crasadure

Multiboot Toolkit V2.2.0(multiboot System-uefi/legacy)

947 posts in this topic

Posted (edited)

Crasadure hocam neden kendiniz bir multiboot yapmıyorsunuz?: birikiminiz var. videolar için teşekkürler

hangi multiboot diyerek karar veremiyoruz

(vietnam daki adama wim yöntemini nasıl anlattınız hala kafam basmıyor :)

Edited by efes34
1 person likes this

55 dakika önce, efes34 yazdı:

Crasadure hocam neden kendiniz bir multiboot yapmıyorsunuz?: birikiminiz var. videolar için teşekkürler

hangi multiboot diyerek karar veremiyoruz

(vietnam daki adama wim yöntemini nasıl anlattınız hala kafam basmıyor :)

Evrensel dil olan INGILIZCE insanlarla anlaşmaya yetiyor :) Bu forumda video ile multiboot sistem tanıtan kişi yok, o yüzden bende gerek @karadurak arkadaşın gerekse bu multiboot'u nasıl kullanabileceğinizi öğretmek için çabalıyorum. Bir eğitimci olarak bundan mutluluk duyarım. Yeterki bir şeyler yapmak isteyenlere bir şeyler öğretebileyim! 13 yıldır bu gaye ile çalışıyorum;umarım sizlere ve forumdakilere bir faydam dokunuyordur.

Hangi multiboot derseniz;

valla tercih sizin :) ama bu multiboot UEFI de kesinlikle sıkıntısız...denemenizi tavsiye ederim ve ben sadece WIM yöntemini anlatmadım ISO ile kurulum olayını da bu Multiboot sisteme eklettim. Ana tanıtımda bunu görebilirsiniz

8 people like this

3 dakika önce, crasadure yazdı:

Evrensel dil olan INGILIZCE insanlarla anlaşmaya yetiyor :) Bu forumda video ile multiboot sistem tanıtan kişi yok, o yüzden bende gerek @karadurak arkadaşın gerekse bu multiboot'u nasıl kullanabileceğinizi öğretmek için çabalıyorum. Bir eğitimci olarak bundan mutluluk duyarım. Yeterki bir şeyler yapmak isteyenlere bir şeyler öğretebileyim! 13 yıldır bu gaye ile çalışıyorum;umarım sizlere ve forumdakilere bir faydam dokunuyordur.

Hangi multiboot derseniz;

valla tercih sizin :) ama bu multiboot UEFI de kesinlikle sıkıntısız...denemenizi tavsiye ederim ve ben sadece WIM yöntemini anlatmadım ISO ile kurulum olayını da bu Multiboot sisteme eklettim. Ana tanıtımda bunu görebilirsiniz

uefi derken : vietnamlı nının ki mi

1 dakika önce, efes34 yazdı:

uefi derken : vietnamlı nının ki mi

EVET ! vietnamlı nının ki!

sistem ile UEFI GPT disk yapısına sahip bilgisayar bile kurdum...deneyin...sevmezseniz geçin başka sisteme !

1 person likes this

3 dakika önce, crasadure yazdı:

sistem ile UEFI GPT disk yapısına sahip bilgisayar bile kurdum...deneyin...sevmezseniz geçin başka sisteme !

teşekkürler: emekleriniz için

bunu tam olarak türkçe ye dönüştüren biri olsa süper olurdu

Posted (edited)

On 16.03.2017 at 22:03, crasadure yazdı:

hocam mevcut yaptığınız flashı acronis ile imajını alıp paylaşma imkanınız varmı acaba?

Edited by ikaraot

4 saat önce, ikaraot yazdı:

hocam mevcut yaptığınız flashı acronis ile imajını alıp paylaşma imkanınız varmı acaba?

ilk sayfada var ya :)

1 person likes this

Multiboot Toolkit 2.1.0 versiyonu yayınlamıştır! Konu başlığı düzenlenmiştir!

Soru sormadan önce yayınlanan videoları izlemenizi rica ederim,anlaşılmayan noktalar hala varsa sorularınıza yanıt verebilirim

Multiboot Toolkit 2.1.0 'a Güncelleme ve WIM yöntemi ile Windows Kurma

Wifislax64 - 1.0, Manjaro 17, Parrot OS 3.5 LIVE ISO ların Multiboot Toolkit ile Kurulumu ve Kullanımı

2 people like this

elinize sağlık hocam. xp de wim den kurum yok değil mi. ( xp iso da wim dosyası zaten yok )

wimden kurulumda boyut daha mı dusuk iso'dan kuruluma göre ?

videoların tamamını izledim ama gözümden kaçmış olabilir. wimden uefi olarak 64 bit kurulum yapılabilir ( aio 32- 64 bit bir arada olan isolardan ), iso yönteminde de tek iso ( 32 - 64 bit ) uefi kurulumu destekliyor mu ?

orijinal yapımcı size ortalama bir süre verdi mi güncel versiyon için bekleyelim mi yoksa şuanki versiyonu mu kullanalım ?

