Jump to content

Windows 10 %100 Cpu Kullanımı

MaDTuRk
 Share

Recommended Posts

Alıntı

Alıntı

windows-10-cpu-kullanim-ayarlari-b_640x3

indows 10 donanım kullanımında, normal şartlar altında Windows 7 ve Windows 8.1’den farklı bir konfigürasyona ihtiyaç duymuyor. Ancak bazı sebeplerden dolayı bu konfigürasyonda da CPU kullanımında oldukça dengesiz davrandığı biliniyor. Bu durum 

Please register to see this content.
larda Windows 10 kullanımının sıkıntılı anlar yaşatmasına yol açabiliyor.

Aslında bu sorun oldukça karmaşık görünse de 3 adımda bunu aşmak mümkün olabiliyor. Windows 10 kullanıcılarının en çok şikayet ettiği yüksek CPU kullanımı sorununu araştırarak çözümünü sizlerle paylaşmak istedik.

Kayıt defteri metodu

Kayıt defterini kullanarak Windows 10’a yapılacak ince bir ayar, sistemin yüksek CPU talebini durduruyor. Bunun için klavyenizde Windows tuşu + R basarak açılacak pencereye regedit yazmanız ve Kayıt Defteri penceresine ulaşmanız gerekiyor. 

reg-edit-1.jpg

Kayıt defterine ulaştığınızda bu pencerenin solundaki adres sekmelerinden HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\TimeBroker adresini bulana kadar devam edin ve burada Start olarak belirlenmiş kayıt parçacığına ulaşın. Bu kayıda 2 kere tıklayarak burada yazan değeri 3'ten 4'e değiştirin. Bu ayar CPU kulanımını azaltacaktır. 

reg-edit-2.jpg

Ayarlar Metodu

Windows 10 Hızlı İşlem Merkezine ulaşarak Tüm Ayarlar seçeneğinden Güncelleştirme ve Güvenlik sekmesine gidin. Burada Gelişmiş Seçenekleri seçin.

ayarlar-1_1.jpg

Karşınıza çıkan pencereden Güncelleştirmelerin Nasıl Teslim Edileceğini Seç maddesine tıklayın

ayarlar-2_1.jpg

Yeni açılan pencerede Birden Çok Yerden Güncelleştirmeler başlığı altındaki açıklamanın altında yer alan anahtarı kapatın. Böylece CPU kullanımının artmasını engellemiş olacaksınız. 

Bildirimler ve Eylemler metodu

Windows 10 bildirimlerinin bazı noktalarda çok fazla CPU tükettiği saptanmış. Windows 10’un her dakika size bir bildirim göndermesini istemiyorsanız bu özelliği kapatarak CPU kullanımını daha az bir seviyeye indirebilirsiniz.

Bunu yapmak için Hızlı Erişim Merkezi>Sistem>Bildirimler ve Eylemler sekmelerini takip ederek Bildirimler kısmında kısıtlamalara gitmeniz faydalı olabiliyor. 

ayarlar-3_2.jpg

Bu üç yöntemi aynı anda ya da tek tek deneyerek Windows 10'un CPU üzerindeki etkilerini azaltmanız mümkün. 

• Like 3

%100 disk kullanımı win 10'un yaşanan muhtemelen sorunlarından çözüm bulunamadı.Ama %100 cpu kullanımı genelde virüs kaynaklı olur görev yöneticisini açın işlemler çıkacaktır Bellek tıklatın en çok işlem kullanan öne çıkacaktır ordan bi ekran görüntüsü atarsan yardımcı olabiliriz ben virüsten şüphelendim sistem dosyasının içinde virüs varsa her formatta tekrar yüklenir. (orjinal değilse tabi)

49 dakika önce, MaDTuRk yazdı:

Kmspico yapıyor o zaman virüs Yok çünkü pc de. Orjinal key aldım zaten temiz bir format çakayım 

Kmspicoyu kaç tane pcye attım çoğunuda test ettim hiçbirinde gram kasma yok kmspico kasma,lag sorunları yaşatmaz sıkıntı kullanılan sistemde muhtemelen

Gittigidiyordan key almıştım bugün orjinal sistem kurdum şuan kafam rahatladı açıkcası. ve araştırdım biraz o yüzde yüz kullanım görüntü olarka öyle imiş daha öncede yaşadım  başka pc de o pc de gerçekten pc kasılıyordu ama bu pc de yine yüzde yüz gözüküyor ara ara cpu ama bana zararı kasma yok işlemlerede bakıyorum bişi yok. görüntü olarak yüzde yüz diyor işlemsel bişi yok ama.

