Jump to content
TNC-TR
crasadure

Multiboot Toolkit V2.2.0(multiboot System-uefi/legacy)

Recommended Posts

2 saat önce, fatalx35 yazdı:

hocam kurulum ve kullanım ile ilgili video yayınlarsan memnun oluruz.saygılar

şu an multiboot'un sahibi kişi ile sistemdeki bazı problemleri konuşuyorum...malum arkadaş yabancı olduğu için ingilizcemiz yettiğince anlatmaya çalışıyorum sıkıntıları...şu an multiboot sistemi flash'a çok güzel bir şekilde entegre ettim sayılır...bu konuda video çekmeye gelince bunun için boş bir flash bellek elime geçerse okulda laboratuvarda sizler için çekeriz...Flash dan bitmiş halini  ön izleme videosu olarak burada video ekleyeceğim

• Like 4

Sistemde;

1-GRUB2 Bootloader

2-SYSLINUX Bootloader

3-Refind Bootloader

4-Clover Bootloader

kullanılmakta!

* Grub2 Theme olarak 24 adet Grub2 theme değiştirilerek kullanılabilmekte

* Grub4DOS theme olarak KM Multiboot'da mevcut gfxmenu'ler ile RANDOM GFX Menuler ekrana gelmekte!(Teşekkürler @karadurak üstadım)

* ISO Mount desteği ekledim!(KM Multiboot'da yer alan bir Modül! @karadurak ve @oguzhan43 e teşekkürler)

* İşletim sistemleri WINSETUP programı ile Multiboot'a eklenmekte ;UEFI ve Legacy sistemde sorunsuzca çalışmaktadır

Edited by crasadure
  • Like 6

Eline sağlık bize yapmış olduğun sistemin işletim sistemleri olmayan ancak diğer program ve winpeler dahil kurulu acronis yedeğini bize verebilirmisiniz.Veremezseniz.Ayrıca Flash belleğe sistemin nasıl entegre yapıldığını sıra ile video ile anlatabilirmisiniz.Ben sistemi oluşturuyorum ancak modülerdeki programların tamamını entegre etmiyor. Sergei strelec i yüklüyorum.ancak diğer isoları yükleyemiyorum.winpeleri yükleyemedim.Birde bu sistemde mesela install108664.wim dosyalarını yükleyebilliyormuyuz.Şimdiden teşekkür ederim.

2 saat önce, erdal1555 yazdı:

Eline sağlık bize yapmış olduğun sistemin işletim sistemleri olmayan ancak diğer program ve winpeler dahil kurulu acronis yedeğini bize verebilirmisiniz.Veremezseniz.Ayrıca Flash belleğe sistemin nasıl entegre yapıldığını sıra ile video ile anlatabilirmisiniz.Ben sistemi oluşturuyorum ancak modülerdeki programların tamamını entegre etmiyor. Sergei strelec i yüklüyorum.ancak diğer isoları yükleyemiyorum.winpeleri yükleyemedim.Birde bu sistemde mesela install108664.wim dosyalarını yükleyebilliyormuyuz.Şimdiden teşekkür ederim.

• Soru1: Acronis yedeğini bize verebilirmisiniz  ? --> Acronics yedeğini veremiyorum,çünkü sistem yapımcısı bu çalışmayı burada yayınladığımdan haberdar ve ona sormadan böyle bir paylaşımı yapmam doğru olmaz. İkincisi işletim sistemlerini silsem bile en az 20gb bir TIB dosyası oluşur! benim 20gb lık bir dosyayı UPLOAD etme şansım yok. Flash belleğim 32gb ve şu an sadece 3.5gb boş yer kalmış :) 
  • Soru2: Ben sistemi oluşturuyorum ancak modüllerdeki programların tamamını entegre etmiyor. Sergei strelec i yüklüyorum.ancak diğer isoları yükleyemiyorum.-->[ 00 ] modules_list.xls dosyasında ISO ların nereye kopyalandığı Excel dosyasında mevcut. Önemli olan ISO ların Modules dizini altına Excel çizelgesindeki ismi ile kaydedilmesi gerekir.

modules1.JPG.92968de396ace21416cad173c4be6c64.JPG

Resim-1: [ 00 ] modules_list.xls dosya içeriği

modules2.JPG.79ba8065492451f7a86932de187762d8.JPG

Resim2: Modules klasörü içeriği

Örneğin;

• Minitool partition wizard ISO dosyasını Modules dizini içine pwh.iso olarak;
  • Paragon ISO dosyasını Modules dizini içine prgdm.iso olarak koymanız gerekir. 