Posted (edited)

soru1:elinize sağlık hocam. xp de wim den kurum yok değil mi. ( xp iso da wim dosyası zaten yok )

cevap1: evet..XP de WIM olmadığına göre tabi ki sadece ISO ile kurabilirsin...ISO dosyasını multiboot da ISO/XP/XP.iso şeklinde atarsan XP yi ISO dan kuabilirsin

soru2:wimden kurulumda boyut daha mı dusuk iso'dan kuruluma göre ?

cevap2: ISO nun içinde elle kurulum dosyaları vardır.WIM yönteminde kurulum multiboot daki bootx86.wim yada bootx64.wim WINPE dosyası ile başlar sonra install.wim dosyası yol olarak gösterilirse kurulum WIM üzerinden devam eder. Bu konuda gerekli video yu aşağıdaki linkten izleyebilirsin

soru3:videoların tamamını izledim ama gözümden kaçmış olabilir. wimden uefi olarak 64 bit kurulum yapılabilir ( aio 32- 64 bit bir arada olan isolardan ), iso yönteminde de tek iso ( 32 - 64 bit ) uefi kurulumu destekliyor mu ?

cevap3: ISO yöntemi için bootiso64.wim ve bootiso86.wim dosyaları mevcut..

bootiso86.wim-->32 bitlik orjinal el değmemiş ISO ları ISO üzerinden kurmak için;

bootiso64.wim -->64 bitlik ISO ları ISO üzerinden kurmak için kullanılıyor; ayrıca UEFI ISO ları da kurar.

soru4:orijinal yapımcı size ortalama bir süre verdi mi güncel versiyon için bekleyelim mi yoksa şuanki versiyonu mu kullanalım ?

cevap4: Multiboot Toolkit 2.1.0 şu an yayınlandı...linklerini ana konu başlığında paylaştım...eğer v2.0.1 i önceden kuduysanız bir üst versiyona nasıl güncelleyeceğinize dair video yu paylaştım

eğer ilk defa kuracaksanız o zaman tabi ki v2.1.0 ı kullanmanızı tavsiye ederim

Edited by crasadure
1 person likes this

Posted (edited)

1 saat önce, crasadure yazdı:

soru1:elinize sağlık hocam. xp de wim den kurum yok değil mi. ( xp iso da wim dosyası zaten yok )

cevap1: evet..XP de WIM olmadığına göre tabi ki sadece ISO ile kurabilirsin...ISO dosyasını multiboot da ISO/XP/XP.iso şeklinde atarsan XP yi ISO dan kuabilirsin

soru2:wimden kurulumda boyut daha mı dusuk iso'dan kuruluma göre ?

cevap2: ISO nun içinde elle kurulum dosyaları vardır.WIM yönteminde kurulum multiboot daki bootx86.wim yada bootx64.wim WINPE dosyası ile başlar sonra install.wim dosyası yol olarak gösterilirse kurulum WIM üzerinden devam eder. Bu konuda gerekli video yu aşağıdaki linkten izleyebilirsin

soru3:videoların tamamını izledim ama gözümden kaçmış olabilir. wimden uefi olarak 64 bit kurulum yapılabilir ( aio 32- 64 bit bir arada olan isolardan ), iso yönteminde de tek iso ( 32 - 64 bit ) uefi kurulumu destekliyor mu ?

cevap3: ISO yöntemi için bootiso64.wim ve bootiso86.wim dosyaları mevcut..

bootiso86.wim-->32 bitlik orjinal el değmemiş ISO ları ISO üzerinden kurmak için;

bootiso64.wim -->64 bitlik ISO ları ISO üzerinden kurmak için kullanılıyor; ayrıca UEFI ISO ları da kurar.

soru4:orijinal yapımcı size ortalama bir süre verdi mi güncel versiyon için bekleyelim mi yoksa şuanki versiyonu mu kullanalım ?

cevap4: Multiboot Toolkit 2.1.0 şu an yayınlandı...linklerini ana konu başlığında paylaştım...eğer v2.0.1 i önceden kuduysanız bir üst versiyona nasıl güncelleyeceğinize dair video yu paylaştım

eğer ilk defa kuracaksanız o zaman tabi ki v2.1.0 ı kullanmanızı tavsiye ederim

cevabınız için çok sağolun. winsetupfromusb programıyla aio 32- 64 bitlik tek isoyu uefi de kullanabiliyor muyuz.  bir de menu.lst de hata vardı yeni versiyonda duzeltilmiş mi ?

iso yönteminde illaki orijinal el değmemiş mi olmalı.