Edited by MaDTuRk

Birçoğumuzun kullanmadığı servislerinde yüklü olmasından ve çalışmasından ötürü donanım cpu,ram kullanımları kullanılan pc modellerine,kurulum yöntemlerine,kurulan sistem versiyon paketleri vb.durumlarda değişiklikler göstermekte anladığım kadarıyla bu win10 üzerinde gelen yoğun servisler telemetry,cortana vb. gibi içeriklerde cpu kullanımlarına etki edebiliyor.

System utilities hızlandırma ve bakım programları üzerinde bulunan özelliklerde kullanılarak sistemde kullanılmayan bir çok hizmet ve uygulamaların kapatılmasıda büyük etki etmekte bu bağlamda advanced systemcare ve ashampoowinoptimizer'i önerebilirim.Turbo mode ve Game mode özelikleri arka plan hizmetlerini seçerek kapatmaya izin veriyor.:)

• Like 1

7 saat önce, forjest yazdı:

Birçoğumuzun kullanmadığı servislerinde yüklü olmasından ve çalışmasından ötürü donanım cpu,ram kullanımları kullanılan pc modellerine,kurulum yöntemlerine,kurulan sistem versiyon paketleri vb.durumlarda değişiklikler göstermekte anladığım kadarıyla bu win10 üzerinde gelen yoğun servisler telemetry,cortana vb. gibi içeriklerde cpu kullanımlarına etki edebiliyor.

System utilities hızlandırma ve bakım programları üzerinde bulunan özelliklerde kullanılarak sistemde kullanılmayan bir çok hizmet ve uygulamaların kapatılmasıda büyük etki etmekte bu bağlamda advanced systemcare ve ashampoowinoptimizer'i önerebilirim.Turbo mode ve Game mode özelikleri arka plan hizmetlerini seçerek kapatmaya izin veriyor.:)

Denedim onları hiç bir işe yaramıyor farklı bişi var işin tuhaf tarafı görev  yöneticisinden bakıyorum cpu kullanımı programların sıfır ama yüzde yüz diyor virüs programları ilede tarattım bişi çıkmadı pc de yeni format attım zaten virüs zor olur. nasıl çözücem anlamadım dün pc baya bişi oldu full fanlara geçti vuuuuu diye uçuyor sandım

Edited by MaDTuRk

Çok acayip bir durum söz konusu cpu harcayan bişi yok virüs te yok ama kafasına göre takılıyor misal normal seyrinde bişi yok misal herhangi bişi açıyorum program o program normalde o kadar cpu harcamayacağı halde harcıyor gibi gösteriyor ne açsam ona yumuluyor kapatınca normale dönüyor kafasına göre takılıyor ve performans kaybı yaşamıyorum ama neden yüzde yüz gözüküyor hep

Bu ne mesela mesela cpu 98 çıktı boşta şeyide 99 da tam tersi olması lazım degilmi artmaması lazım kırmızı olmaması lazım o artınca boşta şeyi yükseliyor 

Sistem boşta işlemi win 10lu her pcde öyle bendede o değerlerde ama işlemci kullanımı %1-%2 firefoxta çok sekme açsam %7 falan çok zorlasam %34 oluyor üstüne çıkmıyor belki ağır oyunlarda çıkar sıkıntı o işlemde değil bence başka birşey sebep oluyor.Windows Defender yani MPEngine'yi devredışı bırakın çalışıyorsa şayet.(Hizmetler>windows defender servislerini devredışı bırakıp yeniden başlatırsaız kapanır.)Düzelirse defender neden oluyordur.Bu arada win 10'un en güncel sürüm olduğuna emin olun 1607 (14393.726) (çalıştır > winver yazarak görebilirsiniz)

Edited by RaZoRWounD

9 saat önce, RaZoRWounD yazdı:

