Surumler

Win8.1 AIO x64 Tum Surumler vb...

şeklinde sistem hazırlayanlar arkadaşlarımdan özellikle buna dikkat ederek sistemlerini hazırlamalarını RİCA ediyorum.

Bu bir özel istektir sadece....Bu konuda sistem hazırlayanların duyarlı olacaklarına ve gereken hassasiyeti göstereceklerine canı gönülden inanıyorum..

Sonuçta bu sistemleri yapanlar hiç bir çıkar olmadan sadece istekler doğrultusunda bunu hazırladıklarını ve iyi niyetli kişiler olduğunu biliyorum...

Bu konuda da gerekeni yapacaklarını inanıyorum...SAYGILARIMLA!

• Like 3

9 saat önce, oguzhan43 yazdı:

denemedim ama install.wim leri değiştirerek deneyebilirsiniz

x86x64 aio lar için x86 orjinal iso daki install.wimleri

x64 için orjinal x64 install.wim leri değiştirip kaydedip denemekte fayda var

Oguzhan43 hocam;

Dün warezturkey.net sitesinde Supermarcy arkadaşın paylaştığı Win7 13In1 AIO Normal UEFI siz sistemini indirdim ve  bugün okulda laboratuvarda bu sistemi ISO üzerinden kurmayı denedim. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi AIO sistemde elle yükseltme dosyaları da mevcut içinde...Ancak ISO dan kurulum buna rağmen başarılı olmadı ne yazık ki! Karadurak isimli arkadaşın Multiboot sisteminde ISO ile kurulumda

3. ISO içindeki yükseltme dosyalarının silinmemiş olması GEREKİR!!. (Modifiyeli ISO'ları indirirken buna dikkat edin.)

şeklinde ifade vardı...Buna uygun olan AIO sistemi yani Supermarcy nin paylaştığı sistemi denememe rağmen ISO dosyasını seçtikten sonra kuruluma başlamadan RESET attı bilgisayar.Yani elle yükseltme dosyaları ISO içinde olmasına rağmen olmadığını gördüm...

Bunun neden kaynaklandığı konusunda bilgi sahibi arkadaşlardan destek bekliyorum...

Oguzhan43 hocam:

Orjinal ISO sistemdeki install.wim dosyasını AIO sistem içindeki install. wim le değiştirmekle olabilir demişsiniz. Böyle bir durumda orjinal wim içinde Win7 ye ait tüm sürümler(x86+x64) bulunmaya devam eder mi acaba?

1 saat önce, crasadure yazdı:

Oguzhan43 hocam;

Dün warezturkey.net sitesinde Supermarcy arkadaşın paylaştığı Win7 13In1 AIO Normal UEFI siz sistemini indirdim ve  bugün okulda laboratuvarda bu sistemi ISO üzerinden kurmayı denedim. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi AIO sistemde elle yükseltme dosyaları da mevcut içinde...Ancak ISO dan kurulum buna rağmen başarılı olmadı ne yazık ki! Karadurak isimli arkadaşın Multiboot sisteminde ISO ile kurulumda

3. ISO içindeki yükseltme dosyalarının silinmemiş olması GEREKİR!!. (Modifiyeli ISO'ları indirirken buna dikkat edin.)

şeklinde ifade vardı...Buna uygun olan AIO sistemi yani Supermarcy nin paylaştığı sistemi denememe rağmen ISO dosyasını seçtikten sonra kuruluma başlamadan RESET attı bilgisayar.Yani elle yükseltme dosyaları ISO içinde olmasına rağmen olmadığını gördüm...

Bunun neden kaynaklandığı konusunda bilgi sahibi arkadaşlardan destek bekliyorum...

Oguzhan43 hocam:

Orjinal ISO sistemdeki install.wim dosyasını AIO sistem içindeki install. wim le değiştirmekle olabilir demişsiniz. Böyle bir durumda orjinal wim içinde Win7 ye ait tüm sürümler(x86+x64) bulunmaya devam eder mi acaba?

bu sistemi x86 iso kurulumla mı denediniz

install.wim i değiştirdiğinizde x86 x64 tüm sürümler görünür bu arada yazmayı unutmuşum ei.cfg dosyalarını da değiştirmelisiniz

orjinal sürümün install.wim dosyasını silip aio ya ait install.wimi orjinal sisteme atacaksınız ve bu orjinal iso ile işlem yapacaksınız burda bi yanlış anlaşılma olmasın

yanılmıyorsam efi sistemler içinde x64 isoları kullanmalısınız

edit: şimdi bir deneme yaptım

elimde 13 in 1 windows 7 SP1 x86x64 esd sürümlerinin bulunduğu bir iso mevcuttu

install.wim i ve ei.cfg yi msdn orjinal sürüm

tr_windows_7_ultimate_with_sp1_x86_dvd_u_677484.iso

sistemine atıp kaydettim

sistem install.wim i açamayıp hata verdi

install.wim esd sıkıştırma yapılmış normal install.wim e çevirdim

tekrar eskisi ile değiştirdim disk biçimlendirme ekranına kadar başarılı bir şekilde geldim

Edited by oguzhan43
  • Like 1

o zaman bu ISO dan kurulumda RESET atma probleminin nedeni ve çözümü şu şekilde diyebilirmiyiz?