Modules_installer.bat dosyasını çalıştırdığın zaman BAT dosyası ISO'ları kendisi ilgili klasörlerin içine otomatik kopyalacaktır.

• Soru3: winpeleri yükleyemedim.--> Resim2 deki gibi WinPE sistemleri Modules dizine atarsan Modules_installer.bat dosyası çalıştığında WIM leri flash belleğin içine WIM diye bir dizin oluşturacak ve WIM leri buraya kopyalayacaktır.

• Soru4: Birde bu sistemde mesela install108664.wim dosyalarını yükleyebilliyormuyuz.-->Bu multiboot'da WIM den kurulum metodu kullanılmıyor. WINSETUP programı ile sistemler multiboot'a otomatik eklenmektedir.WINSETUP programı NT6 yöntemi ile ISO ları sisteme entegre etmektedir ve bu sistemler hem UEFI hem de LEGACY sistemde kullanılabilmektedir

winsetup1.JPG.800904a2f153c57f70038e1953b3797d.JPGwinsetup2.JPG.13d79ab49f021c32e2ab1986825da259.JPG

• Like 4

3 saat önce, oguzhan43 yazdı:

incelemeye şu sıralar zamanım yok ama çalışmaya wim eklemek zor olmasa gerek  

@oguzhan43 üstadım;
dediğin gibi eklemek sorun olmaz.ben mesela KM MUltiboot da kullandığımız MOUNT ISO ve GRUB4DOS için Random GFX ekleme olaylarını bu sisteme uyguladım ve başarılı oldum..Sistem yabancı bir arkadaş tarafından yapıldığından,bu tür yenilikler eklediğimde sistem yapımcısına mesaj atıyorum ve yenilikleri sisteme ekliyor..şu an üç adet yeniliği sisteme ekledi...Eğer WIM üzerinden kurulum isteniyorsa onuda ekleriz olmazsa!sistem yapımcısı da ona göre ekler

resim1.thumb.JPG.d30829b1b01161a454a003f614bfd6d6.JPG

https://niemtin007.blogspot.com.tr/2015/12/multiboot-usb-grub2-grub4dos-syslinux-refind-xorboot-uefi-legacy-mode.html

Edited by crasadure
  • Like 5

evet arkadaşlar ...bugün itibari ile bu multiboot sistemde  WIM yöntemi ile işletim sistemi kurma işlemini başarmış durumdayım...Bu durumdan sistem yapımcısı arkadaşın haberi bile yok! bunu KM Boot Vol I 2017 sisteminde kullanılan WIM dosylarını( bootx64.wim ve bootx86.wim) kullanarak başarmış durumdayım :)

Karadurak üstadımın yapmış olduğu sistemden bu çalışmada çok yararlandım...Kendisine çok çok teşekkür ediyorum...O çalışma olmasa bunu yapamazdım doğrusu!

Eğer okulda imkan bulursam bu konuda Pazartesi günü video çekmeye deneyeceğim...bir arkadaş 16GB flash bellek getirecek...umarım ona her şeyi kurabiliriz.

Videolarımı bekleyiniz!

• Like 5

16 dakika önce, keskinasil yazdı:

Hocam yapımcıdan izin alıp çalışmayı sizin derledipiniz şekilde bizimle paylaşırmısınız rica etsek

şu an sistem yapımcısı 10-15 gün işi varmış internette görüşme şansımız zor olur...ama isteğinizi kendisine iletirim; eğer müsade ederse bendeki halini sizlerle paylaşırım...öncelikle sistemi nasıl kuracağınıza dair videoları çekelim; sonrada benim sistem üzerinde yaptığım değişiklikleri anlatacağım ayrı bir video daha çekeceğim.O video yu izleyerek paylaşacağım dosyalarla sisteminizi bendeki ile aynı olacak şekilde yapabilirsiniz.

