Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Mx Multiboot Usb 2017 (uefi-legacy)

mutlux
 Share

Recommended Posts

Elinize sağlık, teşekkür ediyorum.Legacy (ntfs) bülümündeki işletim sistemleri hariç dosyalarının olduğu hali ile UEFI kısmındaki dosyalarının olduğu hali ile acronis yedeğini alıp verebilirmisiniz.Verirseniz sevinirim.Çalışmalarının devamını dilerim.

merhabalar ikraot  evet ne izmir teknik v4 nede km multiboot benim asus-n53sm serisinde hiç boot etmedi, daha doğrusu bios boot ta uefi olarak gördü ama seçip devam ettiğimde aşağıdaki hata ile karşılaştım.

IMG_3607.thumb.JPG.2566741c2fa59dfff4d61623adf7546b.JPG.e99b72fe38e1545ac982963083ed5a53.JPG

Bu sanırım şundan kaynaklanıyor, Bu iki sistemdede uefi için ayrılan Fat32 kısmı yaklaşık 100 MB boyutunda, oysa uefisi sıkıntısız çalışan Sayın Köylü arakadaşımızın yaptığı sistemde Fat32 bölümü yaklaşık 6 GB idi. Yani bilisayarın boot için kullandığıdosyaların hepsi hem uefi kısımda hemde ntfs kısmında vardı, Bende aynen bu şekilde hazırladım.Sıkıntısız kullanıyorum, uefi olarak 7,8.1 ve 10 kurulumlarını install.wim yöntemi ile yapabiliyorum. Teşekkürler.

• Like 3

3 saat önce, ikaraot yazdı:

@mutlux hocam uefi laptoplarda deneme şansınız oldumu acaba? @karadurak hocamın sistem uefi laptop ve pclerde boot etmiyordu o sıkıntıyı aşabildinizmi acaba?

ikarot krd

benim aşağıda paylaştığım sistem hem UEFI hem de LEGACY sistemde net olarak çalışıyor

bu sistemi yapan kişi UEFI kısmında rEFIND bootlader'ı kullanmış ve UEFI ekranda görsel ekran gelmekte...ben bizzat denedim!

Bizim okuldaki bilgisayarlarda BIOS ayarlarını UEFI yaparak denedim çalışıyor

Bios Mode'lar olarak şunlar var:

1-Legacy and UEFI Mode

2-Legacy Mode

3-UEFI Only

3 nolu seçeneği özellikle denedim ve rEFIND bootlader ekrana geldi ve oradanda tüm istediğin sisteme geçiş yapabiliyorsun...yakında bu konu başlığı altında video çekeceğim zaten!

Ancak bu arkadaşın çalışması da güzel olmuş...Ellerine sağlık @mutlux

Edited by crasadure
  • Like 1

Evet sayın italyano43. Zaten o nedenle acronis dosyası hazırlamadım. Dosyaları klasöre çıkarttıktan sonra Legacy kısmın Boot, EFI, USBMENU, sources  klasörleri ile ana dizindeki Autorun.inf, bootmgr, BOOTNXT, GRLDR, MENU,lst, MXUSB.ico dosyalarını kopyala yeter. Sonra eklemek istediğin windows sürümünündeki install.wim dosyasını sources klasörü içine ismini düzelterek atarsın kullanırsın.

• Like 2

Hocam emekleriniz icin tesekkür ederim sistem harika görünüyor benim indirip deneme imkanim oldu videoyu izleyerek kurulumu yaptim iki ayri flasa 64 gb intenso ve 128 gb sandiske her bir flashi ayri bilgisayardan masaüstü ve laptoptan ilk önce legacy sistemde sonra uefi sistemde hem sanal virtualbox hemde  gercek makinelerde denedim ama efi kismi calismadi sadece Lazersoft calisti bilginize.. Deneyen baska arkadaslarin tecrubelerini yazmasi önemli elbette bu benim tecrübem.

Live cd ler çalışmasında sorun yok. windows kurulumu için siz kendiniz windows kurulumuna ait iso içerisinden sources klasörü içindeki install.wim dosyasını usb içindeki sources klasörüne kopyalayıp isminide eğer windows 7 ise install78664.wim, windows 8.1 ise install88664.wim,  windows 10 ise install108664.wim olarak değiştirmelisiniz.