çok ayrıntılı bir multiboot isteğim yok. sadece xp - 7 - 8,1 - 10 legacy ve uefi olanları, bu sistemlerin pe hali ve birkaç araç için sadece bir menu var mı nasıl yapılabilir.

Edited by mondschein

8 dakika önce, mondschein yazdı:

cevabınız için çok sağolun. winsetupfromusb programıyla aio 32- 64 bitlik tek isoyu uefi de kullanabiliyor muyuz.  bir de menu.lst de hata vardı yeni versiyonda duzeltilmiş mi ?

bir de iso yönteminde illaki orijinal el değmemiş mi olmalı.

soru1:winsetupfromusb programıyla aio 32- 64 bitlik tek isoyu uefi de kullanabiliyor muyuz.

cevap1: EVET..32- 64 bitlik tek isoyu uefi  de kullanabilirsiniz. UEFI kurulumda 64 bitlik olanı kurmanız gerekir

Soru2: menu.lst de hata vardı yeni versiyonda duzeltilmiş mi ?

cevap2: Evet ! yeni versiyonda bu hata düzeltilmiş durumda!

soru3: iso yönteminde illaki orijinal el değmemiş mi olmalı.

cevap3: Evet..ISO dan elle yükseltme dosyaları silinmemiş olmalı. Bu konuda ben bir konu başlığı açmış idim.

bu konu başlığını okumanızı tavsiye ederim

On 18.03.2017 at 10:02, nuri6633 yazdı:

bunu tam olarak türkçe ye dönüştüren biri olsa süper olurdu

Bunu Türkçeye çevirmek kolay! Menülerin Türkçeleştirilmesini istiyorsanız onu yapar ayrı olarak menü.lst ve diğer menü dosyalarını siteye koyarım! Sorun değil yani😊

İngilizce o kadar konuşuyoruz onumu yapamayacağım 

2 people like this

vay arkadaş benim multiboot'un pabucu dama mı atıldı şimdi :) eline saglık hocam :thumbsup:

2 people like this

@karadurak krd;

sen nerdesin Allah aşkına :) Sen olmayınca tadı olmuyor ortamın...sahalara dönde şu yarım kalan işi tamamlayalım artık! millet yabancı vatandaşın sistemini beğenmiyor,bari yerli üretime devam edelim! senin pabucun niye dama atılsın,sen sistemi tamamla gerisini tam destek devam inşallah

3 people like this

Posted (edited)

Video8 eklenmiştir

https://drive.google.com/open?id=0Bzo3jOl6oKiyTTFBQkNrUVhZOVk

Multiboot sistemi kurduktan sonra menülerin nasıl Türkçeleştirildiği video da gösterilmiştir! Gerekli dosya ilk konu başlığında MULTİBOOT TOOLKİT v2.1.0 DOWNLOAD LİNKLERİ kısmında paylaşılmıştır.

Güle güle kullanın :) 

Not: Bir sonraki versiyonda Türkçe Dil desteği sistem kurulurken seçenek olarak sorularak kurulum yapılabilecek! 

Sistem yapımcısına Türkçe dile çevrilmiş dosyaları gönderdim,Module olarak sisteme kurulum gerçekleştirilebilecek

Edited by crasadure
1 person likes this

CRASADURE multiboot toolkit 2.1.0 türkçeleştirilmiş menülü boş halinin acronis imajını verebilirmisiniz. Çünkü 2.1.0 yükledikten sonra   Türkçe wim ve iso dosyalarını modules kurarken disk bulunamadı şeklinde hata alıyorum tam kurmuyor Türkçeleştir diğimde tool.lst dosyasını açmıyor.

Posted (edited)

sistemi indirdiim bakalım kendime göre düzenleyeyim bu arada gözüme ilk çarpan eset le drweb oldu isodan g4dos la çalışır bunlar neden açma gereği duyulmuş ki bir de bu modules bat olayına ayar oldum ben istediğim yere atarım arkadaş elin çinlisi ne karışıyo :D

Edited by oguzhan43

Posted (edited)

7 saat önce, erdal1555 yazdı:

CRASADURE multiboot toolkit 2.1.0 türkçeleştirilmiş menülü boş halinin acronis imajını verebilirmisiniz. Çünkü 2.1.0 yükledikten sonra   Türkçe wim ve iso dosyalarını modules kurarken disk bulunamadı şeklinde hata alıyorum tam kurmuyor Türkçeleştir diğimde tool.lst dosyasını açmıyor.

tamam.acronics imajını da atarız....ancak boş halini atayım!geri kalanını siz doldururursunuz artık 

