Jump to content

MrRush
 Share

Recommended Posts

3.thumb.png.d80bdf886fd9f86c1beefbe96a89a2f0.png

1.png.5152fc3ae6b27bf44ee3aee125fa36a4.png

2.thumb.jpg.c53b8702d0146022cf8044c475cbea4b.jpg

4.thumb.jpg.f86865f86170e688f151eed23529fafd.jpg

Windows 10 Lite sistem hazırlamak için kullanılabilir bir komut paketidir.

Black Viper's tarafından hazırlanmıştır.

Komutlar Windows 10 kurulum esnasında Kullanıcı Bilgilerini girme ekranı (Hızlı Bir Başlangıç Yapın) geldiğinde uygulanır bu sayede daha stabil bir sistem meydana gelir.

İnternet bağlantınızı kesmeyi unutmayın. Açıklama ve uygulama detayları aşağıdadır.

WinLite10V7.1.zip

Açıklama ve Uygulama:

Spoiler

Windows 10, bu temizleme işleminden sonra eski bilgisayarlarda hızlı çalışacaktır.

MS Edge'yi kaldırdığınızda IE11 olacak!

İşlevsiz olduğu için MS Cortana'yı kaldırırsanız, TaskBar'dan Aramayı gizlemeniz gerekir.

Dosya Gezgini'nde aramayı normal şekilde kullanabilirsiniz.

Server 2016'da aşağıdaki Apps yüklü: Hesap Makinesi ve Mağaza.

Adımlar şunlardır:

Önemli!!! Kurulum güncellemeleri derhal gerçekleştireceği için İnternet bağlantısını kesin!

1. Bu klasörü Win10Lite olarak adlandırın ve Windows 10 Kurulum USB / Disk'inize (veya harici bir diske) dosya ile koyun; kurulum sırasında yalnızca explorer komut istemine sahip olmadığınızdan emin olun!

2. Windows 10'u temiz bir şekilde kurun, sıfırlayın veya güncelleyin ve bekleyin.

Windows Kurulumu sizden giriş istediğinde (bu kurulum adımındaki başlık: 'Hızlı bir başlangıç yapın') ancak şimdilik bir şey girmeyin !!!

3. Şimdi klavyenizde Shift + F10 tuşlarına basın. Bir bir komut istemi açılmalıdır.

USB sürücünüzün harfini bulamazsanız, aşağıdaki komutu yazın.

wmic logicaldisk get deviceid, volumename, description

Windows 10 USB / Disk Kurulum medyası veya bir Harici Diske attıysanız sürücü harfine bakın ve alttaki komutu girin. ''E'' benim sürücüm sizin hangisiyse onu cmd penceresine alttaki komut gibi girin..

Örnek: cd /D E:\Win10Lite

4. rmApps.cmd dosyasını çalıştırın ve ihtiyaçlarınız için soruları cevaplayın.

5. Komut istemini kapatın ve Windows 10 Kurulumunu tamamlayın.

Kullanımı hakkında resimli anlatım:

Spoiler

01.thumb.png.bc33d7b7d2034ba0c98d76797f748cc9.png

02.thumb.png.02b1f3468cddb44d39e9a231592b27c8.png

03.thumb.png.428f984a5ce77ad5aebd704ed27a0ed2.png

04.thumb.png.e26f772ebc8bb3bdf6eeaa247893cf48.png

05.thumb.png.42028f9dfc0aa8b0e8eadd16a9645c78.png

Edited by dj sms
  • Like 6
  • Thanks 1

Kesinlikle mükemmel bir paylaşım.  Neden ilgi görmedi anlamış değilim.

Bilgisayarda bariz performans artışı oluyor.

Bir soru komutu ilk çalıştırdığımızda s veya m diye soruyor ben onu s seçiyorum. ne işe yarıyor bu seçim.

Birde komutu mevcut  çalışan windows üzerinde uygulamak sorun olurmu . Denemesini yaptım bir çoğunda erişim engellendi yazdı.

