Jump to content
TNC-TR
crasadure

Multiboot Toolkit V2.2.0(multiboot System-uefi/legacy)

Recommended Posts

ozaman kaspersky rescue cd siz multiboot a hayır diyelim ve ekleyelim

açık halde çalıştırmak için

kaspersky rescue cd iso içerisinde ki 

rescue klasörünü MULTIBOOT ana dizine atalım

iso içerisindeki boot klasörünü, boot.catolog ve efi.img dosyalarını

multiboot sürücüsünde rescue klasörü içine atalım

livecd dosyasını da multiboot ana dizine atalım

aşağıdaki antivirüs.cfg dosyasını indirip multiboot sürücüsünde BOOT/GRUB klasöründe ki ile değiştirelim

antivirus.cfg

yok illa ben iso modda çalıştıracağım diyen varsa

kaspersky rescue cd iso adını krd.iso olarak değiştirelim

multiboot sürücüsünde ISO klasörüne atalım

ve aşağıdaki dosyayı multiboot sürücünde BOOT klasörü içerisine atalım

krd

iso halinde bazı sistemlerde ve sanalda çalışmayabilir

efi için denemedim elimde şuan efi bi pc yok çarşamba gününden sonra ona da bakarız :)

edit: açık halde uefi sistemde ve legacy sistemde çalışıyor dosya yeniden düzenlendi

Edited by oguzhan43
efi için antivirus.cfg dosyası değiştirildi
  • Like 5

Emeği geçen herkese öncelikle teşekkür ediyorum. Çok çok güzel çok kapsamlı bi çalışma olmuş. Biraz kurcaladım düzenledim içini  fakat Wifislax ile ilgili bi sorunu dile getirmek isterim.

- Kendi laptopumda uefi yada legacyde sorunsuz açılıyor. Virtualbox ile de çalıyor fakat evde eski bi pc var onda denediğimde şöyle grup2 yada grupdos4 otomatik menü diyip isoyu seçtiğim zamanda aynı yerde hata alıyorum;

IMG_20170320_160303.jpg

açıkcası sistemdeki winsetupusbfrom ile windows sistem kurulumunu sevmedim, km boot daki gibi wim firadisk ve nt6 ve nt5 yöntemlerini ekleyeceğim benim için yeterli 

[ 01 ] multiboot_installer.bat dosyası çalışmıyor bende: insider preview 15061 kullanıyorum ondan olabilir mi

yeni sürümde hata var galiba tekrardan güncelleyip gönderebilirmisiniz...yeni bat çalışmıyor..

22 dakika önce, efes34 yazdı:

[ 01 ] multiboot_installer.bat dosyası çalışmıyor bende: insider preview 15061 kullanıyorum ondan olabilir mi

5 dakika önce, italyano43 yazdı:

yeni sürümde hata var galiba tekrardan güncelleyip gönderebilirmisiniz...yeni bat çalışmıyor..

bugün akşam video çekeceğim! hata olup olmadığına o zaman bakarız değerli arkadaşlar...biraz zaman verin...bugün başıma gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi valla :) ...sabredin! 

Edited by crasadure
  • Like 1

26 dakika önce, efes34 yazdı:

yönetici olrak çalıştırdınız mı 

5 dakika önce, oguzhan43 yazdı:

yönetici olrak çalıştırdınız mı 

evet hata oymuş. 1607 de yönetici uyarısı verdi ip de vermedi (laptopta yaptım geldim masaüstüne)

Edited by efes34

2 saat önce, _AyhaN_ yazdı:

Emeği geçen herkese öncelikle teşekkür ediyorum. Çok çok güzel çok kapsamlı bi çalışma olmuş. Biraz kurcaladım düzenledim içini  fakat Wifislax ile ilgili bi sorunu dile getirmek isterim.

