Jump to content

Ses Ve Görüntü Nasıl Birleştirilir?

PColik
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar. Bende bi film var. İsmi My Name Is Khan.

Bende iki tane var bu filmden. Birisi Türkçe dublaj, ama kalitesi çok düşük. 720x400 civarında bir şey. Bir tane de internetten indirdim, 12 GB lık BluRay. Ama bunun dili İngilizce. Ben bu kaliteli görüntü ile Türkçe Dublaj olanı birleştirmek istiyorum. Bunu nasıl yaparım, hangi programları kullanmam gerek. Bildiklerinizi anlatır mısınız bana?

Şimdiden sağolun.

Edited by PColik

Merhaba PColik,

Ben filmlerin üzerinde oynama yapmak için MKVToolNix adlı programı kullanıyorum. Bu program sayesinde filmlere ses ve/veya altyazı ekleyebiliyor ve/veya çıkartabiliyorum.
Burada dikkat etmeniz gereken filmleriniz ile ses/altyazı fps değerlerinin birbirinin aynı olmasıdır.

Örneğin 23.976 fps değerindeki bir filme 25 fps değerinde bir ses dosyası koyarsanız görüntü ile ses farklı olacaktır.

Bir diğer örnek ise ses ve görüntü uzunluğunun aynı olması. Bazı filmler extended gibi uzatılmış versiyonları bulunmaktadır. Yani fpsler aynı olsa bile bu versiyon türünden bir görüntü ile aynı uzunlukta olmayan versiyonunu eklemeye çalıştığınızda da yine görüntü ve ses farklı olacaktır.

MKVToolNix programını buradan indirebilirsiniz:

Please register to see this content.

• Like 2

Bir saat önce, PColik yazdı:

Merhaba arkadaşlar. Bende bi film var. İsmi My Name Is Khan.

Bende iki tane var bu filmden. Birisi Türkçe dublaj, ama kalitesi çok düşük. 720x400 civarında bir şey. Bir tane de internetten indirdim, 12 GB lık BluRay. Ama bunun dili İngilizce. Ben bu kaliteli görüntü ile Türkçe Dublaj olanı birleştirmek istiyorum. Bunun nasıl yaparım, hangi programları kullanmam gerek. Bildiklerinizi anlatır mısınız bana?

Şimdiden sağolun.

Video ya sağ tıkla ses değiştirmeyi denermisin. Multi oluyor çoğunlukla ilk ingilizce çıkar 

Resim alıntıdır ama aynı mantık bi bak istersen :)

Spoiler

1.png

• Like 1

11 saat önce, alias007 yazdı:

Merhaba PColik,

Ben filmlerin üzerinde oynama yapmak için MKVToolNix adlı programı kullanıyorum. Bu program sayesinde filmlere ses ve/veya altyazı ekleyebiliyor ve/veya çıkartabiliyorum.
Burada dikkat etmeniz gereken filmleriniz ile ses/altyazı fps değerlerinin birbirinin aynı olmasıdır.

Örneğin 23.976 fps değerindeki bir filme 25 fps değerinde bir ses dosyası koyarsanız görüntü ile ses farklı olacaktır.

Bir diğer örnek ise ses ve görüntü uzunluğunun aynı olması. Bazı filmler extended gibi uzatılmış versiyonları bulunmaktadır. Yani fpsler aynı olsa bile bu versiyon türünden bir görüntü ile aynı uzunlukta olmayan versiyonunu eklemeye çalıştığınızda da yine görüntü ve ses farklı olacaktır.

MKVToolNix programını buradan indirebilirsiniz:

Kardeşim baktım. İkiside 24 FPS, ve ikiside 2 saat 41 dakika. MKVToolNix daha önce hiç kullanmadım. Nasıl yapacağımı anlatabilir misin?

Bu arada sormak istediğim bir şey daha var kardeşim. Şu anda böyle bir sorunum yok ama daha önce karşılaşmıştım. Belki tekrar karşılaşırım diye soruyorum, aklımda bulunsun.

Bir keresinde yine böyle bir şey yapmak istemiştim. Bir filmin görüntüsüyle diğerinin sesini birleştirmek istiyordum. İkisininde FPS değerleri aynıydı ama süreleri 2-3 dakika farkla farklıydı. Türkçe dublaj olanın başından, logoların gözüktüğü yeri kesmişler. Yani tıpkı video düzenleme programlarında olduğu gibi Türkçe olanı biraz ileride başlatmam gerekir burda. MKVToolNix ile bu yapılabilir mi?

11 saat önce, by_bozkurt yazdı:

Video ya sağ tıkla ses değiştirmeyi denermisin. Multi oluyor çoğunlukla ilk ingilizce çıkar 

Resim alıntıdır ama aynı mantık bi bak istersen :)

Reveal hidden contents

1.png

Yok kardeşim. Bendeki multi film çok var onları anlayabiliyorum. Bu 12 GB lık olanı Türk bi siteden indirmedim zaten. Kickass dan indirdim. Hatta link vereyim istersen.

Please register to see this content.

Bu dual değil ama. Tek dil.

Edited by PColik

MKVToolNix'in kullanımı kolay bir program. Programı açınca 3'lü bir pencere karşınıza çıkıyor. Sol tarafta altlı üstlü (kaynak dosyalar, izler-bölümler-etiketler) sağda tek pencere (özellikler) şeklinde.

Örneğin sizin ses ekleme konusunu ele alalım:
Filmi ve ses dosyasını sürükle-bırak şeklinde programa atıyorsunuz. "Çoklamayı Başlat" butonuna basarak filminizi kayıt edebilirsiniz (Hedef Dosya kısmından istediğiniz yere kayıt edebilirsiniz). Böylelikle çift dilli filminiz oluyor. [Altyazı ekleme de aynı şekilde]

Veya sadece Türkçe dublaj istiyorsunuz. Aynı şekilde filmi ve sesi sürükle-bırak yaptıktan sonra "İzler-bölümler-etiketler" penceresinde filmin ana dilinin (örneğin İngilizce) başındaki tiki kaldırmanız yeterli. Yine "Çoklamayı Başlat" butonuna basarak filminizi kayıt edebilirsiniz.

Belirttiğiniz üzere ses kaymaları için ayar mevcut programda.

Filmi ve sesi ekledikten sonra hangi ses üzerinde oynama yapacaksanız (örneğin Türkçe) "İzler-bölümler-etiketler" penceresinde o sesin üzerine bir kez tıklayıp seçiniz ve sağ taraftaki pencere de (Özellikler penceresi) bulunan "Zaman kodları ve varsayılan süre" kısmındaki "Gecikme (ms olarak)" kısmını milisaniye bazında gecikme süresini yazmanız yeterlidir. Sonra yine "Çoklamayı Başlat" butonuna basarak filminizi kayıt edebilirsiniz.

Birisi Youtube ta program kullanımı hakkında bilgi vermiş izlemek isterseniz altta linki mevcut.

youtube.com/watch?v=bcXGIpVFQUM

İyi Seyirler Dilerim :) 

• Like 1

On 16.01.2017 at 18:50, alias007 yazdı:

MKVToolNix'in kullanımı kolay bir program. Programı açınca 3'lü bir pencere karşınıza çıkıyor. Sol tarafta altlı üstlü (kaynak dosyalar, izler-bölümler-etiketler) sağda tek pencere (özellikler) şeklinde.

Örneğin sizin ses ekleme konusunu ele alalım:
Filmi ve ses dosyasını sürükle-bırak şeklinde programa atıyorsunuz. "Çoklamayı Başlat" butonuna basarak filminizi kayıt edebilirsiniz (Hedef Dosya kısmından istediğiniz yere kayıt edebilirsiniz). Böylelikle çift dilli filminiz oluyor. [Altyazı ekleme de aynı şekilde]

Veya sadece Türkçe dublaj istiyorsunuz. Aynı şekilde filmi ve sesi sürükle-bırak yaptıktan sonra "İzler-bölümler-etiketler" penceresinde filmin ana dilinin (örneğin İngilizce) başındaki tiki kaldırmanız yeterli. Yine "Çoklamayı Başlat" butonuna basarak filminizi kayıt edebilirsiniz.

Belirttiğiniz üzere ses kaymaları için ayar mevcut programda.

Filmi ve sesi ekledikten sonra hangi ses üzerinde oynama yapacaksanız (örneğin Türkçe) "İzler-bölümler-etiketler" penceresinde o sesin üzerine bir kez tıklayıp seçiniz ve sağ taraftaki pencere de (Özellikler penceresi) bulunan "Zaman kodları ve varsayılan süre" kısmındaki "Gecikme (ms olarak)" kısmını milisaniye bazında gecikme süresini yazmanız yeterlidir. Sonra yine "Çoklamayı Başlat" butonuna basarak filminizi kayıt edebilirsiniz.

Birisi Youtube ta program kullanımı hakkında bilgi vermiş izlemek isterseniz altta linki mevcut.

youtube.com/watch?v=bcXGIpVFQUM

İyi Seyirler Dilerim :) 

Çok teşekkürler kardeşim. Henüz denemedim ama denediğim zaman mutlaka buraya yazıcam. Sağolun tekrardan.

Düzenleme: Çok sağol kardeşim yöntem işe yaradı, üstelik programı kullanmasıda çok basitmiş. Hepiniz çok sağolun :)

Edited by PColik
  • Like 1