Jump to content
TNC-TR
crasadure

Multiboot Toolkit V2.2.0(multiboot System-uefi/legacy)

Recommended Posts

lediod, 2 saat önce yazdı:

hocam ben wim dosyalarını sources klasörü içerisine attım. ama ne legacy modda ne uefi modda kurulumu başlatamadım. yanlış birşey mi yapıyorum acaba ? . teşekkürler.

wim.jpg

valla şu an bilgisayarımda virtualbox programı çalışmıyor...windows10 RS2 yüklü idi sonra kendim Rs3 e terfi ettim şu an virtualbox çalışmaz halde..o yüzden video çekemiyorum..

sizin soruya gelince normalde usb nin içinde  sources diye bir klasör oluşturup daha sonra işletim sistemine ait WIM dosyalarını bu klasör altına atmanız gerekiyor.

Bu işlemi yaptıktan sonra WIM yöntemi ile kurulum seçeneğini seçerseniz kurulumun sorunsuzca olması gerekir... 

bende rs3te hiç bir sıkıntı çıkartmadı Virtualbox5.2.0 ama yükseltme değil format attım

lediod, 5 saat önce yazdı:

hocam ben wim dosyalarını sources klasörü içerisine attım. ama ne legacy modda ne uefi modda kurulumu başlatamadım. yanlış birşey mi yapıyorum acaba ? . teşekkürler.

wim.jpg

@lediod

WIM yöntemi ile sistem kurulumuna yönelik video çektim izleyebilirsin....bu arada virtualbox problemini aştım...

WIM YÖNTEMİ İLE WIN7-WIN8.1-WIN10 KURULUM  VİDEOSU

• Like 1

crasadure, 17 saat önce yazdı:

@lediod

WIM yöntemi ile sistem kurulumuna yönelik video çektim izleyebilirsin....bu arada virtualbox problemini aştım...

WIM YÖNTEMİ İLE WIN7-WIN8.1-WIN10 KURULUM  VİDEOSU

Hocam bana burdaki menu.lst dosyasının içindeki kodları paylasabilir misiniz. benim lst dosyamda iso-wim den kurulum sekmesi yok. birde ilk boot ekranında legacy de bu ekranın gelmesi için yani grub2 nin çıkması için hangi işlemi yapmamız lazım.

hocam birde menu.cfg ya da diğer .cfg uzantılı dosyaların içeriğinin sırasını değiştirme vs. işlemlerini yaparken neye dikkat etmek gerekiyor. mesela hard diskten başlat komutunun başlangıç ve sonu nerden nereye kadar . aşağıdan alıp yukarı aldım. ama birbirini girdi hepsi. if ve fi ler mi başlangıç ve sonu belirtiyor tam çözemedim. yardımlarınızı bekliyorum.

teşekkürler.

Screenshot_1.jpg

Edited by lediod
Soru ekleme

lediod, 10 saat önce yazdı:

Hocam bana burdaki menu.lst dosyasının içindeki kodları paylasabilir misiniz. benim lst dosyamda iso-wim den kurulum sekmesi yok. birde ilk boot ekranında legacy de bu ekranın gelmesi için yani grub2 nin çıkması için hangi işlemi yapmamız lazım.

hocam birde menu.cfg ya da diğer .cfg uzantılı dosyaların içeriğinin sırasını değiştirme vs. işlemlerini yaparken neye dikkat etmek gerekiyor. mesela hard diskten başlat komutunun başlangıç ve sonu nerden nereye kadar . aşağıdan alıp yukarı aldım. ama birbirini girdi hepsi. if ve fi ler mi başlangıç ve sonu belirtiyor tam çözemedim. yardımlarınızı bekliyorum.

teşekkürler.

Screenshot_1.jpg

Ben en iyisi sana benim multiboot'un içindeki cfg dosyalarını vereyim ve sen bendeki cfg dosyalarının kodlarını incele istersen yada direkt /BOOT/GRUB dizini içine dosyaları da kopyalayabilirsin

DOSYALAR : GRUB.rar

5a01d06939304_EkranAlnts.JPG.7e42d99a4e4d78dc2e82ad22afcb2f44.JPG

• Like 1

@crasadure üstat, bir konuda sizden yardım bekliyorum.

Legacy kısmında Automenu ISO çalıştırma kodum şu şekilde:

if [ "${grub_platform}" == "pc" ]; then   
    menuentry "Otomatik Imaj Yukle (ISO Mount)" --class tool_part {
    linux /BOOT/Grub4dos/AUTOMENU/grub.exe --config-file=/BOOT/Grub4dos/AUTOMENU/ISO.lst 
    }
    fi

UEFI kısmına bir türlü bu Automenu ISO özelliğini ekleyemedim, nasıl bir kod yazmalıyım?

mephistooo2, 16 dakika önce yazdı:

@crasadure üstat, bir konuda sizden yardım bekliyorum.