Şu an sistem yapımcısı için WIM yöntemi ile sistem kurulumu konusunu anlattım ve beğendi. Ancak kullandığım(Karadurak üstada ait bootx86.wim-bootx64.wim dosyaları) WIM dosyaları Türkçe olduğundan Ingilizce'ye translate etmekle uğraşıyorum...Translate işini başarabilirsem bir sonraki güncelleme de WIM ile kurulum metodu Multiboot sisteme eklenmiş olacak...Yapılacak yeni değişiklikler yabancı sitede mevcut..

https://niemtin007.blogspot.com.tr/2015/12/multiboot-usb-grub2-grub4dos-syslinux-refind-xorboot-uefi-legacy-mode.html

Changelog Multiboot Toolkit 2.0.2:  (work-in-progress)(Üzerinde çalışılan değişiklikler)

• Improve modules script to prevent lost name file while running again
  • Improve multiboot_update script to auto update config for grub2
  • Add boot live ISO Wifislax64 (Grub2 UEFI/Legacy)
  • Fix multiboot_update script to keep the current grub2's theme setting
  • Loopback original config for some Linux distributions (need testing)
  • Fix missing Grub4dos config while installing WinSetupFromUSB (thanks to tayfun akkoyun)
  • Add many useful ISO tool on Grub4dos menu (thanks to tayfun akkoyun)
  • Make Grub4dos more powerful with auto menu (thanks to tayfun akkoyun)
  • Add Wim method as an alternative to WinSetupFromUSB, saving more space (thanks to tayfun akkoyun)
  • Fix and Update the modules link
  • Like 3

@crasadure, hocam

sizin yüklediğiniz sistemin isosuz wimsiz acronis yedeğini tib olarak paylaşırsanız memnun oluruz.teşekkürler

Q

Edited by fatalx35

crasadure hocam bu multiboot sistemi tam olarak oturduğu zaman karadurak arkadaşımızın yaptığı multiboot sistemle artıları eksileri nelerdir. Düşüncenizi belirtirseniz çok sevinirim.

2 saat önce, akrobat yazdı:

crasadure hocam bu multiboot sistemi tam olarak oturduğu zaman karadurak arkadaşımızın yaptığı multiboot sistemle artıları eksileri nelerdir. Düşüncenizi belirtirseniz çok sevinirim.

@akrobat 

• karadurak arkadaşın yaptığı sistemde UEFI kısmı malesef UEFI li makinelerde çalışmadı bende!
  • bu sistem modüler olarak hazırlanmış, her modül ayrı ayrı kuruluyor
  • sistem yapımcısı devamlı geliştirmeye devam ediyor

Karadurak arkadaş bir işlerini bitirse onunda projesi yarım kaldı...o dönsün onunla o sorunları da halledecez inşallah!

ondan çok şeyler öğrendim ve şu an kullanıyorum...o yüzden onun çalışmasının UEFI kısmı çalışsın hiç düşünmem onu kullanırım :) 

sonuçta yerli bir ürün ve güzel bir emek var ortada!

ama benim şu an kullandığım sistembu...cunku UEFI GPT dıskte bizzat denedim ve mükemmel çalıştı...ayrıca ben buna karadurak arkaşa ait olan WIM den kurulum metodunu ekledim ve video olarak yukarıda anlattım

şu an ISO dan kurulum olayını yine karadurak arkadaşın dosyalarını kullanarak ekleyeceğim!

• Like 3

çok teşekkür ederim crasadure hocam değerli düşünceleriniz için. :)

Edited by akrobat

İndirmekte sıkıntı yaşayan arkadaşlar için..

1.jpg

2.jpg

33.jpg

Edited by akrobat
  • Like 2