crasadure

Multiboot Toolkit V2.2.0(multiboot System-uefi/legacy)

947 posts in this topic

2 saat önce, _AyhaN_ yazdı:

- Fakat hocam wifislax'ın 64bit versiyonunu tek olarak usbye rufus ile yazdığım zaman sorunsuz açılıyor.

Rufus ile açıkcası hiç denememiştim wifislax'ı ancak genel olarak sorun yaratmıyor rufus.Oda sanıyorum uygulamaya birden fazla multi-os eklenmemesi ile ilişkili olabilir.Bu gibi sorunların giderilmesi için wifislax'ın son sürümünde değişiklik yapacaklar herhalde rufus'un yanısıra da,universal USB uygulamasıda önerilmekte.

• Changelog Multiboot Toolkit 2.1.1: (work-in-progress)
  1. Support Turkish Language (translate by tayfun akkoyun)
  2. Improve Grub2 Config, more powerful with auto scan menu (thanks to aguslr)
  3. (fix boot for Wifislax64 or some particular ISO unbootable on a real machine)
2 people like this

sa arkadaşlar wim yöntemi ile Windows kurmanın başka bir versiyonunu tanıtacam isteyen bu şekildede kurulum yapabilir kendi oluşturmuş olduğumuz (Windows AIO 7,8,10 32x64 birleştirilmiş) klasörümüzdeki boot.wim ile install.wim dosyalarını usb mizin ntfs kısmı yani DATA olan kısımda sources veya WIM diye oluşturduğumuz klasörün içerisine atıyoruz gerisini izleyerek yapıyoruz

wim.gif

1 person likes this

üstad  artık nt6 yöntemide eklendi,güzel.

bu yöntemle windows 7 uefi kurulum denedinizmi

yani

uefi win 7,8.1ve win 10 64 bit uefi kurulum yapabilecekmiyiz artık;?

@crasadure Hocam öncelikle bu güzel çalışma için teşekkür ederim. tip imaj dosyasından kurulum yapınca diğer kurulumdan farkı ne oluyor ayarları yapılmış bir şekilde mi kurulum yapmış oluyoruz?

10 dakika önce, sedbond yazdı:

@crasadure Hocam öncelikle bu güzel çalışma için teşekkür ederim. tip imaj dosyasından kurulum yapınca diğer kurulumdan farkı ne oluyor ayarları yapılmış bir şekilde mi kurulum yapmış oluyoruz?

aynen öyle oluyor herhangi bir kurulum yapmanıza gerek kalmadan hazır halde geliyor yalnız dosyaları tamamlamalısınız imaj sanırım boş hali şeklinde

1 person likes this

Posted (edited)

oguzhan43 Cevabınız için teşekkür ederim.

Edited by sedbond

2 saat önce, italyano43 yazdı:

üstad  artık nt6 yöntemide eklendi,güzel.

bu yöntemle windows 7 uefi kurulum denedinizmi

yani

uefi win 7,8.1ve win 10 64 bit uefi kurulum yapabilecekmiyiz artık;?

@italyano43

NT6 işlemi şu an sadece LEGACY sistemlerde sistem kurmak için kullanılabilen yöntem...LEGACY de sorunsuz kurulum oluyor UEFI de hala sorun var...bunu @karadurak arkadaşın sistem videolarında belirtmiş idim! NT6iso64.wim dosyası malesef EFI kısmında çalışmıyor! bu sorunu halledebilen olursa o zaman sorun kalmaz!

KM Multiboot' da NT6 sistemini anlattığım video: https://drive.google.com/open?id=0Bzo3jOl6oKiyVDduTlp2OUVQWmM

uefi olan isoları yine eskisi gibi rufus ile uefi ayarlı yazdırıp

bios uefi ayar ve diskpart uefi komutlarıyla kuruluma devam o zaman üstad...

25 dakika önce, italyano43 yazdı:

uefi olan isoları yine eskisi gibi rufus ile uefi ayarlı yazdırıp

bios uefi ayar ve diskpart uefi komutlarıyla kuruluma devam o zaman üstad...

WIM  yöntemini kullan! o çalışıyor,onda bir sıkıntı yok....ben WIM yöntemini kullanıyorum...video larımda bunu anlattım...bırakın RUFUS olayını...multiboot o zaman niye yapılıyorki?

Bu multbioot v2.1.0 versiyonda WIM yöntemi ile UEFI Bıos ve GPT disk biçimli  bir notebook'u bu sistem ile bizzat formatladım...NO PROBLEM  

2.1.1. Sürümü yayınlayacakmısınız,yani en son halini nt6boot falan ayarlı..

boş tib dosyasıda olur..