• Like 1

Sen öyle yazınca sayın @iklim72 tekrar usbye deneme yaptım. Acronis 2017,2016, Lazesoft,Paragon 15, windows 10 live köylü, windows 8.1 live, windows 7 live çelışıyor. Sadece windows 10 live diye bir sürüm daha var o çalışmıyor. çünkü bcd dosyasına dosya adınıda bir harf eksikmiş. Yeni bcd dosyasını ekliyorum. Bu dosyayı EFI\Microsoft\boot\ içerisindeki bcd dosyasıyla değiştirirseniz oda çalışır. Üstteki mesajda dediğim gibi windows kurulumu için sizlerin install.wim dosyalarını usb ye atmanız gerekmektedir. Teşekkürler

dosyası 

Please register to see this content.

• Like 1

9 dakika önce, mutlux yazdı:

Sen öyle yazınca sayın @iklim72 tekrar usbye deneme yaptım. Acronis 2017,2016, Lazesoft,Paragon 15, windows 10 live köylü, windows 8.1 live, windows 7 live çelışıyor. Sadece windows 10 live diye bir sürüm daha var o çalışmıyor. çünkü bcd dosyasına dosya adınıda bir harf eksikmiş. Yeni bcd dosyasını ekliyorum. Bu dosyayı EFI\Microsoft\boot\ içerisindeki bcd dosyasıyla değiştirirseniz oda çalışır. Üstteki mesajda dediğim gibi windows kurulumu için sizlerin install.wim dosyalarını usb ye atmanız gerekmektedir. Teşekkürler

dosyası 

hocam arka plan random olarak ayarlanamıyormu acaba? km bottaki gibi birde usb menü dosyası nerde acaba iso yollarını düzenlemek için?

Random maalesef yok, ama her bir sayfa için ayrı bir gfx dosyası hazırlamıştım o şekilde açılıyor. Sen değiştirmek istersen ben 

programını kullandım.İstersen çok kolaylıkla hazırlayıp .LST dosyalarından değiştirebilirsin. Ana dizindeki MENU.LST ana sayfa oluyor. Buradan da açtıkların USBMENU klasörü içinde bulunuyor.Her bir menü sayfası ayrı bir .LST dosyasında. Dosyaları not defteri ile açarak iso yollarına bakarsın , İSO ların çoğu DIGER diye klasör var onun içinde, bir kısmıda ISO klasörünün içinde.. Bazı isolar çalışması için ana dizinde olması gerekiyor ve bazılarınında hem iso dosyası hemde açılmış şekli bulunması gerekiyor.

• Like 1

15 dakika önce, mutlux yazdı:

Random maalesef yok, ama her bir sayfa için ayrı bir gfx dosyası hazırlamıştım o şekilde açılıyor. Sen değiştirmek istersen ben 

programını kullandım.İstersen çok kolaylıkla hazırlayıp .LST dosyalarından değiştirebilirsin. Ana dizindeki MENU.LST ana sayfa oluyor. Buradan da açtıkların USBMENU klasörü içinde bulunuyor.Her bir menü sayfası ayrı bir .LST dosyasında. Dosyaları not defteri ile açarak iso yollarına bakarsın , İSO ların çoğu DIGER diye klasör var onun içinde, bir kısmıda ISO klasörünün içinde.. Bazı isolar çalışması için ana dizinde olması gerekiyor ve bazılarınında hem iso dosyası hemde açılmış şekli bulunması gerekiyor.

son olarak nt6 işleminden geçirmeden atsak isolar çalışmıyormu acaba?

Maalesef sayın @ikaraot şu an için Legacy kısmındaki görsel menüden iso yöntemi ile kurulum için NT6 işlemini yapmamız gerekiyor. Şimdilik iso yöntemi ile (NT6 işleminden geçirerek) sadece 32 ve 64 bit uefi olmayan kurulumlar yapabiliyoruz. Sayın @crasadure yeni bir yöntem bulduğunu biraz önce müjdeledi.Bakalım bende sabırsızlıkla onu bekliyorum.

• Like 1

Sisteme sayın @crasadure  yapmış olduğu doğrudan ISO üzerinden kurulum ekledim.Böylece sistem  ile hem wim hemde iso üzerinden kurulum yapılabiliyor. Ayrıca Görsel Grub4dos menüsünde de düzenleme yapıldı.Böylece yeni bir windows kurulumu için install.wim veya iso dosyasını doğrudan usb ye kopyalayıp grub4dos ta hiç düzenlemeye ihtiyaç kalmadı. Ayrıca sistemime Sergei Strelec win10pe ile DLC Boot 2016 ekledim. Artık süper oldu. Teşekkürler @crasadure , @köylü, @karadurak, @saybatlı ...

• Like 1