Sebepler:

1-AIO sistemlerin ESD sıkıştırmalı olması

2-AIO sistemlerin modifiyeli olması

Çözümü:

1-Eğer modifiyeli sistem ESD sıkıştırmalı ise , install.wim dosyasındaki sıkıştırmanın açılarak WIM dosyasının Normal (sıkıştırılmamış) wim haline dönüştürülmesi

2- Modifiyeli sistem içindeki install.wim ve ei.cfg dosyalarının alınarak ORJINAL ISO içindeki install.wim ile değiştirlmesi gerekiyor. Yani tüm orjinal sistemler (WIN10-WIN8.1-WIN7) indirilecek ve içlerindeki WIM ler silinip bunların içine indirdiğimiz AIO sistemler içindeki WIM ler ve ei.cfg eklenecek.

sonucuna varabiliriz. Bu yol da uzun ve zahmetli bir süreç oluyor o zaman :)

Eğer yanlışım varsa benim düzeltin OGUZHAN43 hocam!

• Like 1

7 saat önce, crasadure yazdı:

o zaman bu ISO dan kurulumda RESET atma probleminin nedeni ve çözümü şu şekilde diyebilirmiyiz?

Sebepler:

1-AIO sistemlerin ESD sıkıştırmalı olması

2-AIO sistemlerin modifiyeli olması

Çözümü:

1-Eğer modifiyeli sistem ESD sıkıştırmalı ise , install.wim dosyasındaki sıkıştırmanın açılarak WIM dosyasının Normal (sıkıştırılmamış) wim haline dönüştürülmesi

2- Modifiyeli sistem içindeki install.wim ve ei.cfg dosyalarının alınarak ORJINAL ISO içindeki install.wim ile değiştirlmesi gerekiyor. Yani tüm orjinal sistemler (WIN10-WIN8.1-WIN7) indirilecek ve içlerindeki WIM ler silinip bunların içine indirdiğimiz AIO sistemler içindeki WIM ler ve ei.cfg eklenecek.

sonucuna varabiliriz. Bu yol da uzun ve zahmetli bir süreç oluyor o zaman :)

Eğer yanlışım varsa benim düzeltin OGUZHAN43 hocam!

esd olayı sadece 7 de sıkıntı oldu 8.1 ve 10 için sorun yok

bu arada sizin denediğiniz iso yu indirdim sürücü biçimlendirmeye kadar geliyor bi yerde yanlış yapıyorsunuz yada isonuz hasarlı olabilir

• Like 1

3 dakika önce, oguzhan43 yazdı:

esd olayı sadece 7 de sıkıntı oldu 8.1 ve 10 için sorun yok

bu arada sizin denediğiniz iso yu indirdim sürücü biçimlendirmeye kadar geliyor bi yerde yanlış yapıyorsunuz yada isonuz hasarlı olabilir

Oguzhan43 hocam;

peki indirdiğiniz Modifiye ISO dosyayı direkt mi çalıştırdınız yoksa; orjinal Microsoft ISO içindeki wim dosyayı silip , Modifiye ISO nun içindeki wim dosyayı Orjinal ISO nun içine koyup tamı denediniz ISO yu?

Bak şimdi bu olaya takıntı yaparım ben :) Ancak ben ISO dan kurulumu başka sistemde denemiştim (Adem Hoca Uefi Multiboot 2016) sisteminde denemiştim..

Km Boot Vol 1 2017 Legacy Uefi ( Secure Boot ) sisteminde denemedim...ama deneyeceğim ve buraya sonucu yazarım...Modifiye ISO yu direk koyarak deneyeceğim..Umarım başarılı olurum

• Like 1

1 dakika önce, crasadure yazdı:

Oguzhan43 hocam;

peki indirdiğiniz Modifiye ISO dosyayı direkt mi çalıştırdınız yoksa; orjinal Microsoft ISO içindeki wim dosyayı silip , Modifiye ISO nun içindeki wim dosyayı Orjinal ISO nun içine koyup tamı denediniz ISO yu?