Posted (edited)

7 dakika önce, italyano43 yazdı:

2.1.1. Sürümü yayınlayacakmısınız,yani en son halini nt6boot falan ayarlı..

boş tib dosyasıda olur..

boş tib dosyası artık yayınlamayacağım arkadaşlar...video ları bakarak sistemi kurmanızı tavsiye ederim. çünkü  internet paketim buna yeterli değil..bunca video yu çekiyorsak herkesin sistemin nasıl kurulduğunu anlatmak için uğraştım...bundan sonra sizler videolar vasıtası ile bunu kendiniz yapabilmeniz lazım...hiç bir multiboot yapımcısı video yayınlamıyor...ben sırf herkes bir şeyler öğrenebilsin diye video çekiyorum..lütfen biraz sizler gayret gösterin..

Ben düzeltilmiş NT6iso64.wim ve NT6iso86.wim dosyalarını sitede yayınlayacağım...videoyu izleyerek dosyaları ilgili klasöre atarsanız NT6 yöntemi ile ISO larınızı hem UEFI hemde LEGACY olarak kurabilirsiniz!

Edited by crasadure
2 people like this

Posted (edited)

NT6 yöntemi için gerekli olan Düzenlenmiş dosyalar ( NT6iso86.wim-Nt6iso64wim) konu başlığının olduğu ilk sayfaya eklenmiştir. bu dosyaları video 11 izleyerek nereye nasıl kopyalamanız gerektiğini anlarsınız. bu dosyalarla NT6 yöntemi ile hem UEFI hemde LEGACY kurulum yapabilirsiniz

Şu anda Multiboot Toolkit v2.1.0 ile işletim sistemi kurulumunda kullanabileceğiniz yöntemler ;

UEFI kısmında çalışan yöntemler:

• WIM Yöntemi
  • NT6 Yöntemi
  • WINSETUP ile Sistem Ekleme Yöntemi

LEGACY kısmında çalışan Yöntemler:

• WIM Yöntemi
  • NT6 Yöntemi
  • WINSETUP ile Sİstem Ekleme Yöntemi
Edited by crasadure
1 person likes this

1 saat önce, crasadure yazdı:

NT6 yöntemi için gerekli olan Düzenlenmiş dosyalar ( NT6iso86.wim-Nt6iso64wim) konu başlığının olduğu ilk sayfaya eklenmiştir. bu dosyaları video 11 izleyerek nereye nasıl kopyalamanız gerektiğini anlarsınız. bu dosyalarla NT6 yöntemi ile hem UEFI hemde LEGACY kurulum yapabilirsiniz

Şu anda Multiboot Toolkit v2.1.0 ile işletim sistemi kurulumunda kullanabileceğiniz yöntemler ;

UEFI kısmında çalışan yöntemler:

• WIM Yöntemi
  • NT6 Yöntemi
  • WINSETUP ile Sistem Ekleme Yöntemi

LEGACY kısmında çalışan Yöntemler:

• WIM Yöntemi
  • NT6 Yöntemi
  • WINSETUP ile Sİstem Ekleme Yöntemi

hocam emeğinize sağlık. bu 3 yöntemle 7-8,1-10 kuruluyor. ama xp nt6 ve winsetup ile kuruluyor değil mi ?

ben solidshare multiboot kullanıyorum solidshare sitesinin yaptığı wimle direk kuruyorum şimdiye kadar sorun çıkmadı hem uefi hem normal kurulum yaptım sorun yok gibi aslında onu siz bu işten anlayan arkadaşlar dahada geliştirebilirler

36 dakika önce, mondschein yazdı:

hocam emeğinize sağlık. bu 3 yöntemle 7-8,1-10 kuruluyor. ama xp nt6 ve winsetup ile kuruluyor değil mi ?

XP nin nasıl kurulduğunu video9 un 35.dakikasından itibaren anlattım...video 9 u izlerseniz anlarsınız...XP yi direkt ISO üzerinden kurulum yapabiliyoruz.

WINSETUP yada NT5 yöntemine ihtiyaç yok!

NT6 ve NT5 hakkında bilginiz yoksa şu video yu izleyin : https://drive.google.com/open?id=0Bzo3jOl6oKiyVDduTlp2OUVQWmM

39 dakika önce, mustafakarasan yazdı:

ben solidshare multiboot kullanıyorum solidshare sitesinin yaptığı wimle direk kuruyorum şimdiye kadar sorun çıkmadı hem uefi hem normal kurulum yaptım sorun yok gibi aslında onu siz bu işten anlayan arkadaşlar dahada geliştirebilirler

Bu multiboot sistemde WIM yöntemini sorunsuz kuruyor @mustafakarasan ! 