Sistem boşta işlemi win 10lu her pcde öyle bendede o değerlerde ama işlemci kullanımı %1-%2 firefoxta çok sekme açsam %7 falan çok zorlasam %34 oluyor üstüne çıkmıyor belki ağır oyunlarda çıkar sıkıntı o işlemde değil bence başka birşey sebep oluyor.Windows Defender yani MPEngine'yi devredışı bırakın çalışıyorsa şayet.(Hizmetler>windows defender servislerini devredışı bırakıp yeniden başlatırsaız kapanır.)Düzelirse defender neden oluyordur.Bu arada win 10'un en güncel sürüm olduğuna emin olun 1607 (14393.726) (çalıştır > winver yazarak görebilirsiniz)

Defender devre dışı format sonrası ilk  onu devre dışı bırakmaktır işim. ve windows sürümü 14393.693 nasıl yükseltebilirim güncellemelerde çıkmıyor bişi güncel diyor. ve o söylediğiniz sürüm  preview sürümü değilmi 

Edited by MaDTuRk

2 saat önce, MaDTuRk yazdı:

Defender devre dışı format sonrası ilk  onu devre dışı bırakmaktır işim. ve windows sürümü 14393.693 nasıl yükseltebilirim güncellemelerde çıkmıyor bişi güncel diyor. ve o söylediğiniz sürüm  preview sürümü değilmi 

Preview sürüm değil toplu gncelleme yayınlandı 26 ocakta fakat herkese verilmedi nedeni anlamadığım bir sebepten update katalog'a gidip kurmuştum toplu güncelleme oluyor kendisi 1 gb boyutu var.

Edited by RaZoRWounD

Sistem boşta işlemi kullanılan CPU'yu değil bota olan yani kullanılmayan bölümü gösterir. Ara ara %100 lere çıkabilir kullandığınız işlemcinin performansın göre değişir. Fakat ben şimdiye kadar win 10 kullanıp da memnun kalan tek bir kişi görmedim çevremden.

9 saat önce, cihaneken yazdı:

Sistem boşta işlemi kullanılan CPU'yu değil bota olan yani kullanılmayan bölümü gösterir. Ara ara %100 lere çıkabilir kullandığınız işlemcinin performansın göre değişir. Fakat ben şimdiye kadar win 10 kullanıp da memnun kalan tek bir kişi görmedim çevremden.

Ben gördüm açıkcası win 7 kullanırken sorunlar yaşayanları win 10'a geçirdim tüm sorunları çözüldü hala duacılar bana yani hepside memnun 1iden bile şiakyet gelmedi

@RaZoRWounD deneyimli kullanıcılar belki kullanıyordur fakat, win 10 sistemler aynı android gibi zamanla şişiyor, düzenli olarak bakım yapılmadığında fazla değil en çok 1 sene sonra sistem %50 oranında yavaşlayabiliyor. Bilen kullanıcı bakımını yapar sorunsuz kullanır fakat sıradan kullanıcılar bilgisayarı sadece KULLANDIKLARI için sistem zamanla kullanılmaz hale geliyor. Tabi bu büytün sistemlerde yaşanan bir durum fakat, diğer sistemler win 10 kadar kaynak tüketmediği için pek fazla etkilenmiyor. Oysa günümüzde satın alınan çoğu bilgisayar bırakın windows'u ancak linux a göre. E1 bilgisayarları, atom bilgisayarları win 10 ile piyasaya sürüyorlar, sorun esas buradan kaynaklanıyor.  Şahsi görüşüm tabi. Konuyu dağıttıysam kusuruma bakmasın arkadaş. :)

directx 12 muhabbeti olmasa windows 10 asla kullanmam win 7 kullanırım

21 saat önce, RaZoRWounD yazdı:

Preview sürüm değil toplu gncelleme yayınlandı 26 ocakta fakat herkese verilmedi nedeni anlamadığım bir sebepten update katalog'a gidip kurmuştum toplu güncelleme oluyor kendisi 1 gb boyutu var.

Linkteki dosyalarda 500 mb olan ne 1 gb ne ?

• Like 1

52 dakika önce, porketles yazdı:

Küçük boyutlu olan 32 bit işletim sistemi büyük boyutlu olan 64 bit işletim sistem için.Uygun olanı indirin

Eyvallah güncellemeden sonra windows çubuğundaki arama yeri bozuldu düzeltemiyorum ne yaptı isem nasıl düzelecek