• Like 1

Komut çalışan sistemde çalışmaz diye düşünüyorum.

Açılışta S mi M mi sorusuna gelince bu kısmı soruyorsun sanırım:

echo.Service Configuration
echo.
echo.Please select one of following options:
echo.To use Black Viper's Windows 10 Service Configuration 'Safe' press "s" and enter
echo.To use Microsoft's Windows 10 Service Configuration press enter (default)
setlocal
set /p ask=Please select (s/M)? || set ask=m
if /i %ask%==s (
    for /f %%h in (ServicesW10BVS.inf) do (call:disableService %%h)

)

''Black Viper's Windows 10 Service Configuration'' bu servis ayarlarını güvenli olarak kullanmak istiyorsan ''S''.

''Microsoft's Windows 10 Service Configuration press enter (default)'' Microsoft varsayılan servis ayarlarını kullanmak istiyorsan ''M'' seçilir.

Edited by dj sms
  • Like 2

7 saat önce, MehmetYildiz yazdı:

One Drive, Edge gibi uygulamaları direkt siliyor mu yoksa tek tek soruyor mu?

Bu arada, masaüstündeki widgetlar güzelmiş :) adını biliyor musun?

Tek tek soruyor. 

Masaüstü araçları hakkında bilgim yok. 

8Gadget pack yada Rainmeter kullanılmış olabilir. 

8 saat önce, akillialtay1881 yazdı:

kardeş açıklamadan bir şey anlamadım resimli olarak ya da videolu olarak anlatır mısın

evet.. kısa bir video veya ekran görüntüleriyle izah edilirse Lite haline getirmek istiyorum. Ama Hesap makinesi, paint v.b programlar lazım olacak.. Bu şekilde özelleştireceğim.

Resimli anlatım eklendi. Konu içinde translate ile çevirmeden dolayı yanlış bilgiler vardı yeniden düzenlendi affola gözümden kaçmış.

Sanalda deneme yapıp sonra gerçek sistemde deneyebilirsiniz. Asıl işlevini gerçek sistemde fark edilir tabii.

Edited by dj sms

cahilliğime verin bununla iso oluşturabiliyor muyuz yoksa her kurulumda bu cmd yi mi çalıştırıyoruz

ben mağaza ve uygulamaları kaldırmak için dism komutları kullanıp iso oluşturuyorum

diğer ayarlar telemetry vs. için kurulumdan sonra dws çalıştırıyorum

iso oluşturabiliyorsak güzel olay

On 07.03.2017 at 17:34, oguzhan43 yazdı:

cahilliğime verin bununla iso oluşturabiliyor muyuz yoksa her kurulumda bu cmd yi mi çalıştırıyoruz

ben mağaza ve uygulamaları kaldırmak için dism komutları kullanıp iso oluşturuyorum

diğer ayarlar telemetry vs. için kurulumdan sonra dws çalıştırıyorum

iso oluşturabiliyorsak güzel olay

İSO oluşturmuyoruz, kurulum esnasında komut çalıştırıyoruz. 

İstersen sysprep ile wim dosyasını kaydedersin ve iso dosyasına aktarırsın. Bu ayrı bir konu.

Ben Lite olarak kurdum sistemi test ediyorum. Başlat Menüsünde kaldırdığımz halde birkaç uygulama Update ile otomatik yükleniyor. Bunu engellemek için sanırım Update tamamen kapatılmalı.

Onun dışında 8.5sn açılan sistem 6.5 sn gibi bir sürede açılıyor. Eski sistemlerde denemek gerek. i5 8gb Ram sistemde hızlanmalar fazla farkedilmiyor.

Başlat Menüsü yerine de Clasic Start Menu kullanıyorum. Windows 10 kendi Başlat Menüsü çok veri tüketiyor diye duymuştum.

Bir de Windows 10 stabil kullanmak için Ayarlar/Windows Update/Gelişmiş Seçenekler'den Özellik Güncelleştirmelerini Geciktir seçerek kullanın.

Edited by dj sms
  • Like 1