6 saat önce, oguzhan43 yazdı:

sistemi indirdiim bakalım kendime göre düzenleyeyim bu arada gözüme ilk çarpan eset le drweb oldu isodan g4dos la çalışır bunlar neden açma gereği duyulmuş ki bir de bu modules bat olayına ayar oldum ben istediğim yere atarım arkadaş elin çinlisi ne karışıyo :D

oguzhan ustadım;

ESET i EFI kısmında da kullanabilmek için açmış durumda sanırsam...EFI dede kullanabiliyorsun...module.bat olayına gelince tabi ki manuel olarak istediğin yere istediğini koy...sen işten anlayan üstadsın ...o olay işi pratikleştirme için yapılmış..işi anlamayan adamlara kolaylık olsun diye: :)  sen istesen bunu baştan bile yazarsın...sonuçta sistem açık kaynaklı üstadım! sende dene de açıkları beraber bulup kapatalım...senin değerli yorumların lazım bana! artılarını eksilerini yaz sen buraya! gerisini sende bende hallederiz :) 

Edited by crasadure
2 people like this

yeni olan da usb ye yüklemede hata verdi ..eski multiboot installer bat ile yükledim flaş'a..

güncelemeyi de yeni olan dan update ile yaptım..emeğine sağlık..

sorum ise isoyu değiştirmede eski isoyu silip yeni isoyu kopyalayınca bir sıkıntı olurmu ? illaki winsetup ilemi yüklememiz lazım isoları?

malum flaş bellek yetersizliğinden bendeki 16 gb..

Posted (edited)

3 saat önce, crasadure yazdı:

oguzhan ustadım;

ESET i EFI kısmında da kullanabilmek için açmış durumda sanırsam...EFI dede kullanabiliyorsun...module.bat olayına gelince tabi ki manuel olarak istediğin yere istediğini koy...sen işten anlayan üstadsın ...o olay işi pratikleştirme için yapılmış..işi anlamayan adamlara kolaylık olsun diye: :)  sen istesen bunu baştan bile yazarsın...sonuçta sistem açık kaynaklı üstadım! sende dene de açıkları beraber bulup kapatalım...senin değerli yorumların lazım bana! artılarını eksilerini yaz sen buraya! gerisini sende bende hallederiz :) 

eset e bişey diyemem Dr web in uefi desteği yok denmiş açılmış iso halde çalışır

title DR WEB LIVEDISK 900 
partnew ([email protected]:~1,3%,3) 0x00 /ISO/antivir/drweb.iso
map /ISO/antivir/drweb.iso (0xff) 
map --hook 
kernel (0xff)/casper/vmlinuz boot=casper locale=en_EN.UTF-8 quiet splash -- 
initrd (0xff)/casper/initrd.lz

ilk kurulumda hdd yi tek parça ntfs olarak ayırıp işleme başlayın yoksa sıkıntılı

bölümler yoksa multiboot  kısmına ayırdığınızı atayamıyor, hdd nin tamamını multiboot yapıyor

hdd iki parça ise ikinci bölüme işlem yapıyor hdd 4 parça oluyor :)

Edited by oguzhan43

Posted (edited)

3 saat önce, oguzhan43 yazdı:

eset e bişey diyemem Dr web in uefi desteği yok denmiş açılmış iso halde çalışır

title DR WEB LIVEDISK 900 
partnew ([email protected]:~1,3%,3) 0x00 /ISO/antivir/drweb.iso
map /ISO/antivir/drweb.iso (0xff) 
map --hook 
kernel (0xff)/casper/vmlinuz boot=casper locale=en_EN.UTF-8 quiet splash -- 
initrd (0xff)/casper/initrd.lz

ilk kurulumda hdd yi tek parça ntfs olarak ayırıp işleme başlayın yoksa sıkıntılı

bölümler yoksa multiboot  kısmına ayırdığınızı atayamıyor, hdd nin tamamını multiboot yapıyor

hdd iki parça ise ikinci bölüme işlem yapıyor hdd 4 parça oluyor :)

işte o sebepten olsa ki yapımcısı EXTRACT ederek işlemleri yapmaya çalışıyor..Antivirusler sorun değil...sen sistemin genel çalışma yapısında yanlışlar varmı yada daha neler eklenebilir,o konularda eleştiri getirki üstad bende bu meseleleri karşı tarafa TRANSLATE edeyim :) yada sonuçta bu çalışma tamamen serbest bir çalışma...şu tarafını biz şu şekilde de yaparız diyeceğin şeylere açığım Oguzhan krd!

senden bu forumda arkadaşların öğreneceği çok şey var...yorumlarını ve eleştirilerini bekliyorum oguzhan!

Edited by crasadure
2 people like this