- Kendi laptopumda uefi yada legacyde sorunsuz açılıyor. Virtualbox ile de çalıyor fakat evde eski bi pc var onda denediğimde şöyle grup2 yada grupdos4 otomatik menü diyip isoyu seçtiğim zamanda aynı yerde hata alıyorum;

Spoiler

IMG_20170320_160303.jpg

37 dakika önce, efes34 yazdı:

▷WifiSlax'ın kerneli,eski x32 bit pc'lerde yada eski bir donanımda yeni kernel sürümünün uyumsuzluğu nedeni ile,sorun çıkarabiliyor bu durumda eski versiyonlarını denemek iş görecektir yumi,pendrive türevleri ilede yeni wifisi slax'ı denedim yemedi.boot eder ancak masaüstüne geçmeden kalabiliyor kullanan biri olarak düşüncem. :)

▷Windows10 bir türlü finale geçemedi,bildiğimiz programlar gibi sürekli versiyon yükseltip esd'leyip yayımlıyor,preview olmaması hatal olasılıkları normal hatayı microsoft'da aramak gerekli diye düşünüyorum uygulama canavar gibi bence,sorun olacağı kanaatinde değilim.Crasadure üstad her türlü detaya yer vererek video'lu anlatımlarında,herkezin anlayacağı dili ve ölçüleri kullanarak multiboot toolkit'in karakteri,işleyişini ve dosya yapılarını vb. anlatmış bu açıdanda kendisini kutlarım emekleri için bu vesile ilede iyi forumlar ve iyi çalışmalar herkeze saygılarımla. :)

Edited by forjest
  • Like 1

winsetup ile eklenen sistemler yüklerken hata veriyor. ayrıca kurulum ilk açılırken sorun giderme ekranı çıkıyor 5 sn içinde hayır dersen geçiyor. ama yüklerken işletim sistemini yarıda kesiliyor.

19 dakika önce, realceday yazdı:

winsetup ile eklenen sistemler yüklerken hata veriyor. ayrıca kurulum ilk açılırken sorun giderme ekranı çıkıyor 5 sn içinde hayır dersen geçiyor. ama yüklerken işletim sistemini yarıda kesiliyor.

daha önce ne ile yüklüyordunuz o yöntemi ekleyin 

direkt wim yöntemiyle kurulumu denedim o videoya göre başladım bcd edit için bat dosyasını yönetici olarak çalıştırınca

>> Please install winsetup module before running me

hatası aldım. diğer yöntemleri istemiyorum wim yöntemini kullanmak istiyorum (kmboot da wim yöntemini kullanıyordum)

tib dosyasını indiriyorum onunla deneyeceğim)

Edited by efes34

11 dakika önce, efes34 yazdı:

direkt wim yöntemiyle kurulumu denedim o videoya göre başladım bcd edit için bat dosyasını yönetici olarak çalıştırınca

hatası aldım. diğer yöntemleri istemiyorum wim yöntemini kullanmak istiyorum (kmboot da wim yöntemini kullanıyordum)

sizin sorun sistem kaynaklı

ama başka yerde de deneseniz çalışmaz kurulumda BCD dosyaları yok ne hikmetse ben kendim attım :)

KM den alıp yenisine atabilirsin hocam sonra düzenlersin

Edited by oguzhan43
  • Like 1

12 dakika önce, oguzhan43 yazdı:

sizin sorun sistem kaynaklı

ama başka yerde de deneseniz çalışmaz kurulumda BCD dosyaları yok ne hikmetse ben kendim attım :)

KM den alıp yenisine atabilirsin hocam sonra düzenlersin

Evet bcd dosyalari yok

1 dakika önce, efes34 yazdı:

Evet bcd dosyalari yok

şuan düzenliyorum az beklerseniz atacağım dosyaları

Bir saat önce, forjest yazdı:

▷WifiSlax'ın kerneli,eski x32 bit pc'lerde yada eski bir donanımda yeni kernel sürümünün uyumsuzluğu nedeni ile,sorun çıkarabiliyor bu durumda eski versiyonlarını denemek iş görecektir yumi,pendrive türevleri ilede yeni wifisi slax'ı denedim yemedi.boot eder ancak masaüstüne geçmeden kalabiliyor kullanan biri olarak düşüncem. :)

▷Windows10 bir türlü finale geçemedi,bildiğimiz programlar gibi sürekli versiyon yükseltip esd'leyip yayımlıyor,preview olmaması hatal olasılıkları normal hatayı microsoft'da aramak gerekli diye düşünüyorum uygulama canavar gibi bence,sorun olacağı kanaatinde değilim.Crasadure üstad her türlü detaya yer vererek video'lu anlatımlarında,herkezin anlayacağı dili ve ölçüleri kullanarak multiboot toolkit'in karakteri,işleyişini ve dosya yapılarını vb. anlatmış bu açıdanda kendisini kutlarım emekleri için bu vesile ilede iyi forumlar ve iyi çalışmalar herkeze saygılarımla. :)

- Fakat hocam wifislax'ın 64bit versiyonunu tek olarak usbye rufus ile yazdığım zaman sorunsuz açılıyor.

öncelikle BOOT/GRUB klasöründeki menu.lst ye aşağıdaki satıları ekleyiniz.

# =========================================================================

title WINDOWS KURULUMLARI (ISO/NT6/WIM)
chainloader /Boot/bootmgr

# =========================================================================

aşağıdaki dosyayı açarsanız neyi nereye atmanız gerektiğini görürsünüz

txt dosyası ile belirtilenleri KM multiboot içinden temin edebilirsiniz

MULTIBOOT.rar

Edited by oguzhan43
  • Like 2

Bir saat önce, efes34 yazdı:

tib dosyasını indiriyorum onunla deneyeceğim)

wim yöntemi video9 da anlatılmıştır @efes34

ISO ve WIM yöntemi ile kurulumun nasıl bu multiboot da yapıldığını video yu izleyerek anlayabilirsiniz arkadaşlar!

ayrıca NT6 yöntemini de @oguzhan43 arkadaşın isteği üzerine bir sonraki versiyonda ekletiriz,sorun değil...aslında oguzhan krd vermiş dosyaları

siz NT6iso86.wim NT6iso64.wim dosyalarını Multiboot'da WIM klasörüne atarsanız vede  /BOOT/B84 BCD dosyasına gereken eklemeleri yaparsanız NT6 yöntemide sisteme eklenmiş olacaktır

Var mı başka metod isteyen :) 

Edited by crasadure
  • Like 2

MultiToolkit_v2.1.0.tib Acronics boş imaj dosyası konuya eklenmiştir. Eklenen imajı yükledikten sonra;

sistemde WIM yöntemi ve ISO yönteminin çalışması için siteden indireceğiniz Wim.Sources.Module_(wim.method)_Turkish_version.7z ve WinSetup.ISO.Module_(ISO.method).7z dosyalarını WIM dizini altına manuel elle ekleyiniz.

Imajın buyuk olmaması için bu dosyaları WIM dizini altından sildim!

crasadure üstad şunun türkçe yapılmış halini yapsan da yayınla san ayrıca wim dosyayı nasıl yapıyoruz iso nun içindeki wim dosyayımı kopyalıyoruz

Sayın hocam wim yönteminde bu kadar uzun işleme ne gerek varki bcd den ayarlanıp kuruluma geçebiliyoruz 

• Like 1

4 dakika önce, serhat100 yazdı:

Sayın hocam wim yönteminde bu kadar uzun işleme ne gerek varki bcd den ayarlanıp kuruluma geçebiliyoruz 

serhat100  forumda herkes multiboot uzmanı değil malesef! bir öğretmen olarak her forum üyesinin anlayacağı dilden en doğru yoldan anlatmaya çalışıyorum,anlatım uzun olmuş olabilir ama ne yapalım idare edin artık :) sen işi bilen arkadaşımızsın ama ya yeni bu sistemlerle tanışanlar ne olacak? onlar yapamıyor adamlar acronics imaj istiyor! o kadar video çekmemize rağmen! Onları düşenmesem bu kadar zahmete katlanmam valla

• Like 5