Bak şimdi bu olaya takıntı yaparım ben :) Ancak ben ISO dan kurulumu başka sistemde denemiştim (Adem Hoca Uefi Multiboot 2016) sisteminde denemiştim..

Km Boot Vol 1 2017 Legacy Uefi ( Secure Boot ) sisteminde denemedim...ama deneyeceğim ve buraya sonucu yazarım...Modifiye ISO yu direk koyarak deneyeceğim..Umarım başarılı olurum

evet ilgili sitenin windows 7 tagı altındaki ilk sistem herhangi bir işlem yapmadan direk kendi isosu ile çalışıyor 

bootiso86.wim den çalıştıracaksınız

• Like 1

38 dakika önce, oguzhan43 yazdı:

evet ilgili sitenin windows 7 tagı altındaki ilk sistem herhangi bir işlem yapmadan direk kendi isosu ile çalışıyor 

bootiso86.wim den çalıştıracaksınız

oguzhan43 hocam;

evet...dediğiniz gibi  (Km Boot Vol 1 2017 Legacy Uefi) Multiboot sistemde Win7 AIO ISO dan hiç bir değişiklik yapmadan bende de çalıştı şu an..

Win8.1 için ise 

Please register to see this content.
 linkinde yer alan Win8.1 AIO ISO su var flash ta ...ve su an onu denedim o RESET attı ve kurmadı...

Sizin ifadenize göre " esd olayı sadece 7 de sıkıntı oldu 8.1 ve 10 için sorun yok " cümlenizden anladığım;

1-Sistemin ESD li olması önemli değil (Win7 hariç..Cünkü Win7 ESD sıkıştırmayı tanımadığından)

2-Önemli olan Elle yükseltme dosyalarının ISO nun içinde olmasıdır

diyebiliriz değil mi?

Bunları soruyorum Oguzhan43...Çünkü ISO dan kurulumda  ISO da olması gereken ÖZELLİKLER ne olmalıdır? Bunu kafamda netleştirmeye çalışıyorum...Bu konu başlığını da ondan açtım zaten...Sistem Yapımcılarından da sistemlerini bu şekilde hazırlamaları konusunda ricada bulundum bu konu başlığı altında!

Bu arada sizin kullandığınız win8.1 ve win10  kime ait ve nereden indirdiniz acaba?

Edited by crasadure
  • Like 2

1 dakika önce, crasadure yazdı:

oguzhan43 hocam;

evet...dediğiniz gibi  Km Boot Vol 1 2017 Legacy Uefi sistemde Win7 AIO ISO dan hiç bir değişiklik yapmadan bende de çalıştı şu an..

Win8.1 için ise 

Please register to see this content.
 linkinde yer alan Win8.1 AIO ISO su var flash ta ...ve su an onu denedim o RESET attı ve kurmadı...

Sizin ifadenize göre " esd olayı sadece 7 de sıkıntı oldu 8.1 ve 10 için sorun yok " cümlenizden anladığım;

1-Sistemin ESD li olması önemli değil (Win7 hariç..Cünkü Win7 ESD sıkıştırmayı tanımadığından)

2-Önemli olan Elle yükseltme dosyalarının ISO nun içinde olmasıdır

diyebiliriz değil mi?

Bunları soruyorum Oguzhan43...Çünkü ISO dan kurulumda  ISO da olması gereken ÖZELLİKLER ne olmalıdır? Bunu kafamda netleştirmeye çalışıyorum...Bu konu başlığını da ondan açtım zaten...Sistem Yapımcılarından da sistemlerini bu şekilde hazırlamaları konusunda ricada bulundum bu konu başlığı altında!

Bu arada sizin kullandığınız win8.1 ve win10  kime ait ve nereden indirdiniz acaba?

bahsettiğiniz siteden dosya indirmiyorum malesef o yüzden yorum yapamayacağım

evet diyebilirsiniz

bendeki sistemler pek güncel değil köylü, motun ve ulubey üstatların bu sitedeki paylaşımları ve kendi oluşturduğum sistemler mevcut diyebilirim

• Like 1

AIO sistem hazırlayan kişiler;  " elle yükseltme ve güncelleme dosyalarının sadece yükseltme yapmak isteyenler için  gerekli olduğunu ancak yükseltme yapıldığında temiz kurulum olmadığından yükseltme dosyalarını siliyoruz.Normalde kurulum boot.wim ve install.wim ile yapılır...diğer dosyalara gerek yoktur" cevabını vermekteler.

Ama görülüyor ki bu ifade tam doğru değil ....Özellikle multiboot sistem kullananlar için ISO nun orijinal yapısının korunması gerektiği gerçeği burada daha net görülmekte sanırım!

• Like 2