Kullanıcılar hangi multiboot sistemi kullanmak isterse onu  kullanabilir,bu tercih meselesidir! dikkat edin sistem yapımcısı ben değilim ama sistemi yapan kişi ile düşünce ve görüşlerimi paylaşıp daha iyiye daha güzele daha fonksiyonel yapıya nasıl ulaşabiliriz ona bakıyoruz

Bahsettiğin multiboot solidshare sitesi'nden Faruk ve İbrahim arkadaşların sistemidir; sistem yapımcısının yaptığı işi biz alıp nasıl burada modifiye edip yayınlayalım!

mesela İzmir teknik destek v5 konusunu ilk ben açmıştım; sistem yapımcısı @saybatli arkadaşımız ben yayınlamadan siz konuyu açmışsınız deyince yönetimden konu başlığını silmelerini rica ettim ve sildiler...

Yine @karadurak arkadaşın yaptığı KM Multiboot sistemi yapılırken Ben ,@oguzhan43 ve @karadurak üstad ve diğer katılımcılar ile hep birlikte sistemin artılarını ve eksilerini tartışıp daha iyiye daha güzele nasıl ulaşabiliriz  buna baktık!

Uzun lafın kısası eğer solidshare sitesi sahibi arkadaş burada sistemini paylaşıp kendi sisteminde değişiklik ve düzenlemeler yapmak isterse o zaman bizde kendi yorum ve düşüncelerimizi,isteklerimizi sistem yapımcısına iletiriz o da elinden geldiğince imkan dahilinde yapar! Onun dışında başkasının yaptığı üzerinde işlem yapmak ve yayınlamak etik değil ve doğru değildir! Bu hakka geçer!

Siz sisteminizden memnunsanız sorun yok...benim burada bu sistemi yayınlamamın esas sebebi, multiboot konusunda bilgisi olmayanlara videolar yoluyla neyin  nasıl yapıldığını anlatmak istedim...forumda bunu yapan neredeyse hiç kimse yok...bundan para da almıyorum...Bir eğitimci olarak okullarda öğrencilerin merak bile etmediği bu konuları burada merak edenlere anlatmak ve cevap vermek daha zevkli ve hoş oluyor! Eğer yakında @karadurak arkadaşımız sahalara dönerse onun projesi üzerinde yoğunlaşacağız ve o konu başlığını takip edip ona yardımcı olacağız...tabi o yapacak bizde yanlışları, eksileri artıları yorumlayacağız hep birlikte!Herhalde durum net anlaşılmıştır @mustafakarasan....İyi forumlar... 

3 people like this

@crasadure   Hocam elimde windows 7 esd olarak sıkıştırılmış iso var. Bunun içinde sources klasöründe install.esd dosyası var bunu wim yöntemi ile sources klasörüne .esd olan kısmı .wim olarak değiştirdim. Sanal makinede açılıyor. Başka bi bilgisayarda sorun yaşar mıyım acaba ?

1 dakika önce, _AyhaN_ yazdı:

@crasadure   Hocam elimde windows 7 esd olarak sıkıştırılmış iso var. Bunun içinde sources klasöründe install.esd dosyası var bunu wim yöntemi ile sources klasörüne .esd olan kısmı .wim olarak değiştirdim. Sanal makinede açılıyor. Başka bi bilgisayarda sorun yaşar mıyım acaba ?

uzantıyı değiştirmene gerek yok...WIM yöntemi esd uzantıyı da tanıyor :) 

1 person likes this

1 dakika önce, crasadure yazdı:

uzantıyı değiştirmene gerek yok...WIM yöntemi esd uzantıyı da tanıyor :) 

Hocam bu konularda yeniyim biraz sorumu mazur görün :) 

Posted (edited)

hocam 1. secenek olan multiboot installer da resimdeki gibi bir hata alıyorum. yönetici olarak da çalıştırdım. http://prntscr.com/emrzvr

hocam eski sürümü indirip denedim sorun yok :)

Edited by mondschein

bilgisayarını cc cleaner gibi bir programla temizleyip,bilgisayarını yeniden başlatmayı denermisin!  ben v2.1.0 ı kullarak video çektim...bende bu ekran hiç bir vakit gelmedi!yada siteden tekrar indirip denersen sevinirim!

bootice 1.3.4 programı bana biraz sıkıntılı geldi tavsiye etmiyorum 1.3.3 daha stabil bilginize