Legacy kısmında Automenu ISO çalıştırma kodum şu şekilde:

if [ "${grub_platform}" == "pc" ]; then   
    menuentry "Otomatik Imaj Yukle (ISO Mount)" --class tool_part {
    linux /BOOT/Grub4dos/AUTOMENU/grub.exe --config-file=/BOOT/Grub4dos/AUTOMENU/ISO.lst 
    }
    fi

UEFI kısmına bir türlü bu Automenu ISO özelliğini ekleyemedim, nasıl bir kod yazmalıyım?

@mephistooo2 üstadım;

Automenu ISO @karadurak üstadın çalışmasıdır ve Automenu ISO sadece LEGACY kısımda çalışan bir programdır...bu konuda @karadurak üstadın açıklaması aşağıdaki linkte görülmekte

o yüzden AutoMenu ISO yu UEFI kısmında kullanamazsınız sanırım diye düşünüyorum  ama siz yinede özelden @karadurak üstada mesaj atın

• Thanks 1

Ben de öyle olduğunu tahmin etmiştim ama yine de bir şansımı deneyeyim demiştim, kaç zamandır UEFI arayüzünden lst dosyalarını çalıştırmaya çalışıyorum :D beyhude çaba...

crasadure, Bir saat önce yazdı:

@mephistooo2 üstadım;

Automenu ISO @karadurak üstadın çalışmasıdır ve Automenu ISO sadece LEGACY kısımda çalışan bir programdır...bu konuda @karadurak üstadın açıklaması aşağıdaki linkte görülmekte

o yüzden AutoMenu ISO yu UEFI kısmında kullanamazsınız sanırım diye düşünüyorum  ama siz yinede özelden @karadurak üstada mesaj atın

Hocam uefi de secure boot disable olursa karadurak üstad ın paylaşımı grubfm.efi diye yanlış hatırlamıyorsam uefide çalışıyor.

mephistooo2, Bir saat önce yazdı:

Peki nerde bu grubfm.efi dosyası ? :)

Arkadaşlar paylaşır ben pc ye uzağım 

nurdan bak 

Edited by serhat100

serhat100, 22 dakika önce yazdı:

Hocam uefi de secure boot disable olursa karadurak üstad ın paylaşımı grubfm.efi diye yanlış hatırlamıyorsam uefide çalışıyor.

@serhat100 ün bahsettiği KmBoot vol1.4 2017 nin Güncelleme 1.3: 20.01.2017   versiyonunda Grub2'ye dosya yöneticisi sanırım.

resim3.JPG.da3264aaf0292e6450c49b9b2ceaa7db.JPG

Grub2 dosya yöneticisini çağırırken kullanılan satırlar

grub_cfg.JPG.171bd517f9c4a3d21f6509bc82dfc68d.JPG

56.satıra dikkat edin....Sanırım arkadaş bundan bahsediyor...Ancak bu @karadurak arkadaşın AutoMenu ISO programı ile alakalı değil bence!

kmboot.JPG.b49ae5387ff01b20274f2f736c7aa44d.JPG

Hocam gönderdiğiniz lst dosyalarını üzerine yapıştırdım. menü açılıyor güzel . ama sources klasörüne attığım install.wim leri açmam gereken ekran gelmiyor.  müsait olduğunuz da uzak bağlantı yapmanız mümkün müdür ? Teşekkürler. 

@lediod Botice programı ile bcd düzenleyip hangi klasöre koyduysanız *.wim dosya adreslerini yazacaksınız sadece. işinizi hızlı görmeni için tavsiyem konu başlığı altında çok fazla anlatım ve yardım olması lazım.

• Thanks 1

awengers44, 4 dakika önce yazdı:

@lediod Botice programı ile bcd düzenleyip hangi klasöre koyduysanız *.wim dosya adreslerini yazacaksınız sadece. işinizi hızlı görmeni için tavsiyem konu başlığı altında çok fazla anlatım ve yardım olması lazım.

hocam müsaitsen beraber bakabilir miyiz çok izledim videoları ama çözemedim.

Sayın hocam ilk önce böyle bir paylaşım yaptığınız için detaylı anlatımınızda ötürü teşekkür ederim.uzun zamandır bende böle uğraşıyorum bir sorum var.grub2 ekranında benim istemediğin bir kaç bölüm var bunları nasıl kaldırabilirim rica etsem.

kenan_334485, 6 saat önce yazdı:

Sayın hocam ilk önce böyle bir paylaşım yaptığınız için detaylı anlatımınızda ötürü teşekkür ederim.uzun zamandır bende böle uğraşıyorum bir sorum var.grub2 ekranında benim istemediğin bir kaç bölüm var bunları nasıl kaldırabilirim rica etsem.

grub2 ekranında istemediğiniz menü seçeneklerini silmek için /BOOT/GRUB/ dizini altında bulunan main.cfg dosyasını notepad yada notepad++ gibi bir programla açınız.

dizin.JPG.633bbb46344314232d77061ae24c2c8a.JPG

Bu dosyayı açtığınızda içinde menü seçeneklerine ait kodları göreceksiniz

maincfg.JPG.f2544734e99b27e00775c2a323802e34.JPG

Dosyanın içindeki kodlarda; menü seçenekleri IF / FI  satırları ile Başlar/Biter...

Örnek:

ECHO is off.
if [ -e "${prefix}/hackeros.cfg" ]; then
 menuentry "Pentesting ISO Imajlari Menüsü" --class SecurityOS {
 echo "Linux Pentesting & Hacking Live ISO lari Calistiriliyor..."
 configfile "${prefix}/hackeros.cfg"
}
fi

şeklindedir...İstemediğiniz menü seçeneği bu  ise; main.cfg dosyasından bu kod bloğunu silin ve main.cfg dosyasını KAYDET diyerek yaptığınız değişiklikleri kaydedin.

Hepsi bu kadar.

• Thanks 1

Teşekkür ederim hocam

Peki hocam bi sorum daha olacak grub 2 ekranını kendi yaptığımız gfxmenü ile değiştirme olanağımız varmı 

kenan_334485, Bir saat önce yazdı:

Teşekkür ederim hocam

Peki hocam bi sorum daha olacak grub 2 ekranını kendi yaptığımız gfxmenü ile değiştirme olanağımız varmı 

gfx menü grub4dos içindir grub2, nin gelişmiş olan bu versiyonlarında kullanamazsınız. 

kenan_334485, 12 saat önce yazdı:

Teşekkür ederim hocam

Multiboot Toolkit'te yeterinece tema paketi bulunmaktadır.Tema değiştirmek için Multiboot içinde bulunan 28 çeşit temayı kullanabilirsiniz

tema_degistirme.JPG.3ed0a1ac7f9b572357d60bda856ed654.JPG

Resim1: Mevcut 28 adet temayı kurmak için gereken batch dosyası ([03] Change Grub2 Theme

temalar.JPG.db8f55913d9043e8a254e40673e66457.JPG

Resim2: Multiboot Toolkit Kurulum pakaetinde yer alan temaların yolu ve isimleri

tema.thumb.JPG.2f590161e21b2473ef204f5f67399741.JPG

Resim3: Multiboot'unuzda kullandığınız Tema'nın yolu (\BOOT\GRUB\themes\RainbowDash) ve ilgili tema klasöründe yer alan theme.txt dosyasının içeriği

Resim3 de görüldüğü üzere GRUB2 temaları gfxmenü olarak 1024x768 çözünürlükte hazırlanmış...ben şahsen denemedim ama gfxmenü dizayn programları kullanılarak kendi temanızı ekleyebileceğinizi düşünüyorum...Ben şahsen arka planı değiştireceksem ilgili klasörde yer alan arka plan resmini değiştirmem yeterli olur sanırım(BOOT\GRUB\themes\RainbowDash\Rainbowdash.jpg)

ayar_tema.JPG.ddd8d91ba5d806cfc0ebd5bdac8d3f64.JPG

Resim4: Multiboot'da main.cfg dosyasında tema ayarının yapıldığı satırlar

Resim4 te görüldüğü üzere [03] Change Grub2 Theme.bat isimli batch file ile tema kurulumu yaptığınız zaman main.cfg dosyasında 32-35.satırlar arasında gördüğünüz satırlar değiştirilerek uygun tema ayarları buradan yapılmaktadır.

Ayrıca bu konuda video da çekmiştik...İlgili konu başlığında ilk sayfada bu video bulunmakta

Video6: GRUB2 ve GRUB4DOS Tema Değiştirme - Otomatik Menü(ISO Mount) Modülünü Ekleme

Edited by crasadure
  • Thanks 2

@crasadure hocam merhaba. konu dışında olacak ama ekteki mp3 oynatıcı simgesi saat vs. rainmeter e ait sanırsam. bunları yapımcıdan talep edebilir miyiz google de bayağı aradım bulamadım. teşekkürler.

Ekran Alıntısı.PNG

lediod, 10.11.2017 - 17:20 yazdı:

@crasadure hocam merhaba. konu dışında olacak ama ekteki mp3 oynatıcı simgesi saat vs. rainmeter e ait sanırsam. bunları yapımcıdan talep edebilir miyiz google de bayağı aradım bulamadım. teşekkürler.

Ekran Alıntısı.PNG

@lediod

sistem yapımcısına isteğin üzerine kullandığı gadget ı sordum...aldığım cevap :

I am using Xwidget: http://www.xwidget.com/
and Widget I am using is:
1. Dancing Miku Mini
2. Style7 Quartz Clock
3. Real Sky Weather Widget

• Thanks 1