Jump to content

Bilgisayarıma Görüntü Gelmiyor

asoyluca
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar öncelikle iyi akşamlar dünden beri kafayı yiyeceğim her şeyi denedim ama olmadı olayları baştan anlatayım.. Masaüstü bilgisayar var bende Pes2017'yi hiç kasmadan oynuyor idim dün oynamak istedim ama çok asırı kasma vardı bilgisayarda bende virüs taraması yaptırdım ve kasma aynı devam etti .. Bende içi pislenmiştir diye kasayı açtım ve hiçbir kabloya dokunmadan tozunu aldım... Bilgisayarı taktığımda ise görüntü gelmemeye başladı .. Ekran kartını söktüm eski bir ekran kartı vardı onu taktım yine olmadı ramleri söktüm taktım olmadı.. Bilgisayarı başlattığımda açılıyor sonra vın diye bi ses çıkıyor ve bilgisayar kendini resetliyor ekrana da görüntü glmiyor monitör'ün ışığı yanıp sönüyor kırmızı kırmızı .. Komşunun kasasını getirdim monitörde sıkıntı yok onun ramini benim kasaya taktım yine aynı sorun oldu anlamadım bi türlü sorunu çözemedim yardımcı olabilecek var mı acaba :S

hocam hdd nin sata kablolarının yerlerini dvdrom sürücüyle degiştrin yani direk sata kablolarını değiştirin ramları teker teker deneyin ama bıos bilini çıkarın yeniden takın anakartın da onboard varsa onu dene ama genelde ya işlemciden ya ekran kartından olur bu hatalar

Edited by Polat_19

büyük ihtimal anakart/kuzey köprüsü zarar görmüş ekran kartının yanı sıra fare ve kalavyeye güç vermez usb girişlerine güç vermez anakart stabil çalışmadığını algılar ve kendini kapatır ardından tekrar açar yani reset ve bu şekilde devam ettirir. tavsiyem fazla kurcalama diğer donanımlara da zarar verir işlemci, ram ekran kartı vs. uzman bir servise götür veya kuzey köprüüsü üzerindeki soğutucuyu sökebilirsen ve fiziksel bir hasar oluşmuşsa kendinde görebilirsin. tabi tavsiyem uzman bir servis

• Like 1

Arkadaşlar gerçekten çok şaşkınım Bios pilini söktüm taktım ama olmamıştı ama şu silgi işini deniyim diğerlerini hep denedim ama olmadı sorunu bende anlamadım kasanın içini temizledikten sonra böle hata gelmesi şaşırttı beni başka ekran kartıda taktım ama olmadı çok sorunlu bir bölüm ya anlayamadım gitti :( cevaplar için teşekkürler hepsini denicem ve sizlere haber vericem bakalım :S

Arkadaşlar silgi ile temizleme yaptım yine olmadı acaba power de bir sıkıntı olabilir mi ? Ayrıca bilgisayarı açtığımda da klavye ve mouse ışıkları falanda yanmıyor ? görüntü de yok bi tozu alayım dedim başıma neler geldi ya :D:D Bios pilini yine çıkarttım ancak yine olmadı ve ayrıca şunu da diyim power düğmesi on da gösteriyor ve kabloda takılı bilgisayarı açmak için düğmeye başladığımda elektrk gelmedi ancak kasanın kapağını kapattım öle çalışmaya başladı kasa anlamadım bazende powerin fanı dönmüyor :S 

Hata Anlamı
1- Sürekli Ses -Güç kaynağı arızası
2- Birçok kısa bip -Anakart arızası
3- 1 uzun Bellek tazelenmesinde hata
4- 1 uzun 1 kısa Anakart veya BIOS çipi arızası
5- 1 uzun 2 kısa Ekran kartı arızası (Genellikle eski kartlardaki DIP switch kaynaklıdır)
6- 1 uzun 3 kısa Ekran kartı arızası
7- 2 uzun 1 kısa Ekran kartı arızası (RAMDAC kaynaklı (?) )
8- 2 kısa Bellek parity (eşlik) hatası
9- 3 kısa Belleğin ilk 64k’lık bölümünde hata
10- 4 kısa Timer hatası
11- 5 kısa İşlemci hatası
12- 6 kısa Klavye işlemcisi hatası
13- 7 kısa İşlemci hatası
14- 8 kısa Ekran kartı belleğinde okuma/yazma hatası
15- 9 kısa BIOS ROM hatası
16- 10 kısa CMOS okuma/yazma hatası
17- 11 kısa Tampon Bellek Hatası

• Like 1

Şimdi, adbenim yazdı:

Hata Anlamı
1- Sürekli Ses -Güç kaynağı arızası
2- Birçok kısa bip -Anakart arızası
3- 1 uzun Bellek tazelenmesinde hata
4- 1 uzun 1 kısa Anakart veya BIOS çipi arızası
5- 1 uzun 2 kısa Ekran kartı arızası (Genellikle eski kartlardaki DIP switch kaynaklıdır)
6- 1 uzun 3 kısa Ekran kartı arızası
7- 2 uzun 1 kısa Ekran kartı arızası (RAMDAC kaynaklı (?) )
8- 2 kısa Bellek parity (eşlik) hatası
9- 3 kısa Belleğin ilk 64k’lık bölümünde hata
10- 4 kısa Timer hatası
11- 5 kısa İşlemci hatası
12- 6 kısa Klavye işlemcisi hatası
13- 7 kısa İşlemci hatası
14- 8 kısa Ekran kartı belleğinde okuma/yazma hatası
15- 9 kısa BIOS ROM hatası
16- 10 kısa CMOS okuma/yazma hatası
17- 11 kısa Tampon Bellek Hatası

Bu seslerden hiç birini vermiyor bilgisayarı başlatıyorum bilgisayar 5 saniye sonra kendini yeniden başlatıyor her zaman bunu yapıyor :S

anakart üzerinden ekran kartını ve ram leri sök başka harici kart varsa sök hard diski ve dvd girişlerini anakart üzerinden sök usb fare ve klavyeyi sök anakarta sadece power bağlı kalsın ve power düğmesine bas bilgisyarın yeniden sürekli reset attığını göreceksin yani sorun anakartta 

Şimdi, enes0552 yazdı:

anakart üzerinden ekran kartını ve ram leri sök başka harici kart varsa sök hard diski ve dvd girişlerini anakart üzerinden sök usb fare ve klavyeyi sök anakarta sadece power bağlı kalsın ve power düğmesine bas bilgisyarın yeniden sürekli reset attığını göreceksin yani sorun anakartta 

Teşekkürler kardeşim :) Benim bir diğer bilgisayar var kasa onu taktım ama onda da ekran kartı problemi var ..

Ati Radeon Hd 3600 Series var bende driveri hem sitesinden hemde cd ile kuruyorum ama şu ünlem falan kalkmıyor ayrıca düzgün yüklenmiyor Sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu. (Kod 43) hatası veriyor aygıtı çift tıkladığımda .. Windows Xp kurduğumda sorunsuz kuruyor ama Windows 7 Ultimate 64bit kurduğumda böyle bir hata ile karşı karşıya kalıyorum internet sitesinden Win7 64bit uyumlu driverini indiriyorum yine aynı sorunu çözemedim bir türlü yardımcı olabilecek var mı acaba :S

16472890_1747252122258924_63377830451700cvvc

Şimdi, enes0552 yazdı:

ama şöyle bir sıkıntı var power çalışmıyor dönmüyor ama ekran kartına bir kablo bağlanıyor onu ekran kartından sökünce bilgisayar kendini resetlemiyor.. acaba sorun o kabloda mı :( çok karışık ya valla kafam karıştı :S

çipset driverları da güncel değil galiba o yüzden ekran kartını tanıyamayabilir. Slimdriver ile güncel olmayan tüm sürücüleri yüklemeyi deneyebilirsiniz. 

ayrıca power nasıl çalışmıyor onu anlamadım anakarta powerdan gelen kablolar bağlı işlemci ve fanı bağlı power düğmesi kabloları bağlı diğer hiç bir donanım ve kablo bağlı değilken power çalışmıyor mu 

Bu tip durumlar genellikle donanımların tam oturmamasından kaynaklanır. ( Herhangi bir kablonun tam oturmaması (IDE SATA dahil ) işlemcinin oturmaması ekran kartının yuvasına oturmaması gibi.. ) Tavsiyem işlemciyi ve fanını ellemeden ( işlemciyi yerinden oynatmak hiç ellemediyseniz olacak şey değil. ayrıca fanını sökmeniz durumunda tekrardan hem işlemciyi hem fan tabanını temizleyip macunlayıp yerleştirmek zaman alacaktır o yüzden hiç ellemeyin. )  bütün kabloları donanımları söküp yeniden takın.. HDD leri bağlamasınız bile olur ilk etapta.. 2 adet RAM varsa tekiyle açmayı deneyin. Hiç değilse bios ekranına erişebilmeye çalışın. O raddeye gelirseniz teker teker sök tak yakarak neyin doğru olmadığını görebilirsiniz. Birde statik elektrik birikmeside buna sebep olabilir. Önce sistemi elektrikten çekip biraz bekleyip tekrar açın. Başıma gelmişliği vardır.

• Like 2

bendede böyle bir dizüstü bilgisayar vardı. Görüntü çok geç geliyordu. 8-9 defa kapatıp açıyordum ki görüntü ancak çok zor geliyordu. Bilgisayarı atma noktasına gelmiştim. Sonunda bu arızanın bios tan olabileceğini düşünüp son çare biosu güncellemeye karar verdim. Eğer yine olmazsa bilgisayarı atacaktım. Sonra internetten bios güncellemesini buldum ve biosunu güncelledim. Simdi düzeldi. Tek açmada görüntü hemen geliyor ve bende tabiki atmaktan vazgetçim ve hala kullanıyorum dizüstü bilgisayarı. Sizde biosu güncellemeyi deneyin